Sosyal medya

Video

Meizu 16th’ya ANDROID 10 nasıl kurulur? | Detaylı REHBER!

Meizu 16th modeli bildiğiniz gibi Android’in özelleştirilmiş versiyonlarından biri olan FlymeOS arayüzünü kullanıyor. Şu an içerisinde 8.0 Oreo işletim sistemi barındıran telefonumuza maalesef ki Android 10 resmi yollarla gelmeyecek. Bugünkü videomuzda Android 10’u resmi olmayan yöntemlerle nasıl kullanabilirsiniz? Bunu anlatıyorum.


İlginizi çekebilir: 2 bin liraya Meizu 16TH almak mantıklı mı?

reklam
Aorus reklamı

Her şeyden önce telefonunuzda kullanmış olduğunuz flymeOS yazılımını temiz kurulum açısından sıfırdan yükleminizi tavsiye ederim. Aksi takdirde kurulum aşamalarında sıkıntı yaşatabilir. Biz en güncel versiyon olan flyme 7.3.0.0G‘yi kullanarak işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Android 10 kurulum rehberimiz üç aşamadan oluşacak. Meizu 16th modeline Android 10 Kurulum Rehberi’ni aşamalarını aşağıda sıraladım;

Adventure İstanbul
 1. Bootloader kilidinin açılması (Program vasıtasıyla)
 2. TWRP Recovery (Kurtarma Menüsü) yüklenmesi.
 3. Recovery vasıtasıyla yazılımların cihaza aktarılması ve kurulum aşamaları.

 

DİKKAT!!! Kurulum rehberimizde tüm sorumluluk size aittir.

 

1. Aşama: Bootloader kilidinin açılması (Program aracılığıyla)

Meizu geliştirici ekibi, güvenlik açıklarına neden olduğu için bootloader kilidinin açılma işlemini kaldırdı. Yani komut istemi vasıtasıyla girdiğiniz kodlar işe yaramayacaktır. Rus geliştiriciler, duruma çözüm sunarak kilit açma programı hazırladılar. Meizu 16th başta olmak üzere bu araç üzerinden Meizu 16, 16 Plus, 16T gibi modellere de aynı işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün.

Öncelikle, hazırlanan araç ücretsiz değil. Paypal üzerinden alacaksanız 10 dolar’a, Yandex Money ve Visa gibi kredi kartlarıyla alacaksanız Rus Ruble’sinden Türk Lira’sina çevirdiğimizde 50 TL (Fiyat, kura bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.) olan ücreti ödemeniz lazım.

Buradaki linkten ulaşabileceğiniz internet adresine giriş yaptığınızda karşınıza ilk olarak ödeme ekranı çıkıyor. Biz PayPal üzerinden satın almayı tercih ettik. Eğer yurtdışında geçerli PayPal hesabınız yoksa kredi kartıyla da satın alabilirsiniz. Birçok opsiyon mevcut.

Meizu

Satın alma işlemleri gerçekleştikten sonra mail adresinize bir adet e-mail gönderiliyor. Gönderilen mailde username (kullanıcı adı) ve password (parola) yer alacak. Bu bilgileri nerede kullanacağınızı rehberin ilerleyen aşamalarında bahsedeceğim.

Meizu

Daha sonra, yukarıda vermiş olduğum internet adresinden “Meizu Unlock Bootloader Tool” butonuna basıp aracın indirilmesini başlatıyorsunuz. Ayrıca hemen altındaki “Fastboot Drivers” yazan kısma da basıp sürücüyü indirmeniz gerekiyor.

İndirmiş olduğumuz aracı açıyorsunuz. Aracın içerisine, size mail yordamıyla gönderilmiş “kullanıcı adı” ve “şifre”yi araçta mevcut olan alanlara yazıyorsunuz ve “Login” tuşuna basıyorsunuz. Bu işlemden sonra aşağıda sönük olan butonlar yanmaya başlıyor.

Bu kısımda özellikle dikkatli olmanız lazım!

Bu aşamadan sonra yapacağınız işlemlerde çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü araca verdiğiniz ücret sadece “bir kullanımlık” olarak size tahsis ediliyor. Eğer adımlarda hata yaparsanız, satın alma işlemine dönmeniz gerekebilir.

İndirmiş olduğunuz “Fastboot Drivers” dosyasının kurulumunu gerçekleştirin. Eğer daha önce akıllı telefonunuza yazılım kurma işlemi yapmadıysanız, bu linkteki sürücüleri de kurmanız gerekiyor. Telefonunuzu “Ses kısma + güç tuşuna” aynı anda basarak “Booloader ekranına” geçişini sağlayın. Kablo vasıtasıyla bilgisayara bağlayın. Bilgisayarınız üzerinden “Aygıt Yöneticisi” menüsüne gidin.

Meizu

Aygıt Yöneticisi menüsünde cihazınızın nasıl göründüğünü kontrol edin. Eğer “Unknown Device” yazıyorsa üstüne sağ tıklayıp “Sürücüyü güncelleştir” deyin. Bu kısmı hazırladığım videodan da kontrollü şekilde ilerleyin. Bilgisayarımı tara kısmından “Samsung ADB Interface” sürücüsünü seçin. Tekrar Aygıt Yöneticisi’ne geldiğiniz zaman menüde “Samsung ADB Interface” gözükmesine dikkat edin. Eğer gözükmüyosa işlemleri tekrar etmeyi deneyin.

Bahsettiğim tüm işlemleri harfiyen yaptıysanız tekrardan aracımıza dönüş yapalım. Araç üzerinde “Devices” kısmında cihazınızın kod numaralarının gözükmesi lazım. Gözüküyorsa işlemlere devam edin. Sağ tarafta yer alan butonlardan  “Unlock BL” butonuna basın ve işlemi başlatın. İşlem tamamlandıktan sonra videoda göstermiş olduğum gibi telefonunuzda “locked” yazan kısmın “unlocked”a dönmesi gerekiyor. Araç üzerinden de kontrolünü sağlamak için “Check BL” yazan tuşa basın. Yazılım üzerinde çıktıda “Unlocked” yazıyorsa işlem başarıyla tamamlanmış demektir.

2. Aşama: Meizu 16th modeline TWRP Recovery (Kurtarma menüsü) nasıl yükleniyor?

Bootloader kilidinin açılma işlemlerini başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi ise TWRP Recovery menüsünü yükleme aşamasına geldi sıra. İşlem oldukça basit, bölümleri takip ederseniz kolayca kurabilirsiniz.

Android yazılımların genelinde bulunan bir unsur. Kutudan çıkan yazılım, herhangi bir yazılım müdahalesine karşın şifrelenmektedir (encryption). Bu şifreyi çözmek için aşağıdaki aşamaları izleyin.

 1. TWRP Recovery’i buradaki linkten indirin. (Mokee tarafından derlenen en güncel versiyonu kullanıyoruz. Bu recovery haricinde yazılım kullanmamanızı öneririm.)
 2. Bilgisayarınız üzerinden komut istemini açın.
 3. Daha önce bilgisayarınza bağladığınız telefonun bağlantısını kontrol edin.
 4. Komut istemine “fastboot devices” yazarak fastboot bağlantısının teyidini sağlayın. (Cihazınızın kodunun çıkması lazım.)
 5. Daha sonra şifrelenmiş verileri silmek için “fastboot format userdata” yazıyoruz. Biraz bekliyoruz.
 6. fastboot -w” komutuyla verilerin tekrardan yazılmasını sağlıyoruz. Böylece şifremiz çözülmüş oluyor.
 7. Az önce indirmiş olduğumuz TWRP Recovery’i masaüstüne çıkarıyoruz.
 8. Komut istemine “fastboot flash recovery” yazıyoruz ve sonuna çektiğim videodaki gibi masaüstünden komut istemine recovery dosyasını sürüklüyoruz.
 9. Enter tuşuna basıp işlemi başlatıyoruz. İşlem, kısa sürede tamamlanıyor.
 10. Telefonumuz üzerine geri dönüyoruz. Bu sefer “Ses açma + güç” tuşuna basıyoruz.
 11. Ve işte karşınızda TWRP Recovery :).

3. Aşama: Android 10’un yüklenmesi (Mokee MK100.00 Custom Rom)

Piyasada GSI yazılımlar da mevcut. Ama kullanıcıların forumlarda yazdıklarına göre en stabil versiyon Mokee. Bu yüzden Mokee kurmaya karar verdim. Küçük bir hatırlatma, yazılımı kurmadan belirtmek isterim ki parmak izi okuyucumuz Custom Rom’ların hiçbirinde çalışmıyor. Ama Mokee, Nightly (Gecelik) güncelleme aldığı için bu durum değişebilir. İlerde parmak izinin çalıştığını görebilirsiniz.

Miezu

 1. 1- Önce bilgisayarımıza bu linkten iki dosyayı indiriyoruz.
 2. 2- Daha sonra Mokee’nin resmi sitesinden “MK100.0-m1882-202005020513-NIGHTLY.zip” dosyasını indiriyoruz. (Daha günceli indirdiğiniz tarihlerde geldiyse onu indirin.)
 3. RADIO dosyasını da buradan indirin.
 4. İndirdiğiniz dosyaları düzen açısından bir klasöre çıkarın.
 5. Telefonunuzdaki TWRP’den “Wipe” sekmesine gelin. Advanced Wipe sekmesine basın ve “Data” kutucuğunu işaretleyin. “Repair or Change File System” butonuna basıp dosya formatını kontrol edin.
 6. EXT4 yazmıyorsa “Data” formatını EXT4’e çevirin. İşlemi yapmazsanız telefonunuz semi-brick (döngüye girip açılmama durumu) olabilir.
 7. Wipe sekmesine geri dönün. Advanced Wipe kısmından “Data” ve “System” seçeneklerini işaretleyin ve aşağıdaki “Swipe to Wipe” kısmını kaydırın. İşlem bittiğinde “format data” serçeneğine gelin, “yes” yazın ve onaylayın.
 8. TWRP telefonunuzda açık vaziyetteyken bilgisayara bağlayın.
 9. Klasöre çıkarttığınız dosyaları telefonunuza aktarın.
 10. Install bölümünden sırasıyla “remove_encrpyt”,MK100.0-m1882-202005020513-NIGHTLY.zip“, “RADIO-m1882-20200107172352.zip” ve Gapps dosyasını kurun.
 11. Tüm dosyalar yüklendikten sonra, “Reboot” sekmesinden “System”e tıklayın.
 12. İşte bu kadar :). Domuzu gördüyseniz her şey yolunda gitmiş demektir.

 

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

6 yorum

6 yorum

 1. Yahya selim

  2 Mayıs 2020 at 19:40

  Abi root yapılmıyor mu direk twrp yüklendikten sonra rom mu flashlanıyor?

  • Kaan Yiğit Külahlı

   4 Mayıs 2020 at 13:56

   O farklı bir yöntem dostum. Benim yaptığım şekilde yaparsan daha kolay olacak.

 2. Gummy Bear

  4 Mayıs 2020 at 00:15

  Nightly güncelleme yaparken nasıl yapacağız? Bir de cihaz nasıl orijinal haline döndüreceğiz? Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

 3. yahya

  5 Mayıs 2020 at 05:53

  evet abi normal stock roma geçerken nasıl geçicez

 4. Ali

  8 Mayıs 2020 at 11:05

  Bu sürüm yerine orjinal rom kullanmak daha iyi arkadaşlar çünkü kendi romu haricindekiler kamera performansı baya düşürüyor ve meizu 17 canlı yayın tanıtımda bu sabah meizu 16th nin Android 10 güncellemesi alacak cihazlar listesinde açıklandı çin alırda global sürümüde alırmı bilmiyorum bakalım.

 5. Murat Korkmaz

  19 Mayıs 2020 at 03:47

  Hocam merhabalar, dediklerinizi yaptım ve Mokee rom’a geçtim. Fakat cihaz eskisine göre biraz ısınıyor. Nasıl eski flyme sistemine geri dönebilirim?

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

EN İYİLER!’ | iPhone 12 Pro Max, Mate 40 Pro, Note 20 Ultra ve Find X2 karşılaştırması!

EN İYİLER! | iPhone 12 Pro Max, Mate 40 Pro, Note 20 Ultra ve Find X2 karşılaştırması!

iPhone 12 Pro Max, Huawei Mate 40 Pro, Samsung Galaxy Note 20 Ultra ve OPPO Find X2 karşılaştırması ile beraberiz. Türkiye’de satılan en iyi telefonları birçok paydada karşılaştırdık. Bakalım kazanan ve yılın en iyisi olan hangisi?


İlginizi çekebilir; Poco M3 için zorlu kapışma! | Redmi Note 9 ve Poco M3 karşı karşıya

reklam
Aorus reklamı

EN İYİLER! | iPhone 12 Pro Max, Mate 40 Pro, Note 20 Ultra ve Find X2 karşılaştırması!

Huawei Mate 40 Pro incelemesi; https://www.youtube.com/watch?v=bsf63D-WVlQ
OPPO Find X2 incelemesi; https://www.youtube.com/watch?v=DacIk1g_g4U
Samsung Galaxy Note 20 Ultra incelemesi; https://www.youtube.com/watch?v=CVHaaMH4aJk
Video karşılaştırma; https://www.youtube.com/watch?v=900yQPMTDEA

Adventure İstanbul

2020 yılının şampiyonunu belirliyoruz. 12 Pro Max ile Huawei Mate 40 Pro, OPPO Find X2 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra modellerinin yer aldığı kıyaslamada daha önce video kıyaslamasını yapmıştık. Şimdi ise tasarım, ekran, performans ve kamera gibi birçok maddede cihazları kıyaslayarak en iyilerini belirlemeye çalıştık.

Hali hazırda Türkiye’de satın alınabilecek en iyi telefonlar olan bu ailede elbette fiyatlar da yüksek. 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişen fiyatlara sahip olan listemizde en uygun fiyatlı model OPPO Find X2 iken, en pahalısı da elimizde 512 GB versiyonu olan iPhone 12 Pro Max oluyor. Birçok kullanıcının en çok istediği telefonlar arasında bakalım hangi cihaz diğerine daha üstünlük sağlayabilecek.

Listemizdeki puanlamaları elbette kişisel deneyimler üzerinden objektif olarak yapmaya çalıştık. Fakat kullanıcıların önceliğine ve istediklerine göre bu durum elbette değişebilir. Farklı maddelerdeki sıralamaya göre de kendi önceliğinizi belirleyerek telefonların kendi aralarında hangi konularda üstün olduklarını böylece rahatlıkla görebilirsiniz. Lütfen sizler de aynı maddelerde kendi puanlarınızı ve kendi sonuçlarınızı yorumlar bölümünden bizlere aktarmayı unutmayın. Böylece genel bir kanıya da ulaşmış oluruz.

Devamını oku

Sizden Gelenler

AMD mi Intel mi? | Sorun Söyleyelim #7

AMD mi Intel mi? | Sorun Söyleyelim #7

Sorun Söyleyelim #7 videosuyla karşınızdayız. Dilşah’ın sunduğu yeni bölümümüzde yine sosyal medyadan gelen sorularınızı cevapladık. Sizler de bu konsepte sorularınızın yanıtlanmasını istiyorsanız sosyal medyada yapılan Sorun Söyleyelim konsepti paylaşımlarına sorularınızı iletebilirsiniz.


İlginizi çekebilir; Cuma Raporu #137: CES, Xiaomi ABD sorunu, aşılama dönemi ve dahası

reklam
Aorus reklamı

AMD mi Intel mi? | Sorun Söyleyelim #7

Dilşah’ın sunduğu Sorun Söyleyelim serimizde bu hafta Aydoğan, Yıldıray, Eray ve Ersin sizlerden gelen soruları cevaplıyor. Instagram, Twitter ve Facebook üzerinde yapılan paylaşımın altına verdiğiniz cevaplar, her hafta cumartesi günü Hardware Plus ekranlarında cevaplanacak. Sizler de bu konsepte sorularınızın yanıtlanmasını istiyorsanız sosyal medyada yapılan Sorun Söyleyelim konsepti paylaşımlarına sorularınızı iletebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Not: Bu hafta yakın çekimleri OPPO Reno 4 Pro ile yaptık.  Reno 4 Pro ile yapılan çekimlerin 4K 30 fps’te 2x zoom ilr olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Haftanın soruları

Ulaş Eroğlu; Apple birçok alanda kendini gösterdi(müzik,film) ama bilgisayar alanında da oldukça güçlüler peki bu gücüyle neden Gaming alanına yönelmeyi seçmiyorlar ?

Suat Güneş; Türksat 5A nın faydaları nedir?japon-türk ortaklıgıyla yapıldığı dogru mu?uyduda hangi yerli materyaller kullanıldı?space-x e ne kadar para ödedik?simdilik bu kadar.

Kaan Tomaçoğlu; Yurt dışında ki editörlerin koşulları ve kaynakları daha iyi olması, keşke bizde de o şekilde olsa iyi olur dedirtiyor mu?

Aryaa59; Oem sistem toplarken İşlemci tarafından seçiminiz AMD mi yoksa Intel mi olurdu ?

Devamını oku

Cuma Raporu

Cuma Raporu #137: CES, Xiaomi ABD sorunu, aşılama dönemi ve dahası

Cuma Raporu #137: CES, Xiaomi ABD sorunu, aşılama dönemi ve dahası

Cuma Raporu #137 videomuzda, geçtiğimiz haftanın öne çıkan haberlerini derledik. Bakalım bu hafta neler olmuş?


İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy S21 ailesi değerlendirmesi | Uzun uzun konuştuk!

reklam
Aorus reklamı

Cuma Raporu #137: CES, Xiaomi ABD sorunu, aşılama dönemi ve dahası

Not: Videomuzda detay kamerası olarak Xiaomi Mi 10 kullanılmıştır. Telefonun 8K 30 fps modunda 2x yakınlaştırma ile çekilmiş, 1080p render alınmıştır.

Adventure İstanbul

Zaman Çizelgesi

00:00 Giriş
01:50 Samsung Galaxy S21 ailesi lansmanı gerçekleşti (https://youtu.be/pzJO6oY-_Iw)
08:13 Huawei ardından Xiaomi de ABD kara listesinde!
15:22 TELKODER: 2020 yılında 4 kişilik bir aile haberleşmeye 3.736 TL harcadı
17:20 BiP, 6.4 milyon yeni kullanıcı daha katıldığını duyurdu
33:00 KVKK WhatsApp’a soruşturma açtı
56:50 Google Fitbit’i resmen satın aldı
59:55 Türkiye’de aşılama başladı
01:14:48 AMD yeni işlemcilerini Nvidia yeni kartlarını duyurdu
01:17:00 Sony, Vision-S aracını test etmeye başladı bile!

Cuma Raporu #137 bölümünde detay çekimlerine akıllı telefon eklemek istedik. Bu nedenle bu haftaki çekimde Xiaomi Mi 10 modelini kullanıyoruz. Xiaomi Mi 10 modeliyle yapılan çekimler 8K 30 fps ayarında ve 2x zoom özelliği ile çekildi. Böylece DSLR kamerasının yaptığı çekimler ile diğer akıllı telefonların 8K 30 fps çekimlerini kıyaslayabilecek ve ne kadar iyi ya da eksik olduğunu fark edebileceksiniz. İlerleyen haftalarda farklı telefonlar ile beraber farklı çekimler de olacak. Sizler de istediğiniz bir telefon olması durumunda yorumlar bölümünden istediğiniz telefonu belirtebilirsiniz.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler