Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Huawei, İspanya Savunma Bakanlığı’ndan bir darbe daha yedi!

Huawei

 

Huawei, İspanya Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamayla birlikte tekrar şoka uğradı. İspanya Savunma Bakanlığı, Huawei’nin hassas verilere erişimini engelleme kararı aldı. Bu hamle firmanın casusluk faaliyetleri gösterdiğini ve hükumetin de buna karşın savunma stratejisi geliştirdiğini gösteriyor.


İlginizi çekebilir: Huawei nova 6 5G Geekbench testinde görüldü


İspanya’daki özel gazetelerden biri olan La Informacion’ın haberine göre Huawei cihazların çalışan e-postaları dahil,  veri sunucularına erişimi tamamen yasaklandı. Bakanlığın, devlet bilgilerine izini kaldırması, Huawei cihazların kullanımının yasaklandığı anlamına gelmiyor.

Bakanlık hala kişisel Huawei cihazların kullanımına izin veriyor ve bununla ilgili ileride kısıtlama getirmeyi düşünmüyor. Fakat bakanlığın sitesine giriş yapmayı düşünüyorsanız veya elektronik postalarınızı okumak istiyorsanız başka cihazlardan şansınızı denemeniz lazım.

Yasağın herhangi bir nedeni belirtilmedi. Hatırladığınız üzere geçen aylarda Amerikan Hükumeti, Huawei’nin Çin üzerinde yer alan merkezinde, kendi çalışanlarının eski ordu görevlisi olduğunu ve casusluk faaliyetlerinde bulunduklarını iddia etmişti. Amerika’da da resmi olarak bulunan Çinli şirkete devlet tarafından yapılan birtakım ithamlar neticesinde, ülke içerisindeki faaliyetlerine kısıtlamalar getirme kararı alınmıştı.

Huawei

İspanya’da bu sebeple Huawei’ye çeşitli yaptırımlar yapmaya karar vermiş olabilir. Huawei sözcüsü, bu kararın üzerine  La Informacion’ın gazetesine çeşitli demeçlerde bulundu:

Huawei, son 30 yılda 170’den fazla ülkede  kurumsal faaliyetlerini sürdürmektedir. Siber güvenlik alanında da çeşitli çalışmaları mevcuttur. Firmamız için bilişim ve bilişim güvenliği yüksek önem arz etmektedir.

Huawei Mate 30 Pro, Google Play Servislerini içerisinde barındırmamasına rağmen, Huawei hala bu yılın üçüncü çeyrek rakamlarında Avrupada ikinciliği elde etmiş durumda. Dünyada ise istikrarlı şekilde büyümeye devam ediyor. Özellikle, önceliği Çin’e vermesine rağmen marka değerlerinin buncasına artmasını Huawei’nin kahraman algısını kazanmasından kaynaklanıyor.

Sayısız yaptırım ve engele rağmen 2023 yılında Çinli firmaları hala sektörü domine eden ve Amerikan şirketlerini geride bırakan bir çizgide göreceğimiz şimdiden kesinleşmiş diyebiliriz.

 

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Google Servisleri Türkiye’de yüklü gelmeyebilir!

Google

Google Servisleri Türkiye’de yüklü gelmeyebilir! Rekabet Kurumu ile Google anlaşmaya varamadı. Türkiye‘deki Android işletim sistemli akıllı telefonlarda Google Servisleri yüklü olarak gelmeyebilir.

İlginizi çekebilir: Apple, iOS 13.3 ve iPadOS 13.3 güncellemesini çıkardı!

Google

Rekabet Kurumu, Android cihazlarda önyüklü olarak Google servislerinin gelmesinin pazarı domine edilerek, haksız rekabet yarattığına karar verdi ve Google‘a bu konu ile ilgili kısa bir süre önce ceza kesti. Google, Türkiye‘deki partnerlerine gönderdiği açıklama ile rekabet kurumuyla anlaşmaya çalıştıklarını, anlaşamama durumunda ise Türkiye‘deki Android ve Android One cihazlarda Google Servisleri’nin önyüklü olarak gelmeyeceği bilgisini verdi.

Önümüzdeki günlerde bu konu çok konuşulacak gibi duruyor. Anlaşmaya varılamaması halinde ise hem kullanıcıları hem satıcıları zorlu bir süreç bekleyecek gibi gözüküyor.

 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Windows 10 Mobile desteği resmen sona erdi

Microsoft’un mobil işletim sistemi projesi, büyük iddialarla başlamasına rağmen bir türlü istenen başarıya ulaşamadı. Aşama aşama bitirilen Windows 10 Mobile, resmi destek süresinin sona ermesinin ardından resmen tarih oldu.


İlginizi Çekebilir: Acronis bulut yönetimi ve güvenlik araçları portfolyosuna 5nine’ı da ekledi


Microsoft, Windows 10 Mobile desteğini tamamen bitirdi

Microsoft, 10 Aralık tarihinde yaptığı duyuru ile mobil işletim sistemi kullanıcıları için sunduğu resmi desteği sona erdirdiğini açıkladı. Bir süredir sürüm güncellemesi almayan işletim sistemi, güvenlik güncellemeleri başta olmak üzere Microsoft tarafından destek görmeye devam ediyordu. Bu gelişmenin ardından atıl durumdaki mobil Windows projesinin fişi de bir anlamda çekilmiş oldu.

İşletim sistemine sahip en güncel akıllı telefon, Microsoft’un 2016 yılında duyurduğu Lumia 650 modeliydi. Dolayısıyla mobil işletim sisteminin kullanıcı sayısının çok az olduğu tahmin ediliyor. Microsoft, Windows 10 Mobile kullanıcılarının 10 Mart 2020 tarihine kadar yedeklerini farklı bir cihaza aktarabileceklerini belirtti.

Mobil tarafta elini güçlendirmek isteyen Microsoft, bunu gerçekleştirmek için 2013 yılında Nokia’nın akıllı telefon birimini satın almıştı. İddialı başlayan Microsoft Lumia projesi; başarısız arayüz ve kısıtlı uygulama marketi gibi nedenlerle kullanıcı tarafında istenen sonucu alamadı. Geliştiriciler de uygulamalarını platforma taşıma konusunda sorun yaşayınca işletim sisteminin ana güncellemeleri Temmuz 2017’de sonlandırıldı.

Son olarak Microsoft’un Android işletim sistemine sahip Surface Duo katlanabilir telefon modeli üzerinde çalıştığını belirtelim.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia C1 tanıtıldı

Nokia C1

Nokia C1 tanıtıldı. Android Go işletim sistemiyle gelen ve satış fiyatıyla merak uyandıran Nokia C1, HMD tarafından tanıtıldı. Kenya‘da 59 dolara satılacak olan telefon, Android Go işletim sistemiyle geliyor.

İlginizi çekebilir: Oppo Reno3 Pro 5G özellikleri detaylarıyla açıklandı

 

4 çekirdekli 1.3 ghz işlemci, 5.45 inç ekran, 480 x 960 pixel çözünürlük gibi giriş seviyesi özelliklerle gelen telefonun ekranının IPS olması bir artı olarak gözüküyor. 5MP ön kameraya sahip telefonda, ön kamerada bulunan Led flaş da düşük ışıkta fotoğraf çekimini kolaylaştıracak. Ana kameralar da aynı özelliklere sahip.

Wi-Fi 802.11n standardını destekleyen Nokia C1, ancak 3G sunabiliyor. 5G‘ye adımlar atılan günümüz teknolojisinde bu gerçekten çok büyük eksi olarak gözüküyor. Çift sim kart destekleyen telefon, 2500 miliamper kapasiteli pille geliyor. Telefonda ayrıca 3.5mm kulaklık girişi de bulunuyor.

Öncelikle Kenya ve Nijerya‘da satışa sunulacak Nokia C1‘in, diğer ülkelere gelip gelmeyeceği, gelirse de ne zaman geleceği henüz belli değil.

Devamını oku