Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Video

ORTA DÜZEYİN EN İYİ TWS KULAKLIĞI HANGİSİ?

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

En iyi TWS kulaklığı aradığımız bugünkü videomuzda, realme Buds Air, oppo Enco W31 ve Huawei Freebuds 3i arasından galip kim olacak?


İlginizi çekebilir: Netflix, oynatma hızını değiştirebilme özelliğini sunmaya başladı

reklam
MSI reklamı

TWS kulaklıkların 01.08.2020 itibarıyla (Hepsiburada) güncel fiyatları şöyle;

Huawei Freebuds 3i: 699 TL

Realme Buds Air: 449 TL

Oppo Enco W31: 549,99 TL

Kulaklık karşılaştırmamızın aşamaları neler?

1- Ses kalitesi testi

2- Mikrofon testi

3- Gerçek Zamanlı Şarj Testi

4- Ses Gecikme Testi

TWS kulaklıkların tasarımları nasıl?

oppo Enco W31’in şarj ünitesinin tasarımı deniz kabuğu tipinde. Yuvarlak yapıda dizayn edilmiş. Mat bir malzeme hissiyatı var. Her ne kadar çok leke tutsa da kaliteli bir yapısı mevcut. FreeBuds 3i’nin kutusu uzun ve ince olarak bizi karşılıyor. Parlak malzemeden imal edilmiş bir kutuda kulaklıkları taşıyorsunuz. Realme Buds Air’da ise Airpods’lardan aşina olduğumuz bir tasarım çizgisi var. Fakat Airpods’lardan biraz daha tombik ve küçük.

Üçü de Type-C bağlantı noktasından şarj ediliyor. Şarj sürelerini şarj testinde aktaracağım efendim. Teknik ölçü birimleriyle çok anlaşılmadığı için, 1 TL’ler ile kalınlık değerlerini belirtmek istedim. FreeBuds 3i’nin kalınlığı 1 TL ile hemen hemen aynı. Haliyle cepte en çok potluk yapan kulaklık FreeBuds 3i iken en az Enco W31 oluyor. Buds Air’da ise ekrana yansıdığı haliyle boyutu, kıyasladığım iki kulaklığın arasında diyebiliriz.

Kulaklıkların tasarımı ise kısaca, Buds Air “açık tasarım”, Enco W31 ve Freebuds 3i kulak içi silikonlu tasarım kullanılmış. Yapısal bütünlük açısından üçünde de ince uzun bir yapı bulunuyor.

Ses Kalitesi Testi:

Kerem abinin yapmış olduğu “GÖRMEDEN PUAN VER” serisinin en son bölümünde de aslında kulaklıkların ses performansını test etmiştik. Fakat gözlerimiz kapalıydı. Şimdi ise gözlerim açık vaziyette 10 dakika süreyle ekranda görmüş olduğunuz parçayı dinleyeceğim ve sonuçlarını aktarmış olacağım.

Mikrofon Testi:

Mi 9T ile arama yapıldı ve kulaklıklardan ses kaydına alındı. Hem iç ortamda hem de dış ortamda hwp.com.tr’den bir metin okundu.

Gerçek Zamanlı Şarj Testi:

Gerçek zamanlı şarj testimizde, gündelik kullanımda kulaklıklar kaç saatte şarj oluyor? Hangisi daha hızlı şarj oluyor. Bunu göstermek istiyoruz. Testimize başlamadan önce üç kulaklığın da şarjını komple bitirdik. Kulaklıkların içinde mevcut olan şarjlar dahil.

Haliyle, Şarj ünitelerin ve kulaklıkların içinde mevcut olan amper değerlerini toplamda şarj ediyoruz. Realme Buds Air’ın batarya kapasitesi 400 mAh, kulaklıkların her biri için kapasite değerleri ise 43mAh. Yani toplamda 486 mAh’i şarj etmiş olacağız. Freebuds 3i’nin batarya kapasitesi şarj ünitesi için 410 mAh, her iki kulaklığımız için ise 37 mAh olarak belirlenmiş. Toplamda 484 mAh’i şarj etmiş olacağız. Son olarak aynı değerler Oppo Enco W31 tam kablosuz kulaklığımızda, şarj kutusu için 350 mAh, her iki kulaklık için ise 25 mAh. Toplamda 400 mAh.

Ses Gecikme Testi:

Gecikme için iki ayrı kıstasımız var. Video ve oyun. Video için YouTube (https://youtu.be/ucZl6vQ_8Uo) üzerinde bulunan gecikme test videolarını ve halihazırda kanalımızda yüklü olan videolardan birini kullanacağız. PUBG kısmında ise, oyun içinde silah ile atış yapıp sesin ne kadar geç geldiğini gözlemleyeceğiz. Bu testleri yaparken kulaklıklar, mikrofonun yanında olacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video

2020’de Galaxy S10+ kullanmak – Yeni fiyatıyla alınır mı?

2020'de Galaxy S10+ kullanmak
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

2020’de kullanmak serisinde, son dönemde fiyat düşüşü yaşadığı için oldukça sorulan Galaxy S10+ modelini konuk ettik. Bugün 4999 TL gibi bir fiyatla satılan ürün, bakalım bize neler sunuyor?

reklam
MSI reklamı

2020’de Galaxy S10+ kullanmak

Tasarım günceli yakalayabiliyor mu?

S10+ modelinin tasarımsal özellikleri oldukça güçlü ve 2020 yılı (hatta artık neredeyse 2021) için gayet geçerli. Cam ve metal tasarım, neredeyse çerçevesiz ekran, suya ve toza dayanıklılık, stereo hoparlör gibi öne çıkan özellikler görüyoruz.

Ekran konusunda ise Dinamik Amoled ekran, sadece güncel şartlarda 60 Hz yenileme hızıyla geride kalıyor diyebiliriz. Ancak panel kalitesi, parlaklık ve HDR desteği gibi konularda yine oldukça başarılı.

En büyük soru işareti, işlemci!

Cihazın ülkemizde satılan sürümünde Exynos 9820 işlemcisi yer alıyor. Günümüz şartlarında hala çok güçlü bir işlemci olmasına karşın, özellikle pil tüketimi tarafında Snapdragon veya Kirin rakiplerine göre geride kalıyor diyebiliriz. Örneğin bizim elimizdeki cihaz 2 yıllık ve pil tüketimi konusunda artık cihazın pil ömrü epey düştü.

Kamera konusunda ise yaptığımız çekimlerde hem gündüz, hem de gece konusunda cihaz kendi fiyat segmentine göre oldukça tatminkar olduğunu söyleyebiliriz.

Devamını oku

Video

Android TCL Televizyonlar Bilkom Güvencesiyle Türkiye’de! | Peki TCL markası kimdir?

Android TCL Televiyonlar Bilkom Güvencesiyle Türkiye'de! | Peki TCL markası kimdir?
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

TCL televizyonları Türkiye pazarına resmen giriş yaptı. Peki nedir bu TCL markası? Nasıl ikinci olmayı başardı? Tüm bu soruların cevabını videoda veriyoruz.


İlginizi çekebilir; TCL P8M neler sunuyor? Marka global, üretim yerli! (VIDEO)

reklam
MSI reklamı

Android TCL Televiyonlar Bilkom Güvencesiyle Türkiye’de! | Peki TCL markası kimdir?

TCL markası kimdir?

TCL, merkezi Çin olan 1981 yılında doğan çok uluslu bir elektronik şirketidir. İsim Telephone Communication Limited’in baş harfleri idi. TCL’nin kurumsal sloganı “Yaratıcı Yaşam” dır (The Creative Life). Televizyon alıcısı, cep telefonu, akıllı telefon, klima, çamaşır makinesi, buzdolabı ve küçük elektrikli ev aletleri gibi geniş bir ürün gamına sahip. 2010 yılında dünyanın 25. büyük elektronik üreticisi oldu. 2013’te pazar payı ile üçüncü büyük televizyon üreticisi oldu. 2019’dan bu yana ikinci sıradadır.

TCL Türkiye’de ne zamandır var?

Televizyonları bir ay önce ülkemizde resmi satışta olsa da Alcatel ve TCL markalı telefonları ile 2 yıldır TCL markası ülkemizde faaliyet gösteriyor.

Peki TV de dünya devi diyoruz ama neden neye dayanarak?

Yapılan piyasa araştırmalarına göre TCL markası 2020 2.çeyrek OMDIA raporuna göre, adetsel bakımdan TV pazarında 2. sırada yer almaktadır. DSCC raporuna göre ise 2020 yılında bir önceki yıldan %27 oranında ürün satışı artışı dikkat çekiyor.

2 Küresel Satış Hacmi Sıralaması
22 Üretim Tesisi
28 Ar-Ge Merkezi
75 bin çalışan
160’dan fazla pazar

Global Top 2 demenin dayanağı nedir?

Biraz önce bahsettiğimiz OMDIA ve DSCC gibi bağımsız araştırma kuruluşları, markaların dünya genelindeki üretim ve satış rakamlarına bakarak bu verileri elde ederler. LCD, OLED, QLED gibi tüm panel ve boyutlardaki satışlara göre markalar sıralanır. TCL ise Samsung’un ardından dünyanın en çok televizyon satan 2. markası haline gelmeyi başardı ve satış rakamları her geçen gün artarken, Türkiye gibi yeni pazarlara da girmesiyle bu artışın süreceği de açık.

TCL TV’lerin üstünlükleri nelerdir?

TCL Televizyonlar en başta Android TV sisteminde gelmesi sayesinde pazardaki birçok modelden daha rahat ve bilinen bir arayüz sunuyor. TCL televizyonlarda yer alan dahili, Chromecast özelliği ile telefonunuzun ekranını televizyonda yansıtabilir, Google Play Store’daki binlerce uygulama ve oyunları indirerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Tasarımsal olarak sade ve şık televizyon modellerine sahip olan TCL, süper ince çerçevesi ile dikkat çekiyor. HDR desteğiyle birçok platformda daha canlı bir görüntü sunarken, aynı zamanda Dolby Atmos ve Dolby Vision destekli modelleri de yer alıyor. Aynı zamanda TCL televizyonları en iyi televizyon ödülü olarak kabul edebileceğimiz Best Buy ödülü ile ödüllendiriliyor.

TCL Televizyonlar Nerede Üretiliyor?

TCL televizyonlarının ülkemiz adına en önemli noktalarından biri ise “Yerli Üretim” olması. Bilkom güvencesi ile Türkiye pazarına giren TCL, Bilkom tarafından Türkiye’deki fabrikalarda üretiliyor. Hali hazırda birçok popüler ve büyük markanın distribütörlüğünü yapan Bilkom ise sektördeki tecrübesini dünyanın en büyük ikinci televizyon üreticisi olan TCL ile birleştirerek Türkiye pazarında bir hayli iddialı olacaklar. Bu noktada bahsedilmesi gereken bir diğer önemli konu ise örneğin yanımda duran P8M modelinin yerelleştirme adı altında hiçbir özelliğinin değişmemiş olması. Yani Amerika’da ya da Fransa’daki bir vatandaşın satın aldığı P8M modeli ile Türkiye’de üretilen P8M modeli birebir aynı kaliteye ve özelliklere sahip.

Hali hazırda birçok popüler ve büyük markanın distribütörlüğünü yapan Bilkom ise sektördeki tecrübesini dünyanın en büyük ikinci televizyon üreticisi olan TCL ile birleştirerek Türkiye pazarında bir hayli iddialı olacaklar.

Şu anda P8M serisi 4K LCD televizyonu ve C715 serisi QLED televizyonları ile piyasada bulunan TCL, ilerleyen dönemde 32 inçten 75 inçe kadar geniş ekran skalasında farklı televizyon modelleri ve soundbarları ile ürün gamını arttıracak.

TCL Televziyonlarını satın almak için;

https://app.hps.im/d7ct/131eab19
https://ty.gl/em1kx86t
https://www.vatanbilgisayar.com/tcl-55p8m-55-139-cm-4k-uhd-android-smart-tv-dahili-uydu-alici.html
https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_tcl-tcl-55p8m-55-139-ekran-uydu-alıcılı-android-smart-4k-ultra-hd-led-tv-koyu-gri-1211824.html
https://www.n11.com/urun/tcl-55p8m-55-4k-uhd-dvbs-android-smart-led-tv-1528356?magaza=cepekspress
https://www.gittigidiyor.com/televizyon/tcl-55p8m_spp_826786?id=605345031

TCL Türkiye sosyal medya hesapları;

Twitter: https://twitter.com/TCLTVTurkiye
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCDswF65BqhmzxWay9bszBhw
Instagram: https://www.instagram.com/tcltelevizyonturkiye/
Facebook: https://www.facebook.com/TCL-Televizyon-Türkiye-109936867316838/

Devamını oku

Akıllı Telefon

OPPO A73 inceleme | 2.500 TL’ye neler sunuyor?

OPPO A73 inceleme | 2.500 TL'ye neler sunuyor?
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

OPPO A73 incelemesiyle karşınızdayız. Şu anda 2.500 TL bandında satılan telefonun sunduğu performans, tasarım ve tüm etmenleriyle telefonun detaylarına göz atıyoruz.

OPPO A73’ü Hepsiburada’dan satın almak için; https://app.hps.im/d7ct/c0b1bc94

reklam
MSI reklamı

OPPO A73’ü Trendyol’dan satın almak için; https://ty.gl/oln7ozx


İlginizi çekebilir; OPPO, kaydırılabilir ekranlı X 2021 modelini tanıttı!


OPPO A73 inceleme | 2.500 TL’ye neler sunuyor?

OPPO’nun öne çıkan serisi Reno 3 ve Reno 4 ailesi olmasına rağmen kur ve vergilendirme nedeniyle A serisi daha öne çıkıyor. OPPO A73 ise serinin 2.500 TL fiyat sunan ve tasarımıyla dikkat çeken bir modeli olduğunu söyleyebiliriz. OPPO tasarımsal olarak mavi ve gümüş renk seçtiği bu modelde arka taraf bir plastik olsa da deri görünümü kazandırılmasıyla dikkat çekici bir telefon yapmayı başarmış.

159,8 x 72,9 x 7,45 mm boyutları ve 163 gram gibi oldukça hafif bir ağırlığıyla oyuncak bir telefonmuş hissiyatı veren A73, diğer açılardan da iddialı olabilir. 6,44 inç boyutunda 2400 x 1080 piksellil Super AMOLED bir ekran kullanan telefon, kendi fiyat bandında ekranı ile sıyrılacak modeller arasında. Corning Gorilla Glass 3 ile korunan ekran 600 nite kadar parlaklık da sunuyor. Ayrıca % 90,7 ekran/boyut oranıyla oldukça geniş bir alan sunan cihazı canlı modda kullanırsanız % 96,7 NTSC renk gamut desteğine ulaşıyor ki ekranı gerçekten bu konuda fazlasıyla iddialı konumda.

Gücünü Qualcomm Snapdragon 662’den alan cihazda Adreno 610 grafik işlem ünitesi yer alıyor. Ayrıca 4 GB bellek ve 128 GB depolama alanına sahip. Bu açıdan 665’in daha verimli versiyonu olan 662, gerek günlük ihtiyaçlarınız gerekse performans ihtiyacınızı karşılayabilecek bir ürün olmayı başarıyor.

OPPO A73 diziliminde arkada dörtlü önde tek kamera görüyoruz. 16 MP ana kamerası OV16A10 sensör kullanıyor. 119,9 derecelik geniş açılı kamera ise Hi846 sensörünü kullanan 8 MP’lik bir lens. Bu iki kamera yeterli ışık koşullarında başarılı işler çıkartıyor. Ancak ışık oranı düştükçe çekimlerde de kötüleşmeler göze çarpıyor. 2 MP değerinde iki mono kamera ise hem bokeh efekti hem de daha keskin görüntüler elde etmek için yer alıyor. Ön kamera 16 MP değerindeki Sony IMX471 sensörü ile geliyor ve bu gerçekten başarılı işler çıkardığını söylemek mümkün. Gece Modu ön kamerada fazlasıyla etkili.

Güvenlik noktasına gelelim. Ekran altından parmak izi okuma fiyatına göre oldukça iyi çalıştığını söylemek gerek. Aynı zamanda ön kamera ile yüz tanıma sistemi de oldukça başarılı. Bu konuda 2.500 TL’lik telefonda takılma, gecikme beklemek normal olmasına rağmen OPPO A73’te hiç böyle bir durum olmadı. Bağlantı kanadında ise NFC olduğunu da belirtelim. Ayrıca Wi-Fi ac ve Bluetooth 5.0 desteği de mevcut.

Son olarak 4025 mAh bataryası oldukça uzun gidebilirken, aynı zamanda 30 Watt değerinde VOOC 4.0 hızlı şarj olması da avantaj. Bu sayede 1 saate varmadan telefonunuzu hızlıca şarj edebilirsiniz. Genel olarak baktığımızda ise fiyat/performans oranı oldukça yüksek olan bir telefondan bahsediyoruz. 3.000 TL altında kalan cihazlar arasında bir hayli iddialı.

Devamını oku
MSI reklamı

HWP COIN’den Haberler