Sosyal medya
MSI reklamı

Yazılım

WhatsApp gruplarına, izinsiz erişime yol açan bir açık keşfedildi!

Whatsapp

WhatsApp grup sohbetlerine yapılan davetlerin Google tarafından dizine eklenmesi büyük güvenlik açığına yol açtı. Bu güvenlik açığı özel sohbet gruplarını dahi keşfedilebilir hale getiriyor. Aynı zamanda yabancı kullanıcılar da sohbet gruplarına erişebiliyor.

WhatsApp’ın “Bağlantı yoluyla davet et” özelliği ile oluşturulan bağlantıların Google dizinine eklendiği belirtiliyor. Davet bağlantıları Google üzerinde bulunabildiğinden istenmeyen kullanıcılar gruplara dahil olabiliyor. Doğal olarak telefon numaraları ve sohbetlere erişmeleri de mümkün oluyor.  Motherboard sitesi bu açıktan yararlanarak bazı önemli sivil toplum örgütlerinin WhatsApp grup sohbetlerine ve telefon numaralarına erişim sağladı.

reklam

WhatsApp


İlginizi çekebilir: WhatsApp, 2 milyar kullanıcı sayısına ulaştı


Bu açık karşısında grup yöneticilerinin bağlantıyı değiştirme yetkisi elbette ki var. Fakat bu durumda WhatsApp’ın yalnızca yeni bir bağlantı oluşturduğu ve eski bağlantıyı devre dışı bırakmadığı keşfedildi. WhatsApp, bu durumun yaşanmaması için davet bağlantılarının sadece güvenilen kişiler ile paylaşılması gerektiği uyarısını yapıyor.

WhatsApp ve Facebook sözcüsü Alison Bonny konuyla ilgili The Verge’e ilettiği mailde, WhatsApp grup sohbetlerine davet bağlantılarının bulunabilir olmasının, herkese açık kanallarda paylaşılan diğer tüm içeriklerin bulunabilir olmasından farksız olduğunu belirtti. Bunlara ek olarak kullanıcıları davet bağlantılarını sadece güvendikleri kişiler ile paylaşmaları konusunda uyardı. Google’dan Danny Sullivan, Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile konu hakkında yorumlarını ve alınabilecek önlemleri paylaştı. Sullivan paylaşımında, “Google gibi arama motorlarının işlevi internet üzerinde erişime açık olan sayfaları listelemektir. Burada olan da budur. Bu olayın erişim engeli olmayan herhangi bir sitenin listelenmesinden farkı yoktur” ifadelerine yer verdi. Bunlara ek olarak paylaşımına, bir içeriğin arama sonuçlarına eklenmesini engellemenin tarif edildiği Google Yardım bağlantısını da ekledi.

WhatsApp son aylarda pek çok güvenlik açığı ile gündeme geldi. Suudi Arabistan’ın WhatsApp yoluyla Jeff Bezos’un telefonuna zararlı yazılım göndermesi ve uygulama üzerinden yapılan telefon görüşmeleri yoluyla iOS ve Android cihazlara casus yazılım gönderilmesi bunlardan bazıları. Umarız sevilen mesajlaşma uygulaması gereken önlemleri alarak kullanıcılarına daha güvenli bir kullanım deneyimi sunabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

Adobe Photoshop Camera, iOS ve Android için yayınlandı

Adobe Photoshop Camera

Adobe cephesinde en popüler uygulamalardan biri olan Photoshop’un, an itibarı ile Photoshop Camera sürümü, iOS ve Android cihazlar için yayınlandı. Adobe’un yeni uygulaması ile, fotoğraf çekimleri yapabilecek ve çektiğiniz fotoğrafları hızlı bir şekilde mobil cihazınızda düzenleyebileceksiniz.


İlginizi çekebilir: Oppo Find X2 modelleri, Android 11 Beta güncellemesi alabilir

reklam

Adobe Photoshop Camera uygulaması ne gibi imkanlar sunuyor

Adobe Photoshop Camera uygulamasının öne çıkan özelliklerinden en önemlisi yapay zeka desteği diyebiliriz. Uygulama, çektiğiniz fotoğraflardaki nesneleri, renkleri, ortamı vb. yapay zeka aracılığı ile tanımaya çalışarak, sizin için en uygun filtre ve düzenleme araçlarını sunmaya çalışıyor. Ayrıca Photoshop Camera’da, düzenleme yapabilmek için deklanşöre basmak zorunda değilsiniz. Henüz kamera ara yüzündeyken de filtreleri ve düzeltmeleri uygulayarak, istediğiniz görüntüyü yakalayınca deklanşöre basıp; fotoğrafı düzenlenmiş hali ile çekebilirsiniz.

Uygulamanın esas amacı, kullanıcıya minimum zorluk ile optimum fotoğraf düzenlemesini yapabilme imkanı sağlamak. 80’i aşkın filtre arasından dilediğinizi seçerek çekim yapabilirsiniz. Buna ek olarak, portre modu, stüdyo modu, yiyecek içecek modu, dekorasyon modu, gökyüzü modu gibi bir çok mod seçeneği de bulunan uygulama, size neredeyse sınırsız bir fotoğraf düzenleme özgürlüğü sunuyor. Örneğin dilerseniz; çektiğiniz fotoğraftaki gölgeleri manipüle edebilir veya rengi solmuş çimenleri daha yeşil bir hale getirebilirsiniz. Sizce Adobe, bu uygulama ile başarısını daha da perçinleyebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Yazılım

Oppo Find X2 modelleri, Android 11 Beta güncellemesi alabilir

Oppo Find X2 Android

Android 11’in Google tarafından sessiz sedasız duyurulmasının ardından, Beta sürümünün ilk açılacağı modellerle ilgili dedikodular da ortaya çıkmaya başladı. Android 11 Beta sürecine dahil olacak cihazlar ile ilgili net bir liste açıklanmamış olsa da, söylentilere göre Oppo Find X2 ve Find X2 Pro; Beta sürümünü alabilecek olan ilk cihazlardan olacak.


İlginizi çekebilir: OPPO ColorOS 7.2 arayüzünü duyurdu!

reklam

Oppo Find X2 modellerinin ay sonu itibarı ile Android 11 Beta’ya dahil olması bekleniyor

Oppo Find X2 kullanıcıları bir bakıma şanslı konumdalar diyebiliriz; çünkü Android 11 deneyimini yaşama fırsatı yakalayabilecek ilk amiral gemisi cihazlar, Find X2 modelleri olacak. Diğer marka ve model cihazların ise ilerleyen süreçlerde Beta sürecine dahil olabilmesi bekleniyor. Bu markalar geçen sene ise, ASUS, Nokia, Huawei, LG, OnePlus, Realme, Sony, Tecno, Vivo, ve Xiaomi şeklinde idi.

Android 11 hakkındaki ilk bilgilere gelecek olur isek, en büyük yeniliklerden birinin cihazlarımızı sesle kontrol edebilme yönünde olması bekleniyor. Bu anlamda ciddi geliştirmeler getirmeyi düşünen Google, Android 11 üzerinde bu altyapıyı geliştirmeye odaklanmış. Buna ek olarak ise, gizlilik, uygulama yetkilendirmeleri vb. konularda geliştirmeler mevcut. Eğer siz de Find X2 kullanıcısı iseniz, Android 11 Beta sürümüne geçmeyi düşünür müsünüz? Yoksa son zamanlarda yaşanan güncelleme problemleri bu güncellemeyi yapmak konusunda gözünüzü korkutur mu? Yorumlar kısmından bizlere düşüncelerinizi aktarabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Yazılım

iOS 14, bazı geliştiriciler tarafından aylardır ulaşılabilir durumda!

iOS 14

Daha önce pek çok özelliği sızdırılan iOS 14 sürümünün bazı geliştiriciler, korsanlar ve blog yazarları tarafından ulaşılabilir olduğu ortaya çıktı.

Apple’ın tanıtmak üzere olduğu yazılım sürümlerinin bazı özelliklerinin tanıtıma aylar kala sızdırılması oldukça alışılmış bir olay. Fakat henüz yayımlanmamış olan bir iOS sürümünün tamamıyla internet üzerinde ulaşılabilir olması oldukça şaşırtıcı bir durum. Haberin kaynağı olan Vice’a göre böyle bir sızıntı ilk kez gerçekleşmiş.

reklam

Sızdırılan iOS 14 özellikleri neler?

iOS 14 sürümünün şimdiye kadar sızdırılan özellikleri arasında yeni bir fitness uygulaması, Apple’ın kalemi ile uyumlu çalışacak uygulamalar için yeni bir PencilKit API’ı, iMessage güncellemeleri, yeni bir ana ekran görünümü, yeni iCloud Keychain yer alıyor. Tabii ki Aralık Ayı’ndan bu bugüne kadar sızdırılan özellikler, iOS 14’ün yayımlanacak nihai kararlı sürümünde bulunmayabilir.

iOS 14


İlginizi çekebilir: Apple AirPods Studio yakında geliyor!


Apple, yıllardır sürdürdüğü geleneğini bu yılda devam ettirerek yeni iOS sürümünün Beta versiyonunu 22 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan World Wide Developer Conference’da tanıtacak. WWDC 2020 etkinliği, tahmin edebileceğiniz gibi COVID-19 pandemisi sebebiyle internet üzerinden yapılacak. Bu yıl 31.’si düzenlenecek olan WWDC 2020 etkinliğinde, her yıl olduğu gibi dünyanın dört bir yanından katılacak olan geliştiricilere iOS 14’e ek olarak iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerine erken erişim şansı verilecek.

Haberimizde konusu geçen iOS 14’e ait özelliklerin sızıntılara dayandığını ve nihai sürümde değişiklik gösterebileceğini belirtelim.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku