Sosyal medya

Yazılım

MIUI 12 Global sürümün çıkış tarihi ve ilk cihazlar belli oldu!

MIUI

MIUI 12 Global sürümü bügün Çin’de canlı olarak duyurulan ve 15:00’te başlayan lansman itibarıyla açıklanmış oldu. Lansmanda MIUI 12’yle birlikte gelene özellikler ve sürümün dünya çapında çıkış tarihleri açıklanmış oldu.


İlginizi çekebilir: MIUI 12 özellikleri: Karanlık mod, yeni dizayn ve dahası

reklam
Aorus reklamı

MIUI, Xiaomi’nin kendi cihazları için senelerdir geliştirmesini üstlendiği ve oldukça yol kat ederek dünya üzerindeki en gelişmiş arayüzlerden biri haline gelen işletim sistemi. MIUI’ın ilk yayınlanma tarihi 16 Ağustos 2010 yani bundan 10 sene öncesine tekabül ediyor. O zamandan bu yana oldukça gelişen işletim sistemimizde açıklanan bilgilere göre “doğadan ilham alınan” bir çizgide yoluna devam ediyor.

MIUI 12: Doğadan ilham alarak geliştirildi.

Örnek olarak, telefonunuzun depolamasını kontrol ederken ne kadar dolu olduğunu “su seviyesine” bakarak anlayabiliyorsunuz. Bununla birlikte arayüzümüzün iskelet yapısı ve animasyonları da daha gerçekçi bir format kazandı. Firmanın, Mi Light Core Animation Framework adına verdiği yeni mimari, arayüzün tepkiselliğinin artmasına yararken arayüzü de daha akıcı hale getiriyor.

Adventure İstanbul

İşte MIUI 12’de yer alan tüm özellikler! Neler yeni?

 • Arayüz ve bildirim paneli geliştirildi. Doğadan ilhamalanözellikler arayüze dahil edildi. Depolama’daki suikonu gibi.
 • Hava durumu uygulaması değişti. Yerine daha gerçekçi bir uygulama tasarlandı.
 • Yeni “Süper Duvar Kağıtları” eklendi! Mars ve Dünya versiyonları şu an kullanımda. Kilit ekranı ve ana ekranda çalışıyor.
 • Mi Light Core Animation Framework: Animasyon sistemi geliştirildi. Doğadan ilham alan yeni animasyon sistemi (Harekete duyarlılık arttı.)
 • Ekran yayınlamada yeni gizlilik özellikleri oluşturuldu.
 • Multitasking: Split Screen yerine daha iyi bir alternatif olan Snapsistemi geliştirildi. Snap ile daha verimli ikili ekran deneyimi (Yine, Framework temelli çalışıyor).
 • Yeni Süper Pil Modu: Daha gelişmiş pil tasarruf modu.
 • Dark Mode (Universal): Tüm uygulamalara uyarlanabilir Karanlık Mod.
 • Uygulama çekmecesi geldi (İstek halinde kullanılabiliyor.).
 • Privacy sistemi geliştirildi. Kamera ve bilgilendirme olarak ikiye ayrıldı.
 •  Dünya standartına gizlilik sertifikası alındı.

MIUI 12’nin çıkış tarihi ne? İlk cihazlar hangileri?

MIUI 12’nin stabil versiyonu, lansmanda belirtilen duyuruya göre, Haziran’ın sonunda çıkacak. Net bir tarih verilmese üç aşamalı bir liste halin,de aşama aşama yayınlanacak. Güncelleme alacak cihazlar şu şekilde;

MIUI 12

İlk Aşama:

Mi 9T

Mi 9T Pro

K20 

K20 Pro

İkinci Aşama:

Redmi Note 9 Pro Max

Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9

Redmi Note 8 Pro

Redmi Note 8

Redmi Note 7

Redmi Note 5 Pro

Redmi Note 5

Pocophone F1

Pocophone F1 Pro

Pocophone X2 

Mi Note 10 Lite 

Mi 8

Mi 8 Pro

Mi Mix 3 

Mi Mix 2S

Mi 9 Lite

Redmi 8A

Redmi 7A

Redmi 7

Redmi Note 7S

Redmi Y3

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemci

Qualcomm, eski Apple çalışanlarının işlemci firmasını alıyor

qualcomm

Mobil cihazlar devi Qualcomm bir işlemci oluşumu olan NUVIA’yı 1.4 milyar dolar karşılığında bünyesine aldığını açıkladı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bu anlaşmayla birlikte Qualcomm NUVIA firmasının tasarım mühendisliği uzmanlarının yanında yeni piyasalara da erişim sağlayabilecek. Yaklaşık iki sene önce firmayı kuran iki eski Apple mühendisi; güncel iPhone ve Mac cihazlarda kullanılan özel yapım ARM işlemci çiplerinin yapımında da yer almışlardı.

Anlaşma, Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf’un şirketteki 26 yılın ardından Mart ayında emekliliğe ayrılmadan önceki son katkılarından sayılabilirken; rekabet içinde olunan IBM, AMD ve Apple gibi firmaların da görmezden gelmemesi gereken bir hamle olarak karşımıza çıkıyor.

Adventure İstanbul

qualcomm

NUVIA firması özellikle 2019 yılında yaptığı fonlamalarla adını gerçek anlamda duyurmuştu. Şimdi ise kurucuların deneyimlerini göz önünde bulunduracak olursak Apple M işlemcilerinde olduğu gibi NUVIA’nın kendi işlemcilerinde de daha düşük güç ihtiyacıyla daha yüksek verim alabilmek için çalışmalar yapmaları muhtemel.

Qualcomm tarafı ise bir basın açıklamasında NUVIA teknolojisinin şirketlerinin çiplerine dahil edileceğini ve 5G odaklı Snapdragon serilerinin merkezde olacağını açıkladı.

Konuşmanın devamında ise yüksek verimli düşük güç ihtiyacı olan ve kompakt işlemcilerinin kendileri için uzun zamandır önem taşıdığını açıklayan Qualcomm Teknoloji Şefi Jim Thompson; NUVIA’nın yüksek performans tasarımı anlayışı ve işlemcilerinin, endüstride başrol oynayan kendi grafik ve yapay zekalarıyla birleşmesiyle birlikte işlem performansı ve ürün kapasitelerinde yeni bir seviye oluşturulabileceğini söyledi.

Birleşik Devletler tarafından anlaşmanın kalan prosedürlerinin halledilmesiyle ise NUVIA kurucu ve çalışanlarının Qualcomm firmasına katılmaları bekleniyor.

Devamını oku

Genel

Adobe Flash: bir dönemin efsanesine veda ettik!

Adobe Flash

Adobe Flash, internet dünyamızı yıllardır domine eden ve birçoğumuzun yakından tanıdığı, tabiri caizse, efsane bir platformdu. Dijital hayatımızda uzun bir süredir genişçe yer tutan bu programı ve tüm uzantılarını 202o ile beraber geride bıraktık. Gelin biraz Adobe Flash nostaljisi yapalım ve bu büyük değişimin biz kullanıcılar için ne ifade ettiğine yakından bakalım…


İlginizi çekebilir: Windows 10 için yayınlanan bir güncelleme, Flash Player’ı kaldırdı!

reklam
Aorus reklamı

Netflix, Youtube izlemek veya EBA’da kullanmak için uygun fiyatlı bir tablete ihtiyacınız varsa, bu hepsiburada listemiz tam size göre!


Adobe Flash için 5 yıldır hazırlanmakta olan veda günü sonunda geldi!

Adobe Flash

Adventure İstanbul

Adobe, ilk olarak geliştiricilere HTML5’e geçmeye başlamalarını tavsiye eden 2015 yılında yaptığı açıklamayla Flash’in sonunun yaklaşmakta olduğunun sinyallerini vermişti. Firma, 2017’de ise 31 aralık 2020 tarihinde desteği keseceğinin resmi açıklamasını yapıp, 2 yıldır devam etmekte olan sürece resmiyet kazandırmıştı. Ve Adobe sözünü günü gününe tuttu: Flash 2021 yılını göremedi. Her ne kadar, Adobe, 12 Aralık 2021’e kadar Flash kullanan içerikleri engellemeyeceğini söylese de; Microsoft ve Apple gibi firmalar Flash’a veda sürecini çoktan tamamladı bile.

Adobe Flash

Flash platformuna vedanın 5 sene gibi uzun bir süre almasının nedeni ise çok yaygın olarak kullanılması ve internetin çok büyük bir parçası olmasıydı. Platform, kendine özgü oyunlardan (“Flash Oyunları”) medya oynatıcıya (“Flash player”) kadar internette çok yaygın olarak kullanılan ve bir döneme damgasını vurmuş araçlara sahip olduğundan Flash’a vedamız da bir o kadar uzun sürdü.

Flash’ı bilgisayarınızdan nasıl kaldırırsınız?

Adobe Flash

Adobe, artık resmi desteği kestiği için kullanıcılardan programı bilgisayarlarından kaldırmasını istiyor. Neyse ki, bunu yapmak çok kolay:

 • Windows için bu linke tıklayarak
 • Mac için ise bu linke tıklayarak, Adobe’nin resmi silme programlarını yükleyerek Flash’ı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Nostalji zamanı: Bu Flash kullanan uygulamalardan hangilerini hatırlıyorsunuz?

Adobe Flash

 • Flash Oyunları: Bu oyunlar 2000’li yılların başının en büyük eğlence kaynaklarından biriydi. Flash’a veda etsek de, neyse ki bu oyunlara henüz veda etmiyoruz. The Internet Archive meşhur oyunları hala arşivinde saklamaya devam ediyor. Eğer sizin de eski günleri yad edesiniz gelirse, yukardaki link yardımıyla bunu yapabilirsiniz.
 • Flash Player: Bir dönem internetin en yaygın medya oynatıcısı olan bu Adobe Flash ürününü hatırlıyor musunuz?
 • Flash ile yapılmış websiteleri: Tamamen Adobe’un bu platformunu kullanarak yapılmış, rengarenk; retro; ve yüklenmesi bir nebze zor olan bu siteleri hatırlıyor musunuz?

Yorumlarda bunlardan hangilerini hatırladığınızı veya bizim aklımıza gelemeyen ama sizin kullandığınız başka Adobe Flash uygulamarı varsa,ve bunları bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz.

Devamını oku

Apple

Adobe Lightroom, M1 işlemcili Apple bilgisayarlar için resmen yayınlandı!

Yazan:

macbook lightroom

Adobe, bugün yayınladığı güncelleme ile birlikte M1 işlemcili Apple bilgisayarlar için Lightroom uygulamasını resmen duyurdu. Mac App Store’da 4.1 sürümüne güncellenenen Lightroom uygulaması kullanıcılara daha fazla performans vaat ediyor.


İlginizi çekebilir; Adobe Illustrator, iPad için kullanıma sunuldu

reklam
Aorus reklamı

M1 işlemciler için gelen güncellemeyle birlikte Lightroom neler sunuyor?

macbook lightroom

Adobe,  Creative Cloud uygulamalarını Apple’ın piyasaya yeni sürdüğü M1 işlemcili modellerine getirmek için tam gaz çalışmaya devam ediyor. Şirket geçtiğimiz ay Apple Silicon için Photoshop Beta’nın piyasaya sürüldüğünü duyurmuştu.  Aynı zamanda Lightroom Classic’in yerel bir sürümü üzerinde de çalıştıklarını söylemişti.

Adventure İstanbul

Uygulamanın önceki sürümleri de M1 işlemcili bilgisayarlarda çalışıyordu. Ancak çalışabilmesi Intel için yapılmış x86 kodunu çeviren Apple Rosetta yazılımı aracılığıyla mümkün oluyordu. Bu, bilgisayar performansı ve dolayısıyla uygulama performansı açısından negatif bir durumdu.

Uygulamanın sunduğu özelliklerden bahsedecek olursak Adobe, bugün güncellemelerinin bir parçası olarak ProRAW desteğini ekledi. Şirket artık Camera Raw formatında çekilen görüntüleri Lightroom Classic veya Lightroom‘da içe aktarabileceğinizi ve düzenleyebileceğinizi söylüyor. Adobe ayrıca iOS 14 için yeni widget‘lar oluşturmanıza ve Lightroom Kamera ile daha hızlı fotoğraf ve selfie çekmenize olanak sağlıyor. Ekim ayında şirket, uygulamaya daha fazla film benzeri renk sınıflandırma aracı ekledi ve yaz boyunca kullanıcıların düzenlemelerini paylaşmasına izin vermeye başladı.

Adobe Creative Cloud’ı indirmek şuan için ücretsiz. Bir haftalık deneme süresinin ardından Apple’ın uygulama içi satın alma sistemi üzerinden aylık 9.99$ dolar ödeyerek abone olunması gerekiyor. Abonelere bu satın alma ile birlikte aynı zamanda 1 TB bulut depolama alanı da veriliyor.

 

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler