Sosyal medya

Haber

Microsoft Teams, Aramalar İçin Uçtan Uca Şifreleme Desteğini Aldı

Coronavirüsün yol açtığı pandemi sırasında insanlar video konferans platformlarına daha fazla güvenmeye başladıkça, çeşitli şirketler video konferans uygulamalarına piyasada daha rekabetçi olmalarını sağlamak için yeni özellikler eklemeye başladı. Diğerlerinin yanı sıra Microsoft, bu yılın başlarında rekabette eşit olmak için popüler görüntülü arama uygulaması Teams‘e uçtan uca şifreleme (E2EE) eklediğini duyurdu. Özellik tüm Microsoft Teams kullanıcılarına sunulmaya başlandı.


İlginizi Çekebilir; WhatsApp Sesli Mesaj Önizleme Özelliğini Kullanıma Sundu: Nasıl Kullanılır?


Bir Microsoft Teams kullanıcısıysanız, artık uçtan uca şifrelemeyle güvence altına alınacağından emin olarak bire bir aramalar yapabilirsiniz. Bu, platformdaki VOIP aramalarının artık şifreleneceği ve kullanıcılar arasındaki hassas konuşmaların güvence altına alınacağı ve üçüncü taraf uygulamalar veya hizmetler tarafından kolayca çözülemeyeceği anlamına gelir.

Microsoft, bu yıl Mart ayında düzenlediği Ignite 2021 sanal konferansı sırasında uçtan uca şifreleme özlliğini Teams‘e ekleyeceğini duyurdu. Duyurunun ardından şirket, özelliği Ekim ayından yakın zamana kadar genel önizlemelerde test etmeye başladı. Şimdi, Microsoft Teams‘de bire bir aramalar için E2EE’nin genel kullanıma sunulduğunu duyurmak için resmi bir blog yazısı yayınladı.

Şirket, ABD ve Avrupa‘daki birden fazla kurumsal müşterinin şu anda Teams çağrıları için uçtan uca şifreleme özelliğini yayma sürecinde olduğunu söyledi. BT yöneticileri ilkeyi yapılandırıp kullanıcılar için etkinleştirdikten sonra, Teams ayarlarından seçeneği açabilecekler. Ancak BT yöneticileri, gerekli görüldüğü takdirde Ekiplerde bire bir arama seçeneğini devre dışı bırakma olanağına sahiptir.

Artık, uçtan uca şifreleme, Teams‘deki tüm bire bir aramalar için çalışsa da, kullanıcılar uçtan uca şifreleme açıkken aramalardaki belirli özelliklere erişemeyecek. Bunlar arasında arama kaydı, canlı altyazı ve dökümler, arama aktarma, park etme, birleştirme, bire bir aramaları grup aramalarına dönüştürmek için katılımcı ekleme ve arama arkadaşı ve başka bir cihaza aktarma dahildir. Bu özellikleri kullanmak için kullanıcıların Microsoft Teams ayarlarından uçtan uca şifreleme seçeneğini kapatması gerekir.

Bunu göz önünde bulundurarak, bir Microsoft Teams kullanıcısıysanız, platformda uçtan uca şifreleme arama desteği almak için uygulamanızı Windows veya Mac cihazınızdaki en son sürüme güncelleyebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir