Sosyal medya

Apple

Epic Games, Fortine oyuncularını iOS 14 konusunda uyardı!

Epic Games

Epic Games, Fornite oyuncularını uyardı. Firma yaptığı uyarıya göre, iOS 14 güncellemesinin ardından oyuncular oyunlarını kaybedebilir.


İlginizi çekebilir; Facebook, telif hakkıyla korunan görsellerin takibi için Rights Manager’ı Genişletiyor

reklam
MSI reklamı

iOS 14 güncellemesi sizi Fortnite’dan edebilir!

Epic Games ile Apple arasındaki gerilim hız kesmeden devam ediyor. Oyun içi satın alımlar konusunda gerginlik yaşayan iki firma, bir müddet kavgaları nedeniyle oyun dünyasını meşgul etmeyi başarmıştı. Apple‘ın Fornite‘ı uygulama mağazasından kaldırtması nedeniyle iyice alevlenen olay da, durum içerisinde Fortnite yükle iPhone cihazlarının yüklü fiyat etiketleri ile satılmasına kadar ilerlemişti. Halı hazırda hala Apple‘ın mağazasında bulunmayan Fortnite, iOS 14 sürümünün gelişinin ardından cihazlardan silinebilir. Konuyla ilgili uyarıyı Fortnie resmi Twitter hesabından yapan Epic Games oyunculara, eğer güncellemeyi yüklerken bütün uygulamaların silinmesine izin verirseniz oyunu bir daha yüklemelerinin mümkün olmayacağını belirtti.

Tabi bu durum karşısında Apple kullanıcıları iOS 14 güncellemesinden mahrum kalmayacak. Ancak kullanıcıların, eğer cihazlarında Fortnite var ise, yeni sürüm yüklemesi konusunda dikkatli olmaları gerekecek. Zira oyunun tekrardan yüklenmesi şu an için ne yazık ki mümkün değil. Epic Games‘in geliştirici hesaplarını dahi kapatan Apple ise, geri adım atmayı düşünmüyor. Microsoft’tan bu konuda tepkiler alan firma, biraz daha ileriye giderek Unreal Engine oyun motorunu da yasaklatmaya çalışmıştı. Mahkemece engellenen bu gelişme sonrasında firmanın yasakları sadece Fortnite ile sınırlı kaldı. Bakalım Apple kullanıcıları arasında yer alan Fortnite oyuncuları bu gerginlikten ne zaman kurtulacak bekleyip göreceğiz.

Taze mühendis, çizgi roman ve teknoloji sever.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

iMovie güncellendi: 4K 60FPS video paylaşma, HDR ve dahası!

Yazan:

Apple, video düzenleme uygulaması iMovie için kapsamlı bir güncelleme yayınlayarak HDR, 4K 60FPS ve daha bir sürü özellik getirdi. Yeni güncellemeyi iPhone veya iPad’inizden App Store’a gidip hemen yükleyebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Apple Glass, alışveriş yapanlar için karşılaştırma bilgilerini görüntüleyebilir!

reklam
MSI reklamı

Apple, iOS ve iPadOS işletim sistemlerini her geçen gün geliştirmeye devam ederken, mobil uygulamalarını da es geçmiyor. Bu hafta şirket, mobil video düzenleme uygulaması iMovie için yayınladığı 2.3 sürümüyle uygulamaya bir dizi yeni özellik getirdi.

Apple, bu güncellemeyle iMovie’de başlıkları, başlık stilini ve büyük harf kullanımını ayarlamak için kolay araçlarla yerleşik yazı tipleri kullanımını özelleştirmeyi basitleştirdi. Ayrıca videolarınızda kullanabilmeniz için üç yeni animasyonlu başlık seçeneği de ekledi.

iMovie 2.3

HDR ve 4K 60FPS desteği

iMovie ile artık Fotoğraflar kitaplığından Yüksek Dinamik Aralıklı (HDR) videoları görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Yalnız bu özellik sadece belirli cihazlarda destekleniyor:

 • iPhone SE‌ (2. nesil)
 • ‌iPhone‌ 8 Plus, ‌iPhone‌ X veya üstü
 • ‌iPad‌ mini (5. nesil), ‌iPad‌ (7. nesil) veya üstü
 • ‌iPad Air‌ 3 veya üstü
 • 10,5 inç ‌iPad Pro‌ veya üstü

Ayrıca 4K videoları saniyede 60 kare hızında içe aktarıp aynı şekilde paylaşma desteği de aynı şekilde iMovie’nin 2.3 sürümüyle birlikte uygulamaya eklendi. 4K 60FPS desteği de şu cihazlarda kullanılabiliyor:

 • iPod touch (7. nesil)
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone 7 veya üstü
 • iPad (6. nesil) veya üstü
 • ‌iPad‌ mini (5. nesil)
 • iPad Air 3 veya üstü
 • 10.5- inç iPad Pro veya üstü

Destekleyen bir cihazınız varsa iMovie kullanarak HDR ve 4K 60FPS videolarla ruhunuzdaki üretkenlik açlığını daha efektif bir biçimde giderebilir, ürettiğiniz içerikleri büyük bir zevkle paylaşabilirsiniz.

iMovie 4K 60FPS, HDR

Tüm bunların yanı sıra iMovie, küçük ama önemli yenilikler de kazandı.

2.3 sürümüyle iMovie uygulamasına gelen tüm yenilikler

 • Düzinelerce yerleşik yazı tipi arasından seçim yaparak herhangi bir başlığı özelleştirin.
 • Bir ızgaradan veya ön ayar yelpazesinden seçim yaparak, sayısal kaydırıcıları ayarlayarak veya görüntüleyicide damlalığı kullanarak herhangi bir başlığın rengini ayarlayın.
 • Bir başlığın varsayılan stilini, büyük harf kullanımını ve süresini hızla değiştirin.
 • Herhangi bir başlığın boyutunu ve konumunu ayarlamak için tutun ve sürükleyin.
 • iMovie ile üç yeni animasyonlu başlık arasından seçim yapın: Slayt, Bölünmüş ve çift renkli Kromatik
 • Filminize düz, gradyan ve desenli arka planlar ekleyin.
 • Herhangi bir arka planın renklerini özelleştirmek için renk seçiciyi kullanın.
 • Fotoğraflarınıza ve videolarınıza uygulanan herhangi bir filtrenin yoğunluğunu değiştirmek için kaydırıcıyı sürükleyin.
 • 4K videoları saniyede 60 kare olarak içe aktarın ve paylaşın.
 • ‌Fotoğraflar‌ kitaplığınızdan Yüksek Dinamik Aralık (HDR) videolarını görüntüleyin, düzenleyin ve paylaşın.
 • Bir proje veya video dosyasını paylaşmak ve çözünürlük, kare hızı gibi özellikleri seçmek için Paylaş sayfasının üst kısmındaki yeni seçenekler düğmesine dokunun.

iMovie’nin yeni sürümünü iPhone veya iPad’e App Store üzerinden hemen yükleyebilir ve bu özellikleri deneyimleyebilirsiniz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 Pro, LiDAR sayesinde boyunuzu ölçebiliyor

LiDAR

LiDAR Tarayıcı sayesinde, iPhone 12 Pro kişilerin boyunu otomatik olarak ölçebiliyor ve fotoğraf olarak kayıt altına alabiliyor.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 Pro ile çekilen video büyüledi

reklam
MSI reklamı

LiDAR ile boy ölçmek artık daha kolay

iPhone 12 Pro modelleri, gelişmiş artırılmış gerçeklik deneyimi için yeni bir LiDAR Tarayıcı içeriyor, ancak sensör başka benzersiz bir özelliği daha aktifleştiriyor: Ölçü uygulamasını kullanarak bir kişinin boyunu anında ölçebilme yeteneği. Apple’a göre, iPhone 12 Pro ile sandalyede oturan bir kişinin oturma yüksekliğini bile ölçebilirsiniz.

Ölçüm uygulaması görüntüde bir kişi algıladığında, yerden başının (veya saçının ya da şapkasının) tepesine kadar kişinin boyunu otomatik olarak ölçebiliyor.

LiDAR

Bir kişinin boyunu ölçmek için Ölçüm uygulamasını açın ve iPhone’u, ölçmek istediğiniz kişi ekranda başından ayaklarına kadar görünecek şekilde konumlandırın. Bir süre sonra kişinin başının (veya saçının ya da şapkasının) en üstünde bir çizgi görünecek; boy ölçümü ise çizginin hemen altında gösterilecek.

Sağ alt köşede yer alan dairesel deklanşör butonu da kişinin boy ölçüsü ile fotoğrafını çekip başkalarıyla paylaşmanıza olanak sağlıyor.

Bu özelliğin 2020 iPad Pro modelleri ve yaklaşan iPhone 12 Pro Max dahil olmak üzere LiDAR Tarayıcıya sahip cihazlarla sınırlı olduğunu da bir kez daha hatırlatalım.

 

Devamını oku

Aksesuar

MagSafe için Apple’dan uyarı geldi!

MagSafe

Apple, yeni MagSafe şarj cihazının deri kılıflarda dairesel izler bırakabileceği konusunda kullanıcıları uyardı ve aksesuarın 12W güç adaptörleriyle de uyumlu olduğunu belirtti.


İlginizi çekebilir: Apple Glass, alışveriş yapanlar için karşılaştırma bilgilerini görüntüleyebilir!

reklam
MSI reklamı

Apple, MagSafe ile ilgili bir dizi uyarılarda bulundu

Bilindiği üzere MagSafe şarj cihazı, daha yüksek şarj hızları sağlamak için iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’nun arkasına manyetik olarak takılan yeni bir Apple aksesuarı. Ayrıca yeni bir dizi kılıf ve diğer aksesuarlarla da uyumlu şekilde çalışıyor.

Apple, Cuma günü yayınlanan yeni bir destek makalesinde, MagSafe şarj cihazıyla iPhone’u  şarj ederken deri kılıf kullanan kullanıcıların telefona temas noktalarında dairesel izler görebileceğini belirtti.

MagSafe

Bununla birlikte bazı kullanıcılar, silikon bazlı kılıflarda da dairesel izler fark ettiğini bildirdi. Apple’ın, 6 Kasım’a kadar piyasaya sürmeyeceği iPhone 12 deri kılıfları hakkındaki özel uyarısı, temastan daha fazla etkilenebileceklerini gösterebilir.

Deri kılıflarla ilgili uyarının yanı sıra Apple, MagSafe ile ilgili ayrıntılardan ve en verimli uygulama yöntemlerinden de bahsetti. Apple’ın verdiği tavsiyeler şu şekilde:

 • iPhone ile MagSafe şarj cihazı arasına kredi kartları, güvenlik rozetleri, pasaportlar veya anahtarlık koymayın. Bu, manyetik şeritlere veya içlerindeki RFID etiketlerine zarar verebilir.
 • Sıcaklığa dikkat edin. Apple, MagSafe şarj cihazlarının iPhone’un biraz daha ısınmasına neden olabileceğini söylüyor. Bir cihaz çok ısınırsa Apple, kullanıcıların iPhone’larını ve şarj cihazlarını daha serin bir yere taşımaları gerektiğini belirtiyor.
 • iPhone 12 ve iPhone 12 Pro, bir MagSafe şarj cihazına bağlıyken Lightning kablosu da takılırsa MagSafe’in devre dışı kalacağı da belirtildi.

Şirket ayrıca, MagSafe şarj cihazının aslında en az 12W güç adaptörleriyle uyumlu olduğunu, ancak kullanıcıların 20W’lık bir şarj adaptörü veya daha fazlasını kullanmadıkça en iyi şarj hızlarını görmeyeceklerini de ekledi.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler