Sosyal medya

Donanım

Güç kaynağı (Power supply unit) seçerken bilmeniz gereken 4 şey

Güç kaynağı
Darüşşafaka

Güç kaynağı (PSU), bilgisayar toplarken işlemci veya ekran kartı kadar göz alıcı ve etkileyici olmasa da, bilgisayarın en kritik parçalarından bir tanesi. Kötüsünün bütün bilgisayarınızı tehdit edebileceği bu parça için bilinmesi gereken önemli özellikleri bu yazıda anlatacağız. Yeni bir güç kaynağı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini rehberimizde adım adım düzenledik.


İlginizi çekebilir: PS5 Boyutunda Bilgisayar! | MSI Creator P100X incelemesi


Hazır PSU demişken, sizler için özenle hazırladığımız güç kaynakları listemizi paylaşmaktan mutluluk duyarız.


#1 – Sürekli güç, maksimum güçten daha önemli

Watt cinsinden güç değeri, hangi güç kaynağını alacağınıza karar verirken bakmanız gereken en önemli rakam. Bu rakam, güç kaynağının bilgisayarınızdaki diğer parçalara toplamda ne kadar güç sağlayabileceğini ifade ediyor. Farklı markaların farklı modelleri için 300 Watt ile 1200 Watt arası değerleri görebilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Güç kaynağı

Güç kaynağının kaç Watt olduğu genelde ürünlerin üzerinde büyük puntolarla gurur duyarak ifade edilse de, size her zaman bilmeniz gereken asıl hikayeyi anlatmıyor olabilir. Örneğin, 500 Watt değerinde bir kaynak düşünelim. Eğer bu 500 Watt, sürekli güç değerini (continuous wattage) ifade ediyorsa, bu çok olumlu bir nokta. Ancak, bu değer sadece maksimum güçse (peak wattage), o zaman o güç kaynağını almak için ikinci bir kez düşünebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz iki farklı güç değeri, üreticilerin yaptıkları testler sonucunda elde ettikleri sayıları ifade ediyor. Sürekli güç, kaynağın dalgalanmalar olmadan verebildiği gücü ifade ederken, maksimum güç, örneğin, bir dakika boyunca o gücü sağladıktan sonra düşeceğini belirtiyor.

Kısaca, biz alıcılar için bu iki değerin farkını görmek çok önemli. Eğer almayı düşündüğünüz ürünün üzerinde bu iki değerin farkı belirtilmemişse, başka bir ürüne yönelmekte fayda var.

#2 – Ne kadar güce ihtiyacınız var?

Her bilgisayar aynı parçalarla toplanmadığı için, güç ihtiyaçları farklılık gösterir. Bir oyuncu bilgisayarı, evde sıradan aktiviteler için kullanacağınız bilgisayara göre çok daha fazla güç gerektirir. Watt değeri yetersiz olan bir PSU, bilgisayarınızın yoğun çalıştığı durumlarda ani güç kayıplarına neden olabilir.

Güç kaynağı

Eğer siz de toplayacağınız bilgisayarın ne kadar güce sahip olduğunu hesaplamak isterseniz, ve basit bunun için basit bir araç arıyorsanız Outervision’ın PSU hesaplama gerecini kullanabilirsiniz. Bu sitedeki “Basic” kısmı her kullanıcıya hitap eden bir hesaplama aracı.

İhtiyacınız olan güç değerini hesapladıktan sonra ise, o sayıya en yakın olan güç kaynağını tercih edebilirsiniz. Örneğin, 370 Watt’a ihtiyacınız varsa, 400 Watt’lık bir PSU tercih edebilirsiniz. Fakat, ileride bilgisayarınıza başka parçalar da eklemek isterseniz, 500 Watt da sizin için uygun olabilir. Önemli nokta ihtiyacınızdan bir seviye daha yukarıda bir PSU almanız.

#3 – Verimlilik değerine dikkat edin

Güç kaynağı

Verimliliği yüksek güç kaynakları, hem çevreye faydalı, hem de elektrik faturanızı azaltacak özellikleri barındırır. Günümüzde piyasada bulunan PSU’lar arasında en verimli olanlar “80 Plus” diye ifade edilen bir verimlilik sertifikasıyla çıkarılıyorlar. Bu sertifika, verimliliğin %80’in üzerinde olduğunu belirtiyor. Hatta bu 80 Plus derecesi bile kendi içinde değişebiliyor ve yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere, soldan sağa, en kötüsünden en iyisine doğru sıralanıyor.

Verimliliğin bir diğer avantajı ise güç kaynağının daha az ısınmasını ve daha sessiz çalışmasını sağlaması.

#4 – PSU özelliklerindeki küçük detayları inceleyin

Güç kaynağı

Eğer ben bilgisayardan çok anlamam diyorsanız, veya bu işlerde yeniyseniz, güç kaynağı almak için bakınırken değişik kelimeler duyabilirsiniz. Bunların önemli olanlarını ve anlamlarını aşağıda sizler için listeledik:

  • AT, ATX, ve mATX anakart form faktörünü ifade eder. Farklı güç kaynakları farklı form faktörleri için yapıldığından, yeni bir tane almadan önce, anakartınızın form faktörünü ikinci kez kontrol etmenizi öneririz.
  • Rail kelimesini teknik detaylarına inmeden, alıcı açısından açıklamamız gerekirse, eğer elektrik kesintilerinin fazla olduğu bir yerde yaşıyorsanız, çoklu rail tercih etmenizi öneririz. Fakat böyle bir durum yoksa veya iyi bir kesintisiz güç kaynağı kullanıyorsanız da tek rail PSU tercih edebilirsiniz.

Son olarak ise tavsiyemiz, yeni güç kaynağınıza çok iyi bakmanız, ve ömrünü uzatmak için dikkatli olmanız.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Nvidia, RTX 2060 ve GTX 1050 Ti GPU’ları tekrar üretmeye başlıyor

Yazan:

RTX 2060
Darüşşafaka

Nvidia, 3000 serisi kartlarının stok sorununu aşmak için GTX 1050 Ti ve RTX 2060 GPU’larını tekrar üretme yoluna gidiyor. Firma bu konudaki önerinin ortaklara sunulacağını onayladı. Buna ek olarak Nvidia, her iki ürünün de teknik olarak kullanım ömürlerinin henüz bitmediğine işaret etti. Son birkaç aydır global anlamda bir GPU kıtlığı söz konusu. Bu duruma yarı iletken arzındaki problemler ve kripto para pazarındaki önlenemez yükselişinin neden olduğunu söylemek mümkün.


Göz atmak isteyebilirsiniz: NVIDIA’nın üst seviye ekran kartı RTX 3080 Ti, 12 GB RAM’le nisan ayında çıkabilir


Ülkemizde RTX 2060, 5.899 liradan; GTX 1050 Ti 1.500 liradan bulunabiliyor

GTX 1050 Ti, Ekim 2016’da 139 dolardan satışa çıkmıştı. Fakat, şu an 200 dolar civarında bulunabiliyor. Ülkemizde ise ortalama 1500 TL gibi bir satış fiyatı var. Global pazarlarda, 350 dolardan piyasaya çıkmış olan RTX 2060’ı bulmak daha da zor. Amazon stoklarında RTX 2060 bulunmuyor. NewEgg‘de 800 ila 1.644 dolar arasındaki satış fiyatlarıyla bulunabiliyor. Ayrıca ülkemizde ise Galax RTX 2060 PLUS EX 1 Click OC modeli 5.889 liradan, MSI RTX 2060 VENTUS XS modeli ise 6.999 liradan bulunabiliyor. Her iki GPU‘ya sahip ekran kartları çıktıklarında oyun severlerin beğenisini toplamıştı.

RTX 2060

reklam
Aorus reklamı

Son olarak GeForce GTX 1050 Ti, Steam’de %7.07’lik kullanım oranıyla ikinci sırada yer alıyor. GeForce RTX 2060 ise %3,72’lik kullanım oranıyla beşinci sırada. Özellikle GTX 2060 sunduğu DLSS ve Ray-Tracing gibi teknolojilerle öne çıkan bir GPU konumunda. Uzmanlara göre ekran kartlarındaki stok problemi yaz aylarına kadar sürecek. Nvidia‘nın bu hamlesinin oyun severlerin beklentilerini ne kadar karşılayacağını göreceğiz.


Hepsiburada.com akıllı telefon alışveriş listemize buradan bakabilirsiniz.

Trendyol.com alışveriş listemize buradan göz atabilirsiniz.


 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

Samsung Galaxy Tab S8 Enterprise Edition görüntülendi

Yazan:

Samsung Galaxy Tab S8
Darüşşafaka

Samsung Galaxy Tab S8, düşündüğümüzden biraz daha erken geliyor. Tabletin yeni modeli, şirketin İrlanda’daki internet sitesinde sızdı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Her bütçeye uygun Xiaomi telefonları, özellikle Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


Söz konusu Android tabletler olunca Samsung, pazardaki en büyük üretici. Diğer markaların da bu konuda çıkardığı ürünler ve yaptığı çalışmalar olsa bile şirket, iPad ve Surface ürünlerle rekabet eden en büyük üretici. Pek çok farklı fiyat bandında ürünleri olan Güney Koreli teknoloji devi, özellikle amiral gemisi sınıfı ürünü Tab S serisiyle dikkat çekiyor. Bu alandaki son ürünü Samsung Galaxy Tab S7, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında çıktı ve oldukça beğenildi. Yine yaz aylarına kadar yeni ürün beklenmezken, ilginç bir sızıntı geldi. Samsun Galaxy Tab S8, şirketin İrlanda’daki internet sitesinde sızdı.

Samsung Galaxy Tab S8

reklam
Aorus reklamı

Samsung Galaxy Tab S8 Enterprise Edition sızdı

Samsung’un, resmi İrlanda internet sitesindeki bir listelemede ortaya çıkan Samsung Galaxy Tab S8, sızdı. Kısa süre içerisinde kaldırılan ürünün, gerçekten yakın tarihte çıkıp çıkmayacağı merak konusu. Normalde yine yaz aylarında tanıtılması planlanan ürün, çevrimiçi eğitim ve çalışma nedeniyle erkene çekilmiş olabilir. Söz konusu Enterprise Edition, ekstra garanti ve dört yıllık güvenlik güncellemesine sahip. Kaldırılmadan önce internet sitesinde sızan bilgiye göre; Tablet 1 TB MicroSD kart desteğine ve veri bağlantısı için sim kart girişine sahip olacak. Özellikle Pandemi dönemi nedeniyle yükselişe geçen tablet sektöründen daha çok gelişme gelecek gibi. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


Özellikle göz atmak isteyebilirsiniz: Steam Çin pazarına giriş yaptı


 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

Acer, eğitim odaklı yeni versiyon Spin 512 ve Spin 511 Chromebook’larını tanıttı

Yazan:

Spin 512 ve Spin 511
Darüşşafaka

Acer, 4’ü Chromebook ve 1’i Windows işletim sistemi ile çalışan eğitim odaklı 5 adet yeni ikisi bir arada laptopunu tanıttı. Chromebook’lardan ikisi Intel işlemcili ve 360 derece dönebilen ekrana sahip olan Spin 512 ve Spin 511 modellerinin yenilenmiş versiyonları. Tüm cihazlar MIL-STD 810H askeri dayanıklılık standartları ile üretiliyor.


İlginizi çekebilir: Acer Chromebook Spin 514, CES 2021’e günler kala duyuruldu


Spin 512 ve Spin 511

Acer’ın yeni Spin 512 ve Spin 511 modelleri, yeni nesil Intel N4500 ve N5100 işlemcilerle çalışıyor ve 10 saate kadar pil ömrü sunuyor. Spin 512 modelinde 12-inç HD+ 3:2 ekran bulunurken Spin 511 Modelinde ise 11.6-inch HD 16:9 ekran bulunuyor. Her iki model de 8GB RAM ve 64GB depolama sunuyor. Bağlantı noktasında ise iki cihazda da WiFi 6, Bluetooth 5.1 desteği ve 2 adet USB-C portu bulunuyor.

Spin 512 ve Spin 511

reklam
Aorus reklamı

Öğrencilerin sınıf ortamında kullanacakları düşünülerek, iki modelin de ekranları antimikrobiyal ve çizilmelere karşı dayanıklı, Spin 512’nin ise klavyesi ve dokunmatik ekranı da antimikrobiyal kaplama ile kaplı olacak.

Chromebook’lar mart ayında Avrupa’da, nisan ayında ise Kuzey Amerika’da satışa sunulacak. Spin 512’nin satış fiyatı 429,99 Dolar (399 Euro), Spin 511’in satış fiyatı 399 Dolar (369 Euro) olacak.

Chromebook 511’in Qualcomm Snapdragon 7c işlemcili versiyonu ve Chromebook 311

Spin 512 ve Spin 511 modellerine ek olarak Chromebook 511’in Qualcomm Snapdragon 7c işlemcili ve 20 saat kullanım vadeden pile sahip olan bir versiyonu da duyuruldu. Firma ayrıca MediaTek MT8183 işlemciden gücünü alan, yine 20 saatlik pil ömrü olan, HDR webcam ve opsiyonel dokunmatik ekran gibi özellikler sunan Chromebook 311 adlı bir başka laptopunu daha duyurdu.

Cihazlar nisan ayında Kuzey Amerika’da, mart ayına kadar ise diğer pazarlarda satışa sunulacak. Qualcomm Snapdragon 7c işlemcili Spin 511’in fiyatı 400 Dolar ve 399 Euro, Chromebook 311 modelinin fiyatı 300 Dolar ve 269 Euro olacak.

TravelMate Spin B3

Acer, son olarak yine eğitim odaklı tasarlanmış ve Windows işletim sistemli TravelMate Spin B3 modelini tanıttı. Bu model Intel’in giriş seviyesi Pentium Silver yongası ve 12 saat şarj ömrüyle gelecek. Modelin diğer özellikleri şöyle: WiFi 6, 5MP webcam, ikisi bir arada kullanım. Laptop nisan ayında Kuzey Amerika’da 330 Dolar’dan, yılın ikinci çeyreğinde ise Avrupa’da 409 Euro’dan satışa sunulacak.

Spin 512 ve Spin 511


Sizin için hazırladığımız Hepsiburada ve Trendyol alışveriş listelerine göz atabilirsiniz.


 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler