Sosyal medya

Genel

Apple iPhone 12 Satışları 100 Milyonu Aşarak iPhone 6’yı Yakaladı!

Apple

iPhone 12 serisi, Apple için 2021’den sonra da devam etmesi beklenen devasa bir iPhone yenileme döngüsünü başlattı ve yeni bir rapora göre iPhone 12 serisinin şimdiye kadarki olan satış performansı hakkında daha da fazla bilgi veriyor.


Bakmakta fayda var: Asus X515JF-BR006T, Vatan Bilgisayar’da

 

Counterpoint Research yaptığı araştırmada iPhone 12 serisi sevkiyatlarının Nisan 2021’de 100 milyon adede ulaştığını ve Apple’ın gelir açısından dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumunu sağlamlaştırdığını bildirdi. Ancak Samsung hala hacimsel olarak liderliğini sürdürüyor. iPhone 12 ailesi lansmandan sadece 7 ay sonrasında 100 milyon barajını aşarken iPhone 11’de bu baraj iki ay daha fazla olarak 9 ayda tamamlanmıştı. iPhone 12 tanıtımının ve satışa çıkması Covid-19 pandemisine denk gelmesi ve buna rağmen bu derece başarılı satışlara ulaşması Apple tarafında büyük başarı olarak görülüyor.

iPhone 12 5G crosses 100 million sales and matches iPhone 6 supercycle

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’a olan talep çok fazlaydı çünkü Apple, cihazlarını yıllarca küçük 3,5 inç ve 4 inç ekranlarla çıkarttıktan sonra nihayet daha büyük ekranlara (4.7 inç ve 5.5 inç panelleri) geçiş yapmıştı. iPhone 12 5G ile, 5G şebeke bağlantısının eklenmesi satışların arkasındaki ana satış güç olarak görülüyor. Ek olarak Apple’ın iPhone 12 ailesinde kullandığı eskiye atıf yapan iPhone 5 ve iPhone 5s tasarımı ve tüm ürün yelpazesinde OLED ekrana geçiş de  etkin bir rol oynamış olmalı. 

Apple iPhone 12 ailesinde büyük ve pahalı olan modellere talep daha çok

iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro Max model the gold stainless steel finish.

Şu anda olan talebi model ve boyuta göre ayırdığımızda, müşterilerin en büyük ve en pahalı iPhone 12 modellerini tercih ettikleri net bir şekilde görülüyor ve bu da iPhone 12 mini’nin düşük satış performansını açıklıyor. Counterpoint Research, Apple’ın iPhone 12 Pro Max’inin şimdiye kadar tüm iPhone 12 satışlarının %29’unu oluşturduğunu söylüyor. Karşılaştırmak gerekirse, geçen sene iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 ailesindeki toplam satışlarda %25’lik bir paya sahipti. Bu eğilime bakacak olursak, Apple’ın Kasım ayında 1.099 dolarlık satış etiketiyle piyasaya sürülmesinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde iPhone 12 ailesinin satışlarının yaklaşık %40’ını iPhone 12 Pro Max oluşturması  sebebiyle dikkat çekici bir veri olduğunu söyleyebiliriz. Bu sonuçları elde etmesi Apple’ın karlılığını da arttırdığı anlamına geliyor. Ayrıca Apple iPhone 12 satışlarının ilk yedi ayında iPhone 11 serisinden %22 daha fazla gelir elde etti.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Siz Sordunuz Yıldıray Cevapladı | Sorun Söyleyelim #21

Yazan:

Sorun Söyleyelim #21 bölüm ile karşınızdayız. Yeni konseptimizle beraber Dilşah, her hafta bir konuk alacak ve konuğa yönlendiren sorular cevaplanacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Mi 11 Lite 1 Ay Geçirmek | Dilşah’la 1 Ay


Sizlerde sorularınızın cevaplanmasını isterseniz hafta içinde sosyal medya hesaplarımızda paylaştığımız Sorun Söyleyelim gönderilerine sorularınızı iletebilirsiniz. Bu bölümde Yıldıray yönlendirdiğiniz soruları cevapladı. İyi Seyirler..

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Huawei P50 Pro’nun DXOMARK Puanı Açıklandı!

Yazan:

huawei

Kamera konusunda akıllı telefonlarda uzun zamandır iddiasını sürdüren Huawei, dün tanıtımı yapılan Huawei P50 serisiyle de bu iddiasını bir kez daha kanıtlamış oldu. Zirveyi bu sene içerisinde tanıtılan Xioami Mi 11 Ultra’ya kaptıran Huawei, birinciliğini geri aldı.


Bakmakta fayda var: Merakla beklenen Huawei P50 Serisi Tanıtıldı!


Huawei daha önceleriyle Leica ile iş birliği yaparak mobil kameralar konusunda kendisi çok geliştirmişti. Şimdi ise Leica lensler kullanarak bu başarısını devam ettiriyor. Her türlü kamerayı teste tabii tutan bir oluşum olan ve mobil dünyada kamera testleri konusunda söz sahibi olan DXOMARK Huawei P50 Pro’yu mercek altına aldı. Çıkan sonuçlara göre zirvenin yeni sahibi Huawei P50 Pro!

144 puanla birincilik Huawei P50 Pro’nun!

Şimdiye kadar test edilen ve en yüksek skoru almayı başaran Huawei P50 Pro, Xiaomi Mi 11 Ultra’nın sadece bir puan önünde kendine yer buldu. Detaylara baktığımız zaman ise fotoğraf kısmından 149 puan, zoom yeteneğinden 107 puan ve video çekimi kısmından da 116 puan almayı başarmış.

Kısaca Huawei P50 Pro’nun kamera özelliklerine değinecek olursak; 50MP çözünürlüğe sahip f/1.8 diyafram açıklığında OIS destekli bir ana kameraya sahip. İkinci kamerasında ise 40MP çözünürlüğünde f/1.6 diyafram açıklığına sahip siyah-beyaz çekim yapabilen bir kamera mevcut. Üçüncü kamerası ise1 3MP çözünürlük sunan bir ultra geniş açı kamerası. f/2.2 diyafram açıklığı olan bu kamera serbest biçimli lens olarak dikkat çekiyor. Huawei’nin telefonların en dikkat çekici noktalarından birisi olan zoom kamerası da 64 MP çözünürlük sunan bir telefoto kamera. Bu kamera f/3.5 diyafram açıklığına sahip olması, OIS bulunması ve otofokusu desteklemesi ile dikkat çekiyor. Ön tarafta ise ekranın ortasında delik ekran olarak yerleştirilen 13 MP çözünürlük sunan f/2.4 diyafram açıklığına sahip otofokus yapabilen bir ön kamera bulunuyor. Video konusunda da iddialı olan Huawei P50 Pro, [email protected]/60fps, [email protected]/60fps, [email protected]s çekimler yapabiliyor. Ayrıca  [email protected] de ultra yavaş çekim videolarda yapabiliyor.

Dxomark tarafından açıklanan Huawei P50 Pro’nun kamerasının iyi olduğu noktalar

 • Birincil ve ultra geniş kameralar için her koşulda düşük gürültü seviyeleri ve geniş dinamik aralık sunuyor,
 • Doğru ve doğal beyaz dengesi sağlamayı başarıyor,
 • Orta ve uzun menzilli tele iç mekanlarda ve gün ışığında iyi detay veriyor,
 • Videolarda iyi pozlama ve geniş dinamik aralık,
 • Videolarda iyi beyaz dengesi geçişi ve kararlı otomatik odaklama,
 • İç mekan ve gün ışığı videolarında iyi detay vermesi,
 • Etkili video sabitleme olarak lanse ediliyor.

Dxomark tarafından açıklanan Huawei P50 Pro’nun kamerasının eksik olduğu noktalar

 • Sığ alan derinliği olması, çok düzlemli portrelerde bazı konuların odak dışında kalabiliyor,
 • Düşük ışıkta ara sıra otomatik odaklama hataları,
 • Fotoğraf çekilmeden önce ön izlemeden renk tonu farklılıklarının olması,
 • Düşük ışıklı videolarda dokularda gürültü ve kumlanma olması,
 • İç ve dış mekan videolarında ara sıra beyaz dengesinin değişmesi
 • Bazı videolarda hafif pozlama kararsızlıkları olarak belirtiliyor.

Huawei

Sonuç olarak eksileriyle ve artılarıyla Huawei P50 Pro testten geçmeyi ve birinciliği hak etmeyi başarıyor. İleriki dönemde güncellemelerle birlikte eksi görülen taraflarını da bir nebze düzelteceğini varsayarsak daha iyi hale gelecektir. Sizler Huawei P50 Pro’nun kamerası hakkında ne düşünüyorsunuz? Aldığı puanı hak ediyor mu?

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval