Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Haber

Spotify, çalma listelerinin diğer platformlara aktarımını engelliyor

Spotify
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Spotify çalma listelerini Apple Music veya diğer dijital müzik platformlarına aktarma özelliği sağlayan geliştiricilerin, Spotify SDK‘sına (yazılım geliştirme kiti) erişimlerinin iptal edileceği belirtiliyor.


İlginizi çekebilir: Spotify, şarkı sözü ile arama yapma özelliğine kavuştu

reklam
MSI reklamı

Spotify sessizliğini koruyor

Apple, Spotify tarafından kullanıcı özgürlüğünün ihlal edildiğine dair söylemlerine devam ederken; şirket tarafından geliştiricilere çalma listelerini diğer platformlara aktaramayacaklarını bildirdiği iddia ediliyor. SongShift’in aktardığı bilgilere göre; söz konusu durumu gerçekleştiren geliştiricilerin, Spotify SDK’sına erişim yetkisini kaybedecekleri belirtiliyor. SongShift, konu ile ilgili yaptığı bir paylaşımda; geliştiricilerin, rakip dijital müzik platformlarına Spotify çalma listelerini aktarma özelliğini kaldırmaması halinde, API (uygulama programlama arayüzü) erişimlerinin hizmet şartları ihlali sebep gösterilerek iptal edileceğinin kendilerine bildirildiğini belirtti. Bir sonraki sürüm olan SongShift v5.1.2‘den itibaren Spotify çalma listelerinin diğer platformlara aktarımları sona erecek. SongShift, “Bu güncellemeyi sunuyor olmaktan ötürü üzgünüz. Diğer tüm müzik aktarım ihtiyaçlarınızda yardımcı olmaya devam etmeyi umuyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Spotify

Şirketin geliştiriciler için yürürlükteki sözleşmesinde, Spotify içeriğinin rakip platformlara aktarımının yasak olduğuna dair bir madde var. 2018 yılından bu yana yürürlükte olan sözleşmenin söz konusu maddesinin neden şimdi uygulamaya koyulduğu ise bilinmiyor. Şirket tarafından konu ile ilgili yapılmış olan herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Spotify

SongShift, söz konusu durumu resmi olarak duyuran tek geliştirici gibi görünürken, diğer geliştiricilerden de benzer açıklamalar gelmeye başladı. TuneMyMusic ve FreeYourMusic de benzer paylaşımlarda bulundu. FreeYourMusic, Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamada; Spotify SDK’sı yerine farklı bir metot kullanmaya başladıklarını ve çalma listelerinin aktarımına devam edeceklerini bildirdi.

1 yorum

1 yorum

  1. Ahmet

    12 Ekim 2020 at 15:56

    Spotify zamanla kendi içinde kapalı bir nevi “proprietary” dediğimiz kavramı karşılamaya başladı. Şirketler büyüdükçe kullanıcıyı değil, kendilerini koruyacak adımlar atıyorlar. Kaliteli ve en güncel haberleriniz için teşekkür ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

RTÜK’ten TIDAL platformuna erişim engeli geldi!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TIDAL ve Deezer’ın da aralarında bulunduğu bazı platformları yayın lisansı alması konusunda uyarmıştı. Kurul, yaptığı açıklamada son ihtara rağmen lisans başvurusu yapmadığı tespit edilen TIDAL’a erişimin engellendiğini duyurdu!


İlginizi çekebilir: Super Mario Maker Wii U desteği son buluyor

reklam
MSI reklamı

Lisans başvurusu yapmayan TIDAL, Türkiye’de engellendi!

Türkiye’de internet ortamından yayın yapan platformlar için uygulanan yeni yönetmelik, RTÜK’ten yayın lisansı alınması ve yasal temsilci atanması gibi şartları getiriyor. Koşulları yerine getirmeyen platformlar ise 72 saatlik uyarı sürecinin ardından erişim engeli gibi yaptırımlar ile karşı karşıya kalabiliyor.

tidal rtük

Lisans konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen platformları düzenli olarak açıklayan RTÜK, 9 Kasım’da yaptığı açıklamada dijital müzik platformları Deezer ve TIDAL’i uyarmıştı. İki platforma verilen 3 günlük yasal süre çoktan sona ererken, bu alanda erişim engeli getirilen ilk platform TIDAL oldu. Süreç içerisinde lisans talebine ilişkin herhangi bir evrakın kendilerine iletilmediğini belirten RTÜK, Sulh Ceza Hakimliği tarafından uygulama ve internet sitesine erişimin engellendiğini açıkladı.

Türkiye’de kısıtlı bir kullanıcı kitlesine sahip olan TIDAL, özellikle yüksek kaliteli müzik deneyimi arayan odyofil kesim tarafından tercih ediliyor. Ancak platform, çeşitli dönemlerde yaptığı kampanyalarla adını hatırlatmayı başarıyordu. TIDAL’a erişim engellense de RTÜK, gerekli işlemlerin başlatılmasının ardından uygulamaya erişimin tekrar açılabileceğini belirtiyor. Ayrıca lisans konusunda uyarılan bir diğer platform olan Deezer’ın ise gerekli başvuruları gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

Devamını oku

Oyun

Super Mario Maker Wii U desteği son buluyor

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Nintendo, yaptığı açıklamada 31 Mart 2021 tarihinden itibaren oyunun Wii U platformunda harita yüklemenin mümkün olmayacağını söyledi.


İlginizi çekebilir: Nintendo, Mario’nun 35. yıl dönümünü Switch ile kutlayacak!

reklam
MSI reklamı

Super Mario Maker Wii U’ya veda ediyor

2015 yılında piyasaya sürülen Super Mario Maker, Super Mario Bros., Super Mario Bros. 3, Super Mario World ve New Super Mario Bros. U oyunları için kullanıcılara kendi bölümlerini tasarlama, bu bölümleri oynama ve paylaşma, paylaşılan diğer bölümleri de indirip oynayabilme imkanı tanıyordu.

Super Mario Maker

Ancak Nintendo, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla bunun gelecek sene 31 Mart’tan itibaren mümkün olmayacağını söyleyerek kullanıcıları uyardı. Bunun sadece Wii U versiyonu için geçerli olduğunu belirten Nintendo, Switch’in bu durumdan etkilenmeyeceğinin altını çizdi. Dolayısıyla bu tarihten itibaren bölüm tasarlamak veya arkadaşlarıyla yeni bölümler paylaşmak isteyen kullanıcılar, Switch platformundaki devam oyunu olan Super Mario Maker 2 üzerinden bunu sürdürebilecekler.

Bu tarihten sonra oyundaki farklı bölümler ise hala oynanabilmeye devam edecek. Ancak farklı bölüm tasarımları diğer kullanıcılarla paylaşılamayacak. Bu da Super Mario Maker’ın en önemli özelliklerinden birisine veda etmesi anlamına geliyor.

Super Mario Maker

Nintendo bu tercihin nedenini tam olarak açıklamadı. Ancak Wii U’nun Switch kadar başarılı olamamış olması ve oyunun topluluğunu bölmüş olmasının bunda bir etken olabileceği akıllara geliyor. Aynı zamanda oyunun yeterince ilgi görmemiş olması ve birçok kullanıcının Switch’deki devam oyununa geçiş yapmış olmasıyla birlikte Nintendo’nun daha fazla sunucuları açık tutup masrafını artırmak istemiyor olabileceği de ihtimaller arasında.

 

Devamını oku

Genel

Amazon: PS5 Siparişinden Bulgur Çıkan Müşterilerimiz İçin Üzgünüz

Yazan:

Amazon
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Amazon İngiltere üzerinden geçtiğimiz günlerde PlayStation 5 sipariş veren bazı kullanıcılara pilavlık bulgur gibi alakasız ürünler gönderilmişti. Amazon konu ile ilgili açıklama yaptı!


İlginizi çekebilir: Playstation 5 Türkiye fiyatı belli oldu!

reklam
MSI reklamı

Amazon kargoların çalındığını iddia ediyor

Amazon İngiltere üzerinden PlayStation 5 siparişi veren birçok müşteriye, pilavlık bulgur, bisküvi ve oyuncak gibi ürünler gönderildi. Geçtiğimiz günlerde Amazon‘dan PlayStation 5 siparişi verdiğini ve kargo ile gelen kutudan alakasız ürünler çıktığını iddia eden birçok insan ortaya çıktı. Bu insanlar yaşadığı, trajikomik olarak nitelendirebileceğimiz, bu durumu hemen sosyal medya hesaplarında paylaştı. Bu olayın kısa süre içerisinde Türkiye‘de de ünlü olmasının sebeplerinden biri de bazı kutulardan çıkan pilavlık bulgurun Türkiye üretimi ve Türk markası olmasıydı. Bir çok sosyal mecrada kısa sürede ünlü olan bu durum sonrasında gözler Amazon‘a çevrildi ve yetkililerden açıklama beklendi.

Gelen koli üzerinde Amazon Prime yazılı bant yerine normal bir bant olması da müşterileri daha kutuyu açmadan tedirgin etmeyi başardı. Asıl kötü sürpriz ise kutuyu açtıktan sonra karşılarına çıktı.

Amazon

Amazon İngiltere, çalınan PS5’leri hala bulamadı

Konu ile ilgili ilk açıklamayı yapan yetkililer, ürünlerin kargo aşamasında çalındığını ve yerine alakasız paketler koyulduğunu, en kısa sürede sorunun çözüleceğini söylediler. Söz konusu olayın gündeme oturmasıyla beraber Sky News‘e açıklamada bulunan Amazon İngiltere, sosyal medya sitelerinde paylaşılan görsellerin gerçek olduğunu ve bu durum için çok üzgün olduklarını belirtti.

“Hepimiz müşterilerimizi mutlu etmek ile ilgileniyoruz ve hepsi için bunu başaramadık. Bunun için gerçekten üzgünüz ve tam olarak ne olduğunu araştırıyoruz.”

E-Ticaret devi ayrıca, bu sorunu yaşayan tüm müşterilerin şirketin destek ekibiyle iletişime geçmesini istedi. Sony geçtiğimiz günlerde yaptığı, “piyasaya sürülen tüm PlayStation 5‘leri sattık” açıklamasından sonra Amazon‘un bu sorunu nasıl çözeceği ise gerçekten merak konusu oluyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler