Sosyal medya

Arttırılmış Gerçeklik

Facebook Messenger için, AR efekt geliştiricilerine müjde!

Facebook Messenger, Instagram

Facebook, AR efekt geliştiricilerinin, yaptıkları efekti Instagram dışında artık Messenger ve Portal platformlarında da yayınlamasına izin vereceğini duyurdu.


İlginizi çekebilir: Facebook Connect 2020: Oculus Quest 2 ve daha fazlası

reklam

Facebook, artırılmış gerçeklik efektleriyle uğraşan ve bu alanda çalışmalar yürüten insanların, çalışmalarını paylaşabilecekleri yeni platformları açıkladı. Dünkü Facebook Connect etkinliğinde şirket, üçüncü taraf içerik oluşturucuların hem Messenger hem de Portal‘a erişebileceklerini böylelikle oluşturdukları efekti buralarda yayınlayabileceklerinin müjdesini verdi. Bu bağlamda Facebook’un AR efekt yazılımı Spark AR Studio’da oluşturduğunuz efektleri artık Messenger platformuna da yayınlayabileceksiniz.

AR efekt geliştiricilerine Facebook Messenger desteği!

Facebook Messenger, AR efekt

reklam
Aorus reklamı

Burada kafa karışıklığı yaratmaması açısından, ufak bir parantez açalım: Messenger’da AR efektleri zaten hali hazırda mevcut; ancak bunlar, Facebook’un kendi geliştirdiği efektler. Yeni açıklamanın ise, son kullanıcıların ürettiği AR efektlerini Messenger ve Portal platformunda yayınlayabilecekleri anlamına geldiğini ekleyelim. Facebook ekibi, kullanıcıların oluşturduğu efektleri Messenger ve Portal’da ne zaman yayınlayabileceklerini ise önümüzdeki yılın başlarında açıklayacağını söyledi.

400 milyondan fazla AR efekt geliştiricisi var

Facebook ayrıca dünkü etkinlikte Spark AR Studio’nun kullanım miktarıyla ilgili de güncel bilgiler verdi. Buna göre şu anda dünya çapında, hem Facebook hem de Instagram’da bir milyondan fazla AR efekti yayınlayan 400 milyondan fazla Spark AR geliştiricisi bulunuyor. Ayrıca Facebook, son üç ayda 150′den fazla kullanıcı hesabı tarafından paylaşılan efektlerin Instagram’da bir milyardan fazla görüntülemeye ulaştığını da açıkladı. Şimdi Messenger ve Portal platformları için gelecek destekle birlikte bu sayı çok daha fazla artacak.

Genel olarak baktığımızda Facebook’un sahibi olduğu platformlarda AR teknolojilerine oldukça önem verdiğini görüyoruz. Bunların yanı sıra şirket, Ray-Ban ortaklığında artırılmış gerçeklik tabanlı akıllı gözlükler üzerinde çalıştığını da açıklarken, gelecek yıl bir çift akıllı gözlük piyasaya sürmeyi planlıyor.

Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı TV

BOE, MicroOLED ekran panellerini bu yıl piyasaya sürecek!

BOE

Çin‘in önde gelen ekran üreticilerinden BOE, bu yılın ikinci yarısında MicroOLED ekran panellerini piyasaya sürmeyi hedefliyor. MicroOLED paneller, sanal gerçeklik alanında oldukça kullanışlı olacak. BOE, Kunming BOE Display Technology aracılığıyla 2018 yılından beri MicroOLED paneller üzerinde çalışıyor. Şimdi ise firma, ilk kez bu çalışmalarını ticari bir faaliyete dökecek. Yani bu paneller sadece sanayi ürünü olarak değil, günlük hayatta da aktif olarak kullanılacaklar.


İlginizi çekebilir: Huawei, oyun konsolu ve oyuncu dizüstü bilgisayarı üzerinde çalışıyor!

reklam

MicroOLED teknolojisi nasıl üretiliyor?

MicroOLED teknolojisi, OLED teknolojisinde kullanılan cam alt tabaka yerine silikon bir alt tabaka kullanılarak geliştiriliyor. Bu sayede yüksek çözünürlüklü ve pek çok avantajı olan bir ekran deneyimi kullanıcılara sunuluyor. Akıllı telefonlarda ve televizyonlarda pikseller 40-300 mikrometre civarındadır. MicroOLED ile birlikte bu boyutlar 4-20 mikrometreye kadar gerileyecek. Ayrıca tepki süresi avantajıyla birlikte AR ve VR için bu panel türü oldukça idealdir. Geçtiğimiz yıl, Güney Kore merkezli Sunic Systems, BOE’ye MicroOLED panel üretimi için ekipman tedarik etti. Bununla birlikte, şirket bu yıl yeni panellerini üretmeye başlayacak.

BOE

reklam
Aorus reklamı

BOE‘nin haricinde LG Display de AR/VR cihazları hedefleyen bu yeni tip paneller üzerinde çalışıyor. Samsung Display ise henüz MicroOLED ürünlerinden herhangi birini açıklamadı. Son zamanlarda ortaya çıkan bir rapor ise Apple’ın TSMC ile ortak bir şekilde MicroOLED panel geliştirmeye başladığını gösteriyor. BOE‘nin henüz tam olarak hangi tarihte yeni panellerini tanıtacağı bilinmiyor. Fakat yılın ikinci yarısının yaz aylarında çıkması muhtemel gözüküyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Aksesuar

Apple Glass ile ilgili yeni bir patent ortaya çıktı!

Uzun yıllardır artırılmış gerçeklik alanında çalışmalar yapan Apple, buradan elde ettiği bilgi birikimini giyilebilir ürünlerde kullanmayı planlıyor. Markanın bu amaçla geliştirdiği tahmin edilen Apple Glass projesi, yeni patent başvurusu sayesinde bir kez daha ortaya çıktı!


İlginizi çekebilir: Epic Games günün ücretsiz oyunu: Night in the Woods

reklam

Apple Glass, dikkat çekici bir özelliğe sahip olabilir!

Apple’ın ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne bu ay yaptığı patent başvurusu, markanın akıllı gözlük modeliyle ilgili yeni bilgiler veriyor. “Yerelleştirilmiş Optik Ayarlara Sahip Görüntüleme Sistemi” olarak ifade edilen patent, artırılmış gerçeklik algoritmasına dayanıyor. Buna göre, artırılmış gerçeklik yardımıyla oluşturulan görüntünün parlaklık ayarı ortam ışığı ile otomatik olarak eşitlenecek. Böylece sanal nesnenin mümkün olan en gerçekçi şekilde görünmesi sağlanıyor.

apple glass

reklam
Aorus reklamı

Görünüşe göre artırılmış gerçekliği her noktada kullanacak olan Apple Glass, donanım tarafında da optik bileşenlerle donatılacak. Bu da miyop gibi görme kusurlarında numaralı gözlük gibi kullanım imkanı sağlayabilecek. Öte yandan, bütün bunları gerçekleştirmek için gözlüğün merkezinde 5 nm üretim tekniğine sahip bir işlemci ve watchOS işletim sisteminin yer alacağı belirtiliyor.

Apple Glass, bazı analistlerin tahminine göre en erken 2023 yılında satışa hazır hale gelecek. Dolayısıyla akıllı gözlüğün önünde daha uzun bir yol olduğunu söylemek mümkün. Son olarak akıllı gözlüklerin çıkışıyla beraber akıllı telefonlara olan ihtiyacın zamanla azalmasının beklendiğini de belirtelim.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Arttırılmış Gerçeklik

Sanal Gerçeklik Gözlükleri şantiyelerdeki verimliliği arttıracak !

Sanal Gerçeklik Gözlükleri şantiyelerdeki verimliliği arttıracak !

Topcon ve Vuzix sanal gerçeklik gözlükleri ile şantiyelerdeki verimliliği arttırmayı hedefliyor . Topcon’un MAGNET yazılımıyla birleştirilen Vuzix akıllı gözlükler şantiyelerde yeni bir çalışma modeli sunmayı hedefliyorlar.


İlginizi çekebilir:Covid VR satışları arttırdı !

reklam

Sanal Gerçeklik Gözlükleri şantiyelerdeki verimliliği arttıracak !

Giyilebilir teknoloji ortamındaki geliştirmelere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Gerek donanım gerek yazılımların gelişmesi ile sanal gerçeklik gözlükleri her sektörde kendilerine yer bulmaya başlıyorlar. Akıllı gözlük sektörindeki en önemli firmalardan birisi olan Vuzix yeni bir ortaklık anlaşması duyurdu. Vuzix sanal gerçeklik gözlükleri dünya çapında çeşitli endüstrilerde kullanılıyor. Topcon ve Vuxix inşaat sektörü için yeni bir ortaklık kurdular. Vuzix Başkanı ve CEO’su Paul Travers “Topcon’un Akıllı Gözlüklerimizin inşaat ve araştırma pazarlarına ölçülebilir faydalar sağlayabileceğini kabul etmesi harika. Topcon’un MAGNET yazılımıyla birleştirilmiş Vuzix Akıllı Gözlüklerin yerinde üretkenliğe yardımcı olmasını ve projelerin daha ekonomik hale getirmesini hedefliyoruz. Uzun ve başarılı bir ortaklık için sabırsızlanıyoruz ”dedi.

Topcon Magnet yazılımı , dijital mühendislere, haritacılara, yüklenicilere ve yerleşim personeline çalışma kolaylığı sağlayacak. Akıllı gözlük camlarında görsel yardımlar sağlayarak enstrümanların sesli komutlarla kontrolünü sağlayan bu yeni teknoloji yazılımı, kullanıcının bir iş sahasındaki operasyonları daha hızlı ve doğru yürütmesine olanak sağlayacak.

reklam
Aorus reklamı

Sanal Gerçeklik Gözlükleri şantiyelerdeki verimliliği arttıracak !

Mühendisler, işaretçileri belirlemek ve kalite güvencesi için konumlandırma verilerine eller serbest erişim sağlayan akıllı gözlüklerden yararlanabilir. Şantiyelerdeki en büyük sorun olan güvenlik noktasını iyileştirmeyi hedefleyen firma kullanıcıların not defteri telefon yada tablete  ihtiyacını azaltarak, kullanıcıların işlem yapmak için sesli komutları kullanmasına olanak vererek  güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlayacağına inanıyor.

Topcon iş Geliştirme Müdürü Adam Box ortaklık sonrası şunları söyledi: “Vuzix sanal gerçeklik gözlükleri çok gelişmiş bir teknoloji. Bu gelişmiş teknolojiyi zaten popüler olan MAGNET yazılım paketimizle birleştirmek, gelişmiş üretkenlik, verimlilik ve düşük maliyetler ile bölgedeki birçok projede firmalara avantaj sağlayacaktır.

Topcon Positioning hakkında

Topcon Positioning Group, küresel inşaat, jeo-uzamsal ve tarım pazarları için hassas ölçüm ve iş akışı çözümlerinin önde gelen üreticisi ve dağıtıcısıdır. Şirketin genel merkezi California, Livermore’dadır. Borsada işlem gören firmanın hisseleri COVID19 sonrası hareketlenmesi beklenen inşaat sektörü çözümünü duyurmasının etkisi ile yatırımcıların dikkatini çekti.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler