Sosyal medya
Oppo Reno5 Advertisement
Oppo Reno5 Advertisement

Video

Yerli Galaxy A52, Çinli Reno4 Pro’ya Karşı | Başa Baş Kapışma!

Benim de çok merak ettiğim bir karşılaştırmayla karşınızdayım. Türkiye’de üretilen bence en prestijli cihazlardan biri olan Galaxy A52’yle, Oppo’nun en çok merak edilen cihazlarından biri olan Reno4 Pro’yu karşılaştırıyoruz. 

Samsung Galaxy ve Oppo A52’nin fiyatlarını Hepsiburada’da karşılaştırmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Samsung Galaxy ve Oppo A52’nin fiyatlarını Trendyol’da karşılaştırmak için buraya tıklayabilirsiniz.

reklam


İlginizi çekebilir: Google uygulamasında sorun yaşıyorsanız; yalnız değilsiniz!


Çetin Karşılaşma

Çok çetin bir karşılaştırma olacak fakat önce fiyat ve opsiyonlarla başlayacağım. İki cihazda da sabit 8 GB RAM mevcut. Depolama tarafında da A52 128 GB dahili depolama sunarken Oppo Reno 4 Pro 256 GB dahili depolama sunuyor. Buna karşılık iki cihaz için de 14 Haziran itibariyle istenen fiyat Galaxy A52 için 4.000 TL, Reno4 Pro için de 4.650 TL. Dipnot olarak Reno4 Pro’nun 7.000 TL’lerden buralara geldiğini de dipnot içinde söyleyeyim. Reno 4 Pro’nun Galaxy A52’ye göre bazı avantajları olsa da aradaki fiyat farkını vererek Reno 4 Pro almaya değer mi gelin bunu konuşalım. 

Tasarım

Kavisli ekran tasarım noktasında büyük fark yaratıyor

Önce iki cihaz arasındaki en büyük farkla başlayalım yani tasarım. Bence Oppo Reno 4 Pro’nun Galaxy A52’ye karşı en büyük avantajlarından biri de tasarım noktasında zaten. Reno4 Pro hem A52’ye göre daha ince hem daha hafif hem de kavisli ekrana sahip. 

Bunları söyledim peki neden böyle düşünüyorum?

İncelik kısmında A52’nin kalınlığı 8.4 mm’yken Reno 4 Pro’nun kalınlığı 7.7 mm. Ağırlık tarafında da Galaxy A52 189 gramken Reno4 Pro 161 gram. 2 cihaz da psikolojik sınır dediğimiz 200 gramın altında olmasına rağmen Reno4 Pro’nun inceliği ve hafifliği çok başka düzeyde. Yani cihaz slim ve hafif. Kadınlar için de çok güzel bir seçenek hafif cihaz kullanmak isteyenler için de çok güzel seçenek. Malzeme kalitesi olarak baktığınızda da Reno4 Pro gerçekten çok kaliteli. Tabi malzeme kalitesinde A52 hiçbir şekilde Reno 4 Pro’dan geride kalmıyor fakat kullanılan malzemenin A52’de daha ağır bir malzeme olduğunu söyleyebilirim. Fakat en kritik nokta kavisli ekran yönünde. Kavisli ekran kullanmanın keyfi çok daha başka. Yani insan alışınca arıyor kavisli ekranı. Bir de ekran üzerinde kamera deliği Reno4 Pro’da sol üstte konumlanmış. Galaxy A52’deyse ortada konumlanmış. Bu durum da Video izlerken Reno 4 Pro’da kamera deliğine gözünüzün daha az takılmasını sağlıyor. Arka tarafta da kamera çıkıntısı benim için önemli. Ben kamera çıkıntısı yüzünden cüzdan heder ettim. Şimdi Reno4 Pro’da kamera çıkıntısı yok ve bu güzel bir artı. Fakat Galaxy A52’de kamera çıkıntısı olsa bile Samsung bunu Galaxy A52’de güzel çözmüş. Buraya böyle kavisli bir geçiş vermişler bu sayede cüzdanınıza vesaireye takılmıyor. Diğer bir nokta da arka tarafta 2 cihaz da üzerlerindeki kaplamalar sayesinde hemen hemen hiç leke tutmuyor bu da çok güzel bir durum bana kalırsa. Yine de tasarım anlamında genel olarak baktığımda oyumu Reno 4 Pro’dan yana kullanırım.

Ek olarak belirtmem gereken bir diğer nokta da IP sertifikaları. Galaxy A52’de IP67 sertifikası var fakat Reno4 Pro için belirtilmiş bir IP sertifikası yok. Bu Reno4 Pro’nun suya dayanıksız olduğu anlamına gelmiyor tabiki. 

Parmak izi okuyucular iki cihazda da ekran altına yerleştirilmiş fakat şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki Reno4 Pro’nun parmak izi okuyucusu Galaxy A52’ninkinden çok daha hızlı çalışıyor. Bazı arkadaşlar animasyon olup olmamasına takılmış bu durumda fakat animasyonu kapatsanız bile Reno4 Pro gerçekten çok daha hızlı. 

İşlemci ve performans

Gelelim işlemcilere. İki cihaz da Snapdragon 720G’yle geliyor. Bu fiyat bandına geldiğimizde çoğumuz 720G’den fazlasını görmek istiyoruz bu net yani. Fakat Oppo ve Samsung gibi markaların maalesef işlemci gibi konularda eli bol değil. Burada da aynı durumu yaşıyoruz. Örneğin bu 2 cihazdan çok daha ucuz olan Poco X3 Pro 3.400 TL’ye Snapdragon 860 sunabiliyor. Bu cihazlar da 720G yerine 860 falan kullansaydı çok daha iyi olurdu. 

Yine de cihazların performansını vurgulayabilmek açısından sentetik test sonuçlarını da sizlerle paylaşayım. 

AnTuTu’da Reno4 Pro 337.677 puan alırken Galaxy A52 343.999 puan aldı. 

PCMark’ın performans testinde Reno4 Pro 8.624 puan alırken Galaxy A52 9.217 puan aldı. 

Geekbench’te de Reno4 Pro tek çekirdekte 566 çoklu çekirdekte 1.644 puan alırken; Galaxy A52 tek çekirdekte 543, çoklu çekirdekte 1.604 puan aldı. 

Yani sentetik testlerde de 2 cihaz olması gerektiği gibi çok yakın seviyelerde. Öte yandan oyun performansına gelecek olursak da; 

PUBG’de iki cihaz da oyunu HD grafiklerde Yüksek kare hızında oynatabiliyor. Iki cihaz için de aynı ayarlar geçerli. 

Cihazların işlemci dışında ortak olan diğer noktası da ekran panelleri. İki cihazın da 90Hz AMOLED ekranlar var ve iki cihazın ekran boyutu da 6.5 inç. Cihazların ekranlarının 90Hz olması akıcılık anlamında ciddi bir katkı sağlıyor. İki cihaz da ekranlarıyla kullanım ve seyir zevki yönünden tatmin edici cihazlar fakat iki cihazı karşılıklı elinize alıp kullandığınızda A52’nin panelinin daha kaliteli olduğunu hemen fark ediyorsunuz. Bu da görsel anlamda A52’deki kullanım zevkini artırıyor. Öte yandan kullanım ve seyir zevki denilince 2. unsur da hoparlör. İçerik tüketirken veya bir şeyler izlerken ekrandan sonra kullanıcıların en çok dikkat ettiği 2. şey hoparlörler çünkü.

Hoparlörler arasında büyük fark var!

Ve hoparlörler konusunda Galaxy A52’nin çok ciddi bir üstünlüğü var. Galaxy A52’de stereo hoparlörler var. Buna karşılık Reno 4 Pro’da mono hoparlör var. Galaxy A52’de ses temizliği ve ses yüksekliği bariz Reno 4 Pro’dan daha iyi. Net yani bu konuda fikir ayrılığı çıkacağını bile düşünmüyorum. 

Bir diğer kritik fark da şarj tarafında. Oppo Reno4 Pro’da 4.000 mAh Galaxy A52’de de daha büyük yani 4.500 mAh bir batarya var. Galaxy A52’nin bataryası daha büyük olsa da; Reno4 Pro özellikle hızlı şarj anlamında ciddi manada öne çıkıyor. Galaxy A52’de 25W hızlı şarj var. Reno4 Pro’da 65W hızlı şarj var. Buradaki fark ciddi manada kendini hissettiriyor. Ek olarak bir de ben A52’de 25W hızlı şarj desteği olmasından şikayetçiyim. Bana kalırsa bu fiyat segmentinde 33W’dan aşağı olmamalıydı. Telefonunuzu şarj etme anlamında Reno 4 Pro’nun ciddi bir avantajı var. Batarya kapasitesi farkı batarya performansına yansıyor mu derseniz de bu noktada size şuanda net bir cevap veremem çünkü elimdeki Reno4 Pro yaklaşık 6 aydır sürekli kullanım halinde ve Galaxy A52’de henüz çok yeni bir cihaz. Bu yüzden pil eskimesi payı var Reno 4 Pro’da fakat yine de PCMark Batarya testi verilerini vereyim… 

One UI mı tercih etmeli ColorOS mi?

Bana göre Galaxy A52 kullanmanın en keyifli yanlarından biri de One UI’da. Tabi ColorOS ve One UI arasında ciddi benzerlikler var evet ama bana kalırsa kullanım kolaylığı ve kullanım keyfi olarak ONE UI ColorOS’ten hala bir adım önde. İki cihaz arasında kaldıysanız One UI kullanma keyfi bile sizin için yeterli olacaktır.

Sonuç

Bu çetin karşılaşmanın sonucunu merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız karşılaştırma videosuna mutlaka göz atmanızı öneririz. Burada yer alan bilgilerden daha fazlasını ve nihai düşüncemizi de videoda bulabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video

GM 21 Pro Alınır Mı? | O Ekran Olmamış Mı Ne?

GM 21 Pro thumbnail

General Mobile markası, piyasaya çıkardığı akıllı telefonlarla yerli üreticiler arasında her zaman dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir marka. Özellikle GM Discovery ve GM 9 Pro modelleri zamanında çok satmış ve birçok kullanıcı tarafından tercih edilmişti. Benzer bir durum GM 21 Pro için de söz konusu oldu. Şuanda piyasada en çok merak edilen akıllı telefon modellerinden biri olan GM 21 Pro, bakalım kullanıcıların beklentilerini karşılayabilecek mi?

GM 21 Ailesinin fiyatlarını Hedpsiburada üzerinden kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

GM 21 Ailesinin fiyatlarını Trendyol üzerinden kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

reklam

İlginizi çekebilir: General Mobile’ın en iyisi hangisi? | GM9 Pro vs GM21 Pro


GM 21 Pro’yu kimler tercih etmeli

GM 21 Pro’nun arka kapağı Oppo’nun Reno4 Pro modelini çok yüksek derecede anımsatıyor. Tasarımın özgün olmaması bir eleştiri konusu olsa da; Oppo’nun Reno ailesine benzer tasarımda bir cihaz kullanmak isteyenler için GM 21 Pro’yu cazip bir akıllı telefon haline getiriyor. Fakat yine de bizde GM 21 Pro, özgün bir tasarıma sahip olsaydı çok daha iyi olabilirdi. Üstelik tasarımda bu esinlenme yapılırken belli noktalarda maliyetten de kırpılmış. Örneğin Reno4 Pro’da parmak izi okuyucu ekran altına yerleştirilmiş durumdayken GM 21 Pro’da arka kapağa yerleştirilmiş durumda. Ayrıca genel olarak bütçe dostu olması gerektiğini düşündüğümüz GM 21 Pro modelinin fiyat anlamında da beklenilen düzeyi yakalayamamış olması bizleri üzüntüye uğrattı.

General Mobile’ın en büyük sıkıntısı: “Yazılım Güncellemesi”

General Mobile satın alan kullanıcılar, yazılım güncellemeleri konusunda büyük sıkıntılar yaşadılar. Aylarca hatta yıllarca yeni sürümlere dair güncelleme bekleyen General Mobile kullanıcıları, maalesef bu konuda hayal kırıklığına uğradılar. Haliyle kullanıcılar kanadında GM modellerine karşı bu konuda bir ön yargı oluştu. Bu ön yargıya dayanarak GM 21 Pro modelinin de yazılım güncellemesi alabilmesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyoruz. Yani güncelleme almak isteyen kullanıcılar, GM 21 Pro modelini tercih ederken 2 kere düşünmeli.

GM 21 Pro’nun eleştirilecek bir diğer noktası da ekran paneli. Ekran panelinin, 1080p çözünürlükte olmasına rağmen beklentileri karşılamadığını söyleyebiliriz. Bize kalırsa daha kaliteli bir panel tercih edilmeliydi.

GM 21 Pro’nun en önemli artısı Helio G90’la sunulması. Helio ailesinin G serisi “Gaming” yani oyun odaklı olduğu için performans noktasında da ciddi bir başarım gösterebiliyor. Özellikle G85, G90T ve G95 serisi işlemcilerde gördüğümüz yüksek performans, G90 için de geçerli. G90 her ne kadar güç tüketimi konusunda dikkatli davranmasa da; iş performansa gelince talepleri büyük oranda karşılayabiliyor.

Fotoğraf performansına gelince de, GM 21 Pro’nun kamerasının beklentilerimizin üstünde olduğunu söyleyelim. Şayet kamera performansı tarafında GM 21 Pro beni şaşırtmayı başardı. Çekilen fotoğrafları telefonunuzun ekranından değil de bilgisayar ekranında kontrol ettiğiniz zaman fotoğrafların kalitesi sizleri daha da memnun ediyor. Ne yazık ki burada panel kalitesinin ortalama altında kalmasından dolayı cihazın yeteri kadar iyi fotoğraf çekemediği gibi bir algı yaratsa da; en azından kaliteli bir panelle çektiğiniz fotoğrafları görüntülediğiniz zaman cihazın gayet kaliteli fotoğraf çekebildiğini de fark ediyorsunuz.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Video

POCO X3 NFC Alınır Mı?

POCO X3 NFC Alınır Mı?

POCO X3 NFC modeli ile bir süre geçiren Ersin, POCO’dan sorumlu bakan olan Eray ile beraber X3 hakkındaki düşüncelerini aktarıyor. Bakalım Ersin de POCO X3 NFC modelini sevdi mi.


İlginizi çekebilir; Redmi Note 10 alınır mı?


POCO X3 NFC Alınır Mı?

reklam

Poco X3 NFC özellikleri

Mavi ve gri renk seçenekleriyle satılan telefonun arka yüzeyinde, üç farklı sütunun olduğu bir tasarım çizgisi bulunuyor. Ayrıca arka taraftaki POCO yazısı da oldukça farklı ve hoş görünüyor. Materyal olarak arka kısım plastik, yan çerçeveler ise metal malzeme kullanıyor. Ön taraftan baktığımızda ise nokta çentik tasarımının kullanıldığını görüyoruz. Son olarak tasarım tarafında stereo hoparlöre yer verilmesi de oldukça önemli.

X3 NFC modeli, 120 Hz tazeleme 240 Hz dokunma hassasiyeti sunan bir ekranla öne çıkıyor. Bu ekran, 6.67 inç boyutlu IPS LCD panel kullanıyor ve 1080p Full HD çözünürlük sunuyor. Ayrıca ekranda Corning Gorilla Glass 5 çizilmelere ve darbelere karşı koruma teknolojisi yer alıyor.

Gücünü Qualcomm’un en yeni orta düzey işlemcilerinden biri olan Snapdragon 732G’den alan modelde 6 GB RAM ve 128 GB depolama kullanılıyor. Ayrıca dediğimiz gibi 64 GB’lık daha uygun fiyatlı bir sürüm de ülkemizde satışta. Kamera konusunda ise 64 MP + 13 MP ultrageniş açı + 2 MP derinlik ve 2 MP makro olmak üzere dörtlü bir arka kamera sistemi yer alıyor. Ön tarafta ise 20 MP’lik bir selfie kamerası mevcut.

Son olarak pil kapasitesinden söz edecek olursak 5160 mAh pille birlikte 33W hızlı şarj desteği sunuluyor.

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Video

TCL 10 Plus Alınır Mı? | 2.500 TL’ye Amiral Gemisi Hissiyatı

tcl 10 plus thumbnail

TCL’in geçtiğimiz yıl yüksek bir satış fiyatıyla sunulan ve TCL tarafından fiyatının aşağı çekmesiyle beraber akıllı telefon pazarının en çok konuşulan modellerinden biri olan TCL 10 Plus hala alınır mı sorusunu cevaplıyoruz.

TCL 10 Plus’ın güncel fiyatını Hepsiburada üzerinden kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

TCL 10 Plus’ın güncel fiyatını Trendyol üzerinden kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

reklam

İlginizi çekebilir: 2.399 TL’ye En İyisi TCL 10 Plus!


TCL 10 Plus, performans değil de şıklık ve kaliteli ekran arayanlar için en iyi seçeneklerden biri

Piyasaya ilk çıkış fiyatı 4.500 TL olan TCL 10 Plus’ın fiyatı, bir süre sonra hızla gerilemiş ve 2.400 TL’ye kadar düşmüştü. O fiyatlara geldiğindeyse, sektördeki en fiyat performans akıllı telefonlardan biri konumuna yükselmişti. Peki aradan geçen zamana ve TCL 20 serisinin duyurulmasına rağmen TCL 10 Plus hala alınır mı?

2.500 TL bandındaki akıllı telefonlar kolay kolay şık tasarım ve yüksek malzeme kalitesi sunamıyor. Fakat rakiplerinin aksine TCL 10 Plus, kavisli ekranı ve yüksek düzeydeki malzeme kalitesiyle bulunduğu segmentte bütün rakiplerinden sıyrılabiliyor. 2.500 TL fiyatla satılmasına rağmen 5.000 TL hissiyatı vermeyi başaran TCL 10 Plus, iş performansa gelince bünyesinde bulundurduğu Qualcomm Snapdragon 665 ile bu beklentiyi karşılamaya çalışıyor. Snapdragon 665, yüksek düzeyde bir performans sunamasa bile giriş segmentindeki temel beklentileri karşılıyor. Bu da, fazla oyun oynamayacak veya performanslı kullanım yapmayacak akıllı telefon kullanıcıları için TCL 10 Plus’ı gayet cazip bir seçenek haline getiriyor. TCL 10 Plus’ın NXT Vision teknolojisine sahip olması da, seyir zevkinin artırılmasına yardımcı oluyor.

Batarya yönünden de kullanıcısını mutlu edebilmeyi başaran TCL 10 Plus, 18W hızlı şarj desteğine sahip. 18W, her ne kadar az gibi gözükse de; giriş segmentinde biz en az 18W tavsiye ettiğimiz için ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Akıllı telefonunuzu geceden şarja takıyorsanız 18W’lık hızlı şarj değeri yine ihtiyacı karşılamakta yardımcı oluyor.

TCL 10 Plus’ın bir diğer artısı da TCL UI. Bu arayüz, kolay bir kullanıma sahip. Her şey yerli yerinde ve aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabiliyorsunuz. TCL UI’ın, benim gözümde Samsung’un ONE UI arayüzüyle kafa kafaya gittiğini söyleyebilirim.

 

reklam
Aorus reklamı

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Oppo Reno5 Advertisement

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval