Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

WhatsApp Sesli Mesajlara Yeni Bir Özellik Getiriyor

whatsapp

WhatsApp, uygulamadaki sesli mesajları düzene sokacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. “Küresel sesli mesaj oynatıcı” kullanıcıların uygulamada nerede olurlarsa olsunlar sesli mesajları dinlemelerine olanak tanıyacak. Böylece uzun WhatsApp sesli mesajları dinlemeyi çok daha az sıkıcı hale getirecek.


Bakmakta fayda var: POCO X3 GT vs Mi 11 Lite | Performans mı Tasarım mı?


WhatsApp yakında kullanıcılara daha fazla özgürlük sunarken sesli mesaj dinleme deneyimini kolaylaştıran bir özellik sunabilir. İlk olarak WABetaInfo tarafından keşfedilen “küresel sesli mesaj oynatıcı”, kullanıcıların WhatsApp içinde nerede olurlarsa olsunlar sesli mesajları dinlemelerine olanak tanıyacak. Şu anda sesli mesajlar yalnızca gönderenin sohbet ekranındayken dinleyebiliyorsunuz. Bu ekrandan ayrılırsanız, sesli mesajın oynatılması duruyor.

whatsapp

WhatsApp sesli mesaj oynatıcı nasıl çalışır?

Bu özellik görünüşe göre önemli bir tasarım yeniliği gerektirmeyecek, ancak kullanıcı arayüzünde birkaç değişiklik olacak. WABetaInfo tarafından paylaşılan bir ekran görüntüsüne bakılırsa, şu anda çalmakta olan sesli mesajlar, WhatsApp ekranının üstüne sabitlenmiş özel bir üst çubukta yer alıyor. Ek olarak bu çubuk, duraklatma, oynatma ve kapatma gibi temel kontrolleri de içeriyor. Yani gönderinin sohbetine girmeden de sesli mesajı kontrol edebileceksiniz, Bu çubuğa WhatsApp içindeki herhangi bir kişinin sohbet ekranından da erişilebilir olacak.

Çoklu cihaz desteğine kıyasla küçük bir ekleme gibi görünüyor, ancak daha uzun sesli mesajlar için  kullanışlı olabilir. Kullanıcılar, on dakikalık bir kaydı dinlerken sesli mesajı gönderenin sayfasına kalmak yerine, uygulama içinde başka konuşmalara gidebilir ve mesajlaşmasını devam edebilecekler.. WhatsApp’ın bu kontrolü daha ileri seviyeye götürüp , kullanıcıların uygulamaları değiştirmeleri durumunda arka planda sesli mesajları çalmasına izin verip vermeyeceği  ise henüz belli değil. Şu anda buna dair bir bilgi bulunmuyor.

WhatsApp

Özellik geliştirme aşamasında olsa da, siz yine de bu özellik için fazla heyecan duymayın. WABetaInfo, özelliğin henüz beta test kullanıcıları için mevcut olmadığını da belirtiyor. Ayrıca iOS’ta da test edilen bu özellik,  bir Android sürümünün de olduğu bildiriliyor. Bu da yeni özelliğin aynı zamanda iki platform için de çıkacağı anlamına geliyor.  Fakat çıkış tarihi konusunda da bir bilgi yok.

Twitter bir benzerini “Sohbet Odaları” şeklinde gerçekleştirmişti. Siz eğer odadan çıksanız bile sohbeti dinlemeye devam ediyor, Twitter’da gezinemeye devam edebiliyorsunuz. Peki sizce gelmesi planlanan bu özellik kullanışlı mı? Sesli mesajları gün içerisinde ne kadar sıklıkla kullanıyorsunuz?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Teknolojiyle içli dışlı, özellikle mobil teknolojiler üzerine hevesli bir o kadar da öğrenmeye açık Hardware Plus editörü ve yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval