Sosyal medya

Genel

Google, Fotoğraflar’da metin arama teknolojisi kullanmaya başladı!

Google

Google, Fotoğraflar uygulamasında yeni bir teknolojiyi kullanmaya başladı. Artık uygulama, fotoğraflarınızdaki nesneleri tanıyacak.


İlginizi çekebilir: Cuma Raporu #64: Redmi Note 8, Matrix 4 ve dahası

reklam
MSI reklamı

Google, bilindiği üzere yapay zeka üzerinde çeşitli inovatif projeler üretiyor. Yapay zeka kullanılarak, yüz ifadeleri, hayvanlar ve özel renkler gibi objeleri, resim üzerinde aratabiliyorsunuz. Şimdi ise yeni bir yeteneğini daha öğrendik. Yüklediğiniz görselde metinleri de aratabileceksiniz. Sadece bu da değil, ayrıca metin üzerinde düzenleme yapmanıza da imkan sağlayacak.

Google

Şu anda, Google Fotoğraflar uygulamasına girip arama yaptığınızda ekran fotoğrafı veya herhangi bir resim üzerindeki yazıyı bulabilir. İsterseniz de , Lens butonuna basıp, kopyala/yapıştır işlevleri için vurgulanmış metni seçebiliyorsunuz.

Ancak, el yazısıyla yazılmış notlardan edindiğimiz bazı deneyimler, Google’ın az bilinen kelimeler ve kısaltmalarla iyi mücadele ettiğini gösterdi.

Metin arama özelliği, ayrıca masaüstü tarayıcılarda da çalışıyor. Fakat Google Lens’i belli nedenlerden dolayı kullanamıyorsunuz. Ayrıca belirgin olmayan kelimeler ve yabancı sembolleri algılamakta sistem zorluk çekebiliyor. Yani şu an için, tanımlanmış şekiller ve bilgisayar hatlı yazılarla sistemi stabil kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Küçük bir deneme yaptığımız zaman, Google’ın yapay zeka motorunun sokaklardaki Nissan arabaları tanımlayabildiğini gördük. Fakat, “Nissan” kelimesini arattığımız zaman sistemin bulamadığını fark ettik.

Galiba, sistemin mükemmelleşmesi için biraz daha zamana ihtiyacı var. Umarım gelişim süreci beklediğimizden uzun sürmez diyelim.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Efsane isim, elektriklenerek geri döndü: GMC Hummer!

Uzun bir süredir duymadığımız Hummer adı, GMC çatısı altında tekrar hayata döndü. Eskisine nazaran çok daha güçlü olan araç, artık elektrikli bir kamyonet olarak karşımızda.


İlginizi çekebilir: 2021 Hyundai i20 N tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Tam adı GMC Hummer EV olan bu koca oğlanın, ince LED farlarla çevrili sade bir ızgarası bulunuyor. Ön tamponda ise aracın off-road yeteneklerine vurgu yapan, büyük bir tampon koruma plakası yer alıyor.

Yan tarafa baktığımızda ise geniş çamurluklar ve kısa ön cam dikkat çekiyor. Araçta, gerçek açılabilir tavana imkan tanıyan, düz tavan panelleri yer alıyor. Bu paneller şeffaf bir tasarımda ve bagajda saklanabilir bir yapıya sahip. Ayrıca aracın arka camının elektronik olarak indirilebildiğini de belirtelim.

Aracın arka tarafına baktığımızda ise göbeklerinden birleştirilmiş bir çift D harfine benzeyen LED farlar göze çarpıyor. Kocaman bir “HUMMER” yazısı yer alan MultiPro bagaj kapağı, altı farklı konumda durabilme özelliğine sahip.

Hummer EV, standart olarak 35 inç boyutlu Goodyear Wrangler All Territory MT lastiklerle geliyor. Böylelikle araç, 45.7 cm dikey engelleri ve 61 cm’den derin sulardan geçebiliyor. Eğer bu değerler az gibi duruyorsa, opsiyonel 37 inçlik lastiklerle biraz daha fazlasını yapabildiğini ekleyelim.

GMC Hummer EV’nin kabini ve donanımları

12.3 inç gösterge paneli ve 13.4 inç boyutundaki bilgi-eğlence ekranı dikkat çeken ilk unsurlar oluyor. 13.4 inçlik ekranda, 18 farklı kameranın görüntüsünü gösterebilen UltraVision sistemi yer alıyor. Bu kameraların arasında gövde altı kameralar dahi bulunuyor. Ayrıca bu ekranda arazi durumu ve araç fonksiyonları hakkında detayları sağlayan araçlar da bulunuyor. Bu detaylar arasında kilitli dolap bağlantısı, lastik basıncı, eğim ve yuvarlanma açıları da bulunuyor. Teknolojik bir havadaki tasarıma sahip kamyonet, Super Cruise yarı otonom sürüş sistemine sahip.

GMC Hummer EV’nin performans değerleri ve bazı teknik detayları

Dört tekerlekten çekişli bir sisteme sahip bu kamyonet, üç adet elektrik motorundan gücünü alıyor. 1000 beygir güç ve 15 bin 592 Nm tork değerlerine sahip bu canavarda “Watt’tan Özgürlüğe” adında bir kalkış kontrol sistemi yer alıyor. Bu sayede Hummer EV, 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniye civarında tamamlayabiliyor.

560 km’yi aşan bir menzili olan araç, 350 kW‘lık Ultium batarya paketinden gücünü alıyor. Bu batarya paketi 10 dakikalık bir şarjla 160 km civarında bir menzile sahip olabiliyor.

Şimdiye kadar saydığımız özellikler yeteri kadar dikkat çekiciydi. Fakat GMC, ilginç özellikleri Hummer EV üzerine yüklemeye devam etmiş. CrabWalk adı verilen sistem ile araç, belli bir hıza kadar, ön ve arka tekerleklerin aynı yöne dönmesiyle çapraz olarak gidebiliyor. Amerikalı üretici bu özellik ile aracın arazi kabiliyetinin arttığını söylüyor. Arazi konusu açılmışken, araçta havalı bir süspansiyon sistemi yer alıyor. Bu sistem, aşırı arazi koşullarında aracı 14.9 cm yükseltebiliyor.

GMC Hummer EV, 112 bin 595 $ etikete sahip Edition 1 paketi ile piyasaya sürülecek. En zengin donanıma sahip olacak olan Edition 1 paketi beyaz dış renk ve bronz detaylara sahip Ay Ufku iç döşemesine sahip olacak.

Edition 1’den sonra, 2022 sonbaharında Hummer EV 3X piyasaya sürülecek. Üç motorlu sistem bu pakette korunacak fakat performans 800 beygir güç ve 12 bin 880 Nm tork seviyesine inecek. 480 km civarı menzile sahip olacağı söylenen bu paketin fiyatı ise 99 bin 995 $ olacak.

2023 baharında ise 89 bin 995 $ etikete sahip Hummer EV 2X piyasaya sürülecek. 625 beygir güç ve 10 bin 33 Nm tork değerlerine sahip çift motorlu bir sistemin yer alacağı bu paket, yine 480 km civarı bir menzile sahip olacak.

2024 baharında ise 2X‘in motorlarını kullanan fakat 400 km civarında bir menzil sunan bir model piyasaya sürülecek. Fiyatının ise 79 bin 995 $ olacağı açıklandı.

Şu anda 100 $ karşılığında rezervasyon kabul eden şirket, Hummer EV’yi 2020 sonlarında müşterileriyle buluşturacak.

Kaynak: Carscoops

 

 

 

Devamını oku

Genel

2021 Hyundai i20 N tanıtıldı!

Hot hatch i30 N‘in küçük kardeşi Hyundai i20 N tanıtıldı. Direkt Ford Fiesta ST ile rekabet edecek olan araç, WRC‘deki i20 Coupé‘den ilham alınarak geliştirilmiş.


İlginizi çekebilir: Dünyanın en hızlı seri üretim arabası artık SSC Tuatara!

reklam
MSI reklamı

Hyundai için N modelleri demek, performans demek. Bu yüzden ilk olarak performans verileriyle başlayalım. Sportif i20 , gücünü 1.6 litre hacmindeki turbolu GDi motordan alıyor. 201 beygir güç ve 275 Nm tork değerlerine sahip araç, yalnızca 1190 kg ağırlığında. 0-100 km/s hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlayan i20 N’in maksimum hızı ise 230 km/s olarak belirlenmiş.

Araç, maksimum tork değerini 1750 – 4500 dev/dk aralığında, maksimum güç değerini ise 5500 – 6000 dev/dk aralığında açığa çıkartıyor. i20 N’de kullanılan motor, Hyundai Grubu’ndaki başka araçlarda da kullanılan bir motor esasen. Fakat Güney Koreli üretici i20 N için özel turbo ve soğutma sistemleri kullanmış. Ayrıca motorda Hyundai’nin Sürekli Değişken Valf Süresi (CVVD) teknolojisi de yer alıyor. Önden çeker bir sisteme sahip olan araçta, N Corner Carving Differential adındaki sınırlı kaydırmalı diferansiyel sistemi opsiyon olarak sunuluyor.

 

Araç, Normal, Eco, Sport, N ve N Custom adında beş farklı sürüş moduna sahip. N Custom modunda sürücüler, diğer sürüş modlarının keyfi bir karmasını oluşturabiliyor. Ayrıca araçta devir eşleyici ve ayarlanabilir egzoz susturucusu da bulunuyor.

Hyundai, i20 N’in virajlarda daha keyifli bir sürüş sunması için şaside 12 farklı noktayı güçlendirmiş. Süspansiyonlarda ise güçlendirilmiş ön kubbeler ve yeni bir geometriye sahip mafsallar bulunuyor. Yeni sallanma çubuğu, yaylar ve amortisörlerle birlikte aracın tekerleklerindeki kamber açısı artmış ve frenler büyütülmüş.

Araçta, Hyundai SmartSense Gelişmiş Sürücü Destek Sistemi bulunuyor. Bu sistemde Ön Çarpışma Uyarısı, Ön Çarpışma Önleme Yardımcısı, Şerit Tutma Yardımcısı, Şeritten Ayrılma Yardımı, Kör Nokta Çarpışma Uyarısı, Akıllı Hız Sınırı Yardımı, Önden Gelen Araç Kalkış Uyarısı, Uzun Far Asistanı‘nın da dahil olduğu birçok güvenlik-destek donanımı yer alıyor. Ayrıca pist verilerini kaydedebilen Performans Sürüş Data Sistemi de araçta mevcut.

Altı farklı renk seçeneğiyle satışa çıkacak olan araç, Performans Mavisi, Yoğun Mavi, Polar Beyaz, Parlak Gri, Pirinç (Sarı renkli alaşım olan) ve Hayalet Siyah seçeneklerine sahip. Dış tasarımda kırmızı renkli detayları olan araç, agresif bir tasarım çizgisine sahip. Araçta 18 inçlik mat gri jantların standart geldiğini de belirtelim.

Hyundai i20 N, 2021 yılının 2. çeyreğinde Avrupa’da satışa çıkacak.

Kaynak: Carscoops

 

 

Devamını oku

Genel

WhatsApp Web, sesli ve görüntülü arama yeteneklerine kavuşuyor

Yazan:

whatsapp

COVID-19 salgınıyla birlikte görüntülü görüşme kullanımında büyük bir artış yaşanmasıyla; Facebook, Google MeetZoom gibi platformlar bu durumdan tam anlamıyla yararlandılar. WhatsApp, salgının başlangıç evresinde grup çağrı sınırını 8 kişiye yükseltmişti. Mobil tarafta rakipleriyle rekabeti sağlamayı başaran WhatsApp; masaüstü versiyonunda ise rakiplerinin gerisinde kalmayı sürdürdü. WhatsApp, mobil istemcilerde yıllardır bulunan iki özellik olan sesli ve görüntülü görüşme desteğini nihayet web sürümüne de getiriyor. WABetaInfo tarafından yapılan paylaşımda, web/masaüstü istemcisine (sürüm 2.2043.7) yönelik yeni bir güncellemenin ayrıntılarına ulaşıldığı ve sesli/görüntülü arama özelliği henüz geliştirme aşamasındayken çalıştırılabildiği belirtildi.


İlginizi çekebilir: WhatsApp bize ulaşın kısmını yeniliyor: Hataları bildirmek kolaylaştı

reklam
MSI reklamı

WhatsApp Web, mobil sürüm ile eşitliği sağlıyor

WhatsApp Web üzerinden çağrı alındığında, aramanın kabul edilmesine veya reddedilmesine olanak tanıyan bir açılır pencere beliriyor. Çağrının kabul edildiği esnada daha küçük bir pencere daha beliriyor ve mikrofonun sesini ve kamerayı açıp-kapatma gibi kontrollere erişim sağlanabiliyor.

whatsapp web
Sesli ve görüntülü aramalar Android ve iOS için WhatsApp’ta uzun yıllardır mevcut. Söz konusu özelliklerin web sürümüne getirilmesinde oldukça geç kalındığını rahatlıkla söyleyebiliriz. COVID-19 salgını nedeniyle çok sayıda insan evden çalıştığından, bilgisayarda daha fazla zaman geçiriliyor. Söz konusu özelliğin WhatsApp Web kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlayacağı aşikar.

whatsapp web
WABetaInfo, WhatsApp’a gelen özellikleri henüz yaygın olarak kullanıma sunulmadan önce düzenli olarak sızdırarak kullanıcılara fikir veren bir platform. WABetaInfo’nun WhatsApp ile bağlantılı olmadığını, dolayısıyla bahsedilen özelliklerin resmi olarak duyurulmadığını da ekleyelim. Geliştirilmekte olan bir özellik olduğundan, söz konusu özelliklerin ne zaman kullanıma sunulacağı şu an için bilinmiyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler