Sosyal medya

Apple

Intel uygulamalarını Apple’ın M1 çipiyle çalıştıran Rosetta 2 nedir?

Rosetta 2

Apple’ın Intel ile yollarını ayırıp kendi geliştirdiği Silicon M1 işlemcisini kullanmaya başlamasıyla eşzamanlı olarak hayatımıza Rosetta 2 diye bir terim girmeye başladı. Peki bu Rosetta 2’nin görevi tam olarak nedir, ne işe yarar ve en önemlisi kullanışlı mıdır? Gelin hep beraber bu soruların cevaplarına doğru derin bir yolculuğa çıkalım.


İlginizi çekebilir: Bu site, uygulamaların Rosetta 2 ile çalışıp çalışmayacağını gösteriyor

reklam
Aorus reklamı

Apple, 10 Kasım 2020′de düzenlediği etkinlikte kendi tarihi adına adeta dönüm noktası niteliğinde bir adım atmış, kendi geliştirdiği ARM tabanlı M1 işlemcisini tanıtmıştı. Silicon M1 işlemcisini tanıtmasıyla eşzamanlı olarak bu işlemciyle donattığı Mac ailesini de tanıtan Apple, bu hamleyle Intel’le yollarını ayırmış oldu.

Apple’ın Intel ile yollarını ayırması sadece Apple için değil, aynı zamanda Mac kullanıcıları için de bir nevi dönüm noktası sayılabilir. Zira Intel’in ürettiği işlemciler x86-64 mimarisini kullanıyorken, Apple’ın M1 işlemcisiyse Intel’den farklı olarak ARM64 mimarisini kullanıyor. ARM64 tamamen farklı bir mimari olduğundan dolayı, Intel işlemcilere göre yazılan programlar Apple’ın M1 işlemcisiyle donattığı Mac’lerde maalesef çalışamayacak. İşte son kullanıcıyı etkileme potansiyeli olan sorun tam da burada zuhur ediyor.

Adventure İstanbul

Apple M1 batarya performansı, video konferanslar için de verimli!

Örneğin Intel işlemcili Mac’inizde çok sık kullandığınız bir uygulama var, bu uygulamanın da Apple’ın M1 işlemcisiyle uyumlu olmadığını düşünün. Durum böyle olduğu zaman, M1 işlemcili bir Mac’te o uygulamayı çalıştırmanız mümkün olmuyor. İşte tam bu noktada Apple, kullanıcıların böylesine sorunlarla cebelleşmesini önlemek için kendince bir çözüm geliştirdi; o çözümün adı da Rosetta 2.

Rosetta 2: Apple’ın kurtarıcı meleği!

BlueStacks’i kullandıysanız, Rosetta 2’yi daha iyi anlayabilirsiniz. Rosetta 2 basitçe, Apple’ın M1 işlemcisini kullanan Mac’lerde Intel uygulamalarının çalışabilmesini sağlayan bir emülatör. Yani Apple’ın M1 işlemcisiyle uyumlu olmayan herhangi bir uygulamayı Rosetta 2 sayesinde emülasyon mantığıyla M1 işlemcili Mac’te çalıştırabiliyorsunuz. Apple, ARM tabanlı bir işlemciye geçiş yaparak almış olduğu riskten doğacak potansiyel hasarları Rosetta 2 sayesinde savurmayı amaçlıyor.

Yalnız Rosetta 2’nin çok önemli bir handikapı var; o da uygulama hızı. Nasıl ki BlueStacks’te Android uygulaması çalıştırırken, telefonda çalıştırır gibi performanslı çalışmıyorsa, işte Rosetta 2’de de benzer bir durum söz konusu. Mevzu bahis uygulama yerel olarak çalışmak yerine emülatör vasıtasıyla çalıştığı için, hatırı sayılır bir performans kaybı kaçınılmaz olacak.

Apple M1 Mac için Photoshop beta sürümünde mevcut!

Yine de Apple’ın Rosetta 2 ile alakalı gösterdiği demolarda o kadar da kanser edici bir yavaşlık görünmüyordu. Örneğin Apple etkinlikte animasyon yazılımı Maya’yı Rosetta 2 kullanarak çalıştırmıştı ve bir emülatöre göre son derece tatmin edici görünüyordu. Elbette ki yerel olarak çalışması kadar performanslı olmayacağı aşikar, bu konuda hemfikiriz ama en azından kullanıcıyı kanser etmemesi de oldukça sevindirici.

Bu arada Apple, Rosetta 2’yi ömür boyu aktif olarak tutmayacak. İşin garibi yazılımın ne zaman kullanımdan kalkacağı da tam olarak belli değil. Bu bağlamda geliştiricilerin uygulamalarını bir an önce M1 işlemciyle uyumlu hale getirmesi gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Focos, iPhone 12 ProRAW desteğiyle güncellendi!

focos

Focos, iPhone’da Portre Modu kullanılarak çekilen derinlik alanına sahip görüntüleri düzenlemek için gelişmiş araçlar sunan, iOS için popüler bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Uygulama, iPhone 12 Pro kullanıcıları için mevcut olan Apple ProRAW görüntü desteği de dahil olmak üzere bazı ilginç yeni özelliklerle güncellendi.


İlginizi çekebilir: Apple hisse senetleri kendi rekorunu kırdı!

reklam
Aorus reklamı

Uygulamanın 2.4.1 sürümü hem RAW hem de Apple ProRAW formatları için destek ekliyor. RAW kelimesi fotoğrafçılıkta, fotoğrafa, makine tarafından hiçbir müdahalede bulunulmadığını ve fotoğrafın herhangi bir işleme tabi tutulmadığını anlatan bir terimdir. Yani bu formatta, fotoğraftaki gölgeler, ışıklar ve bunun gibi birçok ayrıntı daha fazla korunuyor. Focus artık RAW görüntülerini pozlama, sıcaklık ve ton haritasını tam olarak değiştirme seçenekleriyle düzenleyebiliyor.

Uygulamanın ana ekranı, fotoğraflarınızı bulmanızı kolaylaştırmak için yeniden tasarlandı ve artık Dosyalar uygulamasında, iCloud Drive’da veya diğer uyumlu uygulamalarda depolanan fotoğraflara göz atabileceğiniz dosya gezginine hızlı erişim sağlıyor. iPad’deki uygulama arayüzü de ayarlandı ve bu güncelleme ile bazı hatalar düzeltildi.

Adventure İstanbul

Capture Portrait Videos with Adjustable Bokeh on iOS with Focos Live

Focus 2.4.1 sürüm notları:

  • Yeni tasarlanan ana sayfa ile, bokeh efekti düzenlemek için albümlerden fotoğraf seçmek daha kolay. Ek olarak, artık fotoğrafları doğrudan Dosyalar uygulamasından açabilirsiniz.
  • RAW ve ProRAW formatları için destek eklendi. Artık poz/sıcaklık/ton haritasını kayıpsız olarak ayarlayabilir ve RAW görüntüleri düzenleme arayüzüne aktarmadan önce EXIF’i kontrol edebilirsiniz.
  • Çoğu cihazda çıkış çözünürlüğü olarak maksimum 20M piksel desteği sağlandı.
  • Yeni kaydırıcı kontrolü ile iPad için tasarlanmış gelişmiş düzenleme arayüzü.
  • Silgi yama aracına döner ve ayrıca yeni bir “geri yükleme” fırçası getirir.
  • iPad için sol elle düzenleme modu eklendi. Luis Maldonado için teşekkür ederiz.
  • Ön plan bokeh sorunu, dalgalı çizgiler düzeltildi.
  • Görüntüleri diğer uygulamalarla paylaştıktan sonra arayüzde oluşan takılma sorunu düzeltildi

Focos burada Portre Fotoğraflarını düzenlemenin ötesine geçiyor, çünkü uygulama aynı zamanda herhangi bir fotoğraf için yapay derinlik haritası oluşturmak adına AI kullanıyor. Eğer Portre Modu’nu kullanarak fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, bu uygulama kesinlikle denemeye değer.

Focus uygulaması, App Store’da ücretsiz olarak sunuluyor, ancak tüm özellikleri kullanmak adına ömür boyu lisans için 119,99 Türk Lirası talep ediyor.


