Sosyal medya

Kripto Para

Aylar Sonra Bitcoin Fiyatı 60 Bin Dolara Ulaştı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yükseliş ivmesini devam ettirirken nisan ayından bu yana ilk kez 60.000 dolar seviyesini kırmayı başardı. Uzun zamandır 0 bin dolar seviyesinin altında seyreden Bitcoin fiyatı 60 bin dolar seviyesinin ardından hafif bir geri çekilme yaşadı ve yazı sırasında 59,128 dolar seviyesinden işlem görüyor.

bitcoin fiyatı

 

Zincir içi analist Will Clemente, uzun vadeli tutucu arz şok oranının tüm zamanların en yüksek seviyesinde (ATH) olduğu göz önüne alındığında, önümüzdeki birkaç ayın Bitcoin için vahşi olacağına inanıyor:

“Uzun vadeli tutucu Arz Şok oranı şimdi açıkça şimdiye kadarki en yüksek seviyede. Önümüzdeki birkaç ay vahşi geçecek.”

 Arz şok oranının yüksekliği Bitcoin pazarında yakın bir arz sıkışıklığını gösteriyor. Önde gelen kripto para biriminin kıtlığı, likit olmayan veya hareketsiz arzın son üç ayda %85’e ulaşması nedeniyle zirveleri ölçeklendiriyor. Bilindiği gibi arz azalır ve talep artarsa, piyasa güçlerine bağlı olarak fiyatın artması beklenir.

Uzun vadeli sahipler, piyasa değerinin %70’ine sahip oldukları için Bitcoin ekosisteminde dikkate değer oyunculardır. Kripto analitik firması Glassnode şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin 59 bin doların üzerine çıktıkça, Uzun Vadeli Sahipler etkileyici gerçekleşmemiş kârlara geri döndüler. LTH kohortu şu anda gerçekleşmemiş kazançlarda piyasa değerinin %70’ini elinde tutuyor. Bu metrik %75’in üzerine çıkarsa, 2013 çifte ralli senaryosuna benzemeye başlayacak.”

Bitcoin’in Yükselişindeki En Önemli Etkenler Neler, Kimler?

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre, BTC balinaları Bitcoin fiyatı artışının arkasındaki en büyük itici güçlerden biri oldu.

“Bu ralli, kısa süreli sıkışmadan değil, balina alımından kaynaklandı. Türev borsalardaki büyük BTC alım piyasası emirleri, kısa tasfiyelerden değildir. Bu şunu gösterir: 1. Şu ana kadar tasfiye edilen büyük açık pozisyon yoktur. 2. Balinalar dipten beri uzun pozisyonlar oynadılar.”

Piyasa analisti Jan Wuestenfeld de benzer ifadeler ve duygularla şunları söyledi:

“Zincir üzerindeki balina aktivitesi artmakla kalmıyor, aynı zamanda aktif Bitcoin adreslerinin 7 günlük hareketli ortalaması da yükseliş eğilimi gösteriyor.”

Lider kripto para birimi Bitcoin 64 bin 800 dolarlık rekor seviyesinden artık sadece birkaç adım uzaklıkta. En büyük kripto paranın yeniden bu seviyeye ulaşıp bu seviyeyi aşıp aşamayacağını hep beraber göreceğiz. Pek çok piyasa uzmanına göre gidişat olumlu ve hedef 64 bin dolar seviyesinin ardından 100 bin dolar. Fakat yine de her an yaşanabilecek olumsuz gelişmeler olabilir ve piyasa sarsılabilir. Dikkatli davranmakta fayda var.

 

 

*Yatırım tavsiyesi içermez.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval