Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Bitcoin

Kripto Para Terimler Sözlüğü

kripto para terimler sözlüğü

Kripto paralar son dönemin en gözde konu başlıklarından biri. Gerek 2009 yılından bu yana sürekli değerlenmeleri gerekse de arkasında bulunan Blockchain teknolojisinin faydaları sebebiyle hem Bitcoin ismini hem de diğer kripto paraları her gün daha çok duymaya başladık.

Eğer siz de kripto paralara yatırım yapıyor veya bu konuyla ilgileniyorsanız bilmeniz gereken bazı terimler var. Bu yazımızda, Bitcoin ve diğer kripto paralar için kullanılan terimlerin anlamlarına yakından bakıyoruz. Ayrıca daha önce web sitemizde yer verdiğimiz “Bitcoin ve Dijital Para Rehberi“ne göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kripto Para Terimler Sözlüğü

Blockchain: Bitcoin ve birçok kripto para biriminin arkasında bulunan teknolojiye verilen isim. Türkçesiyle “blok zinciri” olarak ifade edilen bu teknoloji, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır.

Altcoin: Açılımı “Alternative coin” olan bu söz, Bitcoin haricindeki kripto paraları ifade eder.

Satoshi: Bitcoin’in yüz milyonda birine verilen isim. Sayıyla ifade edecek olursak 0,00000001 BTC. Nasıl ki doları 1 dolar veya 10 cent olarak bölüp ifade edebiliyorsak, Bitcoin için de aynısı geçerli.

Mining: Genellikle GPU veya bazı durumlarda CPU gücünü kullanarak kripto para çıkarma işlemine verilen addır. Her kripto para “mine” edilmez ve kripto paranın algoritmalarına göre mining işleminde teknik farklılıklar görülebilir.

Miner: Mining işleminin yapan kişiye verilen isim.

Mining Rig: Genellikle birden fazla ekran kartının bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve sadece Mining için kullanılan donanıma verilen isim.

Pool: Mining’de işlem zorluğunun artması sonrası ortaya çıkan ve Miner’ların güçlerini birleştirerek oluşturduğu havuz. Bu havuza dahil olan miner’lar işlem gücüne göre eşit şekilde pay alır.

Borsa (Exchange): Bitcoin ve diğer kripto paraları alıp satabildiğimiz platformlara verilen ad. Ülkemizde Paribu ve Bitturk yurtdışında ise Binance, Upbit gibi borsalar kripto para piyasasında en çok kullanılan borsalardan.

Adres: Bir kripto paranınn gönderilmesi/alınması/saklanması için kullanılan kod.  25-35 alfanumerik karakterden oluşur.

Örnek: 175tWpb8K1S7NmH4Zx6rewF9WQrcZv245W

Volatilite: Piyasanın çok dalgalı olduğunu ifade eder. Kripto para piyasaları da aynen bu şekildedir. Çok hızlı yükselip, çok hızlı değer kaybedebilir.

Boğa Piyasası: Orijinal ismi “Bullish Market” olan boğa piyasası, pazarın yükseliş trendinde olduğunu belirtir. Piyasa psikolojisi iyimserdir.

Ayı Piyasası: Orjinal ismi “Bearish Market” olan ayı piyasası, boğa piyasasının tam aksine olumsuz havanın hakim olduğu ve piyasanın düşüş yaşadığı anlamına gelir.

Arbitraj: Borsalarda fiyatı alıcılar ve satıcılar belirler. O nedenle farklı borsalarda aynı kripto paranın farklı fiyatlarda olduğunu görebilirsiniz. Bu farkı kullanarak bir borsadan alıp diğerine satmaya da Arbitraj terimi kullanılır.

ICO: Henüz borsalarda işlem görmemiş yeni kripto paraların fon toplamak için halka arz edilmesi. Yani IPO’nun kripto para hâli diyebiliriz.

White Paper: Bir kripto paranın teknolojisi hakkında detaylı teknik verilerin paylaşıldığı manifesto.

Teknik analiz: Kripto paraların geçmiş fiyat hareketlerine bakarak geleceğe dair çıkarımlar yapmanın genel adı.

Temel analiz: Kripto paranın teknolojisi, ekibi, hangi soruna çözüm olduğu gibi değerlendirmelerin tümü.

Trade – Trader: Al-sat işlemine Trade, bunu yapan kişiye ise Trader denir.

Deposit: Para yatırma işlemine verilen ad.

Withdraw: Para çekme işlemine verilen ad.

Fee: Bir alım satım işleminde kesilen komisyon.

BID: Bir coini satın almak için verdiğiniz teklifi.

ASK: Bir coini satmak için verdiğiniz fiyat teklifi.

HODL: Aslında bu terimin doğru yazılışı “HOLD” yani bir coini elinde tutarak değerlenmesini beklemek anlamına gelen söz. HODL olarak kullanıyor olmasının ise arkasında komik bir hikaye var.

2013 yılında BitcoinTalk forumunda alkollüyken bir konu açan GameKyuubi rumuzlu kullanıcı, HOLD yerine HODL yazınca bu konu yıllar geçtikçe ünlendi ve bu terimi herkes böyle kullanmaya başladı. Sözünü ettiğimiz konuyu buradan görüntüleyebilirsiniz.

FUD: Açılımı “Fear, uncertainty and doubt” olan bu terim, insanlarda bir endişenin hakim olduğu anlamında kullanılır.

FOMO: Açılımı “Fear of Missing Out” olan bu terim, kaçırma korkusudur. Örneğin bir coinin fiyatı anlık olarak önemli derecede yükseliyorsa, bazı kişiler FOMO yapabilir 🙂

DYOR: Açılımı “Do Your Own Research” yani kendi araştırmanı kendin yaptır. Herhangi bir coin hakkında araştırma yapmak anlamına gelir.

Pump: Bir kripto paranın normalin çok üstünde alımlarla değerlenmesi. Örneğin piyasanın en çok eleştirilen isimlerinden biri olan John McAfee, attığı tweet’ler sonrası ilgili coin’in kısa süre pump yaşamasına sebep oluyor.

Dump: Bir kripto paranın hızla değer kaybetmesi. Yani Pump’ın tam tersi.

ATH (All Time High): Bir kripto paranın gördüğü en yüksek fiyat seviyesi. Örneğin şu an Bitcoin’in ATH fiyatı 20.089 dolar.

Dip: ATH’nin tam tersi olarak bir coin’in gördüğü en düşük fiyat.

Moon: Bir kripto paranın çok değerlenmesi/değerleneceği anlamında kullanılır. Örneğin bir kripto para ciddi bir şekilde yükseldiğinde “Aya çıktı” denir.

Breakout: Bir kripto paranın sıkışan formasyon sonrası fiyatını yukarı doğru sert bir şekilde kırması.

Fork: Türkçe’ye “çatallaşma” olarak çevrilen bu terim, bir coinin kaynak kodlarından yola çıkarak farklı bir yolda ilerleyen yeni bir proje oluşturulmasına denir. Örneğin Bitcoin fork’larından biri Bitcoin Cash‘tir.

Hard / Soft Fork: Block zincirinin bölünerek geliştirilmesi Hard Fork, bölünmeden geliştirilmesi ise Soft Fork olarak adlandırılır.

Kripto Para Terimler Sözlüğü

Balina (Whale): Kripto para piyasalarında önemli derecede varlığa sahip kişiler.

 

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

1 yorum

1 yorum

  1. Pingback: Bitcoin ile ilgili Google'da en çok sorulan 10 soru ve cevabı

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

Bitcoin 11.000$’ı aşmışken: Ledger Nano X incelemesi! (HEDİYELİ)

Yazan:

Ledger Nano X

Güncelleme: Yarışmamızı Sura Çepik kazandı. Kendisini tebrik ediyoruz. Çekilişimizi Instagram hesabımızın canlı yayın tekrarından izleyebilirsiniz.

Instagram hesabımız: https://www.instagram.com/hwptr/

BtcTurk’e üye olmak için: https://hwp.to/2NcT6Jx

Yarışmaya katılım formu: https://hwp.to/2RzT7Wq

Not: Yarışma kurgusunu sadece BtcTurk’e üye olmak olarak değiştirdiğimiz için Gleam’i devreden çıkarttık. Katılım için üye olduktan sonra katılım formunu doldurmanız yeterli. Yarışmanın kazananını 4 Temmuz Perşembe günü canlı yayında belirleyeceğiz.

Ledger Nano X incelemesi

Son yıllarda teknoloji dünyasının en çok konuşulan konularından biri kripto paralar. Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar, kullanıcılara sundukları merkeziyetsiz yapı ve şeffaflık gibi özelliklerle yepyeni bir pencere açıyor. Tabii ki son yıllarda kripto paraların değerlenmesiyle oluşan ilgiyi de es geçmemek gerek.

Ledger Nano X incelemesi

Konu kripto paralar olduğunda güvenlik oldukça önemli. Zira daha önce birçok kişinin kripto paralarını çaldırdığına şahit olduk. O nedenle kullanıcıların tercih edebileceği en güvenli çözümlerden biri donanım cüzdanları. Bu alanda en bilinen markalardan biri olan Ledger, Bluetooth destekli yeni kripto para cüzdanı Nano X’i geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Nihayet Binbirçeşit aracılığı ile ülkemizde de satılmaya başlanan cihazı incedik.

Ledger Nano X incelemesi

Dış görünümü bir USB belleği andıran Ledger Nano X, üzerindeki iki fiziksel tuş ile kontrol ediliyor. Bu sefer Bluetooth bağlantısı olduğundan kablo ile bağlantı şart değil. Cüzdan 100’den fazla uygulamayı ve 1100’den fazla kripto para destekliyor. Bu sayede sadece Bitcoin’lerinizi değil pek çok altcoin’i de Nano X ile saklayabiliyorsunuz.

Videomuzda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini nasıl alabileceğinizi ve aldığınız kripto paralarınızı Ledger Nano X’e nasıl aktarabileceğinizi de adım adım gösterdik.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto para ticareti ile para kazanma stratejileri (VİDEO)

Yazan:

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında tavan yapan Bitcoin fiyatıyla birlikte kripto paralara olan ilgi arttı ancak son dönemde çok sert bir ayı piyasası ile karşı karşıyayız ve tüm kripto paraların değerleri ciddi anlamda düştü. Peki dijital paralar piyasasında, belli başlı teknik analiz stratejileriyle para kazanmak ne derece mümkün?

Bu videomuzda EnaCrypto mahlası ile tanınan ve bir süredir dijital para ticareti yapan İbrahim Ethem Afacan’ı konuk ettik ve bu soruya yanıt aradık.

EnaCrypto Twitter hesabı: https://twitter.com/EnaCrypto

EnaCrypto YouTube hesabı: https://www.youtube.com/channel/UCoo_xmcv7ZnDvXi2gsaxw3A

Devamını oku

Bitcoin

Kripto para madenciliği bağış aracı oldu

Yazan:

UNICEF

Başta Monero olmak üzere pek çok kripto para birimi, siber suçla ilişkilendirilerek birçok insanın onları etik dışı bulmasına neden oluyor. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET de pek çok incelemesinde kötü niyetli kullanımlara dikkat çekiyor. Ancak ESET’e göre hiçbir araç tek başına iyi ya da kötü değildir. Bu, onları kimin, ne için kullandığına göre değişir.

UNICEF’ten sıra dışı bağış kampanyası

Bu kez kripto para birimi madenciliğinin, asil ve iyi bir amaç doğrultusunda kullanıldığını görüyoruz. İnsani nedenler doğrultusunda yeni bir fon yaratma yolunda öncülük eden UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), çarpıcı bir çalışmaya imza attı. UNICEF, doğrudan para bağışı istemektense, kripto para madenciliği için bilgisayar kaynakları ve işlem gücü talep edilen iki kampanya başlattı.

İlk kampanya Suriye’deki çocuklar için

İlk kampanya 2018 Şubat’ında “Game Chaingers” adı altında başlatılarak 31 Mart’a kadar devam etti. UNICEF Fransa’nın bir girişimiydi ve amacı, insani kriz ve savaştan ciddi biçimde etkilenen Suriye’deki çocuklar için para toplamaktı. “Game Chaingers” ismi, Ethereum gibi kripto para birimlerinin desteklediği blockchain teknolojisine atıfta bulunarak, içinde “chain” yani zincir kelimesi geçecek şekilde, stratejik olarak belirlenmiş. Kampanya chaingers.io adresinden görülebileceği gibi; Ethereum madenciliği için gerekli üst düzey işlem gücüne sahip, yüksek performanslı grafik kartları ile güçlü bilgisayarlara sahip olan eSports oyuncuları, tasarımcıları ve diğer kullanıcıları hedefledi.

UNICEF’in faydalanması amacıyla gerçekleştirilen Ethereum madencilik süreci, madencilik aracı UNICEF’in cüzdanından grafik kartı modeli ve işletim sisteminize göre hazır olarak indirildiği için oldukça basittir. Madencilik aracı indirildikten sonra, tek yapmanız gereken bir kısayol aracılığıyla onu çalıştırarak madencilik işlemini başlatmanızdır.

Ancak, bu geçmiş kampanyayı örnek alarak, kaynaklarınızın kullanılmasına izin vermeden önce dikkate almanız gereken bazı sorunlar bulunuyor. Birincisi, bu durumun neden olduğu elektrik tüketimi. UNICEF web sitesine göre Ethereum madenciliği yapan standart grafik kartına sahip bir bilgisayar, yüksek kaliteli bir video oyunu oynamakla eşdeğer şekilde, ortalama 0.16 kWh seviyesinde bir tüketim gerçekleştiriyor.Bu tüketim günde birkaç saatlik bağış yaptığınızda sorun oluşturmayabilir; fakat madencilik faaliyetini günde 24 saat olarak planlıyorsanız kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir.

Ayrıca, yoğun ve aşırı yüklenmiş şekilde kullanılan işlemcilerin bilgisayara zarar verebileceği veya bazı devrelerinin yanmasına neden olabileceği de bilinen bir gerçektir.Bu nedenle, madencilik için kullanılacak işlem yüzdesini ve gücünü her zaman dikkate almalısınız.

İkinci kampanya devam ediyor

UNICEF Avustralya tarafından 29 Nisan’da başlatılan ikinci kampanya ise hala aktif. Bu kampanyada, Bangladeş’te sığınmacı olan ortalama 340 bin Myanmar’lı çocuk için bağış toplamak amacıyla “UmutSayfası” (TheHopePage) adı altında bir web sitesi oluşturuldu.

Kampanya bir tarayıcı üzerinden Monero madenciliği komut dosyası çalıştırdığından tüm kullanıcıları hedeflemektedir. Bu inisiyatif ile işbirliği yapmak için, TheHopePage.org adresini ziyaret ederek “Start Donating” seçeneğine tıklamanız yeterli.

ESET Latin Amerika Ofisi inceledi

Bu kampanyaların ikisi de farklı UNICEF ofislerince tanıtıldı ve ESET’in Latin Amerika’daki uzmanları tarafından kullanıcıların konuyla ilgili gerekli bilgileri edinebilmeleri amacıyla incelendi. Çünkü bu tip yenilikçi fikirlerin ardından, her zaman kullanıcıları aldatmak amacıyla kötü amaçlı faaliyetler yürüten çabalar ortaya çıkabiliyor. Yine de kripto para madenciliği konusunda alınması gereken önlemlerin dışında, bir STK’nın kripto madenciliğini, saldırganların uyguladığı alışılagelmiş kurnazlıkların ve aldatmacaların aksine, asil ve iyi niyetli bir şekilde kullanabilmesi oldukça enteresan ve yenilikçi bir durum.

Devamını oku