Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin ile ilgili Google’da en çok sorulan 10 soru ve cevabı

Bitcoin soruları

Bitcoin ve kripto paralar, geçtiğimiz yıldan bu yana çok daha geniş kitlelere ulaştı. Kripto paraların değerlerinin artması ve birçok sektörde Blockchain teknolojisinin konuşulması bunun en önemli nedenleri arasında. Hâl böyle olunca insanlar soluğu Google’da alıyor ve merak ettiklerini soruyor. Biz de bu makalemizde, global aramalarda en çok sorulan 10 soruyu ve bu soruların cevaplarını listeliyoruz.

İlginizi çekebilir: Kripto para terimler sözlüğü

1- Bitcoin nedir?

2009 yılında Satoshi Nakamoto rumuzunu kullanan anonim bir geliştirici tarafından geliştirilen Bitcoin, Blockchain veya Türkçe adıyla blok zinciri teknolojisini kullanarak çalışan bir kripto para birimi.

Dağıtık bir veri defteri şeklinde çalışan bu kripto para, bu yönüyle merkez bankaları tarafından basılan para birimlerinin aksine merkeziyetsizdir. Yapılan her işlem bloklara kaydedilir ve blok zinciri de bu şekilde oluşur.

2- Nasıl Bitcoin alınır?

Kripto paraları satın almak için yurtiçi ve yurtdışında hizmet veren borsaları tercih edebilirsiniz. Anlık fiyatların borsadan borsaya değişkenlik gösterdiğini unutmayın. Ayrıca kripto para borsalarının tümünde BTC olmasına rağmen altcoin’lerde durum farklılık gösteriyor. O nedenle eğer BTC değil de altcoin’lere yatırım yapmak istiyorsanız o coin’in seçtiğiniz borsada olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

3- Nereden Bitcoin alınır?

Ülkemizde güvenilir ve en çok kullanılan borsalar BTCTurk, Paribu ve Koineks olarak sıralanıyor. Bu borsalardan Bitcoin haricinde Ethereum, Litecoin ve Dash gibi farklı kripto paraları da satın alabiliyorsunuz. Daha çok altcoin’e ulaşmak ve al-sat yapmak isterseniz de en çok kullanılan yurtdışı borsaları arasında Binance, Kucoin, Bittrex gibi isimler bulunuyor.

Bitcoin soruları -2

Satın alabileceğiniz minimum tutar, tercih edeceğiniz borsaya göre değişkenlik gösterebilir. Ancak bugün 100 TL‘ye bile Bitcoin satın alabilmek mümkün.

4- Bitcoin’e yatırım nasıl yapılır?

Kripto para birimlerine yatırım yapan insanların birçoğu, bu teknolojinin gelecekte başta finans olmak üzere birçok sektörlerde devrim yapacağını düşünüyor. O nedenle de kripto paraları satın aldıktan sonra uzun dönem yatırım aracı olarak görüp, elinde tutuyor.

Bazı insanlar ise kripto para birimlerinin volatil yapısından ötürü al-sat yaparak kâr etmeye çalışıyor. Bu noktada her iki stratejinin de riskli olduğunu ve yatırım yapan kişinin riskleri göze alarak karar alması gerektiğini belirtelim. Ayrıca eğer uzun dönem yatırım planı yapıyorsanız, aldığınız coin’leri borsada tutmak yerine kendi dijital cüzdanınızda veya imkânınız varsa Ledger gibi fiziksel cüzdanlarda tutmanız güvenliğiniz için daha doğru olacaktır.

5- Bitcoin nasıl çalışıyor?

Bitcoin, ağda gerçekleşen tüm işlemleri herkese açık şekilde sisteme kaydeder. Şifrelemeyi kullandığı için de sistemi kandırmak ve blok zincirini değiştirmek neredeyse imkansızdır.

Ağa dahil olan herkesin şifrelenmiş açık ve gizli anahtar çifti vardır ve ortak anahtarlar bir hesap numarası veya adresi olarak kullanılır. Örneğin Ayşe Ahmet‘e BTC gönderirken, Ahmet‘in bu anahtar adresini kullanır.

İlginizi çekebilir: BTC para mı, yatırım aracı mı?

6- Bitcoin mining nedir?

Mining (madencilik), bir yandan ağda gerçekleşen işlemlerin onaylanması için kullanılan bir yandan da yeni Bitcoin‘lerin çıkarılmasını sağlayan sisteme verilen isim.

Mining işlemini direkt olarak bu iş için üretilmiş ASIC cihazlarla yapabileceğiniz gibi bilgisayarınızın ekran kartıyla da yapabilirsiniz. Hatta mobil cihazlarla bile madenciliği yapılabilen farklı coin’ler var. Ancak özellikle BTC tarafında artık algoritmanın çok zor olması ve artan madenci gücüyle birlikte kâr elde etmenin çok zor olduğunu da belirtelim. Ayrıca kripto paraların hepsi madenciliğe uygun bir yapıda değil.

7- Bitcoin mining nasıl yapılır?

Herkese açık bir sistem olduğu için dileyen herkes BTC mining yapabilir. Ancak yukarıda söylediğimiz gibi bu işten gelir elde etmek için elektrik tüketiminin ucuz olduğu bir yerde olmanız ve birden fazla ekran kartına veya ASIC cihazlara sahip olmanız gerekiyor.

Günümüzde insanlar gerekli donanımı elde ettikten sonra mining havuzlarına dahil olarak diğer insanlara beraber bu işlemi yapıyor ve sisteme yaptıkları katkı kadarınca BTC kazanıyor.

Bitcoin freelance

8- Kaç tane Bitcoin var?

Bitcoin 21 milyon adetle sınırlı. Şu anda ise bunun yaklaşık %80‘i yani 17 milyonu çıkarılmış durumda. Ayrıca her coin’in birbirinden farklı adette olduğunu belirtelim. Ayrıca bazı coin’ler madenciliğe açık bir yapıda gelirken, bazıları mine edilemiyor.

9- Bitcoin değeri ne?

Aynı dolar, TL ve altın gibi BTC fiyatı da her an değişiyor. Şu anda 1 BTC yaklaşık 11 bin dolar seviyesinde. Geçtiğimiz günlerde ciddi bir düşüşle 6000 dolara gerileyen kripto para birimi, Aralık 2017‘de ise 20 bin doları görmüştü. Gelecek ile ilgili ise tahmin edebileceğiniz gibi herkesin farklı bir görüşü var. İşin teknolojisine güvenenler ileride çok daha yüksek rakamlar görebileceğimizi söylerken bunun bir balon olduğunu ve patlayacağını iddia eden kişiler de var.

10- Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash bir Bitcoin forku. Türkçe’ye “çatallaşma” olarak çevrilen “fork” terimi, bir coinin kaynak kodlarından yola çıkarak farklı bir yolda ilerleyen yeni bir proje oluşturulmasına verilen isim. Ayrıca blok zincirinin bölünerek geliştirilmesi Hard Fork, bölünmeden geliştirilmesi ise Soft Fork olarak adlandırılır. BTC Cash bir Hard Fork‘tur.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Kerem Enginar

Yorum yapmak için tıklayın

0 Comments

  1. Emre

    24 Şubat 2018 at 13:16

    Çok güzel açıklamış!

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Aorus reklamı

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval