Sosyal medya

Genel

Microsoft, elektronik kitap platformunu kapatıyor!

Microsoft

Microsoft bu seferki süprizi Türkiye’de adından pek söz etmediğimiz elektronik satış platformu üzerine bir gelişme yaşandı. Teknoloji lideri kepenkleri kapattı.


İlginizi çekebilir: Microsoft ve Intel, Huawei’i desteklemeye devam edecek


iTunes filmleriniz, Kindle kitaplarınız gerçekten sizin değiller. Onlara sahip değilsiniz. İstedikleri zaman iptal edebilecekleri, size erişim izni veren bir lisans satın aldınız sadece. Onca yıl bu gerçeklikten uzak şekilde yaşadınız. Bu yüzdendir ki kullanıcıları tüm e-kitaplarını kaybedebileceklerini fark etmemişti bile.

Amerikan Devi, Nisan ayında mağazasının elektronik kitap bölümünü kapatacağını açıkladı. Şirket Surface serisine, 2017 yılında Windows 10 Geliştirici Güncellemesi adı altında bir dizi yamasında kitap bölümünü kullanıcılarına sunmuştu.

Edge Browser üzerindeki dijital kitap mağazası ise duyurulmadan ortadan kayboldu gitti. 2 Nisan itibariyle Microsoft, kitap platformlarındaki satışlarını durdurmuştu.

Bu hafta itibariyle de bir haftadan kısa süre içinde, kullanıcıların kütüphanedeki kitapları da dahil, mağazadaki tüm kitaplar kaldırılmış olacak.

Amazon, Wallmart ve dahası da bu sorundan muzdarip

Diğer şirketlerde de bu kadar geniş çaplı olmasa da buna benzer olaylar yaşanmıştı. Amazon, ironik bir durumun üstesinden gelmeyi başarmıştı. George Orwell‘ın 1984 romanın Kindle üzerinden hatırı sayılır biçimde kopyaları kaldırılmıştı.

Walmart‘ta, kullanıcısı fazla olmayan MP3 servisini yakın zamanda kapatmıştı. Kullanıcılarına ise müzikleri indirmeden önce CD almalarını önermişti. Ancak bu girişim taktiksel bir ataktan öte şirketin, ikinci bir planlarının olmamasından kaynaklanıyordu.

Microsoft, kullanıcılarına aldıkları ürünlerin parasını geri iade edecek. Kitap içi işaretlemeler ve yorumlara ise 25 dolar ekstra ödemede daha bulunacak.

Microsoft

Microsoft zararı, parayla karşılanabileceğinden fazlası

Case Western Üniversitesi Hukuk Fakültesi Profesörü Aaron Perzanowski, “İnsanlar ellerindeki paraları kitap almak için kullanıyorlar. Çünkü ellerindeki paraları mallara tercih etmek istiyorlar. Bir şey satın aldığınızda olan budur.” diyor. “Tüketicilerin zararlarını karşılamak bu şekilde yeterli olmaz” diye eklemelerde bulundu.

Muhtemelen, birçok insan Microsoft‘tan kitap almamıştır, belki de o yüzden ilk iş olarak onun fişini çekiyorlar. Fakat şimdi potansiyel olarak tekrar başka bir platformdan satın almak, ve belki de onları okuyacak yeni bir cihaz bulmak zorundalar. Bazı okuyucu tipleri için, örnek vermek gerekirse akademisyenler veyahut avukatlar yazdıkları işaretlemeler ve açıklamalar için 25 dolar pek yeterli gelmeyecektir.

Gelecekte buna benzer pek çok hamle görmemiz muhtemel olacaktır. Fakat firmalar bu tip negatif gelişmelere pozitif çözümler bulamazsalar eğer, yok oluşlarını yaratmaktan fazlasını yapamayacaklar.

Hatırlarsanız geçen gün, Bill Gates‘in açıklamalarında Android‘in akıllı telefon sektörünü domine etmesini engelleyemediklerini kabul ettiğini görmüştük.

Eğer gerçekten düzgün atılımlar gelmezse Microsoft, önümüzdeki 10 yıl içerisinde tetiği kendi beynine sıkmak için hazırlanıyor olduğunu göreceğiz.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Samsung, Hindistan’da ekran paneli üretecek

Samsung tarafından planlanan Hindistan‘daki ekran paneli üretim tesisi, yeni bir fikir gibi gözükse de üzerinden oldukça uzun zaman geçmiş bir girişimdi. Hindistan Hükumeti‘nden ancak yeşil ışık alabilen Güney Koreli şirket, yatırımlarına Nisan 2020‘de başlayacak.


İlginizi çekebilir: 10 aydır kullanılan Samsung Galaxy S10e ne halde?


Yaklaşık 500 milyon $ büyüklüğünde olacak yatırım, Samsung‘un halihazırdaki en büyük telefon üretim tesisinin de bulunduğu Noida‘ya yapılacak. Hindistan’da açılacak yeni fabrikasında ilk olarak akıllı telefonlar için ekran üreterek işe başlanacak. Daha sonra bunlara ek olarak Samsung ürünlerine ait aksesuar ve yedek parça, televizyon ve dizüstü bilgisayar gibi ürünlerine de üretim yapacak.

Samsung bu yatırımı ile kendi üretim kapasitesini arttırmak için üçüncü parti üreticilerle olan bağlarını kuvvetlendirmeye çalışacak. Fakat Güney Koreli şirket, ilk olarak yıllık 120 milyon birim üretim kapasitesine sahip olacağı planlanan yeni fabrikasıyla, güncel siparişlerinin teslimat sürecini hızlandıracak.

Ayrıca Güney Koreli şirketin Hindistan‘da açacağı bu yerleşkede batarya üretimine de başlayacağına dair dedikodular da bulunuyor. Fakat henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi Mi 10 Pro, 65 W şarj adaptörüyle sızdırıldı

Önümüzdeki ay tanıtılması beklenen Xiaomi Mi 10 ailesinin, hem çok çeşitli render görüntüleriyle, hem de sızıntı ve tasarımcıların fikirleriyle birlikte nasıl görüneceği hakkında az çok fikre sahibiz. Fakat tanıtıma çok az bir zaman kala sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Son çıkan sızıntılar ise Xiaomi Mi 10 Pro ile ilgili.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Note 10 ile Huawei P30 Pro kamera kıyaslaması


Son zamanlarda Xiaomi‘nin paylaştığı bazı afiş ve reklamlarda Mi Mix Alpha benzeri, şerit üzerinde bir arka kamera kurulumu olacak diye beklenirken, son gelen sızıntıda Xiaomi Mi Note 10 ile neredeyse aynı gözükeceği anlaşılıyor. Dörtlü kamera kurulumunda üç lensin aynı çerçeve içinde, dördüncü lensin ise onlardan ayrı bir şekilde konumlanacağı gözüküyor. Bu kamera kurulumuna ise çift LED flaş eşlik ediyor. Ayrıca cihazın kutusunun nasıl gözüktüğüyle ilgili de bir fotoğraf da mevcut.

 

Diğer fotoğraflarda ise telefonun alt tarafında USB-C girişi, hoparlör ızgarası ve onun hemen yanında bulunan SIM slotu görünüyor. Cihazın üst kısımlarına baktığımızda ise ikinci bir hoparlör olduğu tahmin edilen bir ızgara, gürültü engelleyici bir mikrofon ve küçük bir kızıl ötesi verici bulunuyor.

Xiaomi Mi 10 ailesi en hızlı şarj olan Xiaomi telefonları olacak!

 

Ayrıca sızıntılarda 65 W gücünde bir adaptör de göze çarpıyor. Kasım ayındaki sızıntılarda da bahsedildiği üzere, Xiaomi Mi 10 ailesinin, şu ana kadar Xiaomi üretimi en hızlı şarj olabilme özelliğine sahip cep telefonları olacağı sızıntısını da doğrular nitelikte.

Daha yakından baktığımızda ise arka kameralardan birinin, o meşhur 108 MP sensör barındıran lenslerden biri olduğu tahmin ediliyor. Fotoğraflardaki ibareye bakacak olursak, söz konusu sızıntılarının görüntüsü başka bir Xiaomi Mi 10 Pro ile kaydedilmiş.

Devamını oku

Genel

AirPods Pro kullanıcıları yeni güncellemeyi beğenmedi

Yazan:

AirPods  Pro kablosuz kulaklığı için paylaşılan son güncelleme kullanıcıları memnun etmedi. Aktif gürültü önleme sisteminin eskisi kadar iyi çalışmadığını belirten tüketiciler, 2C54 güncellemesinin düzenlenmesini istiyor.

İlginizi çekebilir:  Almanya, 5G için Huawei’ye güveniyor

Apple 28 Ekim tarihinde gerçekleştirdiği etkinlikle yeni kablosuz kulaklığı AirPods Pro modelini tanıtmıştı. Aktif gürültü engelleme teknolojisi ve yenilenen dış görünüşü ile kullanıcıların dikkatini çeken kulaklık 16 Aralık tarihinde yeni bir güncelleme aldı. 2C54 kod numarası ile kullanıcılara paylaşılan yazılım güncellemesi bazı geliştirmeleri içerisinde barındırırken aktif gürültü engelleme teknolojisinde bazı sorunları beraberinde getirdi. Reddit üzerinde paylaşımlarda bulunmaya devam eden Apple kullanıcıları, son güncelleme ile birlikte aktif gürültü engelleme sisteminin eskisi kadar iyi çalışmadığını belirtti. 2B588 eski yazılımının bu teknolojide daha verimli çalıştığını belirten kullanıcılar yeni bir yazılım güncellemesinin cihaza paylaşılmasını istiyor.  Söz konusu güncelleme ile birlikte cihazın bas doğruluğunun geliştirildiği, frekans tepkimesinin iyileştirildiği belirtiliyor.

AirPods Pro

Apple AirPods Pro özellikleri ve fiyatı

Boyut ve Ağırlık

Uzunluk: 30,9 mm Genişlik: 21,8 mm Derinlik: 24,0 mm Ağırlık: 5,4 gram

Kablosuz Şarj Kutusu Uzunluk: 45,2 mm Genişlik: 60,6 mm Derinlik: 21,7 mm Ağırlık: 45,6 gram

Teknolojiler:

Ses Teknolojisi, Aktif Gürültü Engelleme, Şeffaf Mod, Adaptif EQ, Basınç eşitleme için havalandırma sistemi ,Yüksek gezinimli özel Apple sürücüsü, Yüksek dinamik aralıklı özel amplifikatör

Fiyatı:

1899 Türk Lirası

Devamını oku