Sosyal medya

Google

Google Authenticator eski telefonumda kaldı derdine son!

Darüşşafaka

Google Authenticator eski telefonumda kaldı ne yapmalıyım? diyen kullanıcıların adeta imdadına yetişecek bir güncelleme yayınlandı. Normalde, bilerek veya bilmeyerek telefonumuzdan Google Authenticator silindi ise mecburen tüm hesaplarımıza girip yeniden ayarlamamız gerekiyordu, Google’ın bu haftadan itibaren yayınladığı güncelleme işte bu sorunu ortadan kaldırdı.


İlginizi çekebilir: Zoom uçtan uca şifreleme özelliğini nihayet sunmaya başlıyor


Günlük hayatta kullandığımız Google, Microsoft, Instagram vb. tüm kişisel hesaplarımızı parolayla koruyoruz; ancak teknolojilinin gelişmesiyle beraber kötü niyetli kişiler de kendilerini geliştirdiler ve parolalar da tek başına yetersiz hale gelmeye başladı. Bu yetersizliğe çözüm olarak geliştirilen iki faktörlü kimlik doğrulama teknolojisiyse, artık parolalar kadar hayatımıza nakşetmeye başladı.

Fakat iki faktörlü kimlik doğrulama teknolojisinde de adeta hayatımızı kabusa çeviren bir problem var; o da iki faktörlü kimlik doğrulaması için kullandığımız uygulamaların isteklerimizi tam karşılayamaması. Örneğin Google Authenticator gibi bir uygulamada 5 tane hesabınızın ekli olduğunu ve telefonunuzu da değiştirmek istediğinizi düşünün, normalde Google Authenticator uygulamasındaki tüm hesapları yeni telefona aktarmak için, tek tek hesaplarınıza girip ayarlamaları yeniden yapmanız gerekiyor ve bu aşırı derecede can sıkıcı bir durum.

reklam
Aorus reklamı

Google Authenticator eski telefonumda kaldı derdini bitiren güncelleme

Kimlik doğrulayıcı uygulamalarındaki bu zorluk sebebiyle, çoğu kullanıcı “Google Authenticator eski telefonumda kaldı, silindi ne yapmam lazım?” dertleriyle cebelleşmek zorunda kalıyordu; Google ise bu dertten mustarip olan kullanıcıları dinleyerek, Authenticator’a çok sevindirici bir güncelleme yayınladı. Artık, uygulamadaki tüm hesaplarınızı dışa aktarabilmeniz ve herhangi bir telefonda da o dışa aktardığınız dosyayı direkt içe aktararak tüm hesaplarınızı saniyeler içerisinde ayarlayabilmeniz mümkün olacak.

Authenticator uygulamasındaki hesapları dışa aktarma

Google Authenticator uygulamasının iOS ve Android sürümleri için eşzamanlı olarak yayınlanan güncellemeyle beraber eklenen özellik, Authenticator’un ayarlar kısmı üzerinden erişilebilir durumda. Tam olarak nasıl yapacağınızı aşağıdaki adımları takip ederek öğrenebilirsiniz:

 1. Google Authenticator’u açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve “Hesapları aktar” seçeneğini seçin.
 3. Açılan sayfadaki “Hesapları dışa aktarın” düğmesine dokunun.
 4. İstendiğinde, telefonunuzun kilit ekranı şifresini girin.
 5. Google’ın yapmanızı istediği diğer yönergeleri takip edin.

Hemen akabinde Google Authenticator, kayıtlı olan tüm hesaplarınızı size özel QR kod vasıtasıyla dışa aktaracaktır. İhtiyacınız olduğunda, yine aynı menüdeki içe aktarma seçeneğini kullanarak kayıtlı hesaplarınızı saniyeler içerisinde yeniden Authenticator’a ekleyebilirsiniz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
7 yorum

7 yorum

 1. Mesut

  21 Şubat 2021 at 22:37

  Binance uygulamasına kurdum. Google auth fakat tam sistemi anlamadığımdan Google auth sildim anahtarıda bilmiyorum. Binanceye giriş yapıyorum e-posta ve SMS ile .fakat para çekmeye gelince Google doğrulama istiyor.. sifirlama talebi istedim binanceden.. şimdi ne yapmalıyım Google auth tekrar indirdim..yeni anahtar talebinde bulundum bu iki uygulamayı tekrar nasıl kuracam bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Şner

   21 Mart 2021 at 20:44

   Ben de okex borsasında aynı problemi yaşıyorum. Birşey bulabildiniz mi?

 2. WinterBear

  21 Mart 2021 at 20:04

  google authenticatoru sildik aktarma yapmadan nasıl geri alıcaz peki

  • Fırat

   27 Mart 2021 at 18:17

   Malesef çözümü yok, 2FA kullandığınız siteye yazıp 2FA yi sıfırlamasını isteyebilirsiniz. Eğer silersem ne olur diye Bithumb Global de kullandığım 2FA yi sildim daha sonra Bithumb a yazdım onlarda bana kimlik bilgisi vs. İstrdiklerine dair mail attılar belgeleri tamamladıktan sonra 2FA yi sıfırladılar. (Bithumbda ki parayı çekip denemek için yapmıştım)

   • Rıza

    28 Mart 2021 at 10:19

    Merhaba bizde bithumb’da onay sms’lerini alamıyoruz.SMS alabilmek için yapmadığımız kalmadı. Hatta authenticator dahil maalesef sildik. Şu an ne yapmamız lazım süreci anlatabilir misiniz lütfen.

 3. Bülent

  25 Mart 2021 at 07:20

  Bende yazılan durumları uyguladım olmadi bilen yokmu acaba 😔

  • Fırat

   27 Mart 2021 at 18:13

   Arkadaşlar maalesef geri dönüşü yok eğer borsalarda KYC yaptı iseniz borsaya google authenticator sıfırlamak istediğinizi iletin eğer onlar yapmazsa yapacak başka bir seçenek yok. Google ın yapacağı bir şey yok.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Play Store veri takibi konusunda Apple’ın izinden gidecek

Google
Darüşşafaka

Google, ‘dünya şifre günü’ olan 6 Mayıs’ta gizlilik ve güvenlik konusunda önemli yenilikler açıkladı. Öncelikle, 2 adımlı doğrulama (2-factor authentication) konusuna dikkat çeken teknoloji devi, bu konuda önemli bir yenilik duyurdu. Zira, 2 adımlı doğrulama artık tüm Google hesapları için varsayılan olacak. Google’ın güvenlik ve gizlilik konusunda yaptığı duyurular bununla sınırlı değildi. Şirket, son zamanların en tartışılan konularından olan kişisel veri takibi konusuna da değindi. Hatırlayacağınız üzere, Google’ın en dişli rakiplerinden Apple yakın zamanda bu konuda önemli iki adım atmıştı. İlk olarak, Apple, App Store’da uygulamaların hangi verileri topladıklarını beyan etmelerini yeni Uygulama Gizliliği Etiket’leriyle (App Privacy Labels) zorunlu kılmıştı. Bunun yanında, son iOS güncellemesiyle de uygulamaları bu gibi kişisel veri toplama işlemleri için kullanıcıdan izin almaya mecbur bırakmıştı. Görünüşe göre Google,  bu konuda Apple’ın gerisinde kalmak istemiyor. Google Play Store’da yer almak isteyen uygulamalar artık hangi verileri topladıklarını açıklamak zorunda kalacak. İşte Google’ın kişisel veri güvenliği konusundaki yol haritası…

Google, App Store’daki Uygulama Gizliliği’ne benzeyen bir listeleme sistemi oluşturuyor

Google

Apple’ın kullanıcılarının kişisel verilerini koruma konusunda attığı adımlar, görünüşe göre Google’ı da harekete geçirdi. Zira, bugüne kadar Play Store’daki güvenlik açıklarıyla gündeme gelen şirket, sonunda bu konuda önemli bir adım atıyor. Artık Android kullanıcıları da uygulamaların hangi kişisel bilgilerine eriştiğini uygulamayı indirmeden bilebilecek.


Bu haberi de sevebilirsiniz: Apple komisyon alamadığı için Netflix’i cezalandırmak istemiş!

reklam
Aorus reklamı

Google Play Store’da yer alacak bu güvenlik ve gizlilik kısmının resmi adı henüz belli değil. Ancak şirkete yakın kaynaklara göre, bu bölümün adı “Uygulama Gizlilik Bilgisi (App Privacy Information)” olabilir. Peki bu “Uygulama Gizlilik Bilgisi” nasıl çalışacak ve ne işe yarayacak? Daha önce de söylediğimiz gibi, bunu App Store’daki benzer kısım gibi düşünebilirsiniz. Özetle, bu alanda uygulamaların hangi kişisel bilgilerinizi topladığını, bu bilgileri başkalarıyla paylaşıp paylaşmadığını, paylaşıyorsa ne amaçla paylaştığı ve bu bilgileri ne gibi güvenlik önemleriyle sakladığını görebileceksiniz. Tabi, Play Store’daki bu gizlilik bilgileri kısmı bununla sınırlı kalmayacak. İşte Google’ın bu alanın neler içereceğiyle ilgili açıklaması:

Google Play Store Uygulama Gizliliği bölümünde yer alacak bilgiler:

 • Hangi tip kişisel verinin toplandığı. Örneğin: “Detaylı Konum Bilgisi”, “Kişiler ve Rehber”,  “İsim, E-posta, Adres Gibi Kişisel Bilgiler”, “Fotoğraf ve Video Galerisine Erişim”, “Depolamadaki Diğer Dosyalara ve Uygulama Bilgisine Erişim”.
 • Toplanan bu kişisel verilerin nasıl kullanıldığı. Örneğin: “Bu verinizi uygulamanın x fonksiyonu için kullanacağız.” veya “Bu verinizi uygulamayı size özel kişiselleştirmek için kullanacağız.”
 • Uygulamanın bilgilerinizi saklarken ne gibi bir şifreleme (encryption) yöntemi kullandığı.
 • Uygulamanın “Google Aileler” kurallarına uyup uymadığı.
 • Uygulama, kişisel verinizi toplamadan da iş görebilir durumda mı.
 • Söz konusu uygulamanın güvenlik kısmının üçüncü parti bir kurum tarafından onaylanıp onaylanmadığı.
 • Söz konusu uygulamanın kullanıcının istemesi halinde topladığı kişisel verileri silip silmeyeceği. Buna ek olarak, kullanıcıların uygulamayı silmesi halinde kişisel verilerine neler olacağı.

2022’nin başında yürürlükte

Google

Google’ın bugün bu konudaki tek duyurusu yeni özelliğin neler içereceği değildi Buna ek olarak, ünlü teknoloji de bir de yeni özelliğin detaylı bir zaman çizelgesini paylaştı. Buna göre, süreç bugünkü resmi duyuruyla başlıyor. Akabinde, Android geliştiricileri 2021’in üçüncü çeyreğinde bu yeni politikanın kurallarına erişecek. Sıradaki adım ise geliştiricilerin özelliği Google Play Console’da kullanmaya başlaması. Bunun gerçekleşme tarihi ise 2021 son çeyreği. Herkesin beklediği adım ise önümüzdeki yılın başında geliyor. Zira, kullanıcılar bu tarihten itibaren Google Play Store’da uygulamaların veri takibi konusundaki politikalarını görebilecek. 2022 yılının ikinci çeyreği ise geliştiricilerin yeni politikaya uyum sağlamaları için son tarih. Bu tarihten sonra, uygulama sayfalarını bu kurallara göre düzenlemeyen geliştiricilerin Play Store’la ilişiği kesilecek.

Son olarak, Google, bu yeni kurallara uyma zorunluluğunun kendi uygulamaları için de geçerli olduğunu söyledi. Hatırlayacağınız üzere, Apple da aynı yolu izlemişti. Haberimizi bitirmeden, Google’ın bu yeni kurallarında Apple’dan daha üstün olduğu bir konudan da bahsedelim. App Store’dakinin aksine, Google Play Store’daki uygulamaların gizlilik iddialarını tarafsız üçüncü parti firmalar denetleyecek. Tabi bu bir zorunluluk değil.  Tamamen uygulamanın insiyatifine bırakılıyor. Ancak, yine de hiç yoktan iyidir diyebileceğimiz bir durum. Hatırlayacağınız üzere, Apple bu konuda uygulamaların yanlış bilgiler paylaştığı yönünde çok eleştiri almıştı. Bundan dolayı, Google’ın bu konuda bir adım daha ileri gitmesi biz kullanıcılar açısından güzel.

Google’ın yeni gizlilik kuralları hakkında sizin fikriniz ne? Bu kurallar yürürlüğe girince, Play Store’da uygulama indirmeden bu bilgilere göz atacak mısınız? Uygulamayı indirme kararınızı ne kadar etkileyecek bu yeni politika? Bu yeni kısımdaki bilgiler konusunda eksik bulduğunuz bir şey var mı? Ya da şu da olsaydı iyi olurdu dediğiniz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: TechCrunch, GoogleAndroidDevelopersBlog

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Google

Google Meet arayüz değişikliği ve yeni özelliklerle geliyor!

Yazan:

google meetVideo konferanslar, birçok kullanıcıya anksiyete yaşatıyor!
Darüşşafaka

Google, masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanıcıları için önümüzdeki ay Meet arayüzünü yenilemeyi planlıyor. Web için geliştirilen yeni Meet arayüzü video akışlar ve toplantıları görüntülemeyle ilgili bir takım iyileştirmeler içeriyor.


Benzer kategoride haber önerisi: iPhone depolama alanı nasıl boşaltılır? İşte ipuçları


Google Meet, Google tarafından geliştirilen bir video konferans platformu. G Suite uygulamalarının bir parçası. Google Chat ile beraber Google Hangouts’ın yerine geçti. Google, Ekim 2019‘da Google Hangouts’ı kullanımdan kaldırmıştı.

google meet

reklam
Aorus reklamı

 

Getirilen değişiklikler Google Meet’i Zoom ve Microsoft Teams’in konumuna yakın bir yere taşıyor. Eğer görüşmeler sırasında kendi yüzünüzü görmekten sıkıldıysanız yakında görüntünüzü tamamen küçültmeniz mümkün olacak. Tamamen gizlemek istediğiniz durumda da uygulama size yardımcı olacak. Kendi görüntünüzü katılımcılar ızgarasında bir yere koymak ya da hareketli bir resme yerleştirme özellikleri de yeni iyileştirmeler arasında yer alıyor.

Özellikle tüm katılımcıların toplantı sekmesinin alt tarafında görünmesi ekranda görünen bir dosyaya odaklanmayı kolaylaştıracak. Ayrıca aramayı sonlandır düğmesi kamera ve mikrofon düğmelerinden uzak bir yerde yer alacak. Böylece sesi kapatayım derken yanlışlıkla aramadan çıkmak gibi bir durumla karşılaşmayacaksınız.

Meet ile kameranız sizi şaşırtacak

Kamera tarafında da iyileştirmeler sunan Meet, düşük ışık modunu hayata geçirmeyi planlıyor. Bu özellik karanlık bir odadaysanız sizi daha görünür kılmak için web kameranızı otomatik olarak ayarlayacak. Ayrıca güneşli bir günde pencereden fazla ışık geliyorsa yine optimize ederek görüntüyü daha güzel hale getirecek.

google meet, video konferans

Google Workspace aboneleri de önümüzdeki aylarda Google Meet için yeni bir otomatik yakınlaştırma özelliğine erişecekler. Google Workspace, Google tarafından abonelik tabanlı olarak sunulan, bulut bilişim verimliliği ve iş birliği sistemi araçları yazılımıdır. Abonlere sunulan bu özellik sayesinde sizi takip edecek ve hareket ederseniz kamera sizi konumlandıracak.

Google ayrıca önümüzdeki haftalarda Meet’e video arka plan değiştirme özelliği ekleyecek. Sınıf, parti ya da orman gibi seçenekler yer alacak. Ayrıca bu sahnelerin ilerde daha fazla seçenek sunması bekleniyor.

Pandemi dönemiyle birlikte önemi daha çok anlaşılan konferans sistemleri birbirlerinden özellikler almaya devam ediyor. Bu sayede elbette gelişimleri de hızlanıyor ve biz kullanıcılara daha kararlı uygulamalar sunuyorlar. Google Meet, Google’ın diğer yazılımları düşünüldüğünde gelişime açık ve lider olmaya aday bi uygulama. Elbette Zoom ve Microsoft Teams gibi rakipler var.

Meet’in ilerleyen zamanlarda ne gibi özellikler sunarak kullanıcıları çekeceğini merakla bekliyoruz.

 

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Gcam 8.1 modu Android akıllı telefonlara nasıl yüklenir?

Yazan:

Gcam 8.1, google kamera, android
Darüşşafaka

Gcam, Android cihazların kamerasından maksimum fayda sağlamamızı sağlayan bir kamera uygulaması. Google Pixel cihazlarının bu kadar iyi fotoğraf çekebilme sebeplerinin başında geliyor. Gcam uygulaması Pixel cihazlar için sunuluyor olsa da geliştirici topluluğu sayesinde bu uygulamayı diğer Android cihazlarda kullanabilmek mümkün.


Benzer kategoride haber önerisi: BluTV bu hafta sonu ücretsiz olacak: Nasıl üye olunur? Ne izlenir?


Gcam Nedir?

Kısaca Gcam, Google Kamera uygulamasını birkaç akıllı telefona getiren bir moddur. Bu mod sayesinde amiral gemisi ya da orta sınıf farketmeksizin fotoğraf sahnelerini güzelleştirebilirsiniz.

gcam, oneplus

reklam
Aorus reklamı

gcam, oneplus

Cep telefonu kameranızla aslında daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir kamera tek başına hiçbir anlam taşımaz. Yazılım ve donanım uyumu yüksek cihazların kamera performansı her zaman daha iyi olarak karşımıza çıkar. Apple cihazlarının kamerasının iyi çekiyo olarak anılma sebeplerinin başında bu geliyor. Çünkü donanım tarafıyla yazılım tarafı uyumlu çalışıyor.

Android cihazlara baktığımızda ise çok kaliteli sensörler bulunsa da bazı cihazların çoğu zaman bekleneni veremediğini görüyoruz. Bu noktada yeterli yazılımla cihazın donanımının beslenmediğini söyleyebilmek mümkün. Gcam yani Google Kamera böyle durumlarda Android cihazlarınızın imdadına yetişebilir. Daha önce videolarımızda da bu konuya değinmiştik.

Temel Özellikleri Nelerdir?

 • Birçok yeni özellik
 • Optimizasyonlar ve daha iyi uygulama yönetimi
 • Düğme algılamalı AUX modu
 • Her şey gelişmiş menü içerisinde konumlandırıldı
 • Hatalar giderildi

Test edilen cihazlar: OnePlus 3T, OnePlus 5T, OnePlus 6, OnePlus 7 Pro, OnePlus 7T Pro, OnePlus 8 Pro, OnePlus 8T, Samsung S20 Ultra, Poco x2, Poco X3, Redmi Note 7 Pro, Asus Zenfone

Bu uygulama yeterli şartların sağlandığı tüm Android cihazlarda çalışır.

Google Kamera 8.1 Android cihazınıza nasıl yüklenir?

Yeni mod neredeyse tüm android telefonları destekliyor. Yine de bazı kısıtlamalar bulunuyor. Cihazın en az Android 10 sürümünü çalıştırdığından emin olmalısınız. Android 9.0 ya da daha eski sürümlerde bu uygulamayı çalıştırmanız mümkün değil.

 • Bu linkteki apkindirin. (Bunun bir beta sürümü olduğunu ve bazı hatalar içerebileceğini unutmayın).
 • Seçin ve yükleyin. (Harici kaynaklardan uygulama kurulumuna izin vermeniz istenebilir. Uygulama güvenliği konusunda şüpheniz olmasın).
 • Ana ekranınızda ya da uygulamalar sekmenizde Google Kamera gözükecektir. Başlatabilirsiniz.

Önemli Not: Cihazınızda camera2.API‘nin etkin olduğundan emin olun. Bunu anlamak için Play Store’da “camera 2 API checker” yazmanız yeterli.

Ayarlar kısmından biraz kurcalayarak farklı modları ve uygulamayı keşfedebilirsiniz. Takıldığınız noktada rehber videolar yardımıyla ya da bizlere ulaşarak kameranızdan maksimum verimi alabilirsiniz.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler