Sosyal medya

Kripto Para

Mastercard ve Island Pay, Bahamalar’da CBDC ön ödemeli kartını piyasaya sürdü

Mastercard ve Island Pay, yerel merkez bankası dijital para birimi (CBDC) Sand Dollar’ı destekleyen Bahama ön ödemeli bir kartı piyasaya sürdüklerini duyurdular.

Mastercard ve Island Pay

Kart sahipleri Sand Dolları geleneksel Bahama dolarına dönüştürebilecek ve bu kartı Bahamalar’da ya da Mastercad’ın kabul edildiği dünyanın herhangi bir yerinde ödeme amaçlı kullanabilecek.

Bu alan ile ilgili pek çok duyuru ilk olduğunu iddia etmekte. Fakat muhtemelen tam teşekküllü bir CBDC’yi destekleyen ilk kart bu.

Her ülkenin CBDC’ye yönelmesi için farklı itici güçleri ve motivasyonları vardır. Henüz yoksa bile gelecekte olması da kaçınılmaz olacaktır. Bahama’nın da bu motivasyonu, 700 adası arasında nakit dağıtmanın oldukça yüksek maliyeti ve son yıllarda ATM ve bankaların kapatılmasıydı.

Mastercard ve Island Pay teknolojisi ve geniş çaplı üye işyeri kabulü ile birleşen teknoloji platformu, Bahamalar’daki nakit operasyonel dağıtım maliyetlerini azaltmaya ve genel ödeme sistemini modernize etmeye yardımcı olma potansiyeline sahip

İlginizi çekebilir: Bahamalar “Sand Dollar”ı piyasaya sürdü

Bahamalar Merkez Bankası Başkanı John Rolle şunları söyledi:

“Bahamalar Merkez Bankası, Sand Dollar altyapısıyla bağlantılı fintech gelişmelerini teşvik etmeye devam ederken, aynı zamanda alanın düzenlenmesi için en iyi küresel uygulamaları tatmin etmemize izin verecek”

Island Pay, Sand Dollar için yeni değil. 2018’de bir Bahama ödeme hizmeti sağlayıcısı lisansı aldı. Kullanıcıların işlemler için Sand Dollar veya Bahama Doları seçebilecekleri bir mobil cüzdan uygulamasına sahip.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval