Sosyal medya

Haber

Google Authenticator eski telefonumda kaldı derdine son!

Eğer yeni bir telefon almayı düşünüyorsanız veya çoktan aldıysanız şifreler ve bilgiler gibi önemli verilerinizi nasıl yeni cihaza aktarımını gerçekleştirebileceğinizi biliyor musunuz?  Ya da Google Authenticator eski telefonumda kaldı ne yapmalıyım? diyen kullanıcıların adeta imdadına yetişecek bir güncelleme yayınlandı. Normalde, bilerek veya bilmeyerek telefonumuzdan Google Authenticator silindi ise mecburen tüm hesaplarımıza girip yeniden ayarlamamız gerekiyordu, Google’ın bu haftadan itibaren yayınladığı güncelleme işte bu sorunu ortadan kaldırdı.


İlginizi çekebilir: Zoom uçtan uca şifreleme özelliğini nihayet sunmaya başlıyor


Günlük hayatta kullandığımız Google, Microsoft, Instagram vb. tüm kişisel hesaplarımızı parolayla koruyoruz; ancak teknolojilinin gelişmesiyle beraber kötü niyetli kişiler de kendilerini geliştirdiler ve parolalar da tek başına yetersiz hale gelmeye başladı. Bu yetersizliğe çözüm olarak geliştirilen iki faktörlü kimlik doğrulama teknolojisiyse, artık parolalar kadar hayatımıza nakşetmeye başladı.

Fakat iki faktörlü kimlik doğrulama teknolojisinde de adeta hayatımızı kabusa çeviren bir problem var; o da iki faktörlü kimlik doğrulaması için kullandığımız uygulamaların isteklerimizi tam karşılayamaması. Örneğin Google Authenticator gibi bir uygulamada 5 tane hesabınızın ekli olduğunu ve telefonunuzu da değiştirmek istediğinizi düşünün, normalde Google Authenticator uygulamasındaki tüm hesapları yeni telefona aktarmak için, tek tek hesaplarınıza girip ayarlamaları yeniden yapmanız gerekiyor ve bu aşırı derecede can sıkıcı bir durum.

Google Authenticator eski telefonumda kaldı derdini bitiren güncelleme

Kimlik doğrulayıcı uygulamalarındaki bu zorluk sebebiyle, çoğu kullanıcı “Google Authenticator eski telefonumda kaldı, silindi ne yapmam lazım?” dertleriyle cebelleşmek zorunda kalıyordu; Google ise bu dertten mustarip olan kullanıcıları dinleyerek, Authenticator’a çok sevindirici bir güncelleme yayınladı. Artık, uygulamadaki tüm hesaplarınızı dışa aktarabilmeniz ve herhangi bir telefonda da o dışa aktardığınız dosyayı direkt içe aktararak tüm hesaplarınızı saniyeler içerisinde ayarlayabilmeniz mümkün olacak.

Authenticator uygulamasındaki hesapları dışa aktarma

Google Authenticator uygulamasının iOS ve Android sürümleri için eşzamanlı olarak yayınlanan güncellemeyle beraber eklenen özellik, Authenticator’un ayarlar kısmı üzerinden erişilebilir durumda. Tam olarak nasıl yapacağınızı aşağıdaki adımları takip ederek öğrenebilirsiniz:

 1. Google Authenticator’u açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve “Hesapları aktar” seçeneğini seçin.
 3. Açılan sayfadaki “Hesapları dışa aktarın” düğmesine dokunun.
 4. İstendiğinde, telefonunuzun kilit ekranı şifresini girin.
 5. Google’ın yapmanızı istediği diğer yönergeleri takip edin.

Hemen akabinde Google Authenticator, kayıtlı olan tüm hesaplarınızı size özel QR kod vasıtasıyla dışa aktaracaktır. İhtiyacınız olduğunda, yine aynı menüdeki içe aktarma seçeneğini kullanarak kayıtlı hesaplarınızı saniyeler içerisinde yeniden Authenticator’a ekleyebilirsiniz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Ömer Faruk Doğan

7 yorum

7 Comments

 1. Mesut

  21 Şubat 2021 at 22:37

  Binance uygulamasına kurdum. Google auth fakat tam sistemi anlamadığımdan Google auth sildim anahtarıda bilmiyorum. Binanceye giriş yapıyorum e-posta ve SMS ile .fakat para çekmeye gelince Google doğrulama istiyor.. sifirlama talebi istedim binanceden.. şimdi ne yapmalıyım Google auth tekrar indirdim..yeni anahtar talebinde bulundum bu iki uygulamayı tekrar nasıl kuracam bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Şner

   21 Mart 2021 at 20:44

   Ben de okex borsasında aynı problemi yaşıyorum. Birşey bulabildiniz mi?

 2. WinterBear

  21 Mart 2021 at 20:04

  google authenticatoru sildik aktarma yapmadan nasıl geri alıcaz peki

  • Fırat

   27 Mart 2021 at 18:17

   Malesef çözümü yok, 2FA kullandığınız siteye yazıp 2FA yi sıfırlamasını isteyebilirsiniz. Eğer silersem ne olur diye Bithumb Global de kullandığım 2FA yi sildim daha sonra Bithumb a yazdım onlarda bana kimlik bilgisi vs. İstrdiklerine dair mail attılar belgeleri tamamladıktan sonra 2FA yi sıfırladılar. (Bithumbda ki parayı çekip denemek için yapmıştım)

   • Rıza

    28 Mart 2021 at 10:19

    Merhaba bizde bithumb’da onay sms’lerini alamıyoruz.SMS alabilmek için yapmadığımız kalmadı. Hatta authenticator dahil maalesef sildik. Şu an ne yapmamız lazım süreci anlatabilir misiniz lütfen.

 3. Bülent

  25 Mart 2021 at 07:20

  Bende yazılan durumları uyguladım olmadi bilen yokmu acaba 😔

  • Fırat

   27 Mart 2021 at 18:13

   Arkadaşlar maalesef geri dönüşü yok eğer borsalarda KYC yaptı iseniz borsaya google authenticator sıfırlamak istediğinizi iletin eğer onlar yapmazsa yapacak başka bir seçenek yok. Google ın yapacağı bir şey yok.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir