Sosyal medya

Kripto Para

TCMB Başkanı dijital para çalışmaları ile ilgili konuştu! Pilot uygulama başlıyor…

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dijital para çalışmaları ile ilgili konuştu. Başkan, pilot uygulamaların ne zaman başlayacağını söyledi.

TCMB dijital para


İlginizi çekebilir: Mastercard ve Island Pay, Bahamalar’da CBDC ön ödemeli kartını piyasaya sürdü


TCMB Başkanı Kavcıoğlu, yılın üçüncü enflasyon raporunun tanıtım toplantısının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sordukları sorulara yanıt verdi. Kavcıoğlu, çalışmaları hızla devam eden dijital para hakkında da önemli açıklamalar yaptı.

Dünyadaki pek çok merkez bankasından dijital para birimi çalışmalarına dair haberler geliyor. Bu alanda en önde giden ise Çin. Geniş çaplı pilot denemeleri başarı ile uygulayan Çin’in ardından pek çok merkez bankası da hızla hamleler yapıyor. Türkiye de bu çalışmalara başlayan ülkelerden biri. 2019 yılında çalışmalarına başlanan dijital para hakkında gelinen son nokta da fazlasıyla merak ediliyor. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu kendisine bu konu hakkında yöneltilen sorulara şu ifadelerle yanıt verdi:

“Dijital paralarla ilgili çalışmalarımız yoğunlukla devam ediyor. Eylül ayı gibi pilot uygulamaya başlayacağız. Açıklama yapacağız, yoğun ve ciddi bir şekilde çalışma devam ediyor.”

Dünyada hızla ilerleyen ve ülkemizde de eylül ayı civarında pilot uygulamaları başlaması beklenen merkez bankası dijital para birimleri ile ilgili sizlerin görüşleri neler? Sizce dijital paralar ülkeler için nasıl avantajlar ve dezavantajlar yaratabilir? Görüşlerinizi bizimle paylaşın!

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir