Sosyal medya

Drone

DJI Mavic Air 2 görüntüleri sızdırıldı

DJI

Drone piyasasında lider konumda bulunan Çinli üretici DJI, yeni modelini henüz tanıtmadan; ürünün görselleri sızdırıldı. Nisanda tanıtılması beklenen DJI Mavic Air 2, tasarımsal anlamda radikal değişikliklere sahip değil.


İlginizi çekebilir: En hafif drone: DJI Mavic Mini


DJI Mavic Air 2 hakkında neler sızdırıldı

Bildiğimiz üzere DJI Mavic Air serisinin ilk modeli 2018 yılının Ocak ayında tanıtılmıştı. Aradan iki yıldan daha uzun süre geçmesine rağmen Mavic Air’ın yeni modelini görememiştik. Sızıntılardan fark ettiğimiz üzere; Mavic Air serisinin ikinci modeli olacak olan Mavic Air 2 tasarımsal anlamda Mavic 2 serisinden çok da farklı değil. Gelin sızdırılan görsellere hep beraber göz atalım.

DJI Mavic Air 2

Tasarım, renk ve malzeme Mavic 2 ile büyük oranda benzer gözüküyor. Bildiğimiz üzere Mavic 2 modeli rüşdünü ispatlamış ve piyasada çok tutulmuş; stabil bir model olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda DJI, zaten güven uyandıran bu tasarımla fazla oynamayarak akıllı bir hamlede bulunmuş.

DJI Mavic Air 2

Orta kısımlara baktığımızda tıpkı Mavic 2’de olduğu gibi, LED ışık ve bazı sensörlerin yerleştirildiğini görüyoruz. Ayrıca kullanılan kanat sistemi de Mavic 2 ile aynı olan sessiz kanat sistemi.

DJI Mavic Air 2

Gimbal ve kamera sensörü ise gördüğümüz kadarıyla Mavic 2 ile aynı fakat Air modelinde kullanılan sensörün daha küçük olduğunu da söyleyebiliriz. Cihazın neresine bakarsak bakalım bir sensör olduğunu söylemek zor değil. Buna dayanarak cihazın 360 derece engellerden kaçınma yeteneği olacağını belirtebiliriz.

DJI Mavic Air 2

DJI’ın geçen sene yaptığı açıklamada 250 gramın üstündeki dronelarda, “ADS-B” adı verilen ve DJI dronelarının helikopter vs. gibi hava araçlarını algıladığında; risk teşkil etmemek adına kullanıcıya acilen uyarı verebileceği ve acil iniş yapmasını sağlayabilecek olan sistem üzerinde çalıştığını öğrenmiştik. Eğer sızıntılar doğru ise DJI Mavic Air 2 bu teknolojiye sahip ilk drone olacak. Bizce bu özellik, güvenliğin tam anlamıyla sağlanabilmesi adına bütün dronelarda standart olarak bulunmalı. Cihazın kumandasına baktığımızda ise fonksiyon tuşu, geri dönüş komutu tuşu, mod tuşu ve açma kapama tuşlarını görüyoruz. Ek olarak en altta dört adet batarya şarj seviyesini belirten LED ışıklar yerleştirildiğini görüyoruz. DJI Mavic Air 2 hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Drone

DJI Mavic Air 2 34 dakika uçuş süresi ile geliyor!

DJI Mavic Air 2

DJI Mavic Air iki yılın ardından güncellenerek Mavic Air 2 adıyla tanıtıldı. Kamera ve pil ömrü konusundaki iyileştirmeleri ile dikkat çekti.

İlginizi çekebilir: Meizu 17 serisi ön kayıtlara başladı!

DJI Mavic Air 2 Özellikleri

DJI Innovations Mavic Air modelinin geliştirilmiş hali olan Mavic Air 2’yi tanıttı. Önceki nesle kıyasla daha büyük ve daha ağır olan Mavic Air birçok yeni özellik ile birlikte geliyor. Bu yenilikler içerisinde 34 dakikaya çıkarılan pil ömrü ve kameradaki iyileştirmeleri dikkat çekti. Mavic Air 2018 yılında çıktığından bu yana ilk kez yenilendi. Ürünün sadece ikinci nesli olmasına rağmen tasarım anlamında büyük değişikliklere gidilmiş. Katlanabilir tasarımı sürdürülse dahi ürünün hacim ve ağırlığı selefine göre artmış durumda. Mavic Air 2 önceki nesle göre 12mm daha uzun ve 28mm daha geniş. Bunun yanı sıra 140 gram ağırlaşarak 570 gram ağırlık ile geliyor. Ayrıca katlanamayan kısmı yine önceki nesle göre daha büyük.djı Mavic Air 2

Kamera tarafında yapılan geliştirmeler ise oldukça ilgi çekici. Mavic Air 2 48MP fotoğraf ve 4K/60 fps video çekebilmekte. Tüm bu kamera özellikleri ile birlikte 34 dakikalık bir batarya ömrüne sahip ve 10 kilometreye kadar iletim mesafesine sahip. Spor modundaki maksimum uçuş hızı ise 19m/s.

Mvic Air 2

Mavic Air 2 artık sahne tanıma ve gece çekimi modlarına sahip. Bunların yanı sıra şirket akıllı uçuş özelliğini de önemli ölçüde geliştirdiklerini söyledi. Akıllı uçuş özelliği dahilinde drone yoluna çıkan engellere göre yeni bir yolu bağımsız olarak planlayabilmekte. DJI Mavic Air 2 hala katlanabilir bir yapıya sahip ve uzaktan kumanda ile yönetilmekte. Şirket yeniliklerine uzaktan kumanda konusunda da devam ederek yeni bir tasarım tercih etmiş. Mavic Air 2’nin kumandası geleneksel kumandasına göre daha büyük ve akıllı telefonlar için kenetleme yapısında da değişikliğe gidilmiş. Tüm bu güncellemeler ile Mavic Air 2 799 dolar fiyat etiketi ile satışa sunulmuş durumda ve drone sevenlerin ilgisini çekeceğe benziyor.

Devamını oku

Drone

DJI Mavic Mini, yazılım güncellemesi aldı

DJI Mavic Mini güncellemesi

Çin’in önde gelen drone üreticisi DJI, Mavic Mini modeli için yazılım güncellemesi yayınladı. Yeni güncelleme ile manuel olarak odaklama yapılabilecek; bunun yanı sıra çekimlerinizdeki beyaz dengesini manuel olarak kontrol edebileceksiniz. Güncellemede yer alan bir diğer sürpriz de 2.7 K ve 1080p çekimlere dahil olan ekstra FPS seçenekleri.


İlginizi çekebilir: DJI Mavic Air 2 fiyatı, lansmana kısa bir süre kala belli oldu


DJI Mavic Mini yazılım güncellemesi detayları neler

v01.00.0500 olarak adlandırılan yeni yazılım, DJI’ın büyük başarı yakalayan kompakt drone modeli Mavic Mini için kullanıcıların talepleri göz önüne alınarak yayınlandı. Cihazın en büyük eksiğinin manuel odaklama opsiyonu olduğu; adeta ağız birliği edilmişçesine bütün kullanıcılar tarafından dile getirildi. Kullanıcıların isteklerine kayıtsız kalmayan DJI bu opsiyonu da Mavic Mini kullanıcılarına sunarak iyi bir iş çıkardı diyebiliriz. Bu özellikle beraber cihazın profesyonel alanlardaki kullanımı da artacaktır.

Beyaz dengesinin manuel olarak ayarlanabilmesi ile ise, faklı ışık koşulları altında (örneğin bulutlu bir gün ya da açık ve güneşli bir gün) kullanıcının doğru ayarları yaparak istenilen görüntüyü yakalamasını kolaylaştıracak.

Yeni gelen FPS seçenekleri ise 1080p ve 2.7 K çözünürlükler için geçerli. 24 FPS seçeneğini de bu iki çözünürlük seviyesi için ekleyen DJI, kullanıcıların manzara pozlarında daha sinematik bir görüntü yakalayabilmesini amaçlıyor.

Mavic mini

Güncellemeyi nasıl edinebilirim

DJI FLY uygulaması veya DJI Assistant 2 üzerinden yeni güncellemeyi edinebilirsiniz.

Belirtmeden geçmeyelim, Mavic Mini için gelen yeni güncelleme sadece bunlarla sınırlı değil. Bazı özel koşullarda daha stabil uçuş ve uzaktan kontrol sisteminde iyileştirmeler de mevcut.

Güncelleme ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Drone

DJI Mavic Air 2 fiyatı, lansmana kısa bir süre kala belli oldu

DJI Mavic Air 2

En popüler drone üreticisi konumundaki DJI, Mavic Air 2 modelini satışa sunmaya hazırlanıyor. Lansmana çok kısa bir süre kalmışken ortaya çıkan sızıntılara göre Mavic Air 2 modeli, 799 Dolar fiyat etiketine sahip olacak.


İlginizi çekebilir: vLog için en ideal kamera! | DJI Osmo Pocket inceleme


Mavic Air 2

DJI Mavic Air 2 lansmanı öncesi neler biliyoruz

Mavic Air 2, daha önceki model olan Mavic 2’ye göre %50 daha büyük oranda bataryaya sahip olacak. Bu da daha uzun süre havada kalabilme ve daha uzun süre çekim yapabilmek anlamına geliyor. Mavic Air 2, havada 70 km/h hızlara kadar çıkabilecek. 48 MP’lik kamerası ile 4K çözünürlükteki çekimleri de destekleyebilecek.

3 yönlü stabilizasyona sahip olan Mavic Air 2 ile yaptığınız çekimlerde, sarsıntı, titreme, sallanma gibi problemler minimize edilmiş olacak. Active Track 3.0 teknolojisi ile de, herhangi bir cismin drone tarafından otomatik olarak takip edilmesini sağlayabileceksiniz.

27 Nisan 2020 tarihinde lansmanı yapılacak olan yeni DJI modelinin ne zaman raflarda yerini alabileceği ile ilgili DJI cephesinden yapılmış net bir açıklama henüz yok. Fakat lansman günü veya lansmandan kısa süre sonra ürün satışa açılacaktır diye tahmin ediyoruz.

Siz Mavic Air 2 fiyatını nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Mavic Air 2

Devamını oku