Sosyal medya

Oyun

Epic Games Launcher, bazı işlemcilerde ısınma sorununa yol açıyor

epic games

Epic Games, özellikle son zamanlardaki kampanyalarıyla birlikte oyunculara yaptığı yatırımlara devam etse de; şirketin başka şeylerle de adı anılacak gibi.


İlginizi çekebilir: Google Chrome, daha güvenli ve etkili bir önbellek için çalışıyor

reklam
Aorus reklamı

Videocardz’tan gelen bilgilere göre bazı oyuncular Windows’ta oyun indirme ve yüklemek için kullanılan Epic Games Launcher sunucusuyla sorunlar yaşıyorlar. Görünüşe göre uygulama, AMD Ryzen ve Intel işlemcilerinin bazılarında fazla ısınmaya neden oluyor. Ayrıca bu sıcaklık artışı sadece bir oyun açıldığında değil, Launcher uygulaması açıkken de gözlemlenebiliyor. Üstelik uygulama aktif olduğu sürece pencerenin açık olması, arka planda olması hatta küçültülmüş olması bile durumda değişikliğe neden olmuyor.

Şu anlık bu sorunun nedeni tam olarak bilinmese de; Launcher uygulamasının arka planda devamlı olarak bazı işlemler yapması ve bunun da işlemciye fazladan yük olması ihtimali yüksek. Ki bahsettiğimiz sıcaklık artışı oldukça yüksek. Reddit üzerinden yaptığı paylaşıma göre bir kullanıcı, AMD Ryzen 7 5800X işlemcisinin pasif sıcaklığında Launcher uygulamasını kapatmasıyla birlikte 50°C’den 37°C’ye kadar gerileme gördü. Bu da pasif kullanımda yaklaşık %25’lik bir düşüş anlamına geliyor. Diğer kullanıcılardan gelen yorumlara göre ise yine uygulamanın kapatılmasıyla yaklaşık 20°C’ye kadar bir fark gözlemlenebiliyor.

Adventure İstanbul

epic games

Epic Games Launcher üzerindeki deneyler işlem fazlalığını doğruluyor

Konuyla alakalı Hot Hardware tarafından yapılan bazı denemelerde ise oldukça ilginç sonuçlar görülüyor. Açıkladıkları bilgilere göre, farklı bir bilgisayar üzerinde yaptıkları denemelerde Epic Games Launcher uygulamasının aynı anda beş farklı işlem yaptığı görüldü. Daha detaylı inceleme için ağ trafiğini göstermeye yarayan Glasswire ile yaptıkları testte ise; uygulamanın belirli aralıklarla yirmi iki farklı sunucuyla bilgi alışverişinde bulunduğu bilgisine ulaştılar. Bu durumların ise uygulamanın açık, ikinci planda veya küçültülmüş olmasından bağımsız halde gerçekleştiğini de not düşüyorlar.

Bu problemin görülmesinin ardından sorunu yaşayan bazı kullanıcıların Steam veya GoG gibi diğer servislerde de buna benzer bir durum olup olmadığını kontrol ettikleri, ancak hiçbirinde benzer bir sıcaklık yükselmesi görülmediği de belirtilenler arasında.

Yine de bu sorunun genel bir sorun olmadığını ve diğer Epic Games Launcher kullanıcılarının böyle bir sorun yaşamadığını da belirtmemiz gerekiyor.

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Nintendo Switch için “Pokemon Diamond” ve “Pearl” remake geliyor

nintendo switch

The Pokémon Company, Pokémon Presents 25th Anniversary yayınında birçok şey gösterme imkanı buldu. Yayında Pokémon Snap için daha etraflı bir bakış gösteren firma; aynı zamanda 2006 Nintendo DS oyunları Pokémon Diamond ve Pokémon Pearl oyunlarının Nintendo Switch remake duyurularını yaptı.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.155TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Gösterilen videoya göre şirket Nintendo Switch konsolunun donanımından oldukça yararlanmışa benziyor. Öyle ki Pokémon Sword and Shield benzeri tasarımlara sahip oyunların görselleri çok daha güzel gözüküyorlar.

Ayrıca The Pokémon Company konuyla alakalı bazı yorumlar da yaptı. Ana serideki bu yeni oyunlara “anlaşılması kolay, oyuncu dostu yeni eklentiler” getirdiğini söyleyen firma; aynı zamanda yakın menzil savaş sisteminin de oyunlarda yer aldığının altını çiziyor.

Adventure İstanbul

nintendo switch

Oyunda başlangıç Pokémon’u olarak Turtwig, Chimchar ve Piplup seçimi yapmak mümkün olacak. Aynı zamanda her oyunun kendine has bulunmayı bekleyen efsanevi Pokémon’ları olduğunu da görebiliyoruz. Brilliant Diamond tarafında bu Pokémon Dialga iken; Shining Pearl oyununda ise bu alanda Palkia yer alacak. Oyunların geçtikleri yer ise Sinnoh bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.

Aslına sadık kalacakları belirtilen bu oyunların çıkışı için ise fazla beklenilmeyecek gibi duruyor. Öyle ki Pokémon Brilliant Diamond ve Pokémon Shining Pearl remake versiyonlarının dünya çapında 2021 sonlarına doğru oyuncularla buluşması planlanıyor.

Devamını oku

Genel

PlayStation 5 için ilave SSD desteği yazın geliyor!

Yazan:

Playstation 5 türkiye fiyatı

PlayStation 5 oyun konsolu için ilave SSD desteğinin ne zaman geleceği belli oldu. Sony yaz mevsiminde depolama alanı sorununu çözecek.


Göz atman isteyebilirsiniz: Apple, giriş-çıkış birimi olmayan iPhone için veri kurtarma yolu arıyor!

reklam
Aorus reklamı

PlayStation 5 kullanıcıları depolama alanlarını arttırabilecek!

Oyun dünyasının en önemli aktörlerinden biri de kuşkusuz oyun konsolları. Sony, Microsoft ve Nintendo’nun başı çektiği bu rekabette, firmalar oyuncular için en iyisini yapmaya çalışıyorlar. PlayStation 5 ile yeni nesil oyun kavramını bir adım öteye taşımayı hedefleyen Sony, kullanıcılarını sevindirecek bir geliştirme ile bizleri karşılıyor. Oyun konsoluna 825 GB SSD yerleştiren firma, kullanıcılarına bu kapasiteyi arttırma imkanı verecek. Yaz mevsimi geldiğinde Sony, konsol içinde yer alan ilave SSD portlarını aktif hale getirecek.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

Adventure İstanbul

playstation 5, oyun, konsol

Hali hazırda sistem ile birlikte oyuncuya sadece 667 GB‘lık bir alan kalmakta. Özellikle son dönemde artan boyutlar nedeniyle bu depolama alanı yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle geliştirme yapma kararı alan Sony, PlayStation 5 içinde yer alan ilave portları aktif hale getirecek. Bu sayede kullanıcılar ilave depolama alanı ekleme imkanına sahip olacaklar. Ancak kullanıcıların Gen 4 özellikli bir SSD almaları gerekmekte. Öte yandan ilave SSD‘nin soğutma sistemi nedeniyle fan sesini de arttıracağı gelen bilgiler arasında.

Devamını oku

Oyun

Playstation Network kesintisi bazı oyunları etkiliyor

Playstation Network

Xbox Live kesintisinden bir gün sonra dün, Sony Playstation Network da bazı sorunlar yaşadı. Ama yaşanan problem Xbox tarafından biraz daha farklı duruyor. Playstation tarafındaki sorun sadece birkaç oyunu etkilemiş durumda. Sony PSN Durum sayfası da olayın farkında; PS Vita, PS3, PS4 ve PS5 platformlarında oyun, uygulama veya ağ kullanımlarında sorun yaşanabileceği belirtiliyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.159TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine göz atabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Sorun yaşanan oyunlara bakacak olursak; bazı oyuncuların Call of Duty: Warzone ve Minecraft oyunlarında çevrimiçi oynamaya çalışırken sorun yaşadığını görebiliyoruz. Diğer taraftan Fortnite gibi oyunlarda ise bir sorun yok gibi duruyor. Ayrıca Engadget tarafından yapılan testlere göre de PS5 üzerinde Fall Guys oyunu çalışırken; yine Call of Duty ve Destruction AllStars oyunlarının eşleme yapmadığı görülebiliyor.

Playstation Network

Adventure İstanbul

Playstation Network sorunu bir süredir devam ediyor

Playstation Network Durum sayfası dün yaptığı açıklamada sorunun birkaç saattir var olduğunu söylese de; kullanıcılar problemin daha önceden beri olduğunu belirtiyor. Downdetector sayfasına baktığımızda da çok öncesinden beri konuyla alakalı gelen bildirimleri görebiliyoruz.

Ancak bu durumda oyunların oynanabilmesi için çevrimdışı olmak gerekmiyor. Öyle ki sadece etkilenen oyunlar oynanamıyor ancak diğerlerinde bir sorun yok gibi gözüküyor. Dolayısıyla sorun çözülene kadar durumdan etkilenmeyen oyunların çalıştırılmasının yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler