Sosyal medya

Genel

AMD, Almanya işlemci pazarında rekor kırarak market lideri oldu!

AMD

AMD, senelerdir uygun fiyata sahip işlemci ve grafik kartı çözümleriyle sektöre hakim olmaya çalışıyor. Dünya çapında olmasa da şimdilik Almanya perekende pazarında geçti ve liderliği elde etmiş oldu.


İlginizi çekebilir: AMD, dünyanın ilk 64 çekirdekli işlemcisini 2020’de çıkartacak!

reklam
Aorus reklamı

AMD, Almanya’da işlemci pazarında tüm zamanların rekorunu elde ederek Intel’i solladı ve %82lik market paylaşımıyla sektörü domine etmeyi başardı. Bu rekor, Intel’in en çok pazar payı kaybettiği tarih olarak kayıtlara geçmiş oldu.

MindFactory.de’nin istatistiklerine göre Kasım ayı itibariyle, bilgisayarlar için donanım bazlı çözümler üreten firma AMD Ryzen CPU’larıyla satış rekorlarını alaşağı etti. Ekim ayında da markanın %78’lik işlemci marketinde büyük bir ivme yakaladığı gözlemlenmişti. Özellikle bu başarıyı, AMD’nin yeni nesil Ryzen 7 3700X ve Ryzen 5 3600x işlemci mimarilerine borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

AMD

Her ne kadar i7-9700K ve i9-9900K gibi Intel’in en yeni çocukları, rakip olarak piyasada yer etse de; AMD’nin işlemci ailesi fiyatıyla, kitlesel popülariteyi yakalamayı başardı. Üst tarafta, sitenin paylaştığı rakamlara bakabilirsiniz.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Atari VCS ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Yazan:

Atari VCS

Bir dönemin efsane oyun konsolu üreticisi Atari’nin yeni konsolu yolda. Atari VCS özellikleri, ve bilmeniz gereken her şey.


İlginizi çekebilir: AMD’NİN EN İYİSİ! | Gigabyte Radeon RX 6900 XT incelemesi

reklam
Aorus reklamı

Atari, bir dönem ülkemizde ve dünyanın geri kalanında popüler olan bir oyun konsolu üreticisi. Özellikle 1970 ve 1980 yılları arasında oldukça popüler olan şirket, 1994 yılında çıkardığı Atari jaguar ardından konsol piyasasından silinmiş ve bir daha rekabete dönememişti. Uzun süredir sessizliğini koruyan Atari yeni bir konsolla geri dönüyor. Atari VCS, konsol ve PC karışımı bir cihaz olarak çok yakında kullanıcılarla buluşacak.

Atari VCS

Adventure İstanbul

Atari VCS

Son donanımdan 27 yıl sonra karşımıza çıkan Atari VCS, şirketin büyük umutlarla piyasaya süreceği bir cihaz. Bugünlerde alışık olduğumuzdan farklı bir konsol anlayışla gelen cihaz, hem bir konsol hem de bir PC olarak işlev görüyor. Şirketin iddiasına göre cihaz, yaklaşık 100’den fazla oyunu içinde barındıracak ve yeni oyunlar da zaman içinde ulaşılabilir olacak. Modern ihtiyaçları anlayan  Atari VCS, aynı zamanda 4K HDR yayın yapabilme kabiliyetine de sahip. Özelleştirilmiş bir Linux ile gelecek olan konsolda Atari, kullanıcılarına hem oyun oynayabilecekleri, hem de ödev ve ofis işlerini yapabilecekleri bir cihaz sunuyor.  Ryzen APU ile gelecek olan sistemde, 8 GB DDR4 RAM ve 32 GB sabit depolama alanı bulunacak. Kullanıcılar isterlerse ücretli bulut depolama veya harici eklentiler kullanarak bu kapasiteyi arttırabilecekler. Atari VCS, biri modern kablosuz diğeri klasik kablolu olmak üzere iki kontrolcüye sahip olacak. Kullanıcılar isterlerse oyunları ufak paketler halinde satın alabilecek ya da isterlerse 10 dolarlık bir ödeme yaparak, bütün kütüphaneye erişim sağlayabilecek. 2021’in önümüzdeki ilk aylarında satışa sunulacak olan cihazın fiyatı henüz belirsizliğini korurken, mantıklı bir fiyat etiketiyle çıkması durumunda oldukça başarılı olması bekleniyor. Konuyla ilgili gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Donanım

Samsung Galaxy Watch EKG çekebilecek

Yazan:

Samsung Galaxy Watch

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un akıllı saat serisi Samsung Galaxy Watch, EKG ve kan basıncı ölçmek için gerekli sertifikaları aldı.


İlginizi çekebilir: Windows 10X bu özelliği çalıntı cihazların sıfırlanmasını önleyecek

reklam
Aorus reklamı

Akıllı saatler hayatımıza ilginç yenilikler katmaya devam ediyor. Başlangıçta sadece adımsayar ve nabız ölçümü yapan bu cihazlar, gün geçtikçe gelişip yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Artık kolumuzdaki saat üzerinde konum takibi yapabiliyor, bildirimleri görüntüleyebiliyor, çağrı cevaplayabiliyoruz. Tüm bunların üzerine Samsung ve Apple gibi üreticiler, çıtayı biraz daha yukarı çıkararak bu saatlere Elektrokardiyogram , kan basıncı ölçme ve kandaki oksijen oranını gösterme gibi oldukça uçuk özellikler ekledi. Bu üstün teknolojileri üzerin barındıran serisi Samsung Galaxy Watch, EKG ve kan basıncı ölçmek için gerekli olan sertifikaları, Avrupa birliğinden aldı. Özellikler Avrupa Ekonomik Alanı için kullanılabilir.

Samsung Galaxy Watch

Adventure İstanbul

Samsung Galaxy Watch gerekli sertifikaları aldı.

Samsung Galaxy Watch, EKG ve kan basıncı ölçmek için gerekli olan teknolojileri hali hazırda içinde barındıran modellere sahipti. Ancak sağlık ciddiye alınması gereken bir durum olduğu için sağlık otoriteleri, konuyla ilgili gerekli değerlendirmeleri yapmadan ve sertifikasyon süreci tamamlanmadan bu saatlerden ölçüm alınmasına izin vermedi. Güney Koreli şirket sonunda bu testlerden geçerek, sağlık uygulaması için gerekli sertifikayı aldı. Avrupa Ekonomik Alanı için geçerli olan bu durum sayesinde, 27 Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi ve Birleşik Krallık, Endonezya ve Şili gibi ülkelerde kullanıcılar saatleri üzerinden ölçüm yapabilecek. Samsung Galaxy Watch 3 sahipleri ve Galaxy Watch Active 2 sahipleri saatlerini kullanarak EKG ve kan basıncı ölçümü yapabilecek. Kısa bir süre öncesine kadar böyle ölçümler için hastanelerdeki oldukça pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyduğumuzu düşünürsek, bu oldukça önemli bir gelişme. Benzer özelliklere sahip Apple Watch kullanıcılarının, bu özellikler sayesinde hayatlarının kurtulduğu bile olmuştu. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Genel

Avrupa’da fosil yakıt kullanımı azalıyor

Yazan:

 Avrupa’da fosil yakıt kullanımı

Avrupa’da fosil yakıt kullanımı azalıyor. Avrupa, geçtiğimiz 2020 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarından daha çok enerji üretti.


İlginizi çekebilir: Logitech Video Konferans Sistemleri! Rally Bar, Rally Bar Mini ve RoomMate.

reklam
Aorus reklamı

Fosil yakıt, veya mineral yakıt, hidrokarbon ve yüksek oranlarda karbon içeren doğal bir enerji kaynağıdır. Kömür, petrol ve doğalgaz bu türden yakıtlara başlıca örneklerdendir. Ölen canlı organizmaların oksijensiz ortamda milyonlarca yıl boyunca çözülmesi ile oluşur. Özellikle endüstriyel olarak çok geniş bir kullanım alanı olan bu yakıt türü, gezegenimizin başlıca enerji kaynağı. Ancak bu durum değişiyor. Avrupa’da fosil yakıt kullanımı azalıyor. Avrupa 2020 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak, daha çok enerji üretti. Yeşil enerji gittikçe önem kazanıyor.

 Avrupa’da fosil yakıt kullanımı

Adventure İstanbul

 Avrupa’da fosil yakıt kullanımı azalıyor

Son yapılan araştırmalar, Avrupa’da fosil yakıt kullanımı yönündeki azalmayı gözler önüne serdi. Kıta, geçtiğimiz 2020 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak, fosil yakıtlara oranla daha fazla enerji elde etti. Bu kıta tarihinde bir ilk. 2019 yılında %34.6 seviyesinde olan yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik, 2020 yılında %38 seviyesine çıktı. Bu enerji rüzgâr, Güneş ve hidroelektrikten üretildi. Fosil yakıttan üretilen enerji ise aynı süre içerisinde, %37 seviyesinden aşağıya düştü. Bu dönüşüme etkisi olan başlıca ülkeler Hollanda, İrlanda, Danimarka, İsveç ve Belçika. Bu durum “Avrupa’nın temiz enerjiye geçişinde önemli bir kilometre taşı” olarak niteledi.” Avrupa ülkeleri arasında enerji üretiminin ,%62’sini rüzgâr ve güneşten karşılayan Danimarka yeşil enerjide başı çekiyor. Rüzgâr ve güneş enerjisinde bu artış kaydedilirken, kömür santrallerinden elde edilen enerjinin azaldığı öğrenildi. Araştırmalara göre kömür santrallerinden sağlanan elektrik enerjisinin miktarı 2015 yılına göre yarıya düştü. Geçen yıla göre düşüş ise raporda %20 olarak ifade edildi. Yenilenebilir enerjiye geçişin gezegenimiz için önemini düşünürsek, bu gelişmeler oldukça sevindirici. Konuyla ilgili gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler