Sosyal medya

Apple

Mac için Microsoft 365, M1 güncellemesi aldı!

Mac için Microsoft 365

Microsoft bugün, Apple M1 MacBook Pro, MacBook Air ve Mac mini modellerine yerel destek sunmak üzere Mac için Microsoft 365 uygulamalarının çoğuna yeni güncellemeler getirdiğini duyurdu.


İlginizi çekebilir: Apple, M1 Mac’ler için optimize edilmiş uygulamaları listeliyor

reklam
Aorus reklamı

Mac için Microsoft 365 yeni yetenekler kazandı

Office, Word, Excel, PowerPoint ve OneNote gibi temel Office uygulamaları artık M1‌ Mac’lerde daha hızlı çalışabiliyor. Microsoft bunu yaparken Evrensel uygulama ikilisini kullandı, böylece uygulamalar Intel Mac’lerde normal şekilde çalışmaya devam edecek.

Microsoft’un belirttiğine göre, güncellemeler bugün yayınlandı. Uygulamaların güncellenmesi için otomatik güncelleştirmeyi bekleyebilir veya Mac App Store’a gidip güncellemeleri manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Güncellenmiş hali ile bugün kullanıma sunulan Mac için Outlook uygulaması artık iCloud hesapları için destek sağlıyor. Bu sayede iş veya kişisel e-postalara, kişilere ve takvimlere tek bir uygulamadan erişime izin veriyor. Bu özellik, önümüzdeki haftalarda Mac için Outlook kullanıcılarına da sunulacak.

 Mac için Microsoft 365

Microsoft, Mac için Teams de dahil olmak üzere ek uygulamalara yerel ‌M1‌ desteği getirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü söylüyor. Şirket ayrıca bazı Mac için Office uygulamalarını Word, Excel, PowerPoint ve OneNote için güncellenmiş bir Office Start deneyimiyle yeniden tasarlıyor ve bu güncellemeleri önümüzdeki aydan itibaren kullanıma sunacak.

Tüm bu yeniliklerle beraber son olarak Microsoft, Visual Studio Code uygulamasının ‌M1‌ Mac’ler için tasarlanmış yeni bir sürümünü de yayınladı.

M1 işlemciye sahip Mac’ler çıkalı henüz birkaç ay oldu. Çıktığı günden itibaren Apple bu işlemciye sahip bilgisayarları için sürekli optimizasyon ve iyileştirme çalışmaları yaptı. Bu geliştirmeler Apple’ın, konunun üzerinde ne kadar hassas durduğunu ve gelecek Mac’leri için bu çalışmaları kararlıkla devam ettireceğini gösteriyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple M1 Mac birkaç cihazının SSD diskinde yorulma görülüyor

Apple M1 Mac

Bildirilenlere göre bazı M1 çipli Apple Mac cihazları kullanıcıları SSD’lerinde fazlaca yorulma gözlemliyor. Ancak bu ciddi sorunun çok az bir kesimi etkilediğinin altı çiziliyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.159TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Twitter üzerinden bir Apple yetkilisi Hector Martin, M1 Mac kullanıcıları geri bildirimi için yaptığı paylaşım sonucu farklı yanıtlar aldı. Çıkartılan ilk sonuç ise sorunun herkesi aynı etkilemediği yönünde. Göze çarpanlardan birisi ise; bazı Mac kullanıcılarının kısa kullanım sürelerine rağmen SSD kullanımlarını normalden yüksek olarak gözlemlemesi. Ayrıca yüksek SSD kullanımının yanında bu şekilde eskiyen disklerin değişiminin de olmayacağı belirtiliyor. Öyle ki SSD disklerin üretici tarafından belirtilen belli bir kullanma süreleri mevcut. Sonrasında ise hata vermeleri muhtemel.

Apple M1 Mac

Apple MacBook Air 2020

Adventure İstanbul

Raporların çoğunun sadece beklentiden fazla SSD kullanımından ibaret söyleyen Martin; Apple SSD cihazların normalden fazla yazma hızlarından dolayı bu durumun normal olabileceğini söylüyor. Diğer taraftan cihaz ömrünü etkilemesi muhtemel tehlikeli sayıların ise çok az bir kesimden geldiğini belirtiyor. Bunun SSD kullanım seviyesini yanlış gösteren bir yazılım hatası olması da ihtimal dahilinde.

Ancak az bir kesim de olsa bu durum oldukça önemli bir sorun teşkil ediyor diyebiliriz. Dolayısıyla sorunun da belirtilmesiyle birlikte Apple firmasının olaya el atması umuluyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Apple, iPhone’lar için tamir edilebilirlik puanı yayınladı!

onarılabilirlik endekslerini

Avrupa Parlamentosu, bazı elektronik ürünlerin e-atıkları azaltmak için 10 üzerinden bir onarılabilirlik endeksi ile etiketlenmesini gerektiren Onarım Hakkı Yasası‘nı kabul etti. Fransa, AB’de akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere elektronik cihazlara bu onarılabilirlik endekslerini getiren ilk ülke oldu. Bunun üzerine Apple’ın Fransız sitesi iPhone ve MacBook etiketlerini resmi sitesinde yayınladı.


İlgili haber: Apple, “Apple ile Giriş Yap” sorunuyla karşı karşıya!

reklam
Aorus reklamı

Apple onarılabilirlik endekslerini açıkladı

Gerçek onarılabilirlik puanları yalnızca iPhone veya MacBook’unuzu sitede yapılandırdıktan sonra belli oluyor. Sitede tüm iPhone 12 serisi tamir edilebilirlik açısından 10 üzerinden 6 puan alıyor. Geçen senenin modeli iPhone 11 ise daha düşük bir skorla 4.6 puanda kalıyor. Bunun yanında iPhone SE(2020) 6,2/10 puanla Apple’dan satın alabileceğiniz en onarım dostu iPhone olarak gözüküyor.

Apple’ın sitesinden satılan son iPhone olan iPhone XR ise 4.5/10 endeks puanı ile karşımıza çıkıyor. Apple ayrıca iPhone X, iPhone 8, iPhone 7 serisi için de derecelendirmeleri paylaşıyor. Bu bağlantı üzerinden daha eski iPhone’ların onarılabilirlik puanlarını kontrol edebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Apple’ın MacBook’larına gelince, yeni M1 çipli 13 inç MacBook Air 6,5/10 puan alıyor. 13 inç Pro ise yalnızca 5,6/10 puan alırken 16 inç varyantı 6,3/10‘e kadar çıkıyor.

onarılabilirlik endekslerini

Yeni onarılabilirlik puanları yalnızca akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, TV’ler, çamaşır makineleri ve çim biçme makineleri dahil olmak üzere belirli bir elektronik grup için geçerli. Ancak üreticiler, 2022‘ye kadar onarılabilirlik endeksleri zayıf olan ürünler için para cezasına çarptırılmayacak.


İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Apple

AWS artık bulut üzerinden macOS Big Sur çalıştırmaya izin verecek

aws

Amazon Web Services (AWS) macOS tekliflerini önemli ölçüde geliştiren yeni güncellemeler yayınladı. Buna göre daha öncesinde macOS Mojave ve Catalina desteği veren sistem; artık en son versiyon macOS Big Sur işletim sistemini çalıştırmaya izin verecek.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Geçtiğimiz Kasım ayında Big Sur versiyonunun çıkışından hemen önce Amazon, macOS tekliflerini kullanıcılara getirmişti. Ancak aradaki zamanın azlığından dolayı bu son versiyon sisteme gelmemişti. Sisteme gelmesinin neden bu kadar uzun sürdüğünü bilmesek de böylelikle AWS için Big Sur gelmiş oluyor.

Güncellemeyle gelen önemli yeniliklerden birisi de Amazon Elastic File System (EFS) özelliğinin bulut macOS’lerde kullanılabilmesi. Bu işlevin de cihazların hızlarında önemli etkiye sahip olması muhtemel. Onun dışında yine şu anda Amazon firması macOS bulut kullanıcılarının doğal dosya sistemleri yerine Amazon Block Storage kullanmalarını öneriyor.

Adventure İstanbul

aws

Biraz da Big Sur güncellemesinden bahsetmemiz burada uygun olacaktır. Öyle ki macOS işletim sisteminin en son halini sunan Big Sur versiyonu; şimdiye kadar macOS X versiyonundan itibaren yapılan en büyük yenilikleri işletim sistemine getirmiş durumda. Ara yüz değişikliklerinin yanında bu güncellemede firma, özellikle Safari tarayıcısını yenileme konusunda oldukça uğraş verdi. Tarayıcının aldığı diğer yeniliklerin arasında entegre çevirici işlevi özellikle göze çarpıyor.

Son olarak güncellemenin şimdilik sadece Amerika’nın bazı bölgeleri, Avrupa ve Asya-Pasifik ülkelerinde ulaşılabilir olduğunu belirtelim.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler