Sosyal medya

Kripto Para

Tüm Binance Kullanıcılarına Kimlik Doğrulaması Zorunlu Hale Geliyor

Popüler kripto para alım satım platformu Binance, global çaptaki yasal regülasyonlara uyumluluğu sağlamak için attığı son adım ile tüm kullanıcılarından kimlik doğrulaması talep edecek. Kimlik doğrulaması veya Know Your Customer (KYC) işlemini tamamlamadan platforma para gönderme ve belirli bir limitin altında işlem yapabilme imkanı mevcuttu. Gelen bu karar ile artık kimlik onayı alınmadan herhangi bir alım satım işleminin yapılmaması bekleniyor.

Gelecek güncelleme ile yeni üye olacak kullanıcıların haricinde halihazırdaki Binance kullanıcılarından da kimlik doğrulamasını tamamlaması beklenecek. Binance yaptığı duyuruda kimlik doğrulamasını gerçekleştirmeyen kullanıcıların kripto para çekme işlemlerine bazı sınırlar getirileceğini bildirdi.

Binance’te kimlik doğrulama işlemi farklı aşamalarda yapılabiliyor. Temel aşama olarak adlandırılan ilk aşamada kullanıcılardan yalnızca ad, soyad ve doğrum tarihinin girmesi bekleniyor. Bir sonraki seviye olan orta seviyeli doğrulamayı tamamlamak için kullanıcılar, pasaport veya kimlik fotoğrafıyla birlikte kimliğiyle aynı karede olacak şekilde kendi fotoğrafını da çekerek sisteme yüklemesi gerekiyor. Binance çalışanları tarafından işlemlerin doğru yapıldığının doğrulanması halinde ise kimlik doğrulaması onayı alınmış oluyor. Yapılan açıklamada da artık orta seviyeli kimlik doğrulaması işlemi tüm kullanıcılara zorunlu hale gelecek. Binance konuyla ilgili attığı tweet ile de yapılan bu güncellemenin para aklama gibi finansal suçlarla savaşarak kullanıcılara güvenli bir kripto ortamı sunmak amacıyla yapıldığı söylendi. Aynı zamanda atılan bu adımın Binance’in gelişen ve değişen global çaptaki yasal regülasyonlara uyumluluğunun sağlanması adına yapıldığı belirtildi.

Binance bir süredir ülkelerden gelen baskılarla mücadele ediyor. Çeşitli ülkeler, Binance’in bir merkez ofisinin bulunmaması sebebiyle popüler kripto para alım satım platformunu kıskacına almaya çalışıyor. İngiltere, İtalya, Malezya, Singapur ve Cayman Adaları gibi ülkelerden gelen tehditlerin ardından CZ kısaltma adıyla bilinen şirket CEO’su Changpeng Zhao, Binance’e yasal uyumlulukları sağlayacak bir yönetici aradığını duyurmuştu. Ülkelerle olan uyumluluklarında tamamen iş birliğine açık şekilde davranan Binance, bu tutumuyla sebebiyle de ciddi yaptırımlara maruz kalmıyor ve ülkelerin isteklerini yerine getirmeye çalışıyor. Binance’e en son uyarı da dün Hollanda Merkez Bankası’ndan gelmişti. Banka, Binance’i zorunlu lisansları almadan faaliyet gösterdiği, para aklama ve terörizm fonlama karşıtı yasalara uyumsuzluğu gerekçesiyle tehdit etmişti. Kısa zaman önce de borsa hisse senetlerini kripto para haline getirerek kullanıcılarına sunan Binance, yine regülasyon engeline takılarak bu faaliyetini sonlandırmak zorunda kalmıştı. Kaldıraçlı işlemler konusunda da baskı altında olan Binance geçtiğimiz günlerde kaldıraç sınırlarını düşürmüştü. Binance‘in attığı her adım hükümetler tarafından çok yakından takip ediliyor.

Coinmarketcap.com verilerine göre Binance, günlük ortalama 27 milyon dolarlık işlem hacmiyle en büyük kripto para alım satım platformu konumunda. Kendisine en yakın rakibi Coinbase ise günlük ortalama 4 milyon dolarlık işlem hacmine sahip. Dolayısıyla Binance açık ara sektör lideri durumunda gözüküyor. Bir çok kullanıcı tarafından da güvenilir bulunan Binance her şeye rağmen sektördeki konumunu kaybetmesi beklenmiyor. Konuyla ilgili bağlantılı haberlerimizi aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz.

İngiltere Mali Denetim Otoritesi (FCA), Binance ’ın ülkedeki faaliyetlerini durdurmasını istedi!

İtalya Binance ’a karşı uyarı verdi! Binance küresel gücünü kaybeder mi?

Binance hisse senedi token alım-satımını durduruyor!

FTX ve Binance maksimum kaldıraç sınırlarını azaltıyor!

CZ, Binance’ten ayrılıyor mu?

Hollanda Merkez Bankası, Binance’a Uyarıda Bulundu

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir