Sosyal medya

Kripto Para

Poly Network hackerları çaldıkları 600 milyon dolarlık kripto paraların tamamını iade etti

Geçtiğimiz günlerde Poly Network 600 milyon dolar ile kripto tarihinin en büyük hacklenme olayına kurban olmuştu. Kurmuş oldukları sistemdeki bir açığı keşfeden hacker veya hacker grubu, sisteme girerek 600.3 milyon dolarlık kripto parayı kendi hesaplarına aktarmayı başarmışlardı. Çalınan kripto paraları parça parça iade etmeye başlayan hacker, Poly Network’ten gelen açıklama ile de bugün çalınan kripto paraların tamamının iade edildiği bildirildi.

Poly Network, farklı blok zinciri ağlarının birlikte çalışabilmesini sağlayan bir köprü protokolü ve Ethereum, Binance Smart Chain, 0xPolygon gibi önemli ağları hali hazırda kullanıyor. Şirketten gelen açıklamaya göre de çalınan kripto paraların 265 milyon doları Ethereum ağından, 250 milyon doları Binance Smart Chain’den ve 85 milyon doları da Polygon ağından çalındı.

Yaşanan bu hırsızlık olayı, kayıtlara çalınan miktara göre kripto tarihinin en büyük hacklenme olayı olarak tarihe geçti. Bundan önceki rekor ise kripto para alım satım borsası olan Coincheck’e ait. Coincheck 2018’in Ocak ayında hackerlara yaklaşık 530 milyon dolar çaldırmıştı.

Hacklenmenin ardından hackera mesaj gönderen Poly Network ekibi tarafından çalınan kripto paraların binlerce insana ait olduğu, bu büyüklükteki bir hırsızlıkta tüm ülkelerin kolluk kuvvetlerinin alarm konumunda olacakları ve o kripto paralarla işlem yapılamayacağı bildirildi. Ayrıca hackerın kendisiyle iletişime geçmesini isteyen Poly Network ekibi ilk aşamada 5 milyon dolar değerindeki kripto parayı geri almayı başarmıştı. Sonraki aşamada 342 milyon dolarlık kripto parayı da iade alan Poly Network, bugün yaptığı açıklama ile de çalınan kripto paraların tamamının iade edildiğini duyurdu.

Yaşanan tüm bu süreçte hacker, insanlarla bir AMA (ask me anything) yani “bana soru sor” etkinliği düzenleyerek insanlardan gelen soruları cevapladı. Özetle hacker kötü bir niyetinin olmadığını ve geliştiricilere bir ders vermek istediğini belirtti. Ayrıca geçici e-mail ve ip adresleri kullandığını belirten hacker, arkada bir parmak izi bırakmadığını ve kimliliğinin bulunamayacağını söylemişti.

Poly Network ekibi, iade işleminin henüz tamamiyle tamamlanmadığını ve kullanıcıların kripto paralarının güvenle iade alınması için hacker ile irtibatta kalmayı umduklarını belirtti. Ayrıca halka doğru bilgileri açıklamaya devam edecekleri de söylendi.

DeFi platformlarında yaşanan ve özellikle 2021 yılında önemli bir artış gösteren hacklenme olayları bu platformların hala yollarının çok başında olduğunu ve teknolojik olarak geliştirmelerinin tamamlanmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Geçtiğimiz haftalarda da Popsicle Finance 25 milyon dolarlık kripto parayı hackerlara kaptırmıştı. Tüm bu yaşananlar gösteriyor ki DeFi platformlarına yatırım yapmak henüz çok riskli. Yapılan yatırımlar bunun gibi hacklenme vakaları ile kaybedilebilir. Bu sefer hacker insaflı çıkmış gibi görünse de bir sonraki vakada çalınan kripto paralarınız asla geri gelmeyebilir.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir