Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Rehber

Xbox One’da klavye ve fare ile Fortnite oynadık!

Xbox'ta klavye ve fare ile Fortnite oynadık!
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Geçtiğimiz günlerde Xbox One ailesine gelen klavye ve fare desteğini Fortnite üzerinden denedik.


İlginizi çekebilir; PUBG ve PES 2019 artık Xbox One’da ücretsiz

reklam
MSI reklamı

Herhangi bir klavye ve fare ile kullanılabilen bu özellik için tek yapmanız gereken Xbox One cihazınızı güncellemek. Şu anda sadece Fortnite ve Warframe için destekleyenen klavye ve fare deneyimini sizle beraber ilk defa deniyoruz.

UYARI: Klavye ve fare ile oyun oynamak, diğer kontrolcü ile oynayanlara üstünlik sağlamamaktadır. Klavye ve fare ile oyuna girdiğinizde sadece klavye ve fare ile oynayanlar ile eşleşiyorsunuz.

İyi seyirler…

Xbox One’da klavye ve fare ile Fortnite oynadık!

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

1 yorum

1 yorum

  1. Benker

    19 Kasım 2018 at 16:39

    Oyuncu klavye ve fare üreticileri Microsoft’a şükranlarını sunarlar…. 🙂

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

MSI laptoplarda %25’e varan indirim fırsatı!

MSI laptoplarda %25’e varan indirim fırsatı!
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Oyuncular ve içerik üreticiler için geniş sakalada farklı laptop modelleri bulunan MSI, Kasım Fırsatları ile birçok satış platformunda ürünlerine %25’e varan indirimler sunuyor. Biz de bu yazımızda farklı kategorilerden seçtiğimiz dört ürünü sizin için listeliyoruz.


İlginizi çekebilir; MSI GL75 Leopard incelemesi | Full HD oyun canavarı!

reklam
MSI reklamı

1- Büyük ekranda oyun oynamak isteyenlere: MSI GL75 Leopard 10SER-257XTR

MSI GL75 Leopard 10SER-257XTR modeli, 17 inç boyutunda geniş ekranıyla dizüstü bilgisayarda rahat bir oyun deneyimi sunabiliyor. MSI laptop modellerinden dikkat çekici bir ürün GL75. Intel Core i7 10750H işlemcisi, Nvidia GeForce RTX 2060 ekran kartı, 32 GB RAM ve 256 GB SSD ile 1 TB depolama gibi özellikler ile tam bir oyun canavarı konumunda. 17,3 inçlik ekranında 144 Hz tazeleme hızı sunması da bu güçlü bilgisayarın nimetlerini karşılaması adına iyi bir tercih olacaktır.

2- İnce ve hafif oyuncu bilgisayarı arayanlara: MSI GL65 Leopard 10SCSR-080TR

MSI GL65 Leopard 10SCSR-080TR

GL75 Leopard’a nazaran daha mütevazi ve hafif bir oyun bilgisayarı arayanlar için MSI GL65 Leopard 10SCSR-080TR de oldukça mantıklı bir tercih olacaktır. 15,6 inç boyutunda ve yine 144 Hz tazeleme hızı sunan bir ekran ile gelen üründe 28 mm incelik ve 2,61 kg ağırlık bulunuyor. Donanımsal detaylarına geldiğimizde ise Intel Core i7-10750H işlemcisi, Nvidia GeForce GTX 1650 Ti ekran kartı, 16 GB bellek, 512 GB NVMe SSD gibi detayları ile oldukça dikkat çekici olmuş. Windows 10 işletim sistemiyle gelmesi de sizi ayrıca lisans ücretinden kurtarıyor.

