Sosyal medya

Akıllı Telefon

GM 20 ve GM 20 Pro Karşılaştırma | GM 20 ailesine detaylı bir bakış

Kabul etmek lazım ki General Mobile, GM 9 Pro modeliyle güzel satış rakamları yakalayabildi. Rüzgarı arkasına alan şirketin, GM 20 ve GM 20 Pro modelleri de birçok kullanıcı tarafından heyecanla bekleniyordu. Biz de, GM 20 ailesindeki cihazlardan birini satın almayı düşünen kullanıcılar için, 2 cihazı karşılaştırıyoruz.


İlginizi çekebilir: General Mobile GM 20 Pro incelemesi | 2.300 TL’ye daha ne olsun?!

reklam
Aorus reklamı

GM 20 ve GM 20 Pro arasındaki farklar neler

Bildiğiniz gibi artık 2.000 Türk Lirası’nın altında pek cihaz kalmadı. Videonun çekildiği gün itibariyle GM 20, 1.800 TL. Bu fiyat gerçekten çok iddialı bir konumda. GM 20’nin bu fiyat bandında pek bir rakibi de yok. GM 20 Pro içinse durum farklı. GM 20 Pro bu videoyu çektiğimiz gün itibariyle 2.300 TL gibi bir fiyatla satılıyor. Tabi fiyat böyle olunca, bu sefer kullanıcılar diğer rakiplere yönelebiliyor. Örneğin realme 6 şuanki fiyatıyla, bütçeyi azıcık daha artırıp 2500 TL’ye çıkabilen kullanıcılar için daha cazip bir seçenek olabilir. Aynı şekilde Galaxy M21 de öyle. Veya 100 TL daha uygun fiyatıyla realme 5i gibi bir seçenek var. Ama yine de gözünüze General Mobile cihazlarını kestirdiyseniz, gelin GM 20 ve GM 20 Pro arasındaki farklara bir göz atalım.

GM 20’de 4 GB Ram 64 GB dahili depolama mevcut. Bu değerler GM 20 Pro’daysa 6 GB Ram ve 128 GB depolama olarak sunuluyor. Böylece GM 20 Pro ile çoklu işlemleri daha sorunsuz yapabileceğiniz ve daha geniş bir depolama hacmine sahip olacağınızı söyleyebiliriz. Ama GM 20 satın alsanız bile, hafıza probleminiz olmayacaktır çünkü 2 cihazda da Micro SD kartla hafıza artırılabiliyor. Yani en kötü ihtimalle bir Micro SD kart satın alarak depolama alanınızı artırabilirsiniz.

Adventure İstanbul

İki cihazda da, IPS LCD panel kullanılmış fakat çözünürlükler arasında fark var. GM 20, HD+ yani 720p çözünürlükle sunulurken GM 20 Pro Full HD+ yani 1080p çözünürlükte bir ekranla sunuluyor. 2020 yılı standartları için HD+ bir ekran paneli biraz düşük kalıyor ama cihazın fiyatını da göz önüne alınca, kabul edilebilir bir panel olmuş. Keşke çözünürlük 1080p olsaymış dedim içimden; ama ekrandan çok da şikayetçi olmadım. Yani GM 20 Pro’da ekranımız hem daha iyi bir çözünürlüğe sahip hem de daha büyük. GM 20 Pro’da 6.3 inç bir ekran var. GM 20’deyse 6.08 inç. Yani ekranları göz önüne aldığımız zaman GM 20 Pro, daha ağır basan seçenek haline geliyor.

İşlemci tarafında durum ne

GM 20 Modelinde MediaTek’in Helio A25 işlemcisi mevcut. GM 20 Pro’daysa MediaTek’in Helio P70 işlemcisi mevcut. Her iki işlemci de 12 nanometrelik süreçle üretilen işlemciler. İşlemci güçlerini karşılaştırabilmeniz adına cihazlarla yaptığım AnTuTu test sonuçlarına göre; GM 20 Antutu’da 86.852 puan alırken GM 20 Pro 180.576 puan aldı. Yani arada ciddi bir performans farkı var.

Oyun tarafında da Pubg’de cihazlar oyunu oynamak için yeterli işlemci kapasitesine sahip. GM 20 Pro’yla PubG oynarken ciddi bir takılmayla karşılaşmıyorsunuz. PUBG’de GM 20 Pro, HD grafiklerde yüksek kare hızını destekleyebiliyor. GM 20 ise dengeli grafiklerde orta kare hızında oyunu oynatıyor. HD grafiklere, GM 20 ile maalesef çıkamıyorsunuz.

Kameralarda GM 20 Pro daha üstün gözüküyor

GM 20 modelinde 13 MP ana kameramız var. GM 20 Pro modelindeyse 48 MP. 20 Pro’da arka tarafa baktığınızda 108 MP yazıyor ama o durum biraz farklı. Bu 108 MP, yazılım destekli bir 108 megapiksel, lens kökenli değil. Bu modda, çekim yazılım desteğiyle gerçekleştiriliyor. Ek olarak itiraf etmem lazım ki tasarımsal anlamda bu kamera çıkıntılarının çok ince olması da hoş olmuş. Neyseki GM 20 ailesinde, diğer cihazlarda gördüğümüz gibi çok büyük ölçüde kamera çıkıntıları yok. Gelelim kameraların performansına. Geçmişe baktığımız zaman GM 9 Pro’da General Mobile kamera anlamında iyi iş çıkarmıştı. Biz o yüzden GM 20 modelleri için de iyi bir kamera performansı bekliyorduk. Ve Gerçekten de bu cihazlardaki kamera performansı beklediğimiz gibi iyi çıktı.

Ön kameralardan da bahsedeyim. 2 cihazda da damla çentik içinde bulunan bir özçekim kamerası var. GM 20’de bu kamera 8 megapikselken GM 20 Pro’da 16 megapiksel. İki cihazda da 1080p video kaydı alabiliyoruz 30 FPS’te. Cihazların ön kamera performansı da yeterli düzeyde. Gündüz çekimlerinde 2 cihaz da hem ön hem arka kamerayla başarılı performanslar gösterebiliyor. Uygun fiyata iyi kamera alayım diyorsanız GM 20 ailesi gerçekten de beklentilerinizi karşılayabilme potansiyeline sahip.

İki cihazda da, ekran kilidini açmak için fiziksel parmak izi okuyucularımız var. Bu parmak izi okuyucular cihazın arkasında konumlandırılmış. İkisi de stabil çalışıyor. Ben kullanım sürem boyunca bir sıkıntı yaşamadım. Yüz tanıma seçeneği de aynı şekilde 2 cihazda da stabil ve hızlı bir şekilde çalışıyor.

GM 20 ve GM 20 Pro’nun ekran kullanım süreleri birbirine yakın konumda

GM 20’de 4000 mAh, GM 20 Pro’da da 4050 mAh kapasiteli batarya var. İki cihaz da batarya konusunda yeterli. Hatta ben yine bir karşılaştırma klasiği olarak iki cihazda da Full ekran parlaklığında PC Mark batarya testi gerçekleştirdim. GM 20, 8 saat 33 dakika ekran süresi verirken GM 20 Pro 7 saat 17 dakika ekran süresi verdi. Arada yaklaşık 1 saatlik fark oluşmasının ana sebebi de GM 20’de hem ekran çözünürlüğünün daha düşük olması; bu sayede cihazın güç tüketimi de düşüyor; hem de işlemcinin daha az güç tüketiyor olması.

General Mobile GM 20 Pro’da bize Turbo Şarj sunduğunu söylüyor. GM 20, 7.5 Watt ile şarj oluyorken GM 20 Pro 10 Watt’la şarj oluyor. Şarj hızı konusunda kağıt üzerinde ciddi bir fark yok. Cihazların şarj olma süreleri de şu şekilde, ben sıfırdan tam şarja GM 20’yi 2.30 saat gibi bir sürede ulaştırabildim. GM 20 Pro için de durum yine aynıydı.

GM 20, Bluetooth 5.0 desteğiyle GM 20 Pro’nun önüne geçiyor

Şimdi, size GM 20’nin GM 20 Pro’dan daha önde olduğu bir noktadan bahsedeyim. GM 20’de Bluetooth 5.0 varken. GM 20 Pro Bluetooth 4.2’yle sunulmuş. Bu durum beni şaşırttı. GM 20’de Bluetooth 5.0 olması güzel bir şey tabi ama keşke GM 20 Pro’da da Bluetooth 5.0 olsaydı dedim ben. Herhalde bu noktada fiyat farkının fazla açılmaması için maliyetleri kısma yoluna gitmişlerdir diye düşünüyorum. Kablolu bağlantı tarafındaysa iki cihazda da USB Type-C girişi ve 3.5 mm jak girişi var. Zaten kutudan da bu cihazlarla kullanabileceğiniz kulaklıkların çıktığını da hatırlatayım.

Sonuç olarak eğer bütçeniz 1800 Türk Lirası’yla sınırlıysa GM 20 öne çıkan bir seçenek. Fakat ben bütçeyi biraz daha artırabilirim derseniz de ben GM 20 Pro’ya yönelmenizi tavsiye ederim. Çünkü ekran daha büyük ve çözünürlüğü de daha yüksek. GM 20 Pro’nun işlemcisi ve kamera performansı da daha iyi. Ama bana kalırsa hala GM 20 Pro’nun fiyat olarak birazcık da olsa aşağı yönlü bir hareket göstermesi lazım. Yani 2200 veya 2100 TL gibi fiyatlarla bulabilirseniz GM 20 Pro da hala tercih edilebilir bir seçenek. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefon

Xiaomi ‘den Açıklama Geldi;

Yazan:

Koltuğu devretmesine sayılı günler kalan ABD Başkanı Donald Trump, Çin Hükümetine yardım etme şüphesi barındırdığı için Xiaomi’ de dahil olmak üzere toplamda 9 Çinli şirketi kara listeye aldı.


İlginizi Çekebilir; Xiaomi de dahil 9 Çinli şirket ABD tarafından kara listeye alındı!

reklam
Aorus reklamı

Açıklanan karar dahilinde ABD’li yatırımcıların Xiaomi’ye yatırım yapması yasaklandı ve uygulanan yatırımların geri çekilmesi istendi.

Adventure İstanbul

Yapılan açıklamadan sonra Xiaomi Türkiye tarafından yapılan açıklama ise;

“Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır. 

Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır.”

Saygılarımızla,

Xiaomi Türkiye

Xiaomi’nin Öne Çıkan Telefonlarını Trendyol üzerinden satın almak için; https://ty.gl/lgs9suyh

Xiaomi’nin Öne Çıkan Telefonlarını Hepsi Burada üzerinden satın almak için; https://app.hps.im/d7ct/df5a598b

Devamını oku

Akıllı Telefon

2.300 TL Olursa Süper Olur 👍👍👍 | POCO M3 İnceleme

2.300 TL Olursa Süper Olur 👍👍👍 | POCO M3 İnceleme

POCO M3 incelemesiyle karşınızdayız. Daha önce Almanya’dan getirttiğimiz ve bu ay içerisinde ülkemizde satışa çıkması beklenen modelin detayları videomuzda!


İlginizi çekebilir; POCO M3 ELİMİZDE! | İşte beklenen telefon!

reklam
Aorus reklamı

2.300 TL Olursa Süper Olur 👍👍👍 | POCO M3 İnceleme

Xiaomi’nin 24 Kasım 2020 günü global lansmanını yaptığı POCO M3’ün kutu açılışını daha önce kanalımızda yayınlamıştık. (https://youtu.be/N80w6r-9Aaw adresinden bu videoya ulaşabilirsiniz).
Ayrıca POCO M3’ü nasıl edindiğimizi de yine bir video aracılığıyla sizinle paylaşmıştık. Bu cihazı bize hediye eden Selim’e bir kez daha teşekkür ederiz. (https://youtu.be/nEVSU7EyVwE adresinden bu videoya ulaşabilirsiniz).

Adventure İstanbul

Şimdi sıra geldi yurt dışında 150 USD fiyatla satılan POCO M3’ün incelemesine.
Bu videomuzda Ersin 10 günü aşan bir süre kullandığı POCO M3’ü sizlere anlatıyor. 10 gün boyunca çektiği tüm fotoğrafları da sizlerle paylaşıyor.
Türkiye’de kaç TL fiyatla satılırsa ilgi göreceğini anlatıyor.
Tabii ki bunu yaparken güncel dolar kurunu baz alıyor ve M3’ün ülkemizdeki olası satış fiyatını hesaplıyor.
POCO M3 modelinin Xiaomi Mi Note 10 Lite ve benzer cihazlarla kıyaslama videoları da yakında kanalımızda olacak.

Telefonun Teknik Özellikleri:

İşlemci: Qualcomm Snapdragon 662
GPU: Adren 610
İşletim Sistemi: Android 10
Arayüz: MIUI 12
Bellek: 4GB RAM + 128GB ROM
Ekran: 6,53″ FHD+
Batarya: 6.000 mAh (18W hızlı şarj desteği)
Arka Kamera: 48 MP’lik ana kamera + 2 MP’lik makro kamera + 2 MP’lik derinlik sensörü
Ön Kamera: 8 MP
Boyutlar: 162,3 mm yükseklik, 77,3 mm genişlik, 9,6 mm kalınlık
Ağırlık: 198 gr

POCO M3 modeli ile alakalı sorularını yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz. Aynı zamanda kıyaslamamızı isteyeceğiniz modelleri de belirtmeyi unutmayın!

Devamını oku

Akıllı Telefon

Huawei Mate 40 Pro “Derinlemesine” İnceleme | Yılın son bombası?!

Huawei Mate 40 Pro "Derinlemesine" İnceleme | Yılın son bombası?!

Huawei Mate 40 Pro derinlemesine incelemsiyle karşınızdayız. Huawei’nin son bombası Mate 40 Pro’nun sunduğu avantajlar ve çeşitli özelliklerini ayrıntılı olarak aktarıyoruz.


İlginizi çekebilir; MATE 40 PRO ISINIYOR MU? | 60 dk 4K 60 fps video kaydı ile denedik!

reklam
Aorus reklamı

Huawei Mate 40 Pro “Derinlemesine” İnceleme | Yılın son bombası?!

Huawei Mate 40 Pro ile çekilen fotoğraf örnekleri için; http://hwp.to/38aOvyV

Adventure İstanbul

Mate 40 Pro, 2020 yılını sorunlu geçiren Huawei’nin son kozu olarak dikkat çekiyor. Kirin 9000 yonga seti ile en güçlü mobil işlemci kümesini kullanan cihaz, kamera, performans ve birçok konuda ön plana çıkıyor.

Mate 40 Pro ekran özellikleri

Huawei Mate 40 Pro, 6,76 inç kavisli bir OLED ekran ile geliyor. 88 derece eğimli ekranı şık bir görünüm sunarken, tek elle kullanım için uygun hale getirilmiş. Avucunuzdan gelen ekran temasları yapay zeka ile fark edilerek telefonda takılma gibi sorunların önüne geçiyor. Yüksek tazeleme hızı konusunda 90 Hz sunabilen bu ekran, HDR10 desteği de sağlıyor.

Kamera, o nasıl kamera?!

Telefonda üç arka ve tek ön kamera yer alırken, arkada dördüncü sensör olarak lazer bir sensör, önde de yardımcı bir 3D TOF sensörü konumlandırılmış. 50 MP ana kamerada 1/1,28 inç boyutunda bir lens kullanılıyor. RYYB renk filtesi, otomatik odak ve lazer AF desteği mevcut. 20 MP değerindeki ultra geniş açılı kamera özellikle video odaklı bir lens. Bu lens ile gerçekten oldukça iyi video çekimleri HDR destekli çekimler de yapabiliyorsunuz. 13 MP telefoto lens ise 5x optik, 10x hibrit ve 50 kata kadar da dijital hakınlaştırma desteği ve OIS barındırıyor.

Ön kamera 13 MP çözünürlüğünde ve yardımcı 3D TOF sensör ile gerçekten inanılmaz bir hızda odaklama yapabiliyor. Hem ön hem arkada 4K 60 fps video desteği sunuyor olması güzel. Ancak 10 dk sınır koyulmasını anlayamadık. Yaptığımız testlerde Huawei Mate 40 Pro cihazında aşırı ısınma da görmedik.

Performans kralı Kirin 9000

Huawei’nin 5nm sürecinden geçen, 15 milyardan fazla transistör barındıran yeni nesil yonga seti Kirin 9000 birçok konuda bir hayli iddialı. Benchmark skorlarında zirveye farkla oturan bu yonga seti, NPU kanadında da yapay zeka için muhteşem işler yapabiliyor. Telefonda yer alan Mali-G78 MP24 grafik işlem birimi ise oyun noktasında her türlü desteği vererek en yüksek ayarlarda oyun deneyimini sorunsuz karşılıyor.

Telefonda 8 GB bellek ve 256 GB UFS 3.1 depolama da mevcut. Dilerseniz Huawei Nano Memory ile depolama alanını artırabilirsiniz. Ancak bu zor bulunan ve pahalı bir kart. Bu nedenle 256 GB da yeterli olacaktır gibi.

Eksikler kapatılmış bir telefon

5G desteği, Wi-Fi 6, BT 5.2, NFC ve kızılötesi gibi bağlantı teknolojileri destekleyen Huawei Mate 40 Pro, eksikleri tamamen kapatmış. Artık oldukça iyi video çekerken, aynı zamanda 66 Watt değerinde süper hızlı bir şarj da sağlıyor. Dilerseniz 4.400 mAh bataryayı 50 Watt kablosuz şarj cihazı ile de doldurmak mümkün.

Genel olarak video performansı oldukça toparlanmış, stereo hoparlör, IP68 gibi desteğiyle beklenen, istenen yeniliklerin getirildiği bir cihaz olarak karşımızda Mate 40 Pro. Fiyatına diyecek bir şey yok, ancak alan kişi memnun olarak yıllarca kullanacaktır.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler