Sosyal medya

Benchmark

AnTuTu telefonların yapay zeka performansını da ölçecek!

Antutu

En popüler benchmark uygulamalarından AnTuTu artık akıllı telefonlardaki yapay zeka (AI) işlemcilerinin de performansını ölçecek.

İlginizi çekebilir: Güney Kore bloatwareleri silinebilir yapacak

AnTuTu bu kararı neden aldı?

Yapay zeka, son yıllarda akıllı telefon sektörünün en büyük lokomotiflerinden birine dönüştü. Ve büyümesi yavaşlayan sektöre adeta can suyu oldu. Fakat şimdiye kadar yapay zekanın pratikte majör bir faydasını göremedik. Yapay zeka daha çok telefonların pazarlamalarında dikkat çekici bir ifade olarak bolca kullanıldı. Popüler benchmark yazılımı AnTuTu‘nun yeni hamlesiyle bu teknolojiyi gerçekten etkili bir şekilde kullanan telefonlar ortaya çıkmış olacak.

antutu

Yazılım yapay zeka işlemcilerinin performans ölçümünün diğer ölçümlerden daha karmaşık olduğunu belirtti. Bu ölçümler; sınıflandırma ve nesne tanıma şeklinde iki başlık altında yapılacak. İlk testte Inception v3 sinir ağı temel alınarak 200 görüntü sunulacak. Ardından ikinci testte ise MobileNet SSD sinir ağı temel alınarak sunulan 600 kare video incelenecek. Bu görüntüler daha sonra akıllı telefon üreticisi tarafından sağlanan SDK‘ya aktarılacak. Eğer işlemci yapay zeka algoritmalarını desteklemiyorsa, yazılım kıyaslama yapmak için TFLite‘a başvuracak. Bu ikinci seçeneğe başvurmayı gerektiren telefonların iddia edildiğinin aksine yapay zeka işlemcisine sahip olmadığı ortaya çıkacak.

antutu

Nihai puan, hız ve doğruluk kriterlerine göre oluşturulacak. Eğer telefonun işlemcisi işlemleri hızlı bir şekilde tamamlamak için yanlış cevaplar verirse cihaz düşük bir puan alacak. Bu test telefonun sadece yapay zeka işlemcisinin performansını ölçecek, genel performans hakkında bir değerlendirme olmayacak. Ayrıca kimi majör telefon ya da işlemci üreticilerinin yapay zeka için uygun SDK ve TFLite sistemlerine sahip olmamaları nedeniyle şu anda ulaşılacak puanlar gerçek performansları yansıtmayabilir.

Test hala geliştirme aşamasında olmasına rağmen kullanıcılar kendi testlerini yapabilirler.

 

 

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Nokia 7.2 cihazının Zeiss imzalı üçlü arka kamerası sızdırıldı!

nokia 7.2 kamera

Nokia 7.2 yeni akıllı cihazı , sosyal medyada yapılan sızıntılara göre üçlü Zeiss marka arka kamera ile kullanıcı deneyimine sunulacak.


İlginizi çekebilir: Apple Card, ABD’de artık kullanılabilir!


Bir dönemin teknoloji devi olan Nokia, hızlı gelişen bu piyasaya tekrardan ayak uydurmak ve raflarda yeniden yerini almak için çabalamaya devam ediyor. Önümüzdeki ay lansmanı yapılacak olan yeni akıllı cihaz 7.2‘nin Zeiss imzalı üçlü arka kamera modülü bulunduğu paylaşıldı.

nokia 7.2 üçlü kamera

Almanya merkezli optik üretici şirket olan Zeiss adına Joachim Kuss sosyal medyada paylaşımda bulundu. Telefonun fotoğrafı da dahil olmak üzere pek çok bilgi veren Kuss, attığı tweeti bir süre sonra kaldırdı. Paylaşılan fotoğrafta Nokia 7.2 cihazının üçlü arka kamerasının bulunduğunu LED flaş sensörü ile beraber dairesel bir düzen içerisinde yerleştiği görünüyor. Üst tarafta bulunan iki kameradan birinin ana diğerinin ultra geniş açılı olduğu ve alt tarafta bulunan LED flaşın yanında da derinlik sensörü bulunduğu söylenebilir. Ayrıca kamera yuvasının telefonla aynı seviyede olmaması dikkat çekerken, modülün altında da parmak izi okuyucusu bulunmakta.

nokia 7.2 üçlü kamera ile gelecek

Önümüzdeki ay Berlin’de yapılacak olan IFA 2019’da tanıtılacak Nokia 7.2 için FHD + ekran ve Android 9 ile karşımıza çıkacağı söyleniyor. Geekbench skoruna göre Snapdragon 660 ile desteklenen cihaz 6 GB RAM’e sahip olacak. Cihaz diğer Nokia telefonları gibi Android Q ve Android R için garanti veriyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Snapdragon 430 işlemcili Moto E5 Plus Geekbench’te görüldü

Motorola’nın telefonları ardı ardına internet ortamına düşmeye devam ediyor. Yeni gelen cihaz ise Snapdragon 430 işlemci sahibi Moto E5 Plus oldu. Gün içinde sizlere Moto G6 ailesinin render görsellerini sunduğumuz Motorola tarafının bir diğer telefonu Moto E5 Plus, ünlü benchmark sitesi Geekbench‘te aldığı puan ile karşımıza çıktı.

Snapdragon 430

Snapdragon 430 benchmark skoru

Paylaşılan bilgilere göre Motorola Moto E5 Plus tek çekridek puanlamasında 653, çoklu çekirdek puanlamasında 1835 almış. Sitede msm8937 kod adı ile geçen işlemci yongasına 3 GB bellek eşlik ediyor. Diğer bütün Moto’lar gibi E5 Plus’ın da saf Android ile gelmesi beklenirken, 18:9 ekran oranına sahip olacağı, parmak izi okuyucusunun da arkadaki Moto logosuna giydirileceği daha önce çıkan bilgiler arasında.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OnePlus 6 AnTuTu’da 276.510 puan aldı

OnePlus 6 genç Çinli firmanın kısa sürede piyasaya sürdüğü bir çok telefonun merakla beklenen en yeni versiyonu. Yakın zaman önce OnePlus 6 olduğu iddia edilen bir telefon görseli internet ortamına sızmıştı.

Şimdi ise telefonun ünlü benchmark sitesi AnTuTu’da aldığı puan internet ortamına düştü. Android Central sitesinin ele geçirdiği iki ekran görüntüsü OnePlus A6000 koda adlı telefonun toplamda 276.510 puan aldığı görülüyor. Bu skor şimdiye kadar bu benchmark programından alnımış en yüksek skor. İçerisinde Snapdragon 845 işlemci yongası bulunan gizemli Xiaomi Blackshark’tan bile biraz yüksek. Bu da yeni telefonda Snapdragon 845 işlemci yongası veya dengi olduğunu kanıtlıyor. Nitekim daha önceki OnePlus telefonlarının da en son Snapdrgon işlemci yongası ile çıktıklarını düşünürsek bu iddia gayet mantıklı olur.

OnePlus 6

OnePlus 6 farklı tasarımda olabilir

Elbette bu derece yüksek skor işlemci ve işleme gücü başarısını ortaya koyarken kullanılabilirlik bağlamında pek bir şey anlatmıyor. Lakin OnePlus 5T için firmanın yayımladığı reklamı da hatırlarsak, uygulama çalıştıma konusundaki becerisini de göz ardı edemeyiz.

Cihazın teknik özellikleri ne olur bilemeyiz ancak sızan görselinde iPhone X ile birlikte başlayan çentikli telefon kervanına katılmaya hazırlandığı gözüküyor. OnePlus 6 prototipi olduğu iddia edilen aşağıdaki cihazın ekranında çentik her ne kadar siyah yüzey üstünde kalmış olsa da ton farkında net bir şekilde belli oluyor. Resimleri yayımlayan blogger tarafından kısa zaman içinde silinen resimler ayrıca cihazın arkasında çift kamera ve parmak izi sensörü de dikkat çekiyor. Arka tarafta dikkati çeken bir başka unsur ise parlak yüzey. Daha önceki telefonlarda arka kısımlar hep mat seçilmişti. Son olarak ekran boyutu, elde edilen ekran görüntüleri dikkate alındığında 19:9’luk bir orana sahip olacağı gösteriyor.

Telefonun mart ayı içinde resmi olarak ortaya çıkması bekleniyor.

Devamını oku