Sosyal medya

Video

IP sertifikaları nedir? | Sıvılara karşı ne kadar direnç sağlarlar?

Darüşşafaka

Hepimiz, illaki bir şekilde kumun tozun içinde kalabiliyoruz; ya da yağmurda veya bir bahçede vesaire ıslanabiliyoruz. Böyle durumlarda ilk düşündüğümüz şey cep telefonlarımız oluyor. Peki IP sertifikasına sahip bir cep telefonumuz varsa yağmurda kalmak bizi ne kadar korkutmalı? Bugün sizlere IP sertifikalarının iç yüzünü ve ne işe yaradıklarını anlatacağım.


İlginizi çekebilir: 2020’nin en çok kazanan YouTuberları belli oldu!


IP sertifikalarına ne kadar güvenebilirsiniz?

IP, yani ingress protect rating sistemi, uluslararası kabul görmüş bir sistem konumunda. Bu sistem, elektronik cihazların, bu cihazların baş düşmanları olan suya ve toza karşı olan dayanıklılıklarını hesaplıyor. Tabi her cihazda bu hesaplama yapılmıyor. Örneğin şuan kullanıyor olduğunuz klavyenin de, farenin de bu skalada denk geldiği bir IP değeri var. Tabi bu sadece tespit edilmemiş konumda. Örneğin bu testlere tabi tutulsa belki fareniz IP33, klavyeniz de IP45 gibi değerleri karşılayabilecek. Tabi bunu bilmiyoruz. Cep telefonu üreticileriyse, demin bahsettiğim gibi kullanıcıların cihazlarla yağmura yakalanmak gibi zorlu bir durumda kaldığında içlerinin rahat edebilmesi ve cihazlardaki bozulmayı önleyebilmek adına bu IP testlerini önceden yapıyorlar. Zaten bildiğiniz gibi elektronik cihazlarda genelde IP67 ve IP68 değerlerini görüyoruz. Şimdi gelelim asıl mevzuya. Neymiş bu IP67, IP68 ve diğer bütün IP değerleri.

İlk hane toz için, ikinci hane sıvı teması için. İlk hane için elimizdeki değerler 6’ya kadar, ikinci hane içinse 8’e kadar. Değerler arasındaki farkları açıkla. IP’den sonra gelen ilk haneden başlayalım. Bu hane cihazın katı cisimlere karşı olan geçirgenliğini temsil ediyor. Eğer ilk hane 0 olarak belirlenmişse bu cihazın katı parçacıklara karşı bir direnci yok demek oluyor. Eğer 1 ise, 50 mm çaptan büyük cisimleri geçirmiyor. 2 ise, 12 mm, 3 ise, 2.5 mm, 4 ise 1 mm, 5 ise sadece toz partikülleri geçebiliyor anlamına geliyor. İlk hanede çıkabileceğimiz maksimum rakam ise 6. 6 olunca da cihaz hiçbir katı partikülün içeriye geçişine imkan vermiyor anlamına geliyor.

reklam
Aorus reklamı

Peki ya sıvı teması?

Gelelim en çok merak ettiğiniz sıvı teması kısmına. Sıvıya karşı olan direnç ise 2. hanede temsil ediliyor. Ve bu değer en fazla 8’e kadar çıkabiliyor. Yine tahmin ettiğiniz gibi 2. basamaktaki rakam eğer 0’sa bu cihaz sıvılara karşı bir dirence sahip değil anlamına geliyor. Eğer bu değer 1 ise, cihaz ufak sıçramalara karşı dayanıklı. 2 ise, cihaz farklı açılardan gelen sıçramalara da dayanıklı. 3 ise her yönden gelen sıçramalara dayanıklı. 4 ise water-spray denilen çok ince taneli su damlacıklarına her yönden gelseler bile dayanıklı. Eğer 5 ise düşük basınçla su püskürtmeye karşı dayanıklı. 6 ise yüksek basınçlı su püskürtmeye karşı da dayanıklı. 7 ise, 1 metreye kadar ve 30 dakikaya kadar su altında kalmaya dayanıklı. Eğer 8 ise de daha derin mesafelerde çok çok daha uzun süre su altında kalabilmeye karşı dayanıklı anlamına geliyor.

Gelin buradan yola çıkarak bir IP değerini değerlendirelim. Örneğin bir cihazın direnç değeri IP43 ise, bu cihaz 1 mm’den büyük katı cisimlerin geçişine izin vermediği gibi, her yönden gelebilecek su sıçramalarına karşı da dayanıklı anlamına geliyor. Bir örnek daha olarak evinizde duvarlarınızda bulunan prizler, genellikle IP20 standardına sahip. Trafik ışıkları ve sokak lambaları da IP44 sertifikasına sahip.

Peki IPXX sertifikalarının farkı ne?

Bir de kulaklıklarda vs sıkça duyduğumuz IPX sertifikaları var. Burda toz kısmında rakam yerine X geliyor. Bu kötü bir şey demek mi? Hayır değil. Örneğin IPX7 diye geçiyor olması toza dayanıksız olduğu anlamına gelmiyor. Sadece sıvı dayanıklılığı hesaplanmışken, katı maddelere karşı dayanıklılık derecesinin testlerle henüz belirlenmediği anlamına geliyor.

IP sıvı koruması, tatlı sular karşısında işe yarar olsa da göl gibi sodalı sularda, havuz gibi klorlu sularda ve deniz gibi tuzlu sularda aynı performansı gösteremiyor. Yani aslında evet içeriye sıvı geçişini önlüyor ama; şöyle bir şey var; tuzlu su cihazınızın içine giriş yapmasa bile temas ettiği bölgelerde, tabi eğer oradan uzaklaştırılmadıysa; zamanla korozyona sebep olabiliyor. Bu yüzden olur da akıllı telefonunuzu deniz suyuna vesaire temas ettirirseniz, sonrasında şöyle musluk suyu gibi bir tatlı su altında durulamanız faydalı olabilir. Unutmayın arkadaşlar korozyon kendisini bir anda göstermez. Tam tersi zamanla artarak telefonunuza içten içe zarar vermeye devam eder ve en sonunda da telefonunuz çeşitli arızalar çıkarmaya başlayarak kullanılamaz hale gelebilir.

Biz bu IP değerlerini akıllı telefonlar için duymaya alışkınız tabi ama unutmayın ki endüstride kullanılan birçok cihaz ve makine var ve onların IP değerleri, çalışma ortamlarına uygun olmak zorunda. Yani cep telefonları güzel bir örnek olsa da; bu standartları sadece cep telefonları ölçeğinde düşünmeyin.

Gelelim şimdi bence bu suya ve toza dayanıklılık mevzularındaki en önemli noktaya. Cihazınız her ne kadar suya ve toza karşı dayanıklı olsa da, kullanıma bağlı olarak bu dayanıklılık sürekli olarak azalıyor. Yani cihazımız düşebiliyor, sürekli ısınıp soğuyabiliyor vesaire. Bu da kasada vs. belirli noktalarda boşluklara yol açıp suyun içeri geçişine sebep olabilir. Bu noktada en önemli şey, cihazınızın dayanıklılık sertifikası olsa da; cihazınızı sıvılardan uzakta tutmanız. Çünkü hiç ummadığınız kötü bir sürprizle karşılaşma olasılığınız her zaman var. O yüzden ben bu konuda sizleri her ihtimale karşı uyarmış olayım.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kamera Kıyaslama

Xiaomi Mi 11 vs Xiaomi Mi 10 kamera karşılaştırma! | Baba ve oğul

Xiaomi Mi 11 vs Xiaomi Mi 10 kamera karşılaştırma! | Baba ve oğul
Darüşşafaka

Xiaomi Mi 11 ile bir önceki nesil amiral gemisi olan Xiaomi Mi 10’u fotoğraf yönünden kıyaslıyoruz. Tripod ile aynı açılardan farklı modlarda çektiğimiz fotoğraf kıyaslamasında favorinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!


Xiaomi Mi 11 ve Mi 10 modelleri özelliklerine ve fiyatlarına göz atmak için; https://app.hps.im/d7ct/f3379aa1​


Xiaomi Mi 11 vs Xiaomi Mi 10 kamera karşılaştırma! | Baba ve oğul

Xiaomi Mi 11 özellikleri

Boyut: 164.3 x 74.6 x 8.1 mm
Ağırlık: 196 gram
Ekran: 6.81 inç 1440 x 3200 piksel AMOLED 10 bit, 120Hz, HDR10+, 1500 nit
İşlemci: Snapdragon 888
RAM: 8 GB
Depolama: 128 GB / 256 GB
Arka Kamera: 108 MP + 13 MP + 5 MP
Ön Kamera: 20 MP
Batarya: 4600 mAh
Şarj: 55 Watt kablolu, 50 Watt kablosuz
Fiyat: 9.999 TL (128 GB) – 10.499 TL (256 GB)

reklam
Aorus reklamı

Xiaomi Mi 10 özellikleri

Boyut: 162.5 x 74.8 x 9 mm
Ağırlık: gram196 g
Ekran: 6.81 inç 1080 x 2340 piksel AMOLED, 90 Hz, HDR10+
İşlemci: Snapdragon 865
RAM: 8 GB
Depolama: 256 GB
Arka Kamera: 108 MP + 13 MP + 2 MP + 2 MP
Ön Kamera: 20 MP
Batarya: 4780 mAh
Şarj: 30 Watt kablolu, 30 Watt kablosuz
Fiyat: 8.999 TL

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Aksesuar

ELEGANT TASARIM SAAT | Huawei Watch Fit Elegant inceleme

ELEGANT TASARIM SAAT | Huawei Watch Fit Elegant inceleme
Darüşşafaka

Huawei’nin ince ve narin tasarımlı saati olan Watch Fit Elegant, Band 6’ya göre daha büyük, markanın saat ailesine göre daha küçük boyutta geliyor.


İlginizi çekebilir; Huawei Band 6 | Bileklik görünümlü akıllı saat!


ELEGANT TASARIM SAAT | Huawei Watch Fit Elegant inceleme

Huawei Watch Fit Elegant, 10,7 mm inceliğinde ve 27 gram ağırlığında geliyor. Floroelastomer malzemeden üretilen ve hem esnek yapıda hem de dayanıklı 20 mm kayış da kullanılmış. Saati Elegant yapan bir diğer etmen ise paslanmaz çelik kasası. Böylece klasik Watch Fit’e göre daha sağlam ve daha şık olmayı başarıyor.

reklam
Aorus reklamı

Huawei Watch Fit Elegant özellikleri

Huawei Health uygulamasında bulunan yüzlerce saat arayüzü arasından kıyafetinize ve uygun seçimler yapabilirsiniz. Birçoğu ücretsiz olan saat arayüzlerinden ücretli olanları da tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda eğer bir Huawei telefon kullanıyorsanız, markanın One Hop adlı özelliğini de kullanabilirsiniz. Bu özellik ile telefonunuzda sevdiğiniz bir resmi – ki bu sevdiğiniz kişinin, çocuğunuzun ya da evcil hayvanınızın olabilir – açıp Huawei Watch Fit Elegant saatinize dokundurarak o resmi saat arayüzü olarak kullanabilirsiniz.

Watch Fit tasarımsal olarak gençlere yönelik bir saat olduğunu söylemiştik. Elegant versiyonu ise daha şık ve özellikle kadın kullanıcıların hoşuna gideceğini düşünüyorum. 1,64 inç AMOLED Full View ekran ile gelen saat, karşıdan bakıldığında köşeden köşeye ekran hissiyatı da veriyor. 456 x 280 piksel ve 326 ppi değerinde ekranı güneş altında da kendini rahatlıkla belli edebiliyor.

Batarya özellikleri

185 mAh bataryasını bir saate doldurabilen Huawei Watch Fit Elegant 5 dakikalık şarj ile bir günü rahat çıkarabilecek bir doluma sahip oluyor. Huawei’nin verdiği değerlerde 10 gün, yoğun kullanımda ise bir hafta kullanım vadediyor. Ben kullanırken %80 olan şarjı 6 gün boyunca sorunsuz kullanabildim. Bu nedenle verdiği değerlerin doğru olduğunu görebiliyoruz.

5 ATM basınca kadar da suya dayanıklılık sunan saati yüzme sırasında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ki spor modlarında yüzme takibi de yapabilmesi en güzel artılarından biri. Spor demişken; 11 profesyonel ve 85 özelleştirilmiş toplamda 96 spor modunu destekleyen saat, aynı zamanda bir spor koçu görevi de görüyor. İçerisinde animasyonlar ile nasıl yapacağınızın gösterildiği 12 fitness kursu da yer alıyor. Özellikle bu pandemi sürecinde evde daha fazla vakit geçiriyorken bu kurslar evde yapacağınız spor aktiviteleri önemli olacaktır. 13 koşu parkur desteği de evinizin etrafında ya da site içerisinde yapacağınız koşularda daha iyi bir veri toplama konusunda işe yarayacağını düşünüyorum.

Sağlık özellikleri

Tabiki bir akıllı saat olduğu için sürekli nabız, stres ve SPO2 takibi yapabilen Huawei Watch Fit Elegant, dahili GPS ile de bezenmiş. Bu sayede yapacağınız yürüyüş ve koşularda mesafe ve yol takibi de yapabileceksiniz.

Bir diğer yandan kadınlar için özel bir durum da bu cihazda mevcut. Aylık döngü takibi yapabilen Huawei Watch Fit Elegant, adet verilerinizi takip ederek bu durumunuzu da daha verimli bir şekilde görmenizi sağlıyor.

Akıllı kumanda işlevi sayesinde telefonunuzdan kablosuz kulaklığınız ile dinlediğiniz müziği kontrol edebilir, Huawei telefonlarda da kamera kontrolü yapabilirsiniz. Özellikle arka kamera ile çekeceğiniz toplu fotoğraflarda bu işlevi kullanmak fazlasıyla kolay.

Tüm bu işlemleri yapabilmek, sağlık takibini görmek adına telefonunuza Huawei Health uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Health uygulamasında günlük uyku takibi kısmı özellikle fazlasıyla detaylı. Uyku süresinin yanı sıra hafif, derin ve REM uyku durumlarını görebildiğiniz uygulamada, kendi kilo ve boy verilerinizi de ekleyerek tam bir akıllı asistan olarak kullanabilirsiniz.

Genel değerlendirme

Genel olarak baktığımızda daha zarif ve hafif bir akıllı saat olmayı başarmış. 999 TL fiyatıyla gelen saat, bu tarz özelliklere sahip en uygun fiyatlı saatlerden biri de oluyor. Kalın ve ağır bir saat yerine ince yapıda saat arayanların tercihi olacaktır. Daha uygun model arıyorsanız daha önce incelediğimiz ve buradan ulaşabileceğiniz Huawei Band 6 modeline de göz atabilirsiniz.

Son olarak; eğer Huawei Watch Fit Elegant modelini Huawei’nin online mağazasından almak isterseniz kampanya dahilinde Huawei Selfie Çubuğu’nu da hediye olarak alabilirsiniz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kamera Kıyaslama

OPPO Reno 5 vs OPPO Reno 4 | Kamera performansı ne kadar iyileşti?

OPPO Reno 5 vs OPPO Reno 4 | Kamera performansı ne kadar iyileşti?
Darüşşafaka

OPPO Reno 5 ile bir önceki nesil OPPO Reno 4 modellerini fotoğraf özellikleri ile kıyaslıyoruz. OPPO’nun yeni modelinde bakalım eski modele göre ne gibi geliştirmeler var.


OPPO Reno 5 ailesine göz atmak için; https://app.hps.im/d7ct/24ab2ef6
OPPO Reno 4 modeline göz atmak için; https://app.hps.im/d7ct/225ed013


OPPO Reno 5 vs OPPO Reno 4 | Kamera performansı ne kadar iyileşti?

OPPO Reno 5 özellikleri;

Boyut: 159,1 x 73,3 x 7,7 mm
Ağırlık: 171 gram
Ekran: 6,4 inç FHD+ AMOLED, 90Hz
İşlemci: Snapdragon 720G
Bellek: 8 GG
Depolama: 128 GB (+MicroSD)
Kamera: 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP
Ön Kamera: 44 MP
Batarya: 4310 mAh
Şarj: 50 Watt

reklam
Aorus reklamı

OPPO Reno 4 özellikleri;

Boyut: 160,3 x 73,9 x 7,7 mm
Ağırlık: 165 gram
Ekran: 6,4 inç FHD+ OLED
İşlemci: Snapdragon 720G
Bellek: 8 GG
Depolama: 128 GB (+MicroSD)
Kamera: 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP
Ön Kamera: 32 MP
Batarya: 4015 mAh
Şarj: 30 Watt

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler