Sosyal medya

Kripto Para

Dogecoin Vakfı, Elon Musk’ın temsilcisini ve Ethereum kurucusu Vitalik Butterin’i bünyesine katarak geri dönüyor

Dogecoin’in arkasındaki temel geliştirici ekip, yenilenmiş Dogecoin Vakfı üyelerini açıkladı. Yapılan duyuruya göre global ödeme yöntemi olmayı hedefleyen Dogecoin’in vakfının yeni danışman kadrosunda Ethereum eş kurucusu Vitalik Butterin ve Elon Musk’a yakınlığıyla bilinen temsilcisi Jared Birchall gibi isimler yer alıyor.

Dogecoin topluluk üyeleri arasında öne çıkan isimlerden olan Gary Lachance, Jens Wiechers, Timotty Stebbing ile temel geliştirici ekipten Michi Lumin ve Ross Nicoll da vakfın yönetim kurulunda yer alacak.

Dogecoin manifestosunun yayımlanmasından hemen önce Nicoll yaptığı açıklamada vakfın, hali hazırdaki geliştirici kadrosunu değiştirmediğini ve Dogecoin’de tam zamanlı olarak çalışacak mühendisler de dahil olacak şekilde yeni personel alımının yapılabilmesi için bir temel sağlayacağını belirtti.

Manifestoda Dogecoin, kendisini “Biz insanların gülümsemesini sağlayan kazara meydana gelmiş kripto hareketi, Dogecoiniz,” sözleriyle tanımlıyor ve temel amacının insanlar için bir para birimi geliştirmek olduğunu belirtse de Dogecoin‘e gülenlerin ve bir şakaya yatırım yapanların kim oldukları bazı kesimler tarafından merak ediliyor.

Her ne kadar Dogecoin, Nicoll’a göre bir manifestoya, internet sitesine ve bir vakfa sahip olsa da henüz bir tüzel kişilik değil. Ekip hala daha son detayları netleştirmek için çalışıyor ve ekip tarafından bir merkez ofis ile bir yol haritası açıklanmış değil.

Temel geliştirici ekip, Elon Musk 2019 yılında Dogecoin CEO’su olarak oylandığından beri kendisiyle birlikte çalıştıklarını açıklamışlardı ve planlarının bir şaka olarak başlayan kripto paralarını bir fincan kahve alabilmenizi sağlayan sağlam bir ödeme yöntemine dönüştürmek olduğunu söylemişlerdi. Bu planı hayata geçirebilmek için ise ekip, etkileyici bir danışman kadrosunu bir araya getirmişti.

Dogecoin Vakfı’nın danışman kadrosunda yer alan yatırım bankası Morgen Stanley’in eski başkan yardımcısı Jared Birchall esasen Elon Musk’ın temsilcisi ve uzun süredir iş arkadaşı olarak tanınıyor. Kendisi halihazırda Musk Vakfı’nın yönetim kurulunda yer alıyor ve Tesla ile SpaceX aile ofisinde yönetici olarak görev alıyor.

Jackson Palmer ile birlikte Dogecoin’i kuran Bill Markus da Dogecoin’in uzun süreli geliştiricisi Max Keller ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Butterin ile birlikte danışman kadrosunda yer alan diğer bir isim.

Bir çok kişi, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Butterin’i olası bir seçim olarak görmüyordu. Ancak kendisinin Dogecoin’e karşı oldukça olumlu bir tavrı olduğu biliniyor. Hatta daha önceden YouTube üzerinde yayımlanan bir podcast’e katılan Butterin, Ethereum ile Dogecoin’in bir iş birliği yapabileceğinin sinyallerini vermişti.

Dogecoin, kripto para dünyasında hem olumlu hem de olumsuz bir çok yoruma maruz kalıyor. Kimileri Dogecoin’i farklı insanların bu dünyaya dahil olması ve kripto paralara giriş için güzel bir araç olduğunu düşünse de başka bir kesim de Dogecoin’in kripto para dünyasına zarar verdiğini düşünüyor. Karşıt görüşler söylenedursun Dogecoin geliştiricileri, yaptıkları çalışmalar ile bir varlık ortaya koymaya çalışıyor ve arkasında Elon Musk ve Mark Cuban gibi önemli isimleri almış durumda.

Mark Cuban ve Elon Musk Dogecoin’i Tekrar Uçuşa Geçirdi

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku