Sosyal medya

Haber

RTÜK’ten Spotify için 72 saat süre verildi!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), geçtiğimiz aylarda internet üzerinden yayın yapan radyo ve televizyonlara da lisans alma zorunluluğu getirmişti. Lisans başvurusu yapmadığı için uyarılan Spotify ve FOXPlay, 72 saat içerisinde başvuru gerçekleştirmezse erişime kapatılabilir!


İlginizi çekebilir: Apple, lansman öncesi Beats açılış sayfasını sitesinden kaldırdı!

reklam
MSI reklamı

RTÜK’ten Spotify ve FOXPlay’e lisans uyarısı: Erişim engeli gelebilir!

RTÜK, internet sitesi üzerinden yayınladığı duyuru ile internet ortamında lisanssız şekilde yayın yapan platformları paylaştı. Listede toplam 4 internet sitesi bulunurken, bunların arasında yer alan platformlardan Spotify ve FOXPlay dikkat çekiyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta çıkan bazı haberlerde bu iki platformun uyarıldığı belirtiliyordu. Görünüşe göre aradan geçen süre içerisinde yayıncılık lisansı konusunda herhangi bir adım atılmadı ve RTÜK tarafından ikinci kez uyarı gerçekleşti.

rtük spotify

RTÜK’ün açıklamasına göre, FOXPlay ve Spotify’ın yayın lisansı için 72 saat içinde başvuruda bulunması gerekiyor. Başvurunun yanı sıra 3 aylık lisans ücretinin de peşin olarak ödenmesi şart koşuluyor. 72 saatlik süre sona erdiğinde yine resmi başvuru gerçekleştirilmezse platformlara erişim engeli getirilmesi için başvuruda bulunulacağı belirtiliyor. Ayrıca yetkili kişiler nezdinde de suç duyurusunda bulunulacak.

Aralarında Netflix, Amazon Prime Video ve Mubi’nin de yer aldığı pek çok dijital platformun lisans başvurusu bulunuyor. Lisans alması için uyarılan URL adresleri ise şu şekilde sıralanıyor;

  • www.medyaporttv.com
  • www.paylasfm.com
  • https://open.spotify.com
  • https://www.foxplay.com.tr

İnternet ile ilk karşılaşmam, 2000'li yılların başlarında 146 çevirmeli ağ bağlantısı sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyle aram zaman içerisinde koyulaştı ve şimdi de HWP bünyesinde en güncel haberleri sizlere aktarıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik

YouTube Müzik, iOS 14 için widget tasarımlarını kullanıma sundu!

Yazan:

iOS 14 işletim sisteminin piyasaya sürülmesiyle iPhone kullanıcılarının hayatına giren widget özelliğini kullanan uygulamalar arasına YouTube Müzik de katıldı. Bugünden itibaren YouTube Müzik’in iOS uygulamasına özel widget’ları iPhone’unuzun ana ekranına ekleyebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Youtube Müzik, Apple Watch serisi için artık kullanılabilir!

reklam
MSI reklamı

Apple’ın iOS 14 işletim sistemiyle beraber widget özelliğini iOS’in bir parçası haline getirmesiyle birlikte Google, sahibi olduğu uygulamalar için birbirinden güzel ana ekran widget’larını sunmaya başladı. Sadece Google değil, Spotify ve daha birçok geliştiricinin da iOS 14 widget’larını telefonunuzda kullanabilirsiniz.

Bugünden itibarense YouTube Müzik, widget’larını kullanıcılara sunan Google uygulamaları arasına katılıyor. Artık YouTube Müzik’te en son dinlediğiniz müzikleri, albümleri veya oynatma listelerini iPhone’unuzun ana ekranına üç farklı tasarımdan biriyle ekleyebilirsiniz.

YouTube Müzik uygulamasının widget tasarımları böyle görünüyor

YouTube Müzik widget’ını, herhangi bir ana ekran widget’ı gibi iOS 14 işletim sistemli telefonunuza kolaylıkla ekleyebilirsiniz:

  1. iPhone veya iPad’inizin ana ekranına basılı tutun.
  2. Widget galerisini açmak için sol üst köşedeki artı simgesine dokunun.
  3. YouTube Müzik uygulamasını bulun ve widget boyutunu seçmek için sağa / sola kaydırın
  4. “Ekle”ye dokunun.
  5. Yerleştirdikten sonra sağ üst köşedeki “Bitti”ye dokunun.

Elbette ki, iOS 14 widget’larına sahip diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi, YouTube Müzik’in widget’ları da yalnızca ana ekrana görsellik katıyor. Yani Android’deki widget’lar gibi direkt olarak ana ekrandan herhangi bir oynatma kontrolü yapamıyorsunuz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei akıllı telefonlar 3 yıl boyunca takılmadan kullanılabilecek!

Huawei akıllı telefonlar

Huawei, dün çok sayıda ürünü piyasaya sürdüğü ve yeni teknolojilerini kullanıcılara tanıttığı büyük bir konferans gerçekleştirdi. Huawei Mate 40 serisinin tanıtıldığı bu konferansta seriye ek olarak pek çok yeni akıllı aksesuar ve ürün tanıtımı yapıldı. Bu ürünler, Huawei Sound X, 50W kablosuz dikey şarj cihazı, Huawei Eyewear II ve Watch GT2 Porsche Design olarak sıralanıyor. Huawei‘nin yeni kablosuz kulak üstü kulaklığı Freebuds Studio da lansmanda gösterildi.


İlginizi çekebilir: DxOMark, akıllı telefon ekranlarını test etmeye başladı!

reklam
MSI reklamı

Huawei akıllı telefonlar daha mı dayanıklı üretilecek?

Geçtiğimiz gün yapılan lansmanda Huawei akıllı telefonlar ve cihazlara ek olarak Kirin 9000 ve Kirin 9000E yonga setleri tanıtıldı. Huawei Tüketici İşleri CEO’su Yu Chengdong, şirketin dört yıl önce söz verdiği gibi telefonların 18 ay boyunca takılmadan çalıştığını hatırlattı. Chengdong, şimdi ise yeni yonga setleri ile bu sürenin 36 aya yani 3 yıla çıktığını belirtti. Yani Kirin 9000 yonga seti kullanacak olan telefonlar artık 3 yıl boyunca takılma ve performans kaybı olmadan çalışabilecek.

Huawei akıllı telefonlar

Yeni Huawei akıllı telefonlar üzerinde yapılan testlerde, 36 aylık kullanımın ardından akıcılığın yalnızca %2,5 düşeceği görüntülendi. Bu, iki yıllık telefonların güncelleme bile almadığı düşünüldüğünde oldukça etkileyici gözüküyor. Huawei Mate 40 Pro, kullandığı Kirin 9000 5G yonga seti ile piyasadaki diğer telefonlara performans tarafında üstünlük kurdu. 36 ay boyunca bu cihazların takılma olmadan kullanılacak olması da uzun ömürlülük açısından büyük bir adım olacak.

Devamını oku

Haber

WhatsApp yüz tanıma kilidini Android uygulamasına getiriyor

Yazan:

WhatsApp yüz tanıma kilidi Android

WhatsApp, uzun zamandır iPhone’a sunduğu yüz tanıma kilidi özelliğini Android uygulamasına getirmeye hazırlanıyor. WhatsApp’ın beta sürümünde görülen yenilik, uygulamadaki parmak iziyle kilit açma desteğine yepyeni bir alternatif olacak.


İlginizi çekebilir: WhatsApp Web, sesli ve görüntülü arama yeteneklerine kavuşuyor

reklam
MSI reklamı

Yüz milyonlarca kullanıcıya ücretsiz bir şekilde hizmet veren WhatsApp, gün geçtikçe gizlilik ve güvenlik konusunda daha dişli olmaya devam ediyor. Facebook’un sahibi olduğu platform, Android’de uygulamanın kolayca kilitlemesine izin vermek maksadıyla parmak iziyle kilit açma desteği ekleyerek, kullanıcılara kişisel konuşmalarını meraklı gözlerden koruma imkanı sunmuştu.

WhatsApp, yüz tanıma kilidini Android’e nihayet getiriyor

WhatsApp beta

WhatsApp iOS uygulamasında ayrıca yüzle kilit açma özelliği de sunarak kullanıcılara ekstradan güvenlik imkanı da tanıyor. Şimdiye kadar Android’de var olmayan bu özellik, nihayet Android’e de geliyor. Yüz tanıma kilidi, ilk olarak WABetaInfo tarafından 2.20.203.3 numaralı WhatsApp Android beta sürümünde tespit edildi. Bu özellik sayesinde parmak izine ek olarak Android telefonunuzda WhatsApp uygulamasını yüzünüzle kilitleyebileceksiniz.

Elbette ki yüz tanıma kilidini WhatsApp’ta kullanabilmeniz için, yüz tanımanın telefonunuzun bizzat kendisinde de olması gerekiyor. Bu noktada WhatsApp’ın, uygulamaların biyometrik kimlik doğrulama yapabilmek için yüz tarayıcılarını ve parmak izi sensörlerini kullanmasına izin veren Android BiometricPrompt API’sini temel alacağı tahmin ediliyor.

Özellik kullanıma sunulduğunda, “parmak izi kilidi” ayarları “biyometrik kilit” olarak yeniden adlandırılacak.

WhatsApp Android yüz tanıma kilidi

Yalnız WhatsApp yüz tanıma kilidinin telefonda sadece yazılımsal olarak var olmasını yeterli bulacak mı, yoksa ilgili telefonda donanımsal bir destek de olmasını mı isteyecek, bu tam olarak belli değil. Mesela Google Pixel 4’te yüzün 3 boyutlu modelini çıkararak biyometrik doğrulamayı gerçekleştiren özel sensörler var; ama çoğu telefonlarda bu sensör yok, sensörün olmadığı telefonlar sadece yazılımsal olarak ön kamera ile yüz tanımayı yapabiliyor.

Muhtemelen WhatsApp, donanımsal bir desteğe ihtiyaç duymayacak ama eğer duyarsa da birçok Android kullanıcısı için büyük bir hayal kırıklığı meydana gelebilir. Bu arada COVID-19 nedeniyle maske takmanın artması, yüz tanıma kilidinin kullanımını da önemli ölçüde azalttı. Ancak yine de WhatsApp’ın böyle bir desteği sunacak olması güzel bir gelişme.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler