Sosyal medya

Uygulama

WhatsApp artık reklam gösterecek

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, artık reklam göstermeye başlayacak. Facebook’un bünyesinde bulunan uygulama bu değişiklikle birlikte gelir elde etmeyi düşünüyor.


İlginizi çekebilir: Porsche 911’in 2020 modeli tanıtıldı

reklam
Aorus reklamı

WhatsApp reklamları durum güncellemelerinde gösterecek

İlk çıktığı günlerde ücretli bir şekilde kullanılan uygulama, Facebook satın alması sonucunda ücretsiz olmuştu. Bu satın alma sırasında Facebook, uygulama için herhangi bir ücret almayacağını belirtmişti. Bu sözünde durmak isteyen firma gelir elde etmek için reklam yöntemini seçmiş durumda.

WhatsApp

Adventure İstanbul

Yakın bir tarihte gelmesi planlanan bir güncelleme ile görülecek olan reklamlar, durum kısımda yer alacak. 2019’un ilk aylarında devreye girecek olan güncelleme, uygulamanın kurucuları tarafından oldukça fazla eleştiriye tutulmuştu. Bu eleştiriler sonucunda sıkıntı yaşayan kurucular, Facebook’ta bulunan görevlerinden istifa etmişlerdi.

 

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

1 yorum

1 yorum

  1. Salih

    28 Kasım 2018 at 16:52

    Alternatif bütün mesajlaşma uygulamalarını indirdim baktım whatsapp çok şarj yemeye başladı netim yetmiyor kaldırırım anında

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

WhatsApp alternatifi Signal, AppStore’da 1 numaraya oturdu!

WhatsApp

WhatsApp, tartışmalı bir şekilde aldığı yeni gizlilik politikası kararıyla, kullanıcılarını birer birer kendinden uzaklaştırırken, alternatifleri uygulama marketlerinde yükselmeye devam ediyor. Öyle ki, Elon Musk tarafından önerilen Signal uygulaması, AppStore’da 1 numaraya yerleşti bile. Detaylar haberimizde…


Netflix, Youtube izlemek veya EBA’da kullanmak için uygun fiyatlı bir tablete ihtiyacınız varsa, bu hepsiburada listemiz tam size göre!

reklam
Aorus reklamı

WhatsApp adım adım gerilerken, Signal tırmanışı tamamladı

Elon Musk, “Signal kullanın” diye tweet attıktan sonra, WhatsApp alternatifi Signal uygulaması için kullanıcılar arasında adeta bir indirme yarışı başladı. Uzun süreli Signal kullanıcıları ise, bildirimleri yüzünden telefonlarını şaşkınlıkla izlemeye devam ediyorlardı, çünkü arkadaşlarının birer birer uygulamaya geldiklerine şahit oluyorlardı.

WhatsApp

Adventure İstanbul

Apptopia adlı uygulama marketi veri analizi firmasına göre, Elon Musk’ın tweetinin hemen ardından, Signal uygulaması 63.345 kere indirildi. Tweet’ten bir önceki gün ise indirilme sayısı, iOS ve Android cihazlar için toplam 45.086. Elon Musk’ın tweet’i 24 saati doldurduğunda ise, esas rekor indirilme rakamları ortaya çıktı, ve bu rakamın 90.000 civarında olduğu söyleniyor. Daha öncesinde söz konusu Signal uygulaması için rekor indirilme 1 Haziran 2020’de, Black Lives Matter protestolarının başladığı dönem görülmüştü.

Geçtiğimiz haftasonu, Signal uygulamasını indirenlerin sayısı arttıkça artarken, uygulamanın ABD AppStore’unda 1. sıraya oturduğu gözlendi. Son verilere göre de ABD ve Kanada’da Apple AppStore’da şu an en çok indirilen uygulama Signal. Bu sıralama ise Signal için bir ilk, uygulama daha önce hiç birinci sıraya yerleşmemişti. Bu yazının yazıldığı saatte ise ABD Google Play Store’da Signal 7. sırada ve Android tarafında da hızlı tırmanışına devam etmekte.


İlginizi çekebilir: WhatsApp: “Verilerinizi artık Facebook ile paylaşmak zorundasınız”


Türkiye’de ise 3. sırada!

WhatsApp

Ülkemizde de son günlerde en çok konuşulan konu hangi mesajlaşma uygulamasının gizliliğimize en büyük özeni gösterdiği. Öyle ki, herkes WhatsApp’ten vazgeçmeye başlayıp yeni arayışlara girdi bile. Daha önce adını bile duymadığımız, ancak Elon Musk sayesinde dünyadaki herkes gibi farkına vardığımız Signal uygulaması, ülkemizdeki AppStore listelerinde 3. sıraya ulaşmış durumda.

Kaynak: Mashable

Devamını oku

Uygulama

Android arka plana video nasıl eklenir?

video duvar kağıdı

Bildiğiniz gibi Live Wallpapers ya da Canlı Duvar Kağıtları özelliği sayesinde Android telefonlarda arka plana fotoğraf yerine video da eklenebiliyor. Bunun için ise bir uygulamadan yardım almak gerekiyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Telefonunuz için bir farklılık oluşturmak istiyorsanız veya hoşunuza giden bir duvar kağıdı bulamadıysanız, arka plan olarak bir video eklemeyi düşünebilirsiniz. Android telefonların sistemi kendisinde böyle bir şey barındırmasa da bir uygulama aracılığıyla basit bir şekilde hareketli duvar kağıtları oluşturabiliyorsunuz. Dolayısıyla ilk adımımız bu uygulamalardan birini telefona kurmak olacak.

Android arka plana video eklemek için uygulama önerisi

Google Play üzerinde bununla alakalı birçok uygulama mevcut. Aralarında ise belki en iyisi olmasa da ücretsiz olan ve özellikleriyle oldukça yeterli bir deneyim sunan Video Live Wallpaper uygulamasını deneyebilirsiniz. Platform üzerinde şu anda 4.6 yıldıza sahip uygulamanın; diğer benzer uygulamalarda sık görülmeyen, videoları telefona uydurabilmek için keserek düzenleme işlevi de mevcut. Dolayısıyla kalite olarak da bir adım öne geçebiliyor.

Adventure İstanbul

Uygulama oldukça basit işliyor ve gerekli olan her işleve sahip. Uygulamanın açılmasının ardından Choose Video ile telefonda mevcut olan bir video seçilebiliyor. Video seçildikten sonra açılıyor ve istediğiniz kısmı kesebilme imkanı da veriliyor. Bu işlemin ardından ise sağ üstte resimli alana dokunulduğunda video duvar kağıdı hazırlanmış oluyor.

Sonrasında ön izleme ile her şeyin yolunda olduğu kontrol edilebiliyor. Ardından ise Apply tuşuna bastığınızda işiniz tamamlanmış oluyor. Duvar kağıdına başka ayarlamalar yapmak istemeniz durumunda sol alttaki ayarlar sekmesine basıp geri dönmek de mümkün. Yine uygulamanın içerisinde videonun nasıl gösterileceği ile alakalı olarak birçok seçeneğinin olduğunu hatırlatmakta fayda var.

android duvar kağıdına

Bu arada bir zaman sonra fikrinizi değiştirir ve ayarlamalarda bazı farklılıklar yapmayı düşünürseniz bütün süreci tekrardan uygulamanız gerekmiyor. Video Live Wallpaper uygulamasını açmanız ve gerekli ayarlamaları yapmanız durumunda yapılan düzenlemeler anlık olarak arka plana da yansıyacaktır.

Devamını oku

Google

Google Meet güncellemesi görüşmeler için yeni seçenekler sunuyor

google meet

Salgın dolayısıyla işlerin evden yürütüldüğü bugünlerde sanal görüşmeler ve bu konudaki farklı uygulamalar oldukça popüler hale geldiler. Bunun üstüne karantinalarda kalan kişilerin de aileleriyle görüşmek için bu hizmetleri kullanmak istemeleri sebebiyle bu uygulamalar son zamanlarda oldukça geliştiler. Bunlardan birisi de Google Meet.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Son birkaç ayda çokça değişime uğrayan Google Meet, hala yeni güncellemeler almaya devam ediyor. Genelde daha çok şirketler tarafından kullanılan uygulamanın yeni güncellemesiyle birlikte kullanıcıların görüşme oluşturması için farklı kolay yollar ekleniyor.

Yeni görüşme kısmına tıklanması durumunda artık üç farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Bunlardan her birisi farklı zamanlarda görüşme oluşturmak için kullanılıyor. Bu seçeneklerin ise Daha sonrası için toplantı oluştur, Anlık toplantı başlat ve Google Takvim’de planla olduklarını görebiliyoruz.

Adventure İstanbul

google meet

Son seçeneğin seçilmesi durumunda görüşme oluşturabilmek için yeni bir sekmede Takvim uygulamasına gidilmesi gerekiyor. Buradan farklı görüşme ayarlamaları yapılabiliyor. Bu görüşmelere yine görüşme kodu veya bir takma isim ile girmek hala mümkün oluyor.

Güncelleme bu hafta faaliyete geçirildi ancak tam anlamıyla stabil hale gelmesi 15 günü bulabilir. Bu arada Google Meet’in yeni değişiklikleri iş veya normal hesap fark etmeksizin her türlü kullanıcıya açık halde olacak. Ancak Workspace Essentials kullanıcıları için diğer iki seçenek mevcut iken Google Takvim ile planla seçeneğinin ulaşılabilir olmayacağını hatırlatmakta fayda var.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler