Sosyal medya

Güncelleme

Mozilla Firefox, Apple Silicon M1 işlemciyle uyumlu hale geldi

Firefox

Mozilla, Firefox için yayınladığı 84. güncellemesiyle birlikte tarayıcıyı Apple Silicon M1 çiple uyumlu hale getirdi. Bu gelişmeyle beraber Firefox, Apple M1 uyumlu uygulamalar kervanına katılmış oldu.


İlginizi çekebilir: Uygulamaların Apple M1 çiple uyumluluğunu gösteren site geliştirildi

reklam

Apple M1 uyumlu uygulamalar kervanına yeni üye: Mozilla Firefox

Firefox tarayıcının geliştiricisi Mozilla, bugün itibariyle Firefox’un 84. sürümünü yayınladı. Yeni güncellemeyle beraber performans ve hız noktasında iyileştirmelere de sahip olan Firefox, aynı zamanda Apple Silicon M1 işlemciyle de uyumlu hale geldi.

Apple’ın 10 Kasım 2020’de tanıttığı ARM tabanlı M1 işlemcisi, Apple için ve Apple’ın kullanıcıları için büyük bir dönüm noktasına kapı aralıyor. Zira Silicon M1, x86-64 mimarili olmadığından dolayı, x86-64 mimariye göre yazılan programları çalıştıramıyor. Bundan dolayı da M1 destekli MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini sahiplerinin problem yaşamamaları için, geliştiricilerin de bizzat uygulamalarını Apple M1’le uyumlu hale getirmeleri gerekiyor.

reklam
Aorus reklamı

Mozilla

Bugüne kadar Microsoft’tan Google’a ve Adobe şirketlerine varana kadar dünyaca ünlü büyük şirketler, geliştirdikleri uygulamaları Apple M1’e göre revize etmişlerdi. Bu kapsamda Microsoft 365, Google Chrome, Photoshop, Lightroom gibi popüler uygulamaların Apple’ın Silicon M1 çipiyle uyumlu hale geldiğini haberlerimizde aktarmıştık.

Şimdiyse Apple M1 uyumlu uygulamalar listesine Mozilla Firefox da katılmış oldu. Mozilla’nın yaptığı açıklamaya göre, Apple M1 işlemcili bilgisayar kullanıcılarının tarayıcıyı güncellemeleri gerekiyor. Firefox’u 84. sürümüne güncelleyen kullanıcılar, hemen akabinde uygulamanın bilgisayarlarında yerel olarak çalıştığının farkına varacaklar. Mozilla yaptığı açıklamada Firefox 84’ün, Firefox 83’e göre 2,5 kat daha hızlı olduğunu ve web uygulamalarının da iki kat daha hızlı yanıt verdiğini söyledi.

Netflix kullanıcılarına önemli uyarı!

Mozilla, Apple M1 çipli MacBook cihazında Firefox kullananlara bir de uyarı yaptı. Mozilla geliştiricileri tarafından yapılan açıklamaya göre, kullanıcıların DRM korumalı içerikleri görüntüleyebilmeleri için Rosetta uygulamasını yüklemeleri gerekiyor. Rosetta hakkında bilginiz yoksa, burada paylaştığımız kapsamlı makaleyi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Mozilla’nın bu açıklamasının, bilgisayarında Rosetta yüklü olmayan kullanıcıların Netflix, Amazon Prime Video, Hulu gibi platformlardan video izlemekte sorun yaşayacakları anlamına geldiğini de belirtmiş olalım.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Cyberpunk 2077 Patch 1.2 rekor sayıda iyileştirme ile çıktı!

Yazan:

Cyberpunk 2077 için yeni güncelleme Patch 1.2 ortaya çıktı. Hala hataları ile adından söz ettiren oyun yeni güncelleme ile birçok sorunu çözmüş gibi gözüküyor. Bununla birlikte Patch 1.2 güncellemesi rekor sayıda iyileştirmeye sahip.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Porsche, tüm elektrikli otomobiller için Türkiye’ye şarj ağı kurdu

reklam

Cyberpunk 2077 Patch 1.2 resmi olarak ortaya çıktı!

Cyberpunk 2077 oyununun düzelmesi için CD Projekt Red, tüm hızıyla çalışmalara devam ediyor. Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan oyun yüksek beklentilere rağmen sınıfta kalmıştı. Bununla birlikte oyunda yer alan hataların çokluğu firmanın imajını oldukça zedeledi. Dolandırıcılık ile dahi suçlanan oyun stüdyosu, bir nevi kabuğuna çekildi. Peşi sıra gelen olumsuz haberlerin ardından davalık dahi olan CD Projekt Red ise oyundan ümidini kesmiş değil. Yapımcı firma geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni güncelleme ile oyunun arkasında durmaya devam ediyor. Sene başında güncelleme planını ortaya çıkaran firma, yeni güncellemesini oyuncuların beğenisine sundu. Patch 1.2 adına sahip güncelleme ise oldukça dolu içerik ile oyuncuların karşısına çıktı.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

Cyberpunk 2077 Patch 1.2 rekor sayıda düzeltmeye sahip!

Resmi olarak indirilebilir durumda olan güncelleme devasa boyutu ile dikkat çekiyor. yaklaşık 29 GB‘a varan boyuta sahip güncelleme, pek çok soruna da çözüm olmaya geliyor. Firma yayınladığı blog yazısında, güncellemede toplam 484 adet hata çözümü ve iyileştirmenin olduğunu belirtti. Madde madde düzeltme sayıları ortaya çıkarken, en çok iyileştirme görevler için yapılmışa benziyor. Zira güncellemede sadece görevler için 127 ayrı düzeltme bulunmakta. Bütün platformlara çıkan güncelleme konsol kısmı için 473 adet iyileştirmeye sahip. PC kısmının kendine has 11 adet iyileştirmesi bulunmakta. Bununla birlikte oyun içerisinde yer alan ve can sıkan birçok hata da ortadan kalkmışa benziyor.

cyberpunk 2077

Özellikle polis yapay zekası çok eleştirilen oyun, artık sinir bozucu polislere sahip olmayacak. Yapımcı firma bu konuda önemli bir yapay zeka güncellemesi yaptıklarını belirtti. Ayrıca çıkışından bu yana dalga konusu olan NPC‘lerin yaptığı “T pozu” hatası ortadan kalktı. Direksiyon hassasiyeti gibi oyuncuların en baştan bu yana itiraz ettiği konularda da önemli iyileştirmelerin yapıldığı ortaya çıktı. Performans konusunda da önemli geliştirmeler yapan CD Projekt Red, özellikle düşük seviye sistemlerde ve eski nesil konsollarda güncellemenin önemli ve olumlu sonuçları olduğunu açıkladı. Hali hazırda güçlü PC veya yeni nesil konsol sahibi oyuncuların bu güncellemedeki performans iyileştirmelerinden tam olarak verim alamama ihtimallerini de bulunmakta. Bunun nedeni ise, optimizasyon için firmanın giriş seviye ve eski nesle öncelik vermesi.

sistem gereksinimleri

Cyberpunk 2077 Patch 1.2 ile AMD kartlara RTX desteği!

Tüm bunların dışında artık AMD ekran kartı sahipleri oyunda RTX teknolojisinden yararlanacak. Geliştiriciler yeni güncelleme ile RTX desteğini Nvidia ile sınırlı olmaktan çıkardı. Bu sayede AMD ekran kartlı oyuncu sayısının da artabileceği tahmin ediliyor. Böylelikle oyun kaybolan havasını kazanma yolunda da önemli adımlar atabilir. Adı küçük kendi ve boyutu çok büyük olan bu güncelleme ilk izlenimlerde olumlu yorumlar aldı. Firma bir nebze olsun kendini ve oyununu kurtarmak isterken, oyun için yaratılan ilk başlardaki havanın olmayışı da ilerleyen zamanlarda firmayı olumsuz etkileyebilir. Güncelleme takvimini aksatmadan devam ettirmek isteyen CD Projekt Red, şimdi de ek paket için kolları sıvadı. Firmanın ek paket için kesin bir tarih vermediğini hatırlatmak gerek. Ancak tahminler yaz aylarında ek pakete kavuşabileceğimiz yönünde. İçeriği bilinmeyen güncellemenin, yine belli başlı konularda hata iyileştirmelerine de sahip olacağı tahmin ediliyor.


Oyun dünyasından geri kalmamanızı sağlayacak oyuncu dizüstü bilgisayarlarına, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!


cyberpunk 2077

Piyasa için önemli bir ders olan Cyberpunk 2077, bakalım hatalarından ders çıkartacak mı bekleyip göreceğiz. Oyun dünyasındaki birçok firma, bu oyunun başarısızlığı nedeniyle daha temkinli adımlar atmaya başladı. Özellikle merakla beklenen bir diğer önemli yapım Dying Light 2, zorlu geliştirme süreçlerinin ardından süresiz olarak ertelendi. Dikkatlerin üzerinde olduğu CD Projekt Red bakalım günün sonunda, imajını düzeltmeyi başaracak mı merakla takip ediyor olacağız. Güncelleme ile alakalı tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Eğer güncelleme kullandığınız platformda görünmüyorsa platformunuzu yedine başlatarak tekrar kontrol edebilirsiniz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Galaxy S21 serisi, yeni bir kamera güncellemesi alıyor!

Galaxy S21

Samsung, geçtiğimiz aylarda Galaxy S21, S21+ ve Galaxy S21 Ultra olmak üzere üç farklı amiral gemisi cihaz piyasaya sürdü. Şirket, şimdi ise bu üç cihaza yeni bir güncelleme getiriyor. Bu yeni güncelleme ile birlikte, üç cihazın da kamera ve genel cihaz performansı arttı. S21 serisinin kamera deneyimi, güncellemeden önce de oldukça ses getirmişti. Şimdi ise güncellemenin ardından bu deneyim daha iyi bir noktaya gelecek.


İlginizi çekebilir: Huawei, 27 Nisan’da P50 serisini tanıtacak!

reklam

Galaxy S21 serisine gelen güncelleme neler içeriyor?

S21 serisinin yeni güncellemesi, şu anda yalnızca Hindistan pazarında kullanıma açık. Yeni yazılım güncellemesi yaklaşık olarak 1 GB boyutunda ve G99xxXXU2AUC8 yazılım sürümünü taşıyor. Güncelleme boyutu dikkate alındığında, cihazlarla ilgili bazı önemli iyileştirmeler ve geliştirmelerin olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, güncellemenin Wi-Fi ağı üzerinden cihazlara yüklenmesi tavsiye edilmekte. Şimdilik sadece Hindistan’da aktif olan güncelleme, önümüzdeki günlerde global olarak cihazlara gönderilmeye başlayacak. Resmi güncelleme notları yalnızca kamera ve cihazların genel performasının arttığından bahsediyor. Ne yazık ki bu iyileştirmelerin neler olduğu ile ilgili bir bilgi henüz yok.

Galaxy S21Galaxy S21

reklam
Aorus reklamı

Güncelleme ile ilgili ortaya çıkan en net yenilik, arka kamerada normal çekimde portre modunun aktif hale gelmesi. Güncellemeden önce bu mod yalnızca ultra geniş açılı ve telefoto kamera tarafından kullanılmaktaydı. Umuyoruz ki bu güncelleme, cihazlara başka yenilikler de getirmiş olsun. Bunların haricinde cihazların Android güvenlik sürümü de Nisan 2021’e yükseltildi.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Güncelleme

WhatsApp arşivlenen sohbetler için önemli değişiklikler getiriyor

WhatsApp

WhatsApp uygulaması bildiğiniz üzere göz önünde olmasını istemediğiniz sohbetleri arşivlemenize izin veriyor. Yakın zamanda ise şirket arşivlenen sohbet sayısını görmeyi kolaylaştırmayı planlıyor. Bununla beraber artık arşivde olan ve yeni mesaj alan sohbetler de arşivden çıkmayacak.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 890-4.055TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Bu alanda geçen senenin sonlarına doğru Arşivlenen Sohbetler için Tatil Modu isimli bir özellik duymuştuk. Buna göre kısa süreliğine sohbet bildirimlerini durdurmak mümkün olacaktı. Ardından “Sonra Oku” diye adlandırılan bu özellik dışında başka geliştirmeler ve yenilikler de yolda gibi.

Öyle ki iOS için WhatsApp uygulamasının beta versiyonunda sözü geçen özellik orijinal ismiyle görülebiliyor. Ek olarak WABetaInfo özelliğin çalışmasıyla alakalı başka değişiklikler de tespit etmiş durumda.

reklam
Aorus reklamı

WhatsApp

Bunlar arasında ise arşivlenen kaç sohbetin yeni mesaj aldığını gösteren bir sayaç yer alıyor. Diğer taraftan, örneğin arşivdeki bir sohbete mesaj gelmesi durumunda sohbetin arşivden çıkma durumunu görebiliyorduk. Gelecek yeni özelliklerle birlikte ise bu durum artık gözlemlenmeyecek.

Her ne kadar bazı kullanıcılar arşivlenen sohbetlerden bildirim almak isteyebilecek olsa da; arşivi daha kalıcı bir çözüm olarak kullanmak isteyen kişilere ve genel anlamda kullanıcılara sohbetleri üzerinde daha geniş bir kontrol imkanı tanınması iyi bir gelişme diyebiliriz gibi.

Şimdilik bahsettiğimiz değişiklikler sadece WhatsApp iOS versiyonunda gözükmeye başlamış durumda. Ancak bu işlevlerin zamanla uygulamanın Android ve masaüstü versiyonlarına gelmesi de oldukça muhtemel.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler