Sosyal medya

Yazılım

WhatsApp gruplarına, izinsiz erişime yol açan bir açık keşfedildi!

Whatsapp

WhatsApp grup sohbetlerine yapılan davetlerin Google tarafından dizine eklenmesi büyük güvenlik açığına yol açtı. Bu güvenlik açığı özel sohbet gruplarını dahi keşfedilebilir hale getiriyor. Aynı zamanda yabancı kullanıcılar da sohbet gruplarına erişebiliyor.

WhatsApp’ın “Bağlantı yoluyla davet et” özelliği ile oluşturulan bağlantıların Google dizinine eklendiği belirtiliyor. Davet bağlantıları Google üzerinde bulunabildiğinden istenmeyen kullanıcılar gruplara dahil olabiliyor. Doğal olarak telefon numaraları ve sohbetlere erişmeleri de mümkün oluyor.  Motherboard sitesi bu açıktan yararlanarak bazı önemli sivil toplum örgütlerinin WhatsApp grup sohbetlerine ve telefon numaralarına erişim sağladı.

WhatsApp


İlginizi çekebilir: WhatsApp, 2 milyar kullanıcı sayısına ulaştı


Bu açık karşısında grup yöneticilerinin bağlantıyı değiştirme yetkisi elbette ki var. Fakat bu durumda WhatsApp’ın yalnızca yeni bir bağlantı oluşturduğu ve eski bağlantıyı devre dışı bırakmadığı keşfedildi. WhatsApp, bu durumun yaşanmaması için davet bağlantılarının sadece güvenilen kişiler ile paylaşılması gerektiği uyarısını yapıyor.

WhatsApp ve Facebook sözcüsü Alison Bonny konuyla ilgili The Verge’e ilettiği mailde, WhatsApp grup sohbetlerine davet bağlantılarının bulunabilir olmasının, herkese açık kanallarda paylaşılan diğer tüm içeriklerin bulunabilir olmasından farksız olduğunu belirtti. Bunlara ek olarak kullanıcıları davet bağlantılarını sadece güvendikleri kişiler ile paylaşmaları konusunda uyardı. Google’dan Danny Sullivan, Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile konu hakkında yorumlarını ve alınabilecek önlemleri paylaştı. Sullivan paylaşımında, “Google gibi arama motorlarının işlevi internet üzerinde erişime açık olan sayfaları listelemektir. Burada olan da budur. Bu olayın erişim engeli olmayan herhangi bir sitenin listelenmesinden farkı yoktur” ifadelerine yer verdi. Bunlara ek olarak paylaşımına, bir içeriğin arama sonuçlarına eklenmesini engellemenin tarif edildiği Google Yardım bağlantısını da ekledi.

WhatsApp son aylarda pek çok güvenlik açığı ile gündeme geldi. Suudi Arabistan’ın WhatsApp yoluyla Jeff Bezos’un telefonuna zararlı yazılım göndermesi ve uygulama üzerinden yapılan telefon görüşmeleri yoluyla iOS ve Android cihazlara casus yazılım gönderilmesi bunlardan bazıları. Umarız sevilen mesajlaşma uygulaması gereken önlemleri alarak kullanıcılarına daha güvenli bir kullanım deneyimi sunabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

realme X2 serisi, Android 10 tabanlı realme UI arayüzüne kavuştu!

realme UI

realme X2 serisi, Android 10 tabanlı yeni realme UI arayüzüne sonunda kavuştu. Gelen güncellemeyle birlikte Oppo’nun ColorOS işletim sistemini kullanan telefon artık realme UI 1.0 işletim sistemiyle yoluna devam edecek.


İlginizi çekebilir: realme ve OnePlus garanti sürelerini uzatma kararı aldı


Şirketin geçen sene duyurmuş olduğu telefon modelleri olan X2 ve X2 Pro sonunda kendi arayüzüne kavuştu. Android 10 tabanlı realme UI arayüzünün çalışmalarına geçtiğimiz Ocak ayında başlanmıştı. Şimdi ise iki cihazın da en yeni özelleştirme süreçleri sunan yeni arayüzü yayınlanmaya başladı.

Dağıtılmaya başlanan güncelleme, optimize edilmiş yeni gezinti sistemi, yeni kamera arayüzü gibi yenilikleri içinde barındırıyor. Özelliklerin bir kısmını aşağıda derledik:

 • Arayüz, realme arayüzüne güncellendi.
 • Yeni “Gerçek ‘Real’ Dizayn“, daha çekici görsellik ve verimli işlemler.
 • Kullanıcı arayüzü optimize edildi ve tek elle kullanım geliştirildi.
 • Optimize edilmiş Smart SideBar: Dosya yöneticisi ile birlikte Dosya Konsolu tekrar konumlandırıldı.
 •  OSIE görüntü efekti ve Bildirim yok alarmı kaldırıldı.
 • Smart Sidebar’dan uygulamaları seçip ekrana taşıyarak varolan ekranı ikiye bölebiliyorsunuz. Örneğin, yukarıda YouTube açıkken alt tarafta Facebook’da gezinmeniz sağlanıyor.
 • Yeni iki özellik eklendi: “Assistive Ball”a şefaflık seçeneği ve Tam ekran uygulamalarda “Assistive Ball”ı gizleme.
 • Geliştirilmiş kayan pencere özelliğinden daha çok yararlanabiliyorsunuz. Seçeneklere daha fazla uygulama ekleme imkanı sunuldu.
 • Odak Modu eklendi: Seçenek, hayata daha fazla odaklanmanıza yardımcı olmak için geliştirildi. Fonksiyon içerisine uygulama kurarak belli periyotlar için uygulamaların kapalı kalmasını tercih edebilirsiniz.
 • Yeni kamera arayüzü eklendi
 • Tüm geliştirmeleri buradan okuyabilirsiniz.

X2 ve X2 Pro cihazları yükseltmeyle birlikte, yazılım versiyonu A19’a güncelleniyor.

 

 

 

Devamını oku

Yazılım

Google Duo, 12 kişi ile aynı anda görüşme destekleyecek

Google Duo

Google’ın geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunduğu internet üzerinden görüntülü ve sesli arama uygulaması Google Duo, anlık görüntülü görüşmede kişi sayısını arttırdı.

Daha önce 8 kişi ile aynı anda görüşmeyi destekleyen Duo, anlık görüşmedeki kişi sayısını %50 arttırarak 12’ye çıkardı. Google Duo, özellikle ülkemizde WhatsApp gibi rakiplerine karşı büyük başarılar yakalamamış olsa da dünya genelinde kullanılan bir uygulama. Uygulamanın görüşme kalitesinin oldukça yüksek olduğunu da belirtelim. Google’ın grup görüşmelerdeki kişi sayısını arttırmasının, COVID-19 salgını sebebiyle görüntülü görüşmelerde artış yaşanması sebebiyle olduğu düşünülüyor.


İlginizi çekebilir: Google Play Filmler yüzlerce filmi ücretsiz yayımlayabilir!


Söz konusu özelliğin kullanılması için uygulamayı güncellemeniz gerekmiyor. Zira 12 kişi desteği sunucu tabanlı bir geliştirme. Uygulama kullanımında herhangi bir değişiklik olmadan grup görüşmelerinize 12 kişi ekleyebilirsiniz. Uygulamaya sahip değilseniz aşağıda sunduğumuz linkler üzerinden erişebilirsiniz.

App Store

Google Play Store

Devamını oku

Yazılım

Final Cut Pro ve Logic Pro X, 3 ay ücretsiz denenebilecek!

Final Cut Pro ve Logic Pro X

Apple kullanıcılarının severek kullandığı üretkenlik yazılımları, Final Cut Pro ve Logic Pro X için deneme sürelerini 3 ay olarak yeniledi.

Daha önce 1 ay olan Final Cut Pro ve Logic Pro X yazılımlarının deneme süresi, COVID-19 salgının dünya genelinde ki insanları evlerinde karantina sürecine sokmuş olması sebebiyle 3 ay olarak yenilendi. Apple tarafından konu ile ilgili yapılan duyuruda deneme süresinin, evinde olan ve profesyonel araçlar üzerinde ustalaşmak isteyen kullanıcıların denemesi amacıyla uzatıldığı belirtildi. Final Cut Pro yazılımı an itibarıyla haberimizin devamında verdiğimiz link üzerinden denemeye başlayabilirsiniz. Logic Pro X yazılımı ise daha önce herhangi bir deneme süresine sahip değildi. İlk defa kullanıcılara ücretsiz deneme şansı verilecek olan yazılım pek yakında kullanıcılara sunulmuş olacak.


İlginizi çekebilir: Apple Arcade özel oyunu “Assemble With Care” Steam’de yayımlandı!


Salgın dolayısıyla kullanıcılara tanınan 3 aylık deneme kampanyasının sonlandırılacağı tarih ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Apple’ın salgın kontrol altına alınana kadar bu kampanyayı sürdürmesi bekleniyor. Bunlara ek olarak 1 aylık deneme süresi devam eden kullanıcıların da bu fırsattan yararlanabileceğini belirtmeden geçmeyelim.

Deneme süresi sonunda yazılımı satın almak isteyen kullanıcılar için Final Cut Pro 1.999 TL, Logic Pro X ise 1,349 TL fiyat etiketi ile App Store üzerinden satın alınabilecek.

Final Cut Pro, 3 aylık deneme sürümüne link üzerinden ulaşabilirsiniz. Logic Pro X için deneme sürümü ise pek yakında link üzerinden kullanılabilir olacak.

Devamını oku