3- İçerik üreticilere özel MSI laptop: MSI Creator 15 A10SET-078TR

MSI Creator 15 A10SET-078TR

YouTuber’lar başta olmak üzere fotoğrafçılar, grafikerler gibi iş odaklı içerik üretimi için de bir model yer alıyor. MSI Creator 15 A10SET-078TR modeli hem şık hem de oldukça güçlü bir cihaz durumunda. 15,6 inç boyutunda NTSC renk gamutunu %72 oranında destekleyen dokunmatik oanele sahip olan Creator 15, Intel Core i7-10875H işlemcisi, 16 GB belleği, RTX 2060 ekran kartı ile geliyor. 512 GB NVMe SSD ise işlerinizi hızlıca yapmanıza katkı sağlayacak.19,8 mm inceliği ve 2,1 kg ağırlığı da ürünü taşınabilir hale getiriyor.

4- Ultra taşınabilir iş odaklı bilgisayar: MSI Prestige 14 A10SC-019TR

MSI Prestige 14 A10SC-019TR

İçerik üreticiler ve profesyonel kullanma yönelik ultra taşınabilir bir ürünü de listeye ekledik. MSI Prestige 14 A10SC-019TR bu tanıma en uyan ürün diyebiliriz. 15,9 mm incelik ve sadece 1,2 kg ağırlığıyla tüy kadar hafif denilebilecek bir model. Intel Core i7-10710U verimlilik odaklı işlemcisi, 16 GB RAM, 512 GB NVMe SSD, GTX 1650 ekran kartı gibi detayları ile işinizi her yerde yapabilmenizi sağlıyor. %100 sRGB desteği sunan 14 inç boyutundaki Full HD paneli ise canlı görüntüsü ile profesyonel kullanımlarda işinize yarayacak. 10 saate varan pil ömrü ve 15 dk şarj ile 1,5 saat kullanım deneyimi sunabilmesi ise taşınabilir bir cihazda beklenen özellik olarak uzun süreli kullanım imkanı sunuyor.

Bu listede bahsedilen ürünler dışında tüm MSI laptop modelleri indirimlerini buradaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Devamını oku

Rehber

TP-Link tarafından, Wi-Fi problemlerinize sunulan çözümler

TP-Link WiFi Engelleyici Görseli 3
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Covid-19 salgını nedeniyle hem eğitim, hem çalışma yaşamının, yoğunluklu olarak ev içine taşınmasıyla; ev içi Wi-Fi problemleri de artış gösterdi. TP-Link mühendisleri, evlerde en sık görülen Wi-Fi sorunları ve çözümlerini, internet kullanıcıları için açıkladı.


İlginizi çekebilir: TP-Link Tapo L510E akıllı ampul satışa çıkıyor

reklam
MSI reklamı

Covid-19 sürecinde, ev ortamında karşılaştığınız Wi-Fi problemlerinizi nasıl çözebilirsiniz

Covid-19 sürecinde, hayatlarımızdaki değişiklikler en çok da ev ortamlarına yansıdı. Her hanede, bireylerin eğitim ve çalışma eylemlerini evden sürdürmesiyle beraber; birçok kullanıcı çeşitli Wi-Fi problemleriyle karşılaşmaya başladı. Haliyle birçok kişi için, eğitim ve çalışma gibi süreçleri kesintisiz bir şekilde sürdürebilmek çok önemli bir hale geldi. Karşılaşılan problemler ve bu problemlerin çözümleriyle ilgili bilgi sunan TP-Link mühendisleri, birçok kullanıcının işine yarayabilecek detayları paylaştı.

Wi-Fi sorunlarının bir bölümünün, ev içi yapı öğelerinden kaynaklandığını belirten uzmanlar, bir diğer sorun tipinin ise yanlış cihaz seçimi ya da yerleştirilmesinden kaynaklı olduğunu belirttiler. Fakat bu 2 problemin çözümünün de zor olmadığını belirten yetkililer, sorunun doğru saptanmasının ve doğru çözümün seçilmesinin en önemli çözüm unsurları olduğunu vurguluyorlar. Bu nedenle salgının başlaması ve evden eğitim ve çalışmanın yoğunlaşmasına paralel olarak; TP-Link’in destek hizmetlerini çeşitlendirdiğini belirten yetkililer, satın alma öncesi de kullanıcılara destek hizmeti veriyorlar. TP-Link web sitesinde yer alan canlı destek hattından Wi-Fi sorununu aktaran kullanıcılara, hangi tip ürünle bu sorunu çözebileceği konusunda da destek veriliyor. Ayrıca bu hizmetten, TP-Link kullanıcısı olmayan kişiler de yararlanabiliyor. Evlerde yaşanan Wi-Fi sorunlarının cihaza bağlı sorunlar ya da evlerin yapısına bağlı sorunlar olmak üzere iki ana nedeni olduğunu belirten TP-Link yetkilileri, farklı ağ ürünleriyle her sorunun çözülebileceğini belirtiyorlar.

Bütün Wi-Fi problemlerinize çözüm mümkün

Türkiye’de modem kullanım süresinin Avrupa ülkelerine oranla bir hayli uzun olduğu, bunun da özellikle salgın döneminde hız, kapsama, performans düşüklüğü gibi şikayetlere sebep olduğu bildiriliyor. Özellikle eski teknolojili modemlerin, artık daha çok cihazın bağlı olduğu ve evin her yerinden internete erişilmek istendiği evlerde yetersiz kaldığını söyleyen TP-Link uzmanları, bugün yeni ürün alacakların en az Wi-Fi 5 (AC) destekli cihazlara yatırım yapması gerektiğini belirtiyorlar. Yeni teknolojili ağ ürünleri sadece daha yüksek hız sağlamıyor; birçok farklı teknoloji sayesinde ağ performansını da yukarıya çıkarıyor. Örneğin çift bant destekli bir modem, daha çok cihaza destek verebiliyor. Ya da beamforming (hüzmeleme) teknolojisi sayesinde Wi-Fi sinyalleri, ağa bağlı cihazlara doğru yöneltildiğinden daha geniş bir kapsama alanı elde edilebiliyor. Bu nedenle eski teknolojili modemlerin yenilenmesi evlerdeki pek çok Wi-Fi sorununu da çözebiliyor. Ayrıca modemlerin yerleştirildiği yer de çok önemli. Mümkün olduğunca evin ortasında bir yere yerleştirilen ve etrafında parazite neden olacak elektronik cihazların olmadığı bir modemden daha iyi performans alınacağı belirtiliyor.

TP-Link

Ek olarak, yeni nesil cihaz kullanan ve doğru yerleştirdiği halde Wi-Fi ölü bölge sorunu yaşayan çok sayıda kullanıcı da var. Bunun da en önemli nedeni, evlerin yapılarıyla ilgili. Standart, orta büyüklükte ama bol koridorlu, kalın betonarme duvarlı evlerde, Wi-Fi sinyallerinin her odaya ulaşmasına rağmen; kaliteli bir bağlantının gerçekleşemeyebileceğini söyleyen uzmanlar, Türkiye’de genelde pek çok evin bu yapıda olduğunu belirtiyorlar. “Bol ya da uzun koridor ve koridor boyunca sıralanan odalar, alanlar, bolca ahşap kapı Wi-Fi sinyallerini engelleyen unsurlardır” diyen uzmanlar, bu tip sorunlarda modem değiştirmenin (eski teknolojili modem kaynaklı sorunlar dışında) çözüm olamayacağını vurguluyorlar. Evin yapısından kaynaklı sorun yaşayanların da menzil genişletici (range extender) çözümleriyle bu sorunu aşabileceklerini belirtiyorlar.

uzaktan eğitim

Mesh ürünleriyle, evinizdeki ölü bölge sorununu çözebilirsiniz

“Küçük dairelerde doğru yere yerleştirilen bir menzil genişletici, ölü bölge sorununu genellikle çözer” diyen TP-Link uzmanları; ancak aynı Wi-Fi adı ve şifre ile kesintisiz bağlantı ve garantili çözüm isteyenlerin mutlaka Mesh Wi-Fi ürünlerini incelemeleri gerektiğini vurguluyorlar. Her ev tipine ve her bütçeye uygun bir mesh ürünü bulmak mümkün.

Katlı evlerde ise menzil genişleticilerin bu sorunu çözemeyeceğini vurgulayan TP-Link uzmanları, katlı evlerde, her katta ağa erişebilmek için powerline adaptörleri öneriyorlar. Powerline adaptörler, en basit anlatımıyla evde var olan elektrik hattını aynı zamanda internet hattı haline getirmeyi sağlıyorlar. Böylece ev ağı için yeniden kablo çekmek gerekmiyor. Wi-Fi sorunları nedeniyle evden çalışan ebeveynler ile uzaktan eğitim alan çocukların salonda toplanmak zorunda kaldığı pek çok ev bulunuyor. Bu da eğitimin de işin de performansını olumsuz etkiliyor, aile üyeleri arasında da sorunlara neden olabiliyor. TP-Link uzmanları, bunun çözümsüz olmadığını ve gerek danışmanlık vererek gerekse geniş ürün yelpazesi ile çok çeşitli çözüm sunarak TP-Link’in kullanıcıların yanında olduğunu belirtiyorlar. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

TP-Link

Devamını oku

Donanım

Oyuncu monitörlerinde, panel tipleri ve panel özellikleri neler

monitör panel tipleri
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Birçok kullanıcı, monitör satın alma sürecinde teknik detaylar arasında boğularak kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Eğer siz de bu kullanıcılardan biriyseniz; bu yazımızda monitörler ve panel tipleri ile ilgili kafa karışıklığınızı gidermeye çalışacağız.


İlginizi çekebilir: Asus ROG Pugio II oyuncu faresi incelemesi | Kullanışlılık ve sadelik bir arada!

reklam
MSI reklamı

Monitör satın alırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken ilk detay: “Panel Türü”

Günümüz monitörlerinde TN, VA ve IPS olmak üzere 3 ana panel türü mevcut. Satın alacağınız monitörün panel tipinin, kullanım beklentilerinizle örtüşmesi çok önemli. Bu yüzden bu 3 panelin de avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeniz gerekiyor. Gelin ilk olarak TN panellerle başlayalım.

TN panel tipi

Düşük gecikme sürelerinin önemli olduğu alanlarda kullanılan TN paneller, yüksek ekran yenileme hızlarını da destekleyebiliyor. Özellikle e-sporcular tarafından tercih edilen TN paneller, oyunculuk anlamında birçok avantaja sahip olsa da; iş günlük kullanıma gelince bazı dezavantajları mevcut. Renk doygunluğu anlamında rakiplerinin bir nebze de olsa gerisinde kalan TN paneller, aynı zamanda monitöre olan görüş açınızı değiştirdiğiniz zaman görüntüde bozulmalar fark etmenize neden oluyor. Eğer sıklıkla oyun oynayan ama renk doygunluğunun önem kazandığı içerikleri daha az tüketen birisiyseniz, tercihinizi TN panellerden yana kullanabilirsiniz.

Asus TUF Gaming VG27BQ

Asus TUF Gaming VG27BQ

Eğer TN panele sahip bir monitör satın almak istiyorsanız, bizim de daha önce inceleme fırsatı yakaladığımız; ve bizden “Editörün Seçimi” ve “Üstün Performans” etiketi almayı başaran Asus TUF Gaming VG27BQ modeline göz atmanızı önerebiliriz. Bu modelde, Asus, Çok Düşük Hareket Bulanıklığı Senkronizasyonu (ELMB SYNC) teknolojisi ve 0,4 ms tepki süresi (MPRT) ile G-SYNC uyumluluğunu birlikte sunarak; gölgelenme ve yırtılma etkilerini ortadan kaldırabiliyor; böylece VG27BQ, yüksek kare hızlarında net oyun görüntüleri sunmayı başarabiliyor. 27 inç WQHD (2560 x 1440) HDR ekrana sahip olan VG27BQ, 165 Hz (hız aşırtma) yenileme hızına ve koşullara bağlı olarak 0,4 ms tepki süresine sahip.

VA panel tipi

Gelelim VA panellere, bu panel tipinde canlı ve doygun renklerle, görsel bir şölen yaşamanız mümkün. Ayrıca değişen görüş açılarında da, görüntüde ve renklerde bozulmalarla karşılaşmıyorsunuz. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere VA paneller, TN panellerin aksine daha yüksek tepkime sürelerine sahip. Bu durumda da, VA paneller her ne kadar görsel anlamda tatmin edici olsa da; e-sporcular ve rekabetçi düzeyde oyun oynayan kullanıcılar için TN paneller kadar popüler değil. Fakat günümüzde, VA paneller için de tepki ve gecikme sürelerinin çok düşük rakamlara inmeyi başardığını da belirtmeden geçmeyelim.

TUF GAMING VG27VQ

Asus TUF Gaming VG27VQ

Yine bu noktada, VA panel tipine sahip bir monitör tercihi yapmadan önce, Asus’un TUF Gaming VG27VQ modelini mutlaka gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. 27 inç boyutlu ve Full HD (1920 x 1080) çözünürlüğe sahip VG27VQ, 165 Hz ekran yenileme hızına sahip. Ayrıca bağlantı noktasında DisplayPort1.2, HDMI (v2.0), Dual-Link DVI, Audio line-in, ve kulaklık jakı bulunan VG27VQ ile, dilediğinizce görsel içerik tüketirken; başarılı oyun performansları yakalayabilmeniz de mümkün.

IPS panel tipi

Gelelim karşımıza en sık çıkan ve özellikleri itibariyle hem TN panellerle; hem de VA panellerle rekabet halinde olabilen IPS panellere. IPS panel teknolojileri günümüzde, düşük gecikme sürelerinin ve doygun renklerin bir arada sunulabilmesine olanak tanıyor. Bu iki yönde de kullanıcılar için gerekli dengeyi ve optimizasyonu sağlayan IPS paneller, oyunculuk yönünde de taleplerinizi karşılayabilmeye hazır düzeydeler. Ayrıca görüş açılarında en düşük bozulma oranı da IPS panellerde. Bu sayede monitörünüze hangi açıdan bakarsanız bakın, görüntüde ve renklerde yaşadığınız bozulma gerçekten fark edilebilecek düzeyin altında kalıyor. IPS panel tipi için dezavantaj olarak görülebilecek konu ise, maksimum parlaklık oranlarının diğer panel tiplerine göre nispeten daha düşük düzeyde kalıyor olması.

TUF Gaming VG27AQ

Asus TUF Gaming VG27AQ

Tercihini IPS monitörlerden yana kullanacak olanlar için, Asus’un TUF Gaming VG27AQ modeli, biçilmiş kaftan. HDR 10 desteği sayesinde canlı ve doygun renkler sunabilen VG27AQ, aynı zamanda parlaklık yönünde de çok yüksek değerlere çıkabiliyor. 27 inç boyuta sahip olan VG27AQ, WQHD (2560 x 1440) çözünürlük sunabiliyor. Bu monitör ayrıca, Motion Blur Reduction ve Adaptive-sync teknolojilerini bir arada sunmayı başarabilen ilk monitör olarak da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumda.

Asus TUF Gaming VG279QM

Asus TUF Gaming VG279QM

Buna ek olarak; oyuncu monitörleri arasında dengeleri değiştirebilecek düzeyde olan bir modelden de bahsetmemiz lazım: “Asus TUF Gaming VG279QM”. HDR desteğinin yanı sıra, 280 Hz ekran yenileme hızlarına çıkabiliyor. TUF Gaming VG279QM, ilk defa IPS bir panelde 1 Ms GtG gecikme süresi sunarak; oyuncu monitörleri arasında bir ilke imza atmış durumda. Bu sayede bu teknoloji artık, Fast IPS olarak isimlendiriliyor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Devamını oku
MSI reklamı

HWP COIN’den Haberler