Sosyal medya

Kripto Para

Nijerya Merkez Bankası 2021 sonuna kadar CBDC lansmanı planlıyor!

Kripto para birimlerinin yanısıra bir de devletlerin kendilerinin çıkarmak için uğraştığı merkez bankası dijital para birimleri savaşları var. Dünyada CBDC konusunda pek çok haber ve gelişme yaşanıyor. En son haber ise Nijerya’dan geldi. Nijerya Merkez Bankası (CBN), merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) yani dijital nairanın lansmanına hazırlandığını ve bunun 2021’in sonundan önce gerçekleşmesi gerektiğini duyurdu. Nijerya Merkez Bankası CBDC teknolojisinin dört yıldır araştırıldığını belirtti.

reklam
Aorus reklamı

Nijerya Merkez Bankası CBDC

Dört yıldır araştırılıyor

CBN Bilgi Teknolojisi (BT) Direktörü Rukayat Mohammed, dün bu açıklamayı Bankacı komitesine sanal bir brifingde yaptı. İlginç bir şekilde, merkez bankasının dört yıldır teknolojiyi araştırdığını da ekledi. Muhammed şunları söyledi:

“Çok yakında lansman tarihini açıklayacağız. Yıl sonuna kadar dijital para birimine sahip olmalıyız. Halka bu tür bir para birimi sağlamak için muhtemelen bir pilot uygulama başlatacağız.”

Nijerya Merkez Bankası’nın bir CBDC çıkarmasının altında yatan en büyük sebeplerden birinin de  havalelerin yurtdışından Nijerya’ya seyahatini kolaylaştırmak olduğu ifade edildi. Ayrıca çıkacak olan CBDC’nin nakit parayı destekleyeceği de belirtildi.

Kamuya açık kripto para birimlerinin, özellikle de Bitcoin’in benimsenmesi, geçtiğimiz yıldan itibaren Nijerya’da hızlandı. Ayrıca artan ekonomik belirsizlikler de insanları dijital alternatifleri benimsemeye itti.

Merkez bankalarının kendi dijital para birimleri üzerinde çalışmaya ağırlık vermeye başlaması, yakın zamanda Çin’de gördüğümüz şekilde kripto paraları yasaklayacakları konusunda endişelere yol açıyor. Ancak Ryakat Mohammad, dijital varlıkları yasaklama olasılığı konusunda ılımlı bir tutum sergiliyor:

“Bitcoin ve diğerleri gibi kripto para birimlerinin merkez bankasının kontrolü altında olmadığını kategorik olarak belirtmeme izin verin; tamamen bireylerin verdiği özel kararlardır.”

Dünyanın önde gelen ekonomileri ve merkez bankaları, dijital para birimi çıkarma alanını keşfetmeye başladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ayrıca 2023 yılına kadar dijital euro lansmanı üzerinde çalışırken, Federal Rezerv 2021 yazında dijital dolar araştırma belgesini yayınlamaya hazırlanıyor. Diğer taraftan da CBDC gelişiminde öncü olan Çin, dijital yuan ile pilot denemeler yapıyor.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Goldman Sachs Ethereum vadeli işlemlerini açacak!

Kripto para piyasası haftaya oldukça güzel gelişmeler ile başladı. Elon Musk’ın olumlu açıklamaları ile yükseliş yaşayan Bitcoin fiyatı bugün uzun zamanın ardından 40.000 dolar seviyesini geçti. Ardından hafif bir geri çekilme ile yazı sırasında 39.745 dolardan işlem görüyor. Yeni bir gelişmeye göre ise Goldman Sachs Ethereum vadeli işlemlerini açacak. Detaylar haberimizde.

reklam
Aorus reklamı

Goldman Sachs Ethereum

Yayınlanan bir habere göre ABD’li dev banka Goldman Sachs, önümüzdeki aylarda Ethereum için vadeli işlemler sunmayı amaçlıyor. Bu, Bitcoin vadeli işlemlerinin ardından bankanın atacağı kripto para piyasası adına ikinci önemli adım olacak. Bankanın Dijital Varlıklar Başkanı Mathew McDermott, Ethereum hamlesi ile beraber Bitcoin için açılan opsiyonları da kolaylaştıracak bazı özelliklerin geleceğini ifade etti.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in 64.900 dolar seviyesine kadar çıkıp rekor kırmasının ardından yaşadığı %50’lik sert düşüşe rağmen, alana olan kurumsal ilginin azalmadığı görülüyor. Kripto paralara yönelik ilginin geçici olmadığını düşünen McDermott, kurumların kripto paraları benimsemeye devam edeceklerini düşünüyor. Ayrıca McDermott, piyasanın yaşadığı düşüşün, piyasaya girmeyi düşünen müşteriler için cazip seviyeler olduğunu ve fazlalıkları da temizlediğini belirtiyor.

“Bu seviyeleri biraz daha lezzetli bir giriş noktası olarak buldukları için ticaret yapmaya hevesli müşterilerden gerçekten çok ilgi gördük. Müşterilerimizle yaptığımız konuşmaların ardından yatırımların geçici olmadığını söyleyebiliriz.”

Dev bankanın bu yıl kurmuş olduğu işlem masası, Bitcoin bağlantılı türev piyasasında aktif şekilde işlemlere başladı. Ayrıca banka blockchain alanında da önemli yatırımlara imza attı. Goldman Sachs’ın Blockdaemon, Coin Metrics gibi şirketlere yatırımı bulunuyor.

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin madencilik zorluğu %5 düştü!

Bitcoin madencilik zorluğu, hash oranındaki düşüşün ardından geriledi. Bitcoin madenciliğinin Çin’in belirli bölgelerde durdurulmasının ardından, Bitcoin madencilik zorluğu da %5 düştü.

reklam
Aorus reklamı

Bitcoin madencilik zorluğu, hash oranındaki düşüşün ardından %5’lik düşüş yaşıyor. Zincir üstü veriler, Bitcoin madencilik zorluğunun ocak ayından beri görülmemiş olan 19.93 trilyona gerilediğini ortaya koyuyor. Madencilik zorluğu, BTC fiyatının yükselmesi ile beraber yoğunlaşan madencilik faaliyetleri nedeniyle 13 Mayıs günü 25.05 trilyona çıkmıştı. Ardından 20 Mayıs günü yapılan ayarlamada %16 düşüş görülmüştü. 2014 yılından beri görülen en büyük düşüş olarak kayıtlara geçmişti. Dün ise yeniden ayarlanan zorluk %5 düşerek 19.93 trilyon oldu. Eğer mevcut madencilik faaliyetleri değişmezse, iki hafta sonra zorluk yeniden %5.43’lük düşüş yaşayacak.

Bitcoin madencilik zorluğu, ağın dalgalı hash oranına rağmen blokların eşit şekilde üretilmesini sağlamaya çalışır. İki haftada bir, değişen hash oranlarına göre otomatik olarak yeniden ayarlanır ve madencilik sürecini daha zor ya da daha kolay bir hale getirir.

Bitcoin ve Bitcoin madenciliğine yönelik Çin’den gelen olumsuz haberler ile ülkenin çeşitli bölgelerindeki madencilik faaliyetleri durduruldu. Bilindiği üzere Çin, Bitcoin madenciliği konusunda lider bir konumdaydı. Çin’in Xinjiang  bölgesindeki madencilerin operasyonlarını durdurma kararı almalarının ardından, Çin’de bulunan büyük madencilik havuzlarının hash oranında %20’den fazla düşüş yaşandı.

Bunun yanında Bitcoin fiyatında uzun zamandan sonra sevindirici yükselişler yaşanıyor. Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin ödemelerini yeniden kabul edebileceği zamana yönelik bir açıklama yaptı ve BTC fiyatını yükseltti. Musk, Tesla’nın yeniden BTC kabul edebilmesi için Bitcoin madencilerinin kullandığı enerjinin en az %50’sinin yenilenebilir olması gerektiğini söyledi. Yani Tesla’nın yeniden BTC ödemesi kabul etme olasılığı sıfır değil. Bitcoin’in tükettiği enerji miktarı son zamanlarda sık şekilde kaygıyla dile getirilen bir konu.

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Elon Musk Bitcoin fiyatını bu sefer yükseltti!

Haftalardır 40.000 dolar seviyesinin altında seyreden ve bu seviyeyi aşmak için çabalayan, ancak peş peşe gelen olumsuz haberlerden dolayı sürekli darbe yiyen Bitcoin bugün %11,40 yükselişte. Bu yükselişte bu sefer Elon Musk’ın payı olabilir. Son zamanlarda yaptığı açıklamalar ile kripto paranın fiyatını çöküşe uğratan Elon Musk Tesla’nın Bitcoin ile ödeme kabul edebilmesi için gerekli olan bir şarttan bahsetti. Ayrıca Musk, Tesla’nın elindeki BTC’lerin %10’unu “test” için sattığını bildirdi. Elon Musk Bitcoin fiyatında çift haneli yükseliş yaşattı.

reklam
Aorus reklamı

Elon Musk Bitcoin

Lider kripto para birimi Bitcoin haftaya çift haneli yükseliş ile başladı. 32.000 dolar seviyesinin de altını görmüş olan BTC fiyatı bugün 40.000 dolara oldukça yakın. Bu yakınlığın temel tetikleyicisi ile Elon Musk’ın yaptığı bir açıklama. Elon Musk piyasada adeta bir bayram havası yarattı. %11,40 yükselen Bitcoin’in yanında %6,30 yükselen Ethereum da 2500 doları gördü.

Sizlere bildirdiğimiz üzere Tesla, bir süre önce Bitcoin ödemelerini kabul etmeye ve BTC ödemeleri ile otomobil satışına başlamıştı. Kısa süren bu destek, Bitcoin’in tükettiği enerji miktarı nedeniyle Tesla’nın BTC ödemelerini askıya almasıyla son bulmuştu. Elon Musk Tesla’nın BTC ödemelerini askıya aldığını açıklamış ve ardından BTC fiyatı derin bir çöküşe girmişti.

Ancak CEO Elon Musk, attığı bir tweet ile yatırımcılara yeniden olumlu bir hava verdi. Musk, madencilerin kullandığı enerjinin en az %50’sinin yenilenebilir olması durumunda Tesla’nın yeniden BTC kabul etmeye başlayabileceğini belirtti. Ayrıca Musk, Tesla’nın elindeki Bitcoinlerin yalnızca %10’unu, piyasayı etkilemeden nasıl kolay likidite edebileceğini test etmek ve göstermek için sattığını da bildirdi.

Musk’ın bu açıklamalarının ardından Bitcoin fiyatı çift haneli yükseliş ile %11,40 oranında yükseldi ve yazı sırasında 39.634 dolardan işlem görüyor. Bitcoin fiyatının 41.000 dolar eşiğini aşması durumunda yeni bir rallinin başlaması beklentisi uzmanlar tarafından korunuyor.

 

*Yatırım tavsiyesi içermez.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval