Sosyal medya

Otomotiv

VW’nin bebek SUV modeli Taigo tanıtıldı

SUV pazarında her segmentte en az bir adet oyuncusu bulunan VW, küçük sınıf SUV’larına bir yenisini daha ekledi. Taigo adındaki bu modeli, Polo’nun SUV hali olarak nitelendirebiliriz. T-Cross‘un coupe versiyonu olarak da görülen aracın, küçük sınıf SUV pazarında VW’nin elini ne kadar güçlendireceğini ise zaman gösterecek.


Gündemden diğer bir başlık: Gelecekte, her Mercedes modelinin %100 elektriklisi de olacak


VW Taigo aslında yeni çıkmış bir model değil. Aslında kendisi, Güney Amerika pazarında Nivus adıyla geçen yıldan beri satılıyor. Gerçek bir SUV olduğu konusunun bazı çevrelerce tartışıldığı Taigo için VW, küçük otomobil segmentinde piyasaya sürülen ilk coupe SUV olduğunu söylüyor. VW T-Cross’un da kullandığı MQB A0 mimarisini kullanan Taigo, 4270 mm uzunluk ve 1757 mm genişliğiyle T-Cross’tan daha uzun ve daha geniş bir yapıda. Ayrıca aracın aks aralığı 2566 mm ile Polo ve T-Cross’tan çok ufak bir farkla daha uzun. VW Taigo’nun arkaya doğru alçalan tavan çizgisi sebebiyle bagaj hacmi 438 litrede kalmış. Mimari kardeşi olduğu T-Cross’ta bu değer 455 litre.

VW Taigo’nun kabini ve motor seçenekleri

VW Taigo’nun kabinine baktığımızda ise güncel Polo modeli ile neredeyse aynı olduğunu görüyoruz. Araçta, kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay özellikli 6.5 inç veya 9.2 inç boyutlu ekranlarla alınabilen en son nesil VW MIB3 bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Tamamen dijital gösterge paneli ise bu bilgi-eğlence sistemine eşlik ediyor. Dokunmaya duyarlı klima paneli ve birçok sürüş destek donanımını bünyesinde barındıran IQ.Drive paketi de Taigo’da alınabilir donanımlar arasında.

Avrupa pazarında satışa sunulacak olan Taigo’da sadece benzinli motorlar yer alacak. Bunlar üç silindirli 1.0 litre hacmindeki, 95 ve 110 beygirlik seçeneklere sahip olan 1.0 litrelik turbolu motorlar ve dört silindirli 1.5 litrelik 150 beygirlik turbolu motor olacak. 95 beygirlik seçenek 5 ileri manuel şanzıman ile gelirken, diğer seçenekler altı ileri manuel veya yedi ileri DSG şanzıman ile satışta olacak.

VW Taigo’nun fiyatı ve satış tarihi

Resmi fiyat listeleri henüz açıklanmamış olan VW Taigo, 2021’in son çeyreğinde satışa çıkacak. Teslimatlar ise 2022’nin başlarında yapılacak. Taigo’nun fiyat listesi hakkındaki öngörüler, T-Cross’tan biraz daha pahalı olacağı yönünde. Yani, ülkemizde de satışı bulunan T-Roc ile benzer bir fiyatlandırmada olacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: Carscoops

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Kağan Özçelik

Otomotiv ve teknoloji dünyasına dair gelişmeleri takip etmeyi seviyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Tesla Oto Pilotu Diğer 12 Otomobil Üreticisinin Sistemiyle Karşılaştırılacak!

Tesla oto pilotu güvenlik sorunlarıyla ilgili soruşturmasının bir parçası olarak pazartesi günü Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), diğer 12 büyük otomobil üreticisinden sürücü yardım sistemleri hakkında veri istedi. Ajans, Tesla ve rakiplerinin sunduğu sistemlerin yanı sıra sürücü yardım paketlerinin güvenliğini geliştirmek, test etmek ve izlemek için kullandıkları uygulamalar arasında karşılaştırmalı bir analiz planlıyor.

NHTSA, herhangi bir aracın (veya bileşenin/sistemin) kusurlu bir tasarıma veya güvenlik kusuruna sahip olduğunu belirlerse zorunlu iptal yetkisini kullanabiliyor. Kamu kayıtlarına göre, NHTSA’in Kusur Soruşturma Ofisi şimdi Tesla oto pilotu araştırmasının bir parçası olarak BMW, Ford, GM, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz, Nissan, Stellantis, Subaru, Toyota ve Volkswagen’i sorguladı. Bu markalardan bazıları otomotiv pazarının büyüyen akülü elektrik segmentinde. Özellikle Avrupa’da Kia ve Volkswagen popüler modellere sahip başlıca Tesla rakipleri.

Tesla CEO’su Elon Musk, sürekli olarak oto pilotu, şirketinin elektrikli arabalarının kazaya karışma olasılığını diğerlerinden çok daha düşük yapan bir teknoloji olarak lanse etti. Nisan ayında Twitter’da şunları yazdı: “Otomatik pilotlu Tesla, artık ortalama bir araçtan 10 kat daha düşük kaza şansına yaklaşıyor.”

Şimdi federaller Tesla’nın tüm yaklaşımını ve oto pilot tasarımını diğer otomobil üreticilerinin uygulamaları ve sürücü yardım sistemleriyle karşılaştıracak. NHTSA sistemde kusurlar bulursa, Tesla oto pilot için NHTSA’in olası yazılım iptali söz konusu. Bu soruşturmanın sonuçları, yalnızca Tesla oto pilot için bir yazılımın iptaline değil, aynı zamanda otomobil üreticileri üzerinde daha geniş bir düzenleyici çöküşe ve trafiğe duyarlı hız sabitleyici veya çarpışmadan kaçınma gibi otomatik sürüş özelliklerini geliştirme ve izleme yöntemlerine yol açabilir.

NHTSA, Tesla araçları ile ilk müdahale araçları arasındaki bir dizi çarpışmanın ardından 17 kişinin yaralanmasına ve 1 kişinin ölümüne neden olduktan sonra Tesla oto pilot araştırmasını başlatmıştı. Kısa süre önce, Orlando’da yoldan çıkan ve yolun kenarında başka bir sürücüye yardım eden bir polis memuruna çarpmayı kıl payı kaçıran bir Tesla’yı içeren başka bir çarpışmayı da listeye ekledi.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Otomotiv

Tesla, camları silecekle değil lazerle temizlemeyi planlıyor!

Tesla bilindiği üzere birçok konuda otomotiv sektöründe dikkat çeken bir marka. Martı kanadı arka kapılar, devasa orta ekranlar, U şekilli direksiyon vs. gibi şeyleri standart araçlara uyguladı. Tabi bu saydıklarımı ilk yapan olmasa da geniş kitlelere yayılmasında büyük rolü var, onu ima etmek istedim aslında. Şimdi ise işi daha ileriye taşıyıp, “Bunun neyini değiştirebilirler ki?” dediğimiz bir konuya el atacak. Cam silecekleri!


Gündemden diğer bir başlık: Fabia temelli sedan Skoda Slavia, kamuflajlı olarak görüntülendi


Otomobillerde kullanılan cam silecekleri neredeyse 1900’lü yılların başından beri bizlerle birlikte. O günlerde elle çalıştırılan silecekler, daha sonra emme manifoldu vakumuyla çalıştırıldı. Günümüzde ise bildiğimiz, elektrik gücüyle çalışır hale geldiler. Fakat ilk günden beri aynı şekilde, metal çubuk üzerindeki lastik şeridi şeklindeler. Kendi kendine gidebilen otomobilleri gördüğümüz şu günlerde bile hala aynı şekilde olmaları oldukça garip.

Tesla ise bugün, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi‘nden (USPTO)  bu konu hakkındaki yeni patentini aldı. Bu patentte, lazer kullanılarak aracın cam yüzeylerinin kirlerden arındırılması üzerine kullanılacak sistem yer alıyor. Alınan patentin başlığı ise “Taşıtlarda ve Fotovoltaik Montajlarda Cam Yüzeylerde Biriken Kalıntıların Darbeli Lazerle Temizlenmesi” şeklinde. Açıklandığı üzere sistem, söz konusu yüzey üzerindeki kiri otomatik olarak algılayacak ve oldukça hassas bir seviyede darbeli bir lazer ışını patlatacak. Tabi bu bahsi geçen lazer gücü, camı geçip gidemeyecek şekilde olacak. Lazer gücünün hassaslığına dikkat çekilmesini, son yıllarda lazerle yapılan şovlar, ameliyatlar ve sanayi işlerine bakarak anlayabiliriz. Yani çok ince ayarsızlıklarda büyük sorunlarla karşılaşılabilir.

Bu patentte otomobil camları örnek gösterilse de başka yerlerde de kullanılabilir bir teknoloji aslında. Tesla’nın patent üzerinde yer verdiği arka plan yazısında, “Araçta bulunan bir kameranın lensinde yer alan kirler, görüntü almada hatalara neden olabilir.” şeklinde bir kısım da bulunuyor. Yani bu teknoloji, otonom araçların gelecekte daha güvenilir hale gelmesinde de büyük rol oynayabilir.

Patenti alınan teknolojinin çalışma prensibi şeması

Ayrıca söz konusu patentin arka plan yazısının devamında, “Fotovoltaik paneller üzerindeki kir birikmeleri sebebiyle güneş panellerinin verimliliği azalabilir.” şeklinde bir kısım da var. Yani bu teknolojiyi otomobiller dışında evlerde, fabrikalarda ve güneş enerjisi kullanılan diğer her yerde kullanılabileceği iddia ediliyor.

Tesla’nın bu patent başvurusu günümüz için pek bir şey ifade etmiyor gibi görünebilir. Fakat gün geçtikçe güneş panelleri ve elektrik enerjisi, hayatımızın birçok alanında kendine yeni yerler buluyor. Belki de gelecekte Musk’a büyük minnettarlık besleyeceğiz.

Kaynak: Carscoops, USPTO

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku