Sosyal medya

Benchmark

AnTuTu telefonların yapay zeka performansını da ölçecek!

Antutu

En popüler benchmark uygulamalarından AnTuTu artık akıllı telefonlardaki yapay zeka (AI) işlemcilerinin de performansını ölçecek.

İlginizi çekebilir: Güney Kore bloatwareleri silinebilir yapacak

reklam
Aorus reklamı

AnTuTu bu kararı neden aldı?

Yapay zeka, son yıllarda akıllı telefon sektörünün en büyük lokomotiflerinden birine dönüştü. Ve büyümesi yavaşlayan sektöre adeta can suyu oldu. Fakat şimdiye kadar yapay zekanın pratikte majör bir faydasını göremedik. Yapay zeka daha çok telefonların pazarlamalarında dikkat çekici bir ifade olarak bolca kullanıldı. Popüler benchmark yazılımı AnTuTu‘nun yeni hamlesiyle bu teknolojiyi gerçekten etkili bir şekilde kullanan telefonlar ortaya çıkmış olacak.

antutu

Adventure İstanbul

Yazılım yapay zeka işlemcilerinin performans ölçümünün diğer ölçümlerden daha karmaşık olduğunu belirtti. Bu ölçümler; sınıflandırma ve nesne tanıma şeklinde iki başlık altında yapılacak. İlk testte Inception v3 sinir ağı temel alınarak 200 görüntü sunulacak. Ardından ikinci testte ise MobileNet SSD sinir ağı temel alınarak sunulan 600 kare video incelenecek. Bu görüntüler daha sonra akıllı telefon üreticisi tarafından sağlanan SDK‘ya aktarılacak. Eğer işlemci yapay zeka algoritmalarını desteklemiyorsa, yazılım kıyaslama yapmak için TFLite‘a başvuracak. Bu ikinci seçeneğe başvurmayı gerektiren telefonların iddia edildiğinin aksine yapay zeka işlemcisine sahip olmadığı ortaya çıkacak.

antutu

Nihai puan, hız ve doğruluk kriterlerine göre oluşturulacak. Eğer telefonun işlemcisi işlemleri hızlı bir şekilde tamamlamak için yanlış cevaplar verirse cihaz düşük bir puan alacak. Bu test telefonun sadece yapay zeka işlemcisinin performansını ölçecek, genel performans hakkında bir değerlendirme olmayacak. Ayrıca kimi majör telefon ya da işlemci üreticilerinin yapay zeka için uygun SDK ve TFLite sistemlerine sahip olmamaları nedeniyle şu anda ulaşılacak puanlar gerçek performansları yansıtmayabilir.

Test hala geliştirme aşamasında olmasına rağmen kullanıcılar kendi testlerini yapabilirler.

 

 

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Snapdragon 870 yonga seti, Geekbench’te görüntülendi!

Snapdragon 870

Geçtiğimiz haftalarda Geekbench veritabanında “V2045model numarasına sahip yeni bir Vivo akıllı telefon görüntülenmişti. Bu akıllı telefonun ilginç tarafı, Geekbench‘te aldığı skorların bilinen yonga setlerinden farklı sonuçlar vermesiydi. Cihaz, tekli çekirdekte “1034” puan alırken, çoklu çekirdekte “3513” puan aldı. Görüntülenen skorlara göre telefonun kullandığı yonga seti Snapdragon 888’den düşük, Snapdragon 865’ten yüksek olacak. Bu nedenle cihazın yonga seti geçtiğimiz sene bahsi geçen Snapdragon 870 olabilir.


İlginizi çekebilir: Huawei Kirin 820E 5G, ilk kez Nova 7 SE’de kullanılacak!

reklam
Aorus reklamı

Snapdragon 870 kullanması muhtemel Vivo cihazı, Geekbench’te nasıl değerlendirildi?

Yeni Vivo telefonu, Geekbench skorları karşılaştırıldığında Snapdragon 865 kullanan OnePlus 8 Pro‘dan daha iyi sonuçlar verdi. OnePlus 8 Pro, tekli çekirdekte “3053“, çoklu çekirdekte ise “876” skor almıştı. Bu, yaklaşık %15’lik bir performans farkı olduğunu gösteriyor. Snapdragon 888 kullanan iQOO 7 ise Geekbench‘te, tekli çekirdekte “1136“, çoklu çekirdekte “3700” skor aldı. Bu değerlendirmeye göre de Snapdragon 888‘den %10 daha az performansa sahip olacağını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl Digital Chat Station, Snapdragon 865‘in overclocklu bir modelinin çıkacağını paylaşmıştı. O rapora göre bu yonga seti Snapdragon 870 olarak adlandırılacaktı.

Snapdragon 870

Adventure İstanbul

Şimdilik ortaya çıkan sonuçlara göre bu yonga seti, Snapdragon 865‘ten daha çok Snapdragon 888’e yakın performans verecek. Yonga setleri geliştirilirken bazı ara yonga setleri üretilir. Bu yonga setinin de buna benzer bir ara yonga seti olması muhtemel gözüküyor. Önümüzdeki günlerde bu çip ile ilgili daha fazla şey duyabiliriz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Black Shark 4, AnTuTu’nun en güçlü cihazı oldu!

Black Shark 4

Black Shark, bu yılın ilk yarısında Qualcomm Snapdragon 888 yonga setini kullanacak olan şirketler arasında yerini alacak. Dün şirketin CEO‘su Luo Yuzhou, Black Shark 4 oyuncu akıllı telefonunun yakında tanıtılacağını duyurdu. Ayrıca bu cihazın 120W hızlı şarj destekli 4500 mAh değerinde batarya ile geleceğini de onayladı. Şirkete göre bu cihaz, 15 dakikadan daha kısa bir sürede tam şarja ulaşacak.


İlginizi çekebilir: Huawei P50 serisi, üç farklı ekran çeşidi ile gelecek!

reklam
Aorus reklamı

Black Shark 4, AnTuTu’da nasıl bir skor aldı?

Black Shark CEO’su Luo Yuzhou‘dan gelen son bilgilere göre Black Shark 4‘ün AnTuTu skoru geçtiğimiz günlerde belirlendi. Black Shark 4, CEO tarafından paylaşılan bilgilere göre 788.505 AnTuTu skoru alarak AnTuTu‘nun en güçlü cihazı oldu. Luo Yuzhou yaptığı açıklamada “Yeni nesilde güçlü bir performansa sahip olmak gerek. Bunun için Black Shark mühendisleri ile yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. 800.000 puana yakın bir skor alan yeni amiral gemisi için çalışmalara devam edeceğiz.” sözlerini paylaştı.

Black Shark 4

Adventure İstanbul

Luo Yuzhou‘nun yaptığı açıklama,mevcut skorun daha ileriye taşınmasının planlandığını gösteriyor. Black Shark 4‘ten önce Xiaomi Mi 11, 708.425 ile AnTuTu‘nun en güçlü telefonuydu. Henüz piyasaya çıkmayan Oppo Find X3 ve iQOO 7 de AnTuTu yarışında güçlü cihazlar arasında yer alacak. Bu iki telefon sırasıyla 771.491 ve 752.935 AnTuTu skoru aldı. Bu skorlar, Snapdragon 888‘den beklenen 735.439’dan çok daha yüksek değerlerdir. Görünüşe göre AnTuTu‘nun en güçlü telefonu önümüzdeki dönemde Black Shark 4 olacak.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Exynos 2100, çoklu çekirdekte Snapdragon 888’i geride bıraktı!

Exynos 2100

Exynos 2100 mobil platformunu temel alan Samsung Galaxy S21‘in test sonuçları, kıyaslama veritabanlarında görünmeye devam ediyor. Xiaomi Mi 11 ise aynı testlerde Qualcomm Snapdragon 888 yonga seti ile görüntüleniyor. İki yonga seti birbirine yakın sonuçlar verse de son testler aradaki farkın çoklu çekirdekte açıldığını gösteriyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 Pro Plus, DxOMark tarafından değerlendirildi!

reklam
Aorus reklamı

Exynos 2100 ve Snapdragon 888, Geekbench testinde nasıl bir sonuç aldı?

Exynos 2100 ve Snapdragon 888, daha önce Geekbench üzerinde benzer sonuçlar almışlardı. Exynos 2100‘ü temel alan Samsung Galaxy S21, tekli çekirdekte1103, çoklu çekirdekte ise “3785puan almıştı. Xiaomi Mi 11 ise tekli çekirdekte1135, çoklu çekirdekte ise “3790puan alarak az bir farkla Galaxy S21‘i geçmişti. Şimdi ise cihazlarla ilgili güncellenmiş sonuçlar ortaya çıktı. En son testlere göre Xiaomi Mi 11, tekli çekirdekte1131, çoklu çekirdekte3836skor aldı. Galaxy S21 ise tekli çekirdekte1089skor alırken çoklu çekirdekte3963skor alarak Xiaomi Mi 11‘i geçti.

Exynos 2100

Adventure İstanbul

Xiaomi Mi 11, 28 Aralık‘ta Qualcomm Snapdragon 888 ile tanıtılacak olan ilk akıllı telefon olacak. Samsung Galaxy S21 ise Snapdragon 888 ve Exynos 2100 olmak üzere iki farklı yonga seti ile gelecek. Cihazın Amerika ve belirli bazı ülkelere Snapdragon 888 ile satışa çıkacağı biliniyor. Galaxy S21, 14 Ocak tarihinde bir lansman ile kullanıcılara tanıtılacak. Samsung‘un Exynos 990 ile yaşadığı sorunların tekrarlanıp tekrarlanmayacağı ise merak konusu.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler