Sosyal medya

Kripto Para

Stablecoin’ler 2020 yılına adını yazdırdı

Stablecoin, arzını son üç ayda yaklaşık iki katına çıkararak 2020 yılına “stablecoin yılı” adını verdi.

Stablecoin nedir?

Stablecoinler fiyat istikrarı olan kripto paralardır. Bitcoin ve Ethereum gibi volatiliteleri fazla olan kripto paraların oluşturduğu risk ortamını ortadan kaldırmak amacıyla ortaya çıkarılmışlardır. Genellikle dolara sabitlenmiş paralardır. Örneğin bir Bitcoin’in değeri 10 bin dolar ise ve dolara sabitlenmiş stablecoin için 1 Bitcoin’lik işlem yapmışsanız sizin 10 bin dolar stablecoininiz olmuş olur. Hafta içinde Bitcoin’in değeri 9 bin dolara da düşse sizin stablecoin değerinizde bir değişim olmaz.

Stablecoin

 

28 stablecoin’in toplam piyasa değeri 4 Ekim 2020 itibariyle 20 milyar doları geçti ki bu da bilinen tüm fiat teminatlı tokenlerin toplam 328 milyar dolarlık piyasasının %6’sından daha değerli olduğu anlamına geliyor.

Circle şirketi tarafından çıkarılmış stablecoin olan USDC, stablecoin sıralamasında ilk 10’a doğru hızlı bir ilerleyişte. Bir başka stablecoin olan Tehter’in piyasa değeri ise 15,58 milyar dolarda. Tether, BTC (Bitcoin)’den daha fazla ticaret hacmine sahip.

Coingecko

ABD doları bazlı stablecoinler, tüm fiat sabit tokenlerin %67.86’sını temsil ediyor. İlk on stablecoin listesinde yalnızca bir adet USD olmayan token bulunmakta. EURS (stasis euro) 24 saatlik ticaret hacminde 505 bin dolar ve 37 milyon dolar piyasa değeri ile 9. sırada yer alıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval