Sosyal medya

İnternet

Torrent Nedir? Nasıl Kullanılır?

Torrent indirme işlemi dünyanın en popüler dosya indirme yöntemi olarak dikkat çekiyor. Torrent nedir? Torrent nasıl kullanılır? sorularının cevabını bu yazımızda görebilirsiniz.


İlginizi çekebilir; Video İndirme Programı | Video İndirmeye Yarayan Programlar


İnternetten film, müzik, oyun, kitap vb indirme işlemleri yapılabilmesi için birçok farklı yöntem kullanılabilir. Bu yöntemler içerisinde en hızlı ve kolay olanlardan biri torrent’tir. Torrent hiç tartışmasız bir şekilde internet tarihinin en etkili buluşlarından biridir. Türkiye’de oldukça yaygın kullanılan Torrent içeriklere ulaşımı kolaylaştıran bir yöntemdir. Bununla birlikte korsan ve yasa dışı dosya aktarımına da kullanımı söz konusu olabilmektedir. Günümüzde kullanıcılara hizmet veren birçok farklı Torrent sitesi ve Torrent programı büyük verilerin transfer edilmesinde önemli bir role sahiptir.

Torrent indirilecek olan dosyalara ve klasörlere bağlı olan metadatanın adlandırılmasında kullanılan bir terimdir. Torrent dosyası indirilen asıl dosyayı değil asıl dosyanın sunucudaki görüntüsünü içermektedir. Normalde Torrent dosyaları .torrent uzantılıdır ve içinde bazı dosyalara ilişkin bilgiler vardır. Bu bilgi daha sonra kullanıcıların gerçek dosyaları kendi kişisel bilgisayarlarına kolayca indirebilmesini sağlayan uTorrent, BitTorrent ya da Transmission gibi yazılımlar tarafından kullanılır. Diğer bir deyişle Torrent büyük boyutlu verileri indirmek ve paylaşmak isteyen kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan bir sistemdir.

Torrent Sistemi Nasıl Çalışır?

Torrent indirme işlemi büyük dosyaların birçok bite ayrıldığı ve sonra bu bitlerin birbirine bağlandığı Torrent istemcileri üzerinden dosya aktarımı yapılmasına imkan veren bir veri indirme sürecidir. Bu tür dosyaların aktarımını yaparak filmler, diziler, oyunlar indirmeye imkan veren hizmetlerden biri BitTorrent’tir.

Torrent sistemi kullanıcının seçtiği dosyaları indirebilmek için merkezi sunucuları kullanmaktadır. Bu dosya paylaşımı esnasında her katılımcı dosyaları indirmekte ve yüklemektedir. Diğer bir deyişle Torrent kullanıcılarının tamamı başarılı bir şekilde dosya aktarımını gerçekleştirebilmek için birbirlerinin verilerini kullanırlar. Bunun sonucunda indirme sürecinde olan herhangi bir dosyanın verileri dahi bir başka kullanıcı ile paylaşılabilir.

Torrentler Neden Kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi internet üzerinden dosya indirme amacıyla kullanılabilecek birçok farklı yöntem vardır. Geleneksel indirme yöntemlerinde indirilmek istenilen dosyaların uzak sunuculardan ya da ya da bulutlardan kopyalanması yeterlidir. Torrentler ise tek bir sunucuya bağlı değildir. Bu sayede Torrent sistemi kullanılarak tek bir sunucudan değil bu sistemin her bir kullanıcının sunucusundan veri parçaları alınabilir.

Torrentin işleyiş şekli sayesinde bu sistem büyük boyutta dosya indirme işleminin yapılması için idealdir. Torrent indirmeleri bağlantı hatası olmadan ve bağlantı hızına göre saniyeler içinde gerçekleştirilebilir.

Torrent İle Normal İndirme Arasındaki Fark Nedir?

Torrent ile normal indirme arasındaki en önemli fark Torrent indirme işleminin kullanıcılar arası ağları ve doğrudan indirmeyi destekleyen Torrent istemcileri aracılığıyla verileri indirme imkanı vermesidir. Standart indirme işleminde ise tarayıcı kullanılır ve işlem diğer kullanıcılar yerine tek bir kaynağa bağlı olur.

Torrent İndirme Nasıl Yapılır?

Torrent kullanmak isteyen kişilerin öncelikler BitTorrent ya da Utorrent gibi Torrent istemcilerinden birini kurması gerekir. Torrent dosyaları herhangi bir Torrent istemcisi ile çalıştırılabilir. İsteyen kullanıcılar Torrent VPN’i kullanmayı da tercih edebilirler. En iyi deneyimin elde edilebilmesi için internette bulunan birçok VPN arasından en iyisinin seçilmesine özen gösterilmelidir. VPN hizmeti kullanılarak Torrent indirme işlemi yapılması sürecin de kolaylaşmasını sağlar.

Torrent istemcisi kurulduktan sonra indirilmek istenilen Torrent dosyasını bulunması gerekir. Film ya da müzik dosyası indirilecekse .torrent uzantısı ile dosya aranmalıdır. Torrent’te dizi, oyun, müzik, film ya da program gibi dosyalar bulunur. Bazı sitelerde Torrent dosyalarının yanında Seed ve Leech gibi değerler yazar. Seed, Torrent’in beslemesi anlamına gelmekte olup Seed değeri ne kadar yüksekse dosyaların bilgisayara indirilmesi de o kadar hızlı olur. Leech değeri de indirilmek istenilen Torrent dosyasının kaç kişi tarafından indirildiğini gösterir. Leech değerinin düşük olması dosyanın daha hızlı indirilmesini sağlar. Torrent dosyası indirildikten sonra dosyanın tıklanması ve istemci üzerinde açılması yeterlidir. Torrent indirme işlemi esnasında indirilmekte olan dosyanın hızı ve indirme işleminin tamamlanmasına ne kadar süre kaldığı görülebilir. Kullanıcılar istedikleri zaman indirme işlemini durdurabilir ve diledikleri zaman kaldıkları yerden indirmeye devam edebilirler.

Torrent İndirme Yasal mıdır?

Torrent indirme işlemi başka kullanıcıların indirmesi için Google Drive’a dosya eklendiğinde olduğu gibi bir dosya paylaşım yöntemi olarak tanımlanabilir. Bu nedenle Torrent yazılımının kullanılması yasa dışı değildir. Ancak sunucudan çekilen verinin telif hakkı koruması olduğu durumlarda yapılan işlem yasa dışı olarak kabul edilir.

Torrent uzun zamandır yasa dışı indirme faaliyeti olarak algılanmakta olup telif hakkı sahipleri de internet servis sağlayıcıları da Torrent indirme işlemi yapan kullanıcıların IP adreslerini kolayca izleyebilmekte ve yasal işlem başlatabilmektedir.

Torrent İndirme İşlemi Sırasında VPN Gerekli midir?

VPN kullanmak Torrent indirme işlemi yapan kullanıcıların kendilerini korumasının en etkili yolları arasında yer alır. VPN kullanmak kullanıcının IP adresini ve Torrent indirme işlemini internet servis sağlayıcıdan gizlemeyi sağlar. VPN yazılımı gelen ve giden verilerin tamamını şifreler ve dünyanın başka yerlerinde bulunan sunucular üzerinden yönlendirir. Varış noktasına gönderilmeden önce ilgili verilerin şifresi çözülür. Bu yöntem sayesinde internet servis sağlayıcıların, kullanıcıların ziyaret ettiği siteleri, yayınlanan ya da indirilen içeriği görmesi imkansız bir hale gelir. Eğer kullanıcı Torrent kullanırken güvenliğini de sağlamak istiyorsa herhangi bir yasal yaptırımla karşılaşmamak adına VPN kullanmayı tercih etmelidir.

Torrent’in Avantajları ve Dezavantajları

  • Kaynak ve Seed değerlerine göre değişmekle birlikte Torrent üzerinden çok yüksek hızda indirme yapılması mümkündür.
  • Yine kaynak ve Seed değerine göre değişmekle birlikte torrentler her zaman indirilebilmektedir.
  • Dosyaların istenilen hızda indirilebilmesi gibi özel ayarlak yapılabilmektedir.
  • Kullanıcı indirme işlemini istediği zaman duraklatıp devam ettirebilir.
  • Sıralı/düzenli ve sistematik şekilde indirme işlemi yapılabilmektedir.
  • İndirme öncelikleri atanabilmektedir.
  • Kullanıcı indirme işlemi sırasında iz listeleri, kaynaklar, kayıt yöntemleri, bit hızları gibi konularda ayrıntılı bilgi edinebilmektedir.

Bunun yanı sıra;

  • Dosyaların sunucuda değil kişilerde tutulması nedeniyle indirilmek istenilen dosyanın mutlaka birileri tarafından paylaşılması gerekir.
  • Eşten eşe paylaşım yapıldığı için virüslü içerikler paylaşılması gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilir.
  • Türkiye’de upload hızının düşük olmasından dolayı dosyalar düşük hızlarda seed edilebilir.

Torrent Terimlerinin Anlamları

Torrent indirme işlemi sırasında “.torrent” dosyası indirilmeye gerek kalmaksızın doğrudan program ile iletişime geçilip dosyaya ulaşımın sağlanması magnet bağlantı olarak adlandırılır.

Peer eş anlamına gelir. Dosya üzerinde veri transferinde bulunan yani indirme yapan ve dosyayı paylaşan herkes bir eş olarak kabul edilir.

Tracker, eşlerin birbiri ile bağlantı kurabilmesini sağlayan basit sunucular olarak tanımlanabilir. Eşler indirecekleri dosyaların bilgilerini tracker’a yollarlar. Buna göre tracker’lar hangi dosyanın hangi parçalarının kimde olduğunu belirleyerek eşler arasında bağlantı kurulmasını sağlar. Tracker’lar dosya verisi taşımadığı gibi dosya transferini gerçekleştirmez. Yalnızca eşler arasındaki bağlatıyı kurarak kimin hangi dosyayı indirdiği, ne kadar yüklediği gibi istatistiksel verileri elde eder.

Torrent işlemi sırasında her dosyada bulunan özel bir hash sayesinde dosyaların düzgün bir şekilde indirilip indirilmediği, dosyalarda herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığı öğrenilebilir. Hash kontrolü yapılması indirmenin kesin olarak gerçekleştirilmesini ve eşlerin dosya üzerinde değişiklik yapılmasını engeller.

Ratio dosyaların download ve upload oranı anlamına gelir. Torrent eşler arası paylaşımı temel aldığından dosyaların ne kadarının indirildiği ve ne kadarının paylaşıldığı bu sayede oranlanır.

Hit&run ise dosyanın, diğer eşlerden alındıktan sonra paylaşım yapmaktan kaçılmasıdır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra hemen paylaşıma kapatılması ya da program üzerinden doğrudan Torrent silme işlemi olarak da ifade edilebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Simur Digital

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval