Sosyal medya

Genel

Çinli teknoloji devlerinden Corona virüsü mücadelesine büyük destek

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü artan vaka sayısı ile birlikte evrensel bir sağlık problemi haline geldiğini biliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü 14.500 kayıtlı vaka sayısı ile birlikte geçtiğimiz günlerde uluslararası acil durum ilan etti. Birçok ülke Çin’e seyahatleri yasakladı veya kısıtlama yoluna gitti.

İlginizi çekebilir: Taipei Game Show 2020, Koronavirüs nedeniyle ertelendi

reklam

Çinli teknoloji devleriden yapay zeka ile Corona virüsü mücadelesine büyük destek

Virüsün tedavisi için yapılan araştırmalara geçtiğimiz günlerde mobil telefon üretisi Huawei, e-ticaret şirketi Tencent, arama motoru Baidu(BIDU) ve TikTok uygulamasının sahibi ByteDance gibi büyük Çinli şirketlerden 115 milyon dolar bağış yapılmıştı. Ayrıca Alibaba şirketi kurucusu ve Çin’in en zengin adamı olan Jack Ma virüsün tedavisi için yapılan araştırmalara 14.4 milyon dolar bağışlamıştı. Yapılan yardımlar sadece Çin’le sınırlı kalmadı. Bill ve Melinda Gates vakfı 15 milyon dolar bağışta bulundu.

Çinli teknoloji devleri Alibaba ve Baidu  Corona virüsü ile mücadeleyi ekonomik desteğin bir adım ilerisine taşıdı. Yapay zeka ile çalışan gen sıralama araçlarını  virüsün tedavisi üzerine çalışan bilim adamlarının kullanımı açtı.

corona virüsü

Alibaba geçtiğimiz hafta Pekin’de bulunan İlaç Keşif Enstitüsü ile iş birliğine giderek Corona virüsü yapay zeka ile takip edebilmek için açık kaynak kodlu veri platformu oluşturdu. Şirket geliştirdikleri bu aracı virüs üzerine çalışan bütün enstitülerin kullanımına açtı.

Çin’in en büyük arama motorunu işleten teknoloji devi Baidu, RNA tahmin algoritması olan Linear-Fold’u genetik test kurumlarına, salgın önleme merkezlerine ve dünyadaki bilimsel araştırma enstitülerine açtı. Şirket algoritmasının, Corona virüsün RNA yapısın incelme süresini 55 dakikadan 27 saniyeye indirdiğini iddia ediyor.

Corona virüsü

Bu süreçte diğer büyük teknoloji şirketleri de salgını kontrol etmeye yardımcı olmaya çalışıyor. Google SOS alert uygulaması kullanıma sundu. Facebook ve Instagram  sürekli olarak virüs ile ilgili yanlış bilgi veren haberleri taramaya devam ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Hyundai i20’nin iç tasarımına ait yeni görseller paylaşıldı!

Hyundai‘nin küçük sınıftaki temsilcilerinden i20, radikal değişikliklerle yenilenerek karşımıza çıkacak. Üreticinin paylaştığı görseller ise i20’nin yüksek teknolojileri içeren iç tasarımını vurgular nitelikte.


İlginizi çekebilir: Ford Otosan salgın için maske üretimine başlıyor

reklam

Hyundai’nin yeni tasarım felsefesi olan “Sensuous Sportiness” ile (Türkçe’ye “duygusal sportiflik” olarak çevirebileceğimiz) daha dinamik çizgilere sahip olacak yeni i20, Ford Fiesta ve Peugeot 208 gibi segmentinin yıldızlarından biri olmayı hedefliyor. Güney Koreli üretici, yeni i20’nin iç tasarımı ile modern estetik ve tüm teknik özellikleri bir arada sunan geniş, havadar bir atmosfer yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Ön konsoldaki en dikkat çekici öğe, boydan boya uzanan havalandırma ızgarası oluyor. Yeni dijital gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemine ait her biri 10.25 inç büyüklükte iki ekran bulunuyor. Apple CarPlay ve Android Auto destekleyen yeni i20’de, kablosuz şarj ve 8 hoparlörlü Bose ses sistemi gibi özellikler de bulunuyor.

Hyundai’nin söylediğine göre yeni i20’de, segmentinin “en kapsamlı” güvenlik sistemi yelpazesi yer alıyor. Navigasyon tabanlı aktif hız sabitleyici, hem yaya hem de bisikletli algılama ile yeni nesil İleri Çarpışma Önleme Sistemi ve akıllı hız sınırlayıcı gibi özellikler bunlardan bazıları. Yeni i20 boyutları konusunda önceki modele göre 24 mm daha alçak, 30 mm daha geniş ve 5 mm daha uzun. Dingil mesafesi ise 10 mm kadar arttırılan aracın bagaj hacmi ise 25 litre daha büyüyerek 351 litreye çıktı.

Yeni i20’deki motor seçenekleri nasıl olacak?

99 beygir ve 118 beygir olmak üzere iki adet 1.0 litrelik T-GDI benzinli ünite bulunuyor. 99 beygirlik modelde opsiyon olarak, 118 beygirlik modelde ise standart olarak 48 V değerinde hafif hibrit sistem sunulacak. Üreticinin dediğine göre 48 V hibrit sistem, aracın CO2 emisyonunu %3-4 civarında azaltacak. Ayrıca bu T-GDI motorların ikisini de 6 ileri manuel ya da 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla almak mümkün olacak.

Yeni i20’nin baz modelinde bulunacak olan 83 beygirlik 1.2 litrelik MPi motor seçeneği, 5 ileri manuel şanzımanla alınabilecek. Polo ve Fiesta‘nın rakibi yeni i20’nin satışına bu yaz, Avrupa’da başlanması bekleniyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

ABD’den Huawei tarafının çip satın alımlarına limit!

Yazan:

ABD ile Huawei arasında yaşanan gerginlik sürüyor. Gelen yeni haberlere göre ABD, işlemci üretimi için çip satın alan firma için yeni bir limit getirmek istiyor.


İlginizi çekebilir; ABD Huawei için 45 gün ek süre verdi.

reklam

Amaç ABD pazarında Huawei etkinliklerini azaltmak

ABD ile Huawei arasında yaşanan casusluk davası gerginliği devam ediyor. Çin ile olan ticaret savaşları sebebiyle en çok hasar alan firmaların başında Huawei geliyor. ABD‘nin agresif adımları karşısında ayakta kalmaya çalışan Huawei yeni bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Zira ABD yeni bir lisans türü için çalışmalara başladı. Şöyle ki Huawei cephesinin donanım tedarik zincirini etkilemek amacıyla, çip üreten firmalara ABD‘den lisans alması zorunluluğu gelebilir. İlişkileri iyi olan ülkeleri de Huawei konusunda yönlendirmek isteyen ABD, bu karar ile elektronik piyasasına büyük bir hasar verebilir. Çünkü eninde sonunda bu lisans olayı yüzünden Huawei ile pek çok firmanın arası bozulacak. Bu limit durumunda da Huawei yeni alternatifler aramada zorlanmayacak iken, çip üreten firmalar yeni müşteriler aramak zorunda kalacaklar.

Amerikan yapımı ekipmanları ile donanım üretmeye devam eden Huawei, eğer gerçekleşirse bu hamleden sonra belli ki yeni iş ortakları bulmak için kolları sıvayacak. Sert bir ortamda geçen casusluk davası ile oldukça gerilen ilişkiler toparlanır mı bilinmez ama iki tarafın da davada savunduklarından geri adım atmayacakları çok açık. ABD ile yaşanılan gerginliğe rağmen üretimde geri kalmayan Huawei, Google servislerinin yer almadığı P40 serisini geçtiğimiz günlerde tanıttı.

Devamını oku

Diğer

Facebook Messenger bilgi servisi hazırlıyor!

Facebook Messenger platformu, COVID-19 hakkında bilgilendirecek bir bilgi servisi hazırlıyor!


İlginizi çekebilir: Facebook, bilgi kirliliğine karşı Messenger’a sınırlama getirecek!

reklam

Facebook Messenger bilgi servisi hazırlıyor!

    Facebook, geçtiğimiz günlerde sosyal medyadaki COVID-19 hakkında oluşan bilgi kirliğini önlemek adına çalışmalara başlamıştı. Facebook şu anda, Messenger üzerinden insanlara salgın konusunda doğru bilgileri ulaştırabilmek adına bir bilgi servisi hazırlıyor. Facebook, Perşembe günü yaptığı açıklamada bu servisin; internetteki bilgi kirliliğini önlemeyi ve evinde karantinada kalan insanları birbiriyle iletişimde tutmayı hedeflediğini söyledi.

    Messenger‘da son derece hızlı bir kullanıcı artışı görülüyor. Stan Chudnovsky yaptığı açıklamada “Küresel boyutta video konferans görüşmelerine katılan insanların sayısı %70 arttı ve insanlar video konferanslarda iki kat daha fazla zaman geçiriyor.” dedi.

Bilgi kirliliği ile savaşmak adına Facebook Messenger‘ın koronavirüs verilerini online olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHOHastalık Kontrol Merkezinden ve UNICEF‘den alacak.

Devamını oku