Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Fuchsia OS önümüzdeki yıllarda Android’in yerini alabilir

Google Fuchsia OS

Android, yaklaşık on yıl boyunca saygıdeğer bir mobil işletim sistemi olarak hizmet verdi ve artık yolun sonuna yaklaşıyor gibi görünüyor. Android isminden (ve Chrome OS) uzaklaşmak marka tanınırlığı göz önüne alındığında şaşırtıcı görünebilir, ancak Fuchsia ile uzun vadede ise mantıklı bir hamle olabilir.


İlginizi çekebilir: Android P Beta birçok marka için yayınlandı!

reklam
Aorus reklamı

Google, Fuchsia’yı Android’in yerine hazırlıyor

Google, iki yıldan uzun bir süredir Fuchsia adlı yeni bir işletim sistemi üzerinde sessiz sedasız çalışıyor. Android ve Chrome OS’un yerini hedefleyen bu içsel proje, 100’ün üzerinde çalışanla hızla gelişmeye devam ediyor. Google’ın yeni işletim sistemi, on yıllık Android sisteminde yanlış olan birçok şeye, doğru bir bakış açısı ile bakmalarına yardımcı oluyor.

Fuchsia’nın özellikle sesli etkileşimleri ve güvenlik güncellemelerini daha iyi karşılamak için tasarlandığı bildiriliyor. Google, sistemi aynı zamanda geniş yelpazedeki cihazlara dağıtım için uygun hale getirerek, sade bir görünüm ve hissiyata sahip olmasını istiyor. Şirket böylece yıllar içinde cihaz üreticilerine ve kablosuz taşıyıcılara verdiği bazı kontrolleri yeniden kazanma fırsatı da kazanabilir. Cihaz üreticileri günümüzde güncelleme konusunda eleştiri oklarını üzerine çekmiş durumda ve yeni bir sistem, zaman içinde yeni bir cihaz almayı gerektiriyor. Operatörler de aynı şekilde bu konuda inisiyatife sahip durumda.

Adventure İstanbul

Google Fuchsia OS

Android’in sorunlarını ele almak ve iOS karşısında işletim sisteminin benimsenmesini sağlamak kesinlikle Google’a hitap eden şey. Ve durum şu ki; Mayıs ayı itibarıyla, Android 8 Oreo‘nun kendi ekosisteminde dağılımı yalnızca %5.7 seviyesinde ve iOS cihazların %80’inden fazlası son sürüm olan iOS 11‘i kullanıyor.

Fuchsia’nın bu noktada, bir yan projeden daha fazlası olduğu ve Android’in halefi haline geleceği konuşuluyor. Google, emektar işletim sistemindeki tasarım, dağıtım ve gizlilik konusundaki bazı iç tartışmalarını yok etmeyi ve rekabeti seven tecrübeli yazılımcılarını teşvik etmeyi amaçlayarak basit bir manevradan daha fazlası için çalışıyor. Fuchsia kadrosuyla konuşan anonim bir kaynak “kıdemli mühendisleri elde tutma projesi” olduğunu söyledi.

Google’ın konuyla ilgili resmi duruşu, bu gibi açık kaynaklı denemeleri, inovasyona yapılan bir yatırım olarak görmesi. Ayrıca Fuchsia’nın Google CEO’su Sundar Pichai’nin desteğine sahip olduğu da söyleniyor.

Android’i değiştirmek uzun vadeli bir girişim

Fuchsia’nın ciddi ve kararlı bir adım olduğunu varsaysak bile, Android ve Chrome OS’un yerini kısa sürede almasını bekleyemeyiz. Yeni işletim sistemi ile müşterileri doğru bir şekilde bilgilendirmek ve ani bir değişimden doğacak olan şok ve uyuşmazlık etkilerini azaltmak için yavaş bir geçiş olacaktır.

Android ve Chrome OS, Linux’a dayanıyor ancak Fuchsia, Zircon (eski adıyla Magenta) olarak adlandırılan farklı bir çekirdek kullanıyor. Bu nedenle, günümüz işletim sistemlerini çalıştıran cihazlarda bazı uyumluluk sorunları olabilir. Google Fuchsia’yı önümüzdeki üç yıl içinde, dizüstü bilgisayarlar gibi daha büyük makinelere geçmeden önce Google Home gibi sesli kontrol asistanları üzerinde denemek istiyor. Android için ideal bir geçişin, önümüzdeki beş yılda gerçekleşmesi öngörülüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletim Sistemleri

Windows 10 güncelleme desteği almak bazıları için zorlaşıyor

windows 10

Microsoft Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) versiyonları için verdikleri desteği azaltacağını açıkladı. Dolayısıyla bazı Windows 10 Enterprise (Şirket) hesabına sahip olanların hizmet koşullarını tekrar gözden geçirmeleri gerek.


Bu arada bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için bu listeye bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Yıl sonuna gelmesi beklenen Windows 10 21H2 güncellemesiyle başlayacak olan uygulamayla birlikte; Enterprise LTSC hesapları önceki gibi on yıl değil, beş yıl destek alabilecekler. Microsoft bu kararın daha kapalı ve görev odaklı sistemler olan Enterprise LTSC versiyonu müşterileriyle yapılan detaylı görüşmelerin ardından alındığını söylüyor. Konuyla alakalı olarak Microsoft 365 kıdemli ürün yöneticisi Joe Lurie; bir blog paylaşımında da sistemle ilgili buna benzer bilgiler veriyor.

windows 10

Adventure İstanbul

Diğer yandan bazı LTSC müşterilerinin de konuyla alakalı isteklerini belirttiğini biliyoruz. Dolayısıyla bu tip taleplerin Microsoft firmasının böyle bir adım atmasında önemli rolü var. Ki firmanın içerisinde de bu tip konuşmaların döndüğü haberi dolaşıyor. Çünkü firma sürekli geliştirilen sistem ve kullanıcı deneyimini neredeyse on senelik sistemlere uygulamanın oldukça zor olduğunu düşünüyor.

Bu hamlenin LTSC versiyonunun on senelik desteğine güvenen bazı kullanıcıları rahatsız edeceğini de tahmin edebiliyoruz. Ama Lurie’ye göre uzun süreli desteğe ihtiyacı olan kişiler “edge” ve “IoT” teknolojisi cihazlarını kullanıyorlar. Bu cihazlarda ise yine on yıl desteği devam edecek Windows 10 IoT Enterprise LTSC versiyonu kurulu halde olması mümkün oluyor.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Windows 10 güncellemesi bazı kameraları bozabiliyor, çözüm yolda

windows 10

Windows 10 Mayıs ve Ekim 2020 versiyonlarına gelen Şubat güncellemesi bazı kullanıcıların kameralarına sorun yaşattı. Microsoft şimdi kameralarının devre dışı bırakıldığını söyleyen kullanıcıların bu sorununu çözmeye çalışıyor.


Bu arada bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için bu listeye bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

KB4601319 güncellemesiyle birlikte görülen sorunu kullanıcılar Windows 10 Geribildirim Platformu üzerinden iletti. Windows Latest tarafından tespit edilen bu durum; görünüşe göre Intel RealSense Depth ve Razer Stargazer kamera markalarını da etkiliyor.

Ayrıca bir Microsoft mühendisi konuyla alakalı bir paylaşım da yaptı. Kameralarla alakalı sorunun farkında olduklarını belirten yetkili, çözüm üzerinde çalıştıklarını söyledi. Diğer yandan kameralarını çalıştırması gereken kişilerin ise güncellemeyi kaldırmaları gerektiğini not düştü. Dolayısıyla bahsedilen güncelleme nedeniyle kamera sorunları yaşıyorsanız eğer, güncellemeyi kaldırmanız gerekecek.

Adventure İstanbul

windows 10

Bununla birlikte Microsoft güncelleme notlarına göre KB4601319 versiyonu fare, klavye veya dokunmatik kalem gibi yan donanımlar için güvenlik iyileştirmeleri içeriyor. Aynı zamanda şifre onayı ile alakalı güncellemeler de paketin içinde yer alıyor.

Diğer yandan Reddit üzerinden tespit edilen başka hatalar da mevcut. Özellikle Discord’da görülen bazı hatalarla beraber bazı fare ve klavye sorunları da bildirilenler arasında. Yine kullanıcılar görünüşe göre siyah ve mavi ekran sorunlarıyla da karşılaşabiliyorlar. Ancak bu tip sorunların fazla yaygın olmadığını ve bahsettiğimiz gibi çözümün yolda olduğunu umduğumuzu söyleyebiliriz.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Windows 10 yeni güncellemesi beklenenden erken gelecek

windows 10

Daha önceden duyulan Haziran tarihinin aksine Windows Central merkezli Zac Bowden’ın verdiği yeni bilgiler; Microsoft firmasının gelecek Windows 10 güncellemesini Mayıs civarında çıkarmayı planladığını söylüyor. 21H1 güncellemesi için takvimi gördüğünü belirten Bowden, güncellemenin Nisan gibi bitirilip Mayıs’ta dağıtılmaya başlanacağını belirtiyor. Tabii ki bu durum güncellemede büyük bir hata bulunmaması durumunda geçerli.


Bu arada bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için bu listeye bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Onun dışında güncellemeyle gelecek özelliklerin bu hafta gibi bitirilmesi mümkün. Dolayısıyla Windows Insiders kanalındaki kullanıcılar yeni versiyonu test edip son görüşlerini bildirme şansına sahip olabilirler.

Söylediğimiz gibi yılın ilk güncellemesi nispeten küçük bir güncelleme olacak gibi duruyor. Yani güncelleme sadece sisteme birkaç değişiklik getirecek. Aynı zamanda sisteme yeni bir görünüş verecek sonraki büyük güncelleme için bir zemin hazırlamış olacak.

Adventure İstanbul

windows 10

Bununla beraber küçük güncellemelerde genelde olduğu gibi bu güncelleme de küçük bir indirme gerektirecek. Hatta Mayıs ve Ekim versiyonlarına sahip olanlar bu güncellemeyi bir aktifleştirme butonuyla beraber sisteme dahil edebilecek. Önceki Windows 10 versiyonlarına sahip olan kullanıcıları ise sistem altyapısı olmayacağı için daha büyük bir indirme bekliyor.

İkinci çeyrekte beklenen ilk güncelleme tarihi olarak Haziran ayı herkese normal dışı gelmişti. Mayıs ayı ise hem genel takvim anlamında hem de uygunluk anlamında kulağa daha doğru geliyor.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler