Sosyal medya

Kripto Para

Yeni Bir DeFi Hack Alarmı! 1 Milyon Dolardan Fazla Kayıp Var…

Merkezi olmayan finans (DeFi) saldırıları son dönemlerde yoğun bir şekilde devam ederken, yeni bir hack daha yaşandı. PeckShield analiz şirketinden gelen bir habere göre NowSwap saldırıya uğradı ve 1 milyon dolardan fazla fon kaybı yaşandı. Saldırganlar 2 altcoin çalarak platformu milyon dolarlık zarara uğrattı.

PeckShield tarafından tespit edildiğine göre saldırganlar  535.000 Tether (USDT) ve 158 Wrapped Ethereum (WETH) çaldı. USDT’ler, dağıtılmış ağ hizmeti 1inch (1INCH) aracılığıyla ETH’ye dönüştürülerek Ethernet Square’den anonim ticaret platformu Tornado Cash’e aktarıldı. Ayrıca hackerlar, protokole saldırmak için NowSwap’ın ikili sözleşmesinde geçersiz bir ‘K’ değeri kontrolü kullandı.

DeFi platformlarına yönelik saldırılar son zamanlarda artarak devam ediyor. Pek çok DeFi platformu yaşanan bu saldırılara kurban olmaktan korkuyor. Son zamanlarda yaşanan DeFi saldırılarından bazıları:

CREAM Finance Hack

 CREAM Finance, ilk defa doğrudan DeFi protokolü istismarından zarar gördü. 31 Ağustos’ta gerçekleşen saldırıda C.R.E.A.M. 462.079.976 adet AMP tokenı ve 2.804.96 ETH tokenı kaybetti. Platform, saldırının aşamalar halinde olduğunu ve ana istismarın daha küçük bir kopya ile birlikte olduğunu açıkladı.

PolyNetwork Hack

Zincirler arası bir DeFi protokolü olan PolyNetwork, 610 milyon dolar değerindeki en büyük DeFi hackine maruz kaldı. Protokol, 10 Ağustos’ta hacklendi. Saldırgan “muhasebecilerin” iznini geçersiz kıldı. Saldırgan, çalınan fonları Ethereum, Binance ve Polygon’un üç farklı blok zinciri cüzdanına aktardı. Fonların çoğu USDC, USDT ve BUSD stablecoinlerine dönüştürüldü. Ardından tüm para özel bir anahtar aracılığıyla iade edildi.

Neko Network Hack

Neko Network de DeFi hacklerinden nasibini ağır bir şekilde aldı. Yaşadığı saldırı ile birlikte 2 milyondan fazla stablecoin kaybetti. Saldırganların adresi 2 milyon USDT, 390.000 BUSD ve 1 BTCB aldı. Saldırganlar, çalınan sabit paraları BNB ile değiştirmek için Binance Smart Chain’de PancakeSwap kullandı. Ancak Neko Network hackinde DeFi protokolü hackerlardan sadece kısmi bir geri dönüş aldı.

DAO Hack

Kitle fonlaması platformu Dao Maker da geçtiğimiz ay saldırıya uğradı ve sonradan 2.261 ETH’ye dönüştürülen 7 milyon doların üzerinde USDC kaybetti. Uzmanların tahminlerine göre DAO Maker’daki 9.000 ila 10.000 USDC hesabının hackten etkilenmiş olma ihtimali yüksek.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku