Sosyal medya

Kripto Para

2021 Yılı Kripto Piyasası Trendleri Nelerdi?

2021 yılı her alanda olduğu gibi kripto para piyasası açısından da oldukça ilginç bir yıl oldu. Pandemi koşullarının getirdiği belirsizlik ortamı ile popülerleşen kripto para birimleri her geçen gün ününe ün kattı. Blok zincir teknolojisinin üzerinde büyüyen yeni ürünler ortaya çıktı. Devletlerin bazıları kripto para birimlerine kesin bir yasak getirirken, Bitcoin tarihte ilk kez bir ülkede resmi para birimi olarak kabul görmeye başladı. Kripto para piyasasından bir günde milyarlar tasfiye oldu. Pek çok piyasa uzmanı lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı için yıl sonu 100 bin dolar seviyelerini hedefliyordu ancak hedeflenen gerçekleşmedi. Bitcoin fiyatı 2022’ye 1 kala 47 bin dolar seviyesinden işlem görüyor.  2021 yılına şöyle bir genel değindikten sonra şimdi de bu yılda kripto piyasası trendleri nelerdi, piyasada neler yaşandı konularına geçelim.

Memecoinler

Bazıları, memecoinlerin deFi yazı olarak görülen 2020’de öne çıktığını iddia etse de, memecoinler 2021’de objektif olarak birkaç kez merkez sahneyi aldılar. Dogecoin’in Elon Musk ile beraber ışıklar arasından yükselişi ve bir anda karanlıklara gömülmesi oldukça yankılı oldu.

Dogecoin (DOGE) yıllar önce bir şaka olarak başlamış olabilir, ancak şimdi yüz binlerce HODLer ve en güçlü topluluklardan biri ile dünyanın önde gelen kripto para projelerinden biridir. Dahası, Musk’ın görünür desteğiyle DOGE, bir noktada Tesla tarafından bazı ürünleri için kabul bile edilecek.

Popüler memecoin, mayıs ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinin %76 altında işlem görmesine rağmen, bu yazının yazıldığı sırada neredeyse %4,000 arttı. Ancak Dogecoin’in yaptığı, değer artışından çok daha fazlasıydı. Birçoğu endişe verici derecede benzer işlevlerle gelen ve önümüzdeki aylarda piyasaya su basan tüm bir memecoin hareketine ilham verdi.

Bu hareketin en bilinen örneği ise Shiba Inu (SHIB) oldu. Kendi kendini ilan eden “Dogecoin katili”, bir yıl önce 100$ kadar az yatırım yapan ve multi milyoner olan çok sayıda insan hikayesiyle, yılın en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biri oldu. Tüm zamanların en yüksek seviyesinin %60 altında olmasına rağmen, şu anda SHIB sadece son 12 ayda %44.636.200 arttı.

NFT’ler

Eşsiz tokenlar olarak adlandırılan NFT’ler, bir süredir kripto para birimi endüstrisinin ön saflarında yer almakta. Aynı zamanda, bu alana yeni gelen birçok kişiden sorumlu olan trendlerden biri. NFT’ler, eğlenceli, önemli, değerli olan dijital sanatın doğrulanabilir şekilde kıt temsilleridir. 8 milyon dolara JPEG satışı olarak tam anlamıyla sağ tıklanarak kaydedilebilen dijital bir çizimi başka nerede görebilirsiniz ki?

Tabii ki, o kadar basit değil. NFT’ler sanatçının dijital imzasını taşıyor ve çoğaltılması mümkün değil, bu da her biri nesiller boyunca çok sayıda oluşturulmadıkça tamamen benzersiz hale geliyor.

NFT’ler konusundaki belki de en etkili hikaye, Beeple’ın The First 5,000 Days’inin astronomik satışıdırBu, Mike Winkelmann’ın 5.000 gün boyunca ürettiği 5.000 parça dijital sanatın birleşimidir. Parça, Christie’s müzayedesinde 69 milyon dolara satıldı ve onu yaşayan en değerli üç sanatçıdan biri yaptı.

Oyna-Kazan (P2E)

Blok zincir ve çevrimiçi oyun, bir süredir el ele gidecek şekilde lanse edilen iki alandır. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, dağıtılmış defter teknolojisiyle desteklenen birkaç oyun gördük, ancak bu noktaya kadar hiçbir şey gerçekten başarılı olmadı. Bu durum 2021’de ve özellikle 3. ve 4. çeyreğin sonlarında değişti. Yıl boyunca yürüyüşe öncülük eden Axie Infinity’nin yerel tokenlerinden biri olan AXS, kabaca 0,5 dolardan yükseldi ve kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 160 dolara ulaştı.

Bununla birlikte, tüm P2E türü, Facebook’un Meta‘ya yeniden markalaşacağını ve metaverse’ü inşa etmede aktif bir oyuncu olacağını açıkladıktan sonra başladı.

Binance Smart Chain

Geçen yıl Ethereum’da DeFi yazını gördüysek, bu yıl Binance Smart Chain’de (BSC) aynı çılgınlığın çözüldüğünü gördük. Merkezi olmayan uygulamalara olan talep o kadar arttı ki, Ethereum ağını kelimenin tam anlamıyla tıkadı. Kullanıcı yoğun süreçler, yükü, insanların yüzlerce dolar işlem ücreti ödemek zorunda kaldığı bir dereceye kadar artırdı ve daha küçük yatırımcıların merkezi olmayan finans (DeFi) alanına katılmasını neredeyse imkansız hale getirdi.

Bununla birlikte, verim çiftçiliği meta oyununun popülaritesi arttıkça, Ethereum’a büyük paralar ödemekten bıkmış tüm bu hüsrana uğramış DeFi kullanıcılarını kapmak amacıyla alternatifler ortaya çıkmaya başladı.

Binance Smart Chain bu şekilde öne çıktı. Şubat ayının ikinci haftasında BSC’deki benzersiz adresler üçe katlandı. Mart ayında, PancakeSwap’taki (BSC’deki en büyük DEX) işlem sayısı, 24 saatlik bir süre boyunca tüm Ethereum ağındakinden daha yüksekti. Nisan ayında, PancakeSwap’ta kilitlenen toplam değer, Uniswap’taki TVL’yi geçici olarak aşarak 5.5 milyar dolara ulaştı.

Lazer Gözler

Lazer gözler, yıl boyunca çok fazla görülen Bitcoin merkezli bir trend. Temel olarak, birisi Twitter profil resimlerine lazer gözleri koyma ve BTC’nin fiyatı 100.000 dolara ulaşana kadar bu şekilde tutma fikrini ortaya attı. Kısa sürede de bu akım kripto piyasası tarafından benimsendi. MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, ABD Senatörü Cynthia Lummis ve daha pek çok popüler isim dahil olmak üzere çok sayıda insan bu fikre yenik düştü ve böylece yılın en büyük hareketlerinden biri olarak görünen şeye katıldı.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

1 yorum

1 yorum

  1. Elif

    31 Aralık 2021 at 08:52

    Tebrikler güzel bir yazı olmuş kalemine sağlık devamını bekliyoruz

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval