Sosyal medya

Haber

Tüm zamanların en çok satan 3. parti konsol oyunları

Konsol

Konsol dünyasında gözler yeni nesil PlayStaiton ve Xbox modellerine yönelmişken, NPD Group tarafından konsol dünyasının tüm zamanlarında en çok satan 3. parti oyunları listelendi.


İlginizi çekebilir; 20 milyon bilgisayar oyuncusu 2020’ye kadar oyun konsollarına geçecek


Bu listede tüm oyun konsolları yer alırken, God of War, Halo gibi direkt firmanın kendi üretimi özel oyunlar yer almadığını da belirtelim. Ancak listeye baktığımızda Activision ve Rockstar Games (ya da yeni adıyla 2K) ikilisinin ciddi bir üstünlüğü olduğunu da görebilirsiniz. Aşağıda PS, Xbox, Nintendo ve tüm konsol dünyası için listelenen en çok satılan oyunları görebilirsiniz. Oyunların 1995 yılından bu yana kutulu, 2012 yılından bu yana da dijital satışlardan derlendiğini belirtiliyor.

Tüm zamanların en çok satan 3. parti konsol oyunları (PlayStation, Xbox ve Nintendo)

GTA V

 1. Grand Theft Auto V
 2. Call of Duty: Black Ops
 3. Call of Duty: Black Ops II
 4. Call of Duty: Modern Warfare 3
 5. Guitar Hero III: Legends of Rock
 6. Call of Duty: Modern Warfare 2
 7. Rock Band
 8. Call of Duty: Black Ops III
 9. Call of Duty: Ghosts
 10. Call of Duty: WWII

Listeye bakıldığında 10’da 7 ile CoD serisi ezici bir üstünlük sağlarken, Guitar Hero ve Rock Band isimli müzik oyunları da genel olarak satışta boy göstermiş. Ancak GTA V efsanesini ise geçebilen yok.

Tüm zamanların en çok satan 3. parti PlayStation oyunları (PS, PS2, PS3 ve PS4)

GTA SA konsol

 1. Grand Theft Auto V
 2. Guitar Hero III: Legends of Rock
 3. Grand Theft Auto: San Andreas
 4. Call of Duty: Black Ops
 5. Call of Duty: Black Ops II
 6. Red Dead Redemption II
 7. Call of Duty: WWII
 8. Call of Duty: Modern Warfare 3
 9. Call of Duty: Black Ops III
 10. Call of Duty: Black Ops IIII

Bu konsol listesinde de 10’da 6 yapan CoD serisi liderliği tartışmasız devam ettirirken, GTA V’in ardından gelen Guitar Hero III: Legends of Rock, farkını ortaya koymayı başarmış. Ülkemizde bile Guitar Hero kafelerinin varlığını düşünürsek hiç de şaşırtıcı bir sonuç olmadığını görmekteyiz. RDR 2 ise daha yeni bir oyun olmasına rağmen hızlı bir çıkış gösteriyor.

Tüm zamanların en çok satan 3. parti Xbox oyunları (Xbox, Xbox 360 ve XBO)

CoD: BO konsol

 1. Grand Theft Auto V
 2. Call of Duty: Black Ops
 3. Call of Duty: Black Ops II
 4. Call of Duty: Modern Warfare 3
 5. Call of Duty: Modern Warfare 2
 6. Call of Duty: Ghosts
 7. Call of Duty: Black Ops III
 8. Call of Duty 4: Modern Warfare
 9. Call of Duty: WWII

Xbox kanadına geldiğimizde Xbox oyuncularının asıl favorisinin Call of Duty serisi olduğunu açıkca görüyoruz. En çok satan elbette GTA V iken geri kalan 9 oyunun CoD serisi olması ise bu serinin ne kadar önemli görüldüğünü de gösteriyor.

Tüm zamanların en çok satan 3. parti Nintendo oyunları (NES, DS, GameBoy, Wii, Switch vb.)

Guitar Hero: World Tour konsol

 1. Guitar Hero World Tour
 2. Guitar Hero III: Legends of Rock
 3. Just Dance 2
 4. Just Dance 3
 5. Mario and Sonic: Olympic Games
 6. LEGO Star Wars: Complete Saga
 7. Rock Band
 8. Just Dance 4
 9. Mario and Sonic at the Olympic Winter Games
 10. Rock Band 2

Söz konusu taraf Nintendo konsol oyunları olunca elbette seçimler da farklılaşıyor. Nintendo tarafında Guitar Hero ciddi bir ön plana çıkma durumunda olurken, Just Dance efsanesi de kendini listede bulmayı başarıyor. Müzik ve dans Nintendo fanlarının odağında.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

Almanya, 5G için Huawei’ye güveniyor

Huawei

Almanya, 5G için Huawei‘ye güveniyor. Almanya İçişleri Bakanı, Çin devi Huawei olmadan 5G mobil ağını kuramayacaklarını belirtti. Amerika’nın baskılarına rağmen, Almanya Huawei ile çalışma konusunda kararlı.

İlginizi çekebilir: Huawei P40 Pro PE kamera detayları belli oldu!

Huawei

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Almanya’nın olası bir sabotajı önlemek için yerel olmayan hizmetlere katı kurallar uyguladıklarını, ancak bunun bir yasak anlamına gelmediğini belirtti. Seehofer, bir ürünün zarar verme ihtimali yüzünden yasaklanması fikrine karşı olduğunu konuşması sırasında dile getirdi. Seehofer, Çinli şirketlerin yasaklanmasının, kendilerine 5-10 yıl arası bir hız kaybına mal olacağını açıkladı.

Amerika, Huawei’nin yasaklanması konusunda baskılar yapsa da Avrupa Devletleri buna pek yanaşmıyor. Birleşik Krallık başbakanı Boris Johnson, Amerika’nın istediği yasağın düşünülebilir duruma gelmesi için öncellikle iyi bir alternatif önermesi gerektiğini belirtiyor. Britanya’daki en büyük 2 telekom şirketi BT ve Vodafone da Huawei’nin yasaklanmamasından yana görüş belirtmiş durumda. Vodafone, daha önce yaptığı açıklamada, olası bir Huawei yasağının ciddi bir mali zarar getireceğini, aynı zamanda da 5G hizmetinin sunumunda ciddi ölçüde yavaşlamaya neden olacağını belirtmişti.

Amerika’nın iddialarının aksine, Avrupalı ülkelerden Huawei konusunda Amerika’nın iddia ettiği güvenlik problemine dair olumsuz düşünceler bulunmuyor. 5G‘nin yavaş yavaş hayatımıza dahil olacağı yakın dönemde, ülkelerin politikalarında bir değişiklik olmayacak gibi gözüküyor….

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei P40 Pro PE kamera detayları belli oldu!

Yakın zamanda tanıtılacak olan Huawei P40 serisi hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Serinin kamerası ile dikkat çekecek modeli Huawei P40 Pro PE, kamera detayları ile ortaya çıktı!


İlginizi Çekebilir: Huawei Honor V30 Pro, DxOMark’ta ikinci sıraya yerleşti!


Huawei P40 Pro PE geliyor: 5 arka kamera, 10x optik zoom ve seramik yüzey

Mart ayında duyurulacağı daha önce belli olan Huawei P40 serisi, tanıtım tarihi yaklaştıkça detaylarını iyice açık ediyor. Amiral gemisi seri hakkında son çıkan bilgi ise kullanıcıların kafasını bir hayli karıştıracağa benziyor. Yaptığı doğru tahminler ile bilinen Evleaks’in iddiasına göre, Çinli markanın seriye yeni bir “tepe modeli” kazandırma planı var. Bu modelin adı ise Huawei P40 Pro PE (Premium Edition) olacak.

Birkaç farklı detay ile Pro sürümden ayrıldığı belirtilen Huawei P40 Pro PE’nin en dikkat çeken farkı kamera tarafında olacak. Serinin diğer cihazları olan Huawei P40’ta 3, P40 Pro’da ise 4 adet arka kamera bulunacak. Premium Edition’da ise bu iki modelin aksine arttırılmış gerçeklik için eklenen bir lens ile toplam 5 arka kamera sensörüne yer verilecek. Ayrıca telefonun arka yüzeyinin el işçiliği seramik tabaka ile kaplanacağı belirtiliyor.

Huawei P40 Pro Premium Edition’ın kamera detaylarına inildiğinde ise oldukça titiz hazırlanmış bir paket göze çarpıyor. Leica işbirliğine devam eden marka, Sony ile yaptığı anlaşma sonucu P40 serisi için özel bir sensör grubu barındıracak. 52 megapiksel çözünürlüklü ana kamera, çekilen 16 kareyi “Quad Quad Bayer” adlı bir işleme teknolojisiyle birleştirerek gece çekimlerinde fark yaratacak. Çift prizma aynaya sahip periskop sensörün ise 10x optik ve 100x dijital zoom gibi önemli bir yakınlaştırma sunacağı belirtiliyor. Diğer sensörlerin de ultra geniş açı, makro lens ve ToF sensör olacağı tahmin ediliyor.

Kamera detaylarıyla dikkat çeken Huawei P40 Pro PE, görünüşe göre Samsung Galaxy S20 Ultra’ya güçlü bir rakip olarak doğacak. Ancak iddialı modelin Google servislerinden yoksun olarak piyasaya sunulacağını bir kez daha belirtelim.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Honor V30 Pro, DxOMark’ta ikinci sıraya yerleşti!

Yazan:

Huawei Honor V30 Pro

Honor V30 Pro modeli bağımsız DxOMark kamera değerlendirme testinden aldığı 122 puanla listenin ikinci sırasına yerleşti.

İlginizi çekebilir: Galaxy S20 ailesi ve tüm özellikleri

Honor V30 Pro DxOMark değerlendirmesi

Huawei‘nin alt markası Honor‘un yeni üst düzey akıllı telefonu V30 Pro, bağımsız kamera değerlendirme testi DxOMark‘ın listesinde ikinci sıraya yerleşti. Böylece listenin ilk üç sırasını Huawei ve Honor modelleri kapattılar. Fotoğraf tarafında 133, videoda ise 100 puan almayı başaran telefon genel toplamda 122  puana ulaştı.

Huawei Honor V30 Pro

V30 Pro‘nun ana kamerasında; Huawei P ve Mate serilerinde de kullanılan Quad-Bayer RYYB destekli, 40 MP çözünürlükteki Sony IMX600 sensörüne yer verilmiş. Çift OIS desteği de sunan bu ana kameraya ultra geniş açılı kamera (12 MP) ve 3x optik zoom kamerası (8 MP) eşlik ediyor.

DxOMark değerlendirmesinde telefonun; çeşitli senaryolarda mükemmel görüntü kalitesi sunmayı başardığı, etkileyici bir düşük ışık performansı gösterdiği ve düşük gürültüye sahip yüksek detaylı fotoğraflar çektiği vurgulanmış. V30 Pro’nun yakınlaştırma yeteneklerinden de bahsedilmiş.

Huawei Honor V30 Pro

Kameranın tek dezavantajının ise ara sıra otomatik netlemede yaşanan sorunlar olduğundan dem vurulmuş. Bu sorun, telefonun video tarafında görece daha düşük bir skor almasının sebebi olarak gösterilmiş. Videonun renk sunumu, dengeleme ve pozlama gibi konularda ise amiral gemileriyle yarışabilecek düzeyde olduğu söylenmiş. Buradan video konusunda sıkça eleştirilen Huawei‘nin sorunun çözümü için doğru adımları attığı ortaya çıkıyor.

 

 

Devamını oku