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Apple

Apple hisse senetleri kendi rekorunu kırdı!

apple

Apple hisse seneti fiyatı, 139,85$ ile yeni bir gün içi rekoru kırdıktan sonra bugün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 139,07$’dan kapandı.


İlginizi çekebilir: Hangi Apple cihazları iOS 15 alacak, 6s’in fişi çekiliyor mu?

reklam
Aorus reklamı

Apple hisse senetleri bugün tüm zamanların en yüksek seviyesinde kapandı

Yükselme, Apple’ın 2021 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin kazanç sonuçlarını raporlamasından yalnızca beş gün önce gerçekleşti. Birçok analist, güçlü iPhone 12 satışları ve bu çeyrekte Apple silikona sahip ilk üç Mac, 4. nesil iPad Air, HomePod mini, AirPods Max ve diğer birçok ürünün lansmanı sayesinde Apple’ın üç aylık gelirinin ilk kez 100 milyar doları aşacağını tahmin ediyor. Bunların yanında Apple Fitness+ da geçen ay piyasaya sürülmüştü ve Apple One sayesinde diğer hizmetlerle bir arada sunulabiliyordu.

apple

Adventure İstanbul

Apple, dünyayı etkileyen ve hala devam eden salgın sırasında birçok müşteri evden çalıştığı, eğitim gördüğü ve başkalarıyla bağlantı kurduğu için finansal olarak başarılı oldu. Bu da özellikle yoğun miktarda iPad ve Mac satışlarına yol açtı. Aynı zamanda pandemi dolayısıyla insanlar sağlık takibi için Apple Watch‘a daha çok rağbet gösterdi ve bu satışları doğrudan etkiledi.

Apple’ın kazanç raporu Çarşamba günü saat 13:30’da açıklanacak. Ardından Apple’ın CEO’su Tim Cook ve CFO Luca Maestri ile 14:00’te bir konferans görüşmesi yapılacak. Apple’ın, 2020 mali yılının ilk çeyreğinde belirlenen şu anki 3 aylık gelir rekoru ise tam olarak 91,8 milyar dolar.


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Apple

Yeni Apple MacBook Air daha da ince ve hafif olabilir

Geçen hafta Bloomberg tarafından Apple firmasının yeni bir tasarıma sahip olacak Apple MacBook Air bilgisayarı planı olduğu duyurulmuştu. Ancak diğer MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarının yanında bu bilgi biraz dikkatlerden kaçmıştı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Cihaz hakkında bugün Bloomberg tarafında Mark Gurman’dan gelen detaylara göre ise; yeni tasarım ile bilgisayar çok daha ince ve hafif olacak ve yeni nesil M1 çiplerini barındıracak. Aynı şekilde gelecek MacBook Pro için düşünülen MagSafe şarj sistemine sahip olacak. Şirketin yine bilgisayarın çerçevelerinde de küçültmeye giderek zaten nispeten ufak olan cihazı böylelikle daha da küçülteceği söyleniyor.

yeni apple macbook air

Adventure İstanbul

Gelen rapor bilgisayarın tam olarak ne kadar küçük, hafif ve ince olacağı hakkında net bir bilgi vermiyor. Ancak Bloomberg yeni cihazın mevcut olan MacBook Air için yükseltilmiş bir alternatif oluşturarak giriş seviyesi bir cihaz sunacağını söylüyor. Buna ek olarak Apple kasada yapacağı değişikliklerle Air ve Pro serilerini daha da ayırt edilir yapacağını da söyleyebiliriz. Çünkü, örneğin yeni çıkan ve şirketin M1 işlemcisini barındıran Apple MacBook Air bilgisayarı görünüş olarak MacBook Pro’ya oldukça benziyor.

Bloomberg’e göre yeni MacBook Air bu senenin sonları veya 2022 başları gibi piyasaya sürülebilir. Yani bu bilgisayarların, yükseltilmiş olup 14 veya 16inç ekran seçenekleriyle gelecek diğer MacBook Pro cihazlarından sonra gelmeleri muhtemel. Apple firması aynı zamanda bu senenin sonlarına doğru yeniden tasarlanmış bir iMac hepsi bir arada bilgisayarını ve Mac Pro serisine yeni eklentileri de kullanıcıya sunmayı planlıyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler