Sosyal medya

Nesnelerin İnterneti

IoT ile su tasarrufu nasıl yapılır?

Su Tasarrufu
Darüşşafaka

Nesnelerin internetini kullanan su yönetimi sistemleri, sızıntıları azaltabilir ve su tasarrufu yapmamızı sağlayabilir.


İlginizi çekebilir;Uzay çöpleri için Japonya, ahşaptan uydu üretiyor


IoT su tasarrufu yapmamıza nasıl yardımcı olabilir?

Birleşmiş Milletler’e göre, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşıyor olacak. Bu nedenle, gereksiz yere kaybedilen su miktarını azaltmak çok önemli. Su sorunu bireyleri etkileyeceği gibi sanayi kollarını da etkileyecektir. Özellikle otomobil, giyim, tarım ve diğer hayati ürünleri üretmek için büyük miktarda su kullanan endüstriler için daha büyük sorun oluşturuyor. Ama neyse ki bir çözüm var.

Su Tasarrufu

reklam
Aorus reklamı

Daha akıllı su sistemleri yaratmak

Nesnelerin interneti (IoT) sensörlerine ve büyük veri analizlerine dayalı akıllı su sistemleri, tarım ve üretim süreçleri sırasında boşa harcanan su miktarını azaltabiliriz.Bu sistemler su tasarrufu yapmamızı sağlayabilir, su dağıtım sistemlerinin verimliliğini artırabilir. Bunların yanı sıra su içerisinde toksinler veya diğer kimyasalların tespitinde şirketleri ve belediyelere yardımcı olabilir. Çiftçiler ve her ölçekten sanayi üreticileri, su yönetimi süreçlerini iyileştirmek için IoT teknolojilerini kullanabilir. Sensörler, örneğin tank doldurma seviyelerini izleyebilir, üretim süreçlerinde kullanılan suyun kalitesini kontrol edebilir ve sızıntıları tespit edebilir.Bu sistemlerin kurulumuna öncü olmak isteyen SES Water şirketi Vodafone ile 2019 yılında gerçekleştirdiği bir pilot projenin ardından, su sızıntılarının tespiti ve önlenmesinde “devrim yaratacağını” söylediği 10 yıllık bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Temmuz 2019’da başlayan South East Water akıllı su ağı pilotu projesi tamamlanmasının ardından Batı Sussex ve Güney Londra’da, yer altı ana su borularına uzman dijital su sayaçları, sensörler ve akustik kaydediciler kuruldu. Bunlar daha sonra Vodafone’un dar bant nesnelerin interneti (NB-IoT) ağı kullanılarak birbirine bağlandı.

NB-IoT düşük güçte çalıştığından, sensörler gibi sahadaki IoT cihazlarının pilleri 10 yıla kadar dayanabilir. Bu, NB-IoT sistemlerinin daha sürdürülebilir olmasını ve aynı zamanda kurulumu ve çalıştırılmasının daha ucuz olmasını sağlar. SES Water bu proje ile önümüzdeki beş yıl içinde sızıntıları % 15 oranında azaltmayı ve 2045 yılına kadar sızıntıyı yarı yarıya azaltmayı hedefliyor.

Sızıntıyı azaltmak en önemli önceliktir

SES Water strateji yöneticisi Daniel Woodworth “Geliştirdiğimiz bu proje ile önümüzdeki beş yıl içinde sızıntıyı yüzde 15 azaltmayı ve müşterilerimize daha iyi, daha esnek bir hizmet sunmayı amaçlayan akıllı bir su dağıtım ağı oluşturmamıza yardımcı olacağına inanıyorum” dedi.

Şirket sensörlerden gerçek zamanlı veriler alıyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmaları onları sızıntılara, düşük basınç bilgisine karşı anında uyarıyor. Woodworth, “Bu akıllı sistem ile müşterilerimizin borularında meydana gelen herhangi bir sızıntının farkına anında varabiliriz. Çevreye herhangi bir zarar vermeden veya tedarikte kesintiye neden olmadan önce müdehale ederek su kaybını önleyebiliriz” diyor.

 

Enerji verimlilikleriyle tasarruf sağlayacak robot süpürge modellerini Hepsiburada‘dan incelemek için tıklayınız!

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Huawei, 2030’da 6G’ye geçiş yapacak!

Huawei
Darüşşafaka

Pandemi nedeniyle oluşan olumsuz gelişmeler ve 5G’nin pandemiyi tetiklediğini öne süren kişilere rağmen 5G ağları gelişmeye devam ediyor. Bununla birlikte 5G’nin standart hale gelmesi için hala önümüzde çok yol var. Kullanıcılar 5G’nin aktif olarak kullanılmasını beklerken Huawei, 6G teknolojisi üzerinde çalışmalarına başladı. Şirket, 2030’da kendi 6G ağlarını oluşturmayı hedefliyor. Şirketin başkanına göre yeni 6G teknolojisi, 5G’den 50 kat daha hızlı olacak. Bu, haftanın başında gerçekleşen Huawei analistlerinin uluslararası konferansında şirketin başkanı tarafından resmi olarak duyuruldu.


İlginizi çekebilir: Oppo A35, resmi olarak duyuruldu!


Huawei, 6G çalışmalarında nasıl bir yol izleyecek?

Huawei, 5G konusunda sağlam bir geçmişe sahip. Firma, bu alanda rekabet eden şirketler arasında oldukça önemli sonuçlar aldı. Ayrıca Huawei’nin 5G konusunda büyük liderler arasında yer aldığını da unutmamak gerek. Şirketin 5G teknolojisindeki ilerlemesi, Amerika‘yı rahatsız ettiği için Huawei’ye çeşitli ambargolar uygulanmakta. Bu nedenle, Huawei’nin yeni bir iletişim standartı oluşturmaya başlaması ve burada da lider konumdaki firmalar arasında yer alabilecek olması şaşırtıcı değil.

Huawei

reklam
Aorus reklamı

6G, bugünlerde gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bazı hizmetleri gelecekte yapabilmemizi sağlayacak. Bu teknolojinin çalışması için gereken veri aktarım hızı en az 1000 Gigabit/sn olacak. Ayrıca aktif bir şekilde bu teknolojinin kullanılması için tetahertz serisinde ustalaşmak gerekecek. Günümüz şartlarını ele aldığımızda bunların gerçekleşmesi hiç de kolay olmayacak.

Apple, 6G iletişim teknolojileri geliştirmek için yeni mühendisler işe almaya başladı. Bloomberg’de saygın bir analist olarak çalışan Mark Gurman, daha önce Apple’ın altıncı nesil hücresel teknoloji üzerinde çalışmak üzere yeni mühendisler işe aldığını raporunda paylaşmıştı. Gurman’a göre bu işe alımlar, San Diego şehrinde bulunan ofisler için aktif halde. Bu ofisler, Apple’ın kablosuz teknoloji ve çip tasarımını geliştiren aktif kadrosunun bulunduğu yerdir.

Huawei

Duyuruya göre şirket, başvuru sahiplerinin yeni nesil kablosuz teknolojilerin geliştirilmesinde aktif bir şekilde rol oynayacağını söylüyor. Bu teknolojinin gelecekteki Apple ürünlerine büyük bir katkı sağlayacağı düşünülmekte. Ayrıca yeni işe alınanların son teknoloji bir araştırma ekibine katılacağı da bu duyuruda belirtiliyor. İşe alınan kişiler, yalnızca 6G kablosuz ağlarının araştırılıp geliştirilmesinde rol oynamayacak. Bunun yanında, yeni hücresel standartları belirleyecek olan endüstri ve akademik forumlara da katılım sağlanacak.

Huawei

LG de 6G teknolojisi için yatırımlara başladı!

Yonhap Haber Ajansı‘na göre LG Electronics, yeni nesil 6G ağ teknolojisini ortaklaşa geliştirmek için iki ortakla birlikte çalışıyor. Raporlara göre LG‘nin, elektronik test ve ölçüm şirketi olan Keysight ile anlaşması mevcut. Ayrıca Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile de ortaklığı var. Bu iş birlikleri, 6G ağ teknolojisinin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını temel alıyor. Yapılan anlaşmaya göre üç taraf, 6G iletişim ağı için kilit bir frekans bandı olan terahertz ile ilgili teknolojilerin gelişiminde iş birliği yapacak. Bu üç şirketin amacı, 6G araştırmasını en geç 2024 yılına kadar tamamlamaktır. Ancak 6G ağının ticarileşmeye başlaması, 2024 yılından daha sonra gerçekleşecek.

LG‘ye göre 6G ağı, en erken 2029’da ticari olarak satışa sunulacak. Bununla birlikte şirket, 6G’nin çok daha hızlı veri aktarımı sağlayacağını iddia ediyor. Ayrıca 5G’den daha düşük ağ gecikmesi ve daha yüksek güvenilirlik de yeni nesil ağın kilit noktalarından. Bununla birlikte, nesnelerin interneti (IOT) de daha efektif bir biçimde çalışacak.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

Huawei, 45.000 dolarlık yeni elektrikli arabası üzerinde çalışıyor!

Huawei
Darüşşafaka

Çinli kaynaklar, teknoloji devi Huawei‘nin 45.000 dolar fiyat etiketiyle gelecek olan yeni arabası üzerinde çalıştığını paylaştı. Şirketin yeni arabası, tamamen elektrik ile çalışacak ve bu araba firma için bir ilk olacak. Daha önceki açıklamalarda Huawei, arabayı tek başına üretmeyeceğini söylemişti. Bu nedenle, büyük olasılıkla bir otomobil üretim ortağı tarafından bu üretim gerçekleşecek.


İlginizi çekebilir: Qualcomm Snapdragon 780G yonga seti duyuruldu!


Huawei ve elektrikli otomobil sektörü nasıl ilişkilendiriliyor?

Huawei, geçmişte yaptığı açıklamalarda elektrikli araçlar için modern teknolojiler geliştirdiğini belirtmişti. Bu teknolojilere, kendi kendine sürüş ve geleceğin otomobillerinde kullanılacak olan çeşitli bileşenlerin üretimi de dahil. Şirket eskiden de otomotiv endüstrisi için yazılım ve donanım tedarik ediyordu. Ancak ilk defa bu kadar kapsamlı ve kendini merkeze koyan bir araç üzerinde çalışıyor.

Huawei

reklam
Aorus reklamı

Şirket, geçtiğimiz günlerde Huawei Mobile Services‘in Çin‘de satışa çıkacak olan Mercedes Benz S-Class sedanlarda kullanılabileceğini duyurdu. Marka, Amerika ile yaşadığı sorunlar nedeniyle pek çok ambargoya maruz kaldı. Bununla birlikte, akıllı telefonlarda kullanılan çiplerin tedariği bile oldukça kısıtlı durumda. Huawei’nin bu pazarda zayıflaması nedeniyle firmanın başka akıllı ürünlere ve otomobillere yöneldiğini görüyoruz. Şirket, kısıtlanan akıllı telefon üretimlerine karşı, alt markası olan Honor‘u da sattı. Bununla birlikte, yakın tarihli bir rapora göre şirketin beklenmedik bir zamanda elektrikli otomobil pazarına girdiğini görebiliriz. Şimdilik, geliştirilen otomobilin sadece tahmini fiyat bilgisine sahibiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

LG, ticari 6G ağı için lansman tarihi verdi!

LG
Darüşşafaka

Günümüzde kullandığımız 5G ağının ticarileşmesi 2019 yılında başlamıştı. Ancak 5G ağının ticari pazarda tamamlanması 2020 yılını buldu. Bu, önceki nesil 4G ağının ticari faaliyetlere başlamasından yaklaşık 10 sene sonraya denk geliyor. Bu nedenle, varsayımlara göre 2029/2030 yılında yeni nesil 6G ağı yaygınlaşacak. Bununla birlikte, sektördeki büyük şirketlerin zaman çizelgesi ve raporları spekülasyonların doğruluğunu gösterecek.


İlginizi çekebilir: Tencent, oyun konsolu pazarına girmeye hazırlanıyor!


LG, ticari 6G ağını ne zaman başlatacak?

Yonhap Haber Ajansı‘na göre LG Electronics, yeni nesil 6G ağ teknolojisini ortaklaşa geliştirmek için iki ortakla birlikte çalışıyor. Raporlara göre LG‘nin, elektronik test ve ölçüm şirketi olan Keysight ile anlaşması mevcut. Ayrıca Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile de ortaklığı var. Bu iş birlikleri, 6G ağ teknolojisinin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını temel alıyor. Yapılan anlaşmaya göre üç taraf, 6G iletişim ağı için kilit bir frekans bandı olan terahertz ile ilgili teknolojilerin gelişiminde iş birliği yapacak. Bu üç şirketin amacı, 6G araştırmasını en geç 2024 yılına kadar tamamlamaktır. Ancak 6G ağının ticarileşmeye başlaması, 2024 yılından daha sonra gerçekleşecek.

LG

reklam
Aorus reklamı

LG‘ye göre 6G ağı, en erken 2029’da ticari olarak satışa sunulacak. Bununla birlikte şirket, 6G’nin çok daha hızlı veri aktarımı sağlayacağını iddia ediyor. Ayrıca 5G’den daha düşük ağ gecikmesi ve daha yüksek güvenilirlik de yeni nesil ağın kilit noktalarından. Bununla birlikte, nesnelerin interneti (IOT) de daha efektif bir biçimde çalışacak.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler