Sosyal medya

Google

Chrome Beta sürümünden, telefonunuza numara gönderebiliyorsunuz!

Chrome Beta, Masaüstü sürümünden artık telefonunuza aramak istediğiniz numaraları gönderebiliyorsunuz. Daha öncede Google benzer yenilikler getirmişti.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 9T alana AirDots Pro HEDİYE! – Yeni kampanyalar!


Google, geçenlerde bilgisayarınız ve telefonunuz arasında link paylaşımına izin veren bir yeniliği Chrome tarayıcının stabil sürümüne taşımıştı.

Şirket, Chrome Beta v78 sürümünde telefon numaraları için benzer bir fonksiyonu kullanıcılara sundu. Bilgisayarınızda yer alan tarayıcıda, telefon numarasına bastığınız zaman veya herhangi bir numaraya sağ tıkladığınızda, direkt telefon üzerinden arama yapabiliyorsunuz.

Chrome

Özellik, bağlantılı numaraya tıkladığınızda işliyor. Aşağıya bir örnek bırakıyorum. Fakat özellik, şimdilik Amerikan numaralarında çalışıyor:

123-456-7890

Bu bağlantıya tıkladığınız takdirde, adres çubuğunda hangi cihazdan arama yapmak istediğinizi soran bir sekme açılıyor. Ayrıca, herhangi bir numaranın altını çizerek sağ tıklayıp çıkan menüden cihazınızı da seçebilirsiniz.

Chrome

Özellik, canlı ve varsayılan olarak test edebilirsiniz. Özelliği aktifleştirmek için alt tarafta vermiş olduğum linke tıklayarak, tarayıcınızda etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirdikten sonra tarayıcınızı tekrar başlatmanız gerekiyor.

chrome://flags/#click-to-call-context-menu-selected-text to

Geliştirmenin, Android 9 ve Android 10 cihazlarla uyumlu olduğu doğrulandı. Daha eski versiyonlara destek verilip verilmeyeceğini açıkçası bilmiyoruz.

 

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Pixel 4, nasıl bir batarya performansı sergiliyor?

Pixel 4XL

Pixel 4, geçen hafta tanıtılan Google etkinliği sonrasında satışa çıktı. Fakat, halan cihazın batarya performansıyla ilgili kafa karıştırıcı bazı durumlar oluşmuştu.


İlginizi çekebilir: Google Pixel 4, 11W kablosuz şarj destekleyecek!


Pixel 4 ailesi, muhteşem kamera dizaynı, ekranı ve yaşattığı yazılım deneyimiyle kullanıcılardan olumlu dönüşler alınmaya başlanmıştı. Günlük kullanımda, cihazı faal olarak ne kadar süre kullanabileceğiniz ise kesinlik yaratan bir bilgi değildi maalesef ki. Bunu öğrenmek için cihazı edinip, bir süre kullanmanız gerekiyor.

Google, yeni bayrak gemisi cihazında, 2.800mAh kapasiteye sahip vasat bir çözüm kullanıcıları sunuyor. Yani, bazı Pixel severleri hayal kırıklığına uğratacak bir batarya performansı sunmasını bekliyoruz. AndroidCentral forumunda, telefonu satın alan bazı kullanıcılar yorumlarını dile getirmeye başladılar.

Cihazla ilgili görüşleri kısaca açıklamak gerekirse kullanıcılar kullandıkları telefondan oldukça memnuniyet duyuyorlar. Birkaç tanesini, sizler için derledik. Aşağıdan okuyarak, bilgi sağlayabilirsiniz:

Dün gece telefonumu şarja taktım. Normal günlük rutinimi uygulamaya başladım ve çalışmaya devam ediyorum. Hala pil seviyesini %100 olarak duruyor. Google Pixel XL cihazım olsa çoktan %80’e düşerdi.

Bir diğeri ise şu şekilde devam ediyor:

Batarya ömrüm güzel, Sabah 9:00’da şarjdan çektim ve 7 saat sonra cihazın pil durumunu %67 olarak gördüm. Günlük kullanımda, bu cihazla ilgili herhangi bir sıkıntı görmüyorum. Pixel 4XL cihazını kullanıyorum.

Genel olarak kullanıcılar cihazlarının genel performansından oldukça mutlular. Tabiki Lityum Polimer piller verimlilikleri doğrultusunda zamanla performans kaybı yaşatabiliyorlar. Umarım, böyle bir durum Google’ın yeni cihaz ailesinin de başına gelmez.

Devamını oku

Google

Google Home ve Google Home Mini artık stereo olarak eşleşebiliyor

akıllı ev

Google‘ın akıllı ev asistan cihazları Google Home ve Google Home Mini artık birbirleri arasında eşleşebiliyor. Bu eşleşme ile birlikte bir çift olarak bu iki cihazı kullanabiliyorsunuz.


İlginizi çekebilir Samsung Galaxy S11 dizaynı, tamamen ortaya çıktı!


Cihazınızın yönlerini belirleyin

Akıllı evler için en iyi seçeneklerden biri olan Google Home asistanları birbirleri ile stereo şekilde eşleşemiyorlardı. Yeni yapılan güncelleme ile birlikte artık bu cihazlar birbirleri ile stereo bir şekilde eşleşebilecek. Bu ayarları uygulamak için telefonunuzda bulunan Google Home uygulamasına girip çift hoparlör şeçeneğini seçip sonrasında hoparlörlerin yönlerini belirleyebiliyorsunuz.

Bu şekilde sağ ve sol hoparlör olarak cihazlarınızı konumlandırıp stereo bir şekilde ses alabiliyorsunuz. Ayrıca bunun için herhangi bir Google asistan cihazınızın olması yeterli oluyor. Farklı Google asistan cihazlarınızla bu özelliği kombine edebilirsiniz.

 

Devamını oku

Google

Google, iPhone’lardaki sınırsız fotoğraf yükleme hatasını onayladı!

Google

Google, bugünlerde iOS cihazlarda yer alan bir fotoğraf sorunuyla cebelleşiyordu. Gelen açıklamara göre firma, son nesil cihazlarda bulunan bu açığı sonunda giderebildi.


İlginizi çekebilir: Samsung, S10 modelindeki parmak izi sorununu doğruladı


Amerikalı teknoloji devi, Fotoğraflar uygulamasında yer alan ve iPhone 11 ailesine orjinal kalitede limitsiz fotoğraf yükleme imkanı sunan bir açığın varlığından haberdar olduklarını onayladı. Bu sorunun giderildiğini açıklayan firma sorunun kaynağına dair açıklamalarda da bulundu.

Reddit kullanıcısı “stephenvsawyer” tarafından fark edilen sorun, r/apple üzerinde açılan bir konu yoluyla keşfedildi. Stephen, açığın kaynağının resim formatında yer alan bir dönüştürme hatasından dolayı olduğunu belirtti. iPhone 11‘lerde HEIC/HEIF formatı adı verilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafları oluşturmak için kullanılan özel bir dosya türü kullanılıyor.

Google Fotoğraflar uygulaması ise tüm grafik uzantılarını JPEG üzerinden buluta yüklemesi gerekiyor. Apple’ın yeni nesil akıllılarında kullandığı bu yazılımsal farklılıktan dolayı firma çok büyük bir problemle karşı karşıya gelmiş.

HEIC formatı, JPEG grafik uzantısına çevirildiği takdirde dosyanın boyutları çok yükseliyor. Böylece Fotoğraflar uygulamasının size verdiği kapasiteyi çok az fotoğrafla doldurabiliyorsunuz. Bu hatanın önüne geçmek isteyen firma, iPhone kullanıcılarına sınırsız depolama olanağı yaratmış.

Google

Maalesef ki,  Pixel 4 telefonlarda, bu formatta fotoğraf kaydetme yeteneğine sahip değil. Google, yeni telefonlarında orjinal kalitede yedekleme imkanı sunan sınırsız depolama seçeneğini yeni cihazlarına dahil etmediler. Halbuki geçen seneki amiral gemilerinde böyle bir fonksiyon mevcut olmasına rağmen.

Google, durumla ilgili ne diyor?

Firma, oluşan sorunla ilgili o günden itibaren yaşanan gelişmelerle ilgili bir bildiri yayınladı. Oluşan açığın istek dahilinde olmadığını ve düzeltmek için çalıştıklarını ifade ettiler.

Google

Galaxy S10 serisinin de kullandığı bu format Snapdragon 855 mimarisinden gücünü alan tüm cihazlarda yazılımsal olarak kullanılması mümkün. Arama devi, sınırsız depolama imkanı sunmasıyla birlikte kuvvetle muhtemel yakın zamanda zararını açıklayacaktır.

 

Devamını oku