Sosyal medya

Kripto Para

Ethereum Ağ Saldırısı Nasıl Gerçekleşti? ETH Son Durum

Ethereum blok zinciri, ağ düğümlerindeki fikir birliği hatasının neden olduğu istismarlar sayesinde ikiye bölündü. Ethereum geliştiricisi Marius van der Wijden tarafından bildirildiğine göre kimliği bilinmeyen kişi(ler) Geth’in eski sürümlerini etkileyen bir güvenlik açığından faydalandı.

Ethereum ağ saldırısı

Ethereum ağ saldırısı, Ethereum’un yazılım istemcilerinden biri olan Geth istemcilerinin eski sürümlerinden bazılarını, yani v1.10.7’yi etkiledi. Ethereum geliştiricileri haftanın başlarında 1.10.8 sürümünü yayınlamışlardı. Kullanıcıların bu sürümü güncellemiş olmaları gerekmekteydi.

5.000’den fazla Ethereum düğümü bulunmakta ve Geth istemcisi en popüler yazılım. Yazım sırasında Geth, diğer paralel istemcilerle karşılaştırıldığında en yüksek kullanıcı sayısına (3974) sahip. Geriye dönüp bakıldığında, toplam Geth kullanıcılarının yarısından fazlası, bölünme sırasında Geth istemcisinin eski sürümlerini kullanıyordu.

Ethereum ağ saldırısı Ethereum mainnette bir zincirin bölünmesi ile sonuçlandı ve  Ethereum istemcilerinin yaklaşık %50’sini etkisi altına aldı. Ethereum geliştiricisi Marius VanDerWijden, konu ile alakalı şu açıklamayı yaptı:

 “Görünüşe göre birisi @go_ethereum v1.10.8’de düzelttiğimiz hatayı buldu ve önceki sürümlere sahip tüm geth node’lerinin ağdan ayrılmasına neden olarak bundan yararlandı. v1.10.7 veya daha önceki bir sürümü çalıştırıyorsanız lütfen güncelleyin!!!”

Ardından Ethereum CoreDevs ekibinden biri olan Tim Beiko da konu ile alakalı bir açıklama yaptı ve  üç havuzun (Flexpool, Binancepool ve BTC.com) yanlış Geth versiyonunda madencilik yaptığını belirtti:

Ethereum fiyatı bu olaydan büyük ölçüde etkilenmemiş olsa da, birkaç zincir üstü ölçüm, durumun hafifçe bozulduğunu belirtiyor. Ancak ETH yatırımcılarının bir panik havasına kapılmamış olduklarını söylemek mümkün. ETH fiyatı yazı sırasında 3243 dolardan işlem görüyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir