Sosyal medya

Kripto Para

Bitmex CEO’SU Arthur Hayes ABD yetkililerine teslim olacak

Kripto türev borsası BitMEX’in kaçak yöneticileri, ABD hükümeti ile bir teslim anlaşmasını tartışıyorlar. Bundan bir süre önce BitMEX borsası zor günler yaşamıştı. Şirketin kurucuları hakkında Amerikan yasalarını ihlal etmekten, BitMEX CEO’su Arthur Hayes dahil birçok yetkiliden şikayetçi olunduğu açıklanmıştı. Arthur Hayes ve borsanın dört yöneticisi ve ortak sahipleri, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmek ve kara para aklamakla suçlandı.

Resmi şikayete göre CFTC, BitMEX’in yasadışı olarak kaldıraçlı perakende emtia işlemleri, opsiyonlar, vadeli işlemler ve kripto para birimleri üzerinde takas sunduğunu iddia ediyor. Bu da platform kullanıcılarının 100 kata kadar kaldıraç kullanmalarına ve kripto fiyatlarındaki küçük dalgalanmalardan abartılı karlar elde etmelerine olanak tanıyor.

Soruşturmanın ardından Hayes ve beraberindeki iki yönetici daha görevlerini bırakmıştı. Şu anda, Hayes Singapur’da ikamet ediyor, ancak görüşmelere aşina olan kaynaklardan elde edilen mahkeme tutanaklarına göre, eski BitMEX CEO’su 6 Nisan’da Hawaii’de ABD hükümetine teslim olacak. Davadan sorumlu ABD avukat yardımcısı Jessica Greenwood’a göre, Hayes yurtdışında yaşamaya devam etmeyi planlıyor, ancak gerekirse New York’ta yargılanmayı kabul etti. Şirketin eski yetkililerinden Ben Delo’nun ise bu ay bitmeden New Yorklu yetkililere teslim olacağı gündemde yer alan iddialar arasında.

Eğer tüm bu iddialar gerçek ise, yaşanacak gelişmelerin piyasada nasıl bir etki yaratacağı merak konusu.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval