Sosyal medya

Mobil

Android telefonlar iPhone’lardan neredeyse iki kat hızlı değer kaybediyor!

2020 telefonlar

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde kullanıcıların telefonlarını güncellemek için mevcut telefonlarını satması giderek daha popüler hala geldi. Bugünlerde amiral gemisi modellerin giderek artan maliyetlerine bakacak olursak bu durum hiç şaşırtıcı değil. Bununla birlikte telefonlar marka ve modeline bağlı olarak her geçen yıl farklı oranlarda değer kaybetmekte.

İlginizi çekebilir: Twitter geçici Tweetleri test ediyor!

reklam
MSI reklamı

Android ve Apple telefonlar 2019’da ne kadar değer kaybetti?

BankMyCell 2019’da birden fazla satıcıdan telefonların ikinci el satış değerleri için yaklaşık 300 telefonu izledikten sonra yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre Android işletim sistemi kullanan amiral gemisi telefonlar iPhone’lardan neredeyse 2 kat daha hızlı değer kaybediyor. Bir iPhone modeli yıl içinde ortalama %23.45’lik bir değer kaybına uğrarken, Android amiral gemisi telefon aynı zaman diliminde değerinin %45.18’ini kaybediyor. Bu rakam iPhone modellerinin 2 yıl sonunda yaşadığı %45.46’lık değer kaybına neredeyse eşit. Ne yazık ki, Android amiral gemisi modeller ikinci yılın sonunda orijinal değerlerinin ortalama %71.41’ini kaybediyor. Belirtilen rakamlar hem Android hem de iPhone tarafında 700 dolar ve üzeri fiyat ile satışa sunulan cihazlar için elde edilen istatistikler.

telefon değer kaybı grafiği

Düşük fiyat ile veya bütçe dostu olarak ifade edebileceğimiz 350 dolar altı Android cihazlar için işler daha da kötüleşmekte. Raparo göre, Samsung, LG, Mototola ve Google tarafından satışa sunulan bütçe dostu cihazlar 2019’da ortalama %48.65 değer kaybetti. 2019 yılında ikinci el satış değeri en kötü markaları şu şekilde sıralayabiliriz: Motorola %59.41, LG %56.76, Google %51.68 değer kaybetti. Rapora göre 2019 yılında 89 dolar değer kaybederek %74.17 ile en yüksek değer kaybı yaşayan cihaz Motorola Moto G7 Play oldu. Ancak 2019’un en yüksek değer kaybı yaşayan amiral gemisi telefon modeli bu üç markaya da ait değil. Samsung S10+ 373 dolar değer kaybederek 2019 yılının en yüksek değer kaybını yaşayan amiral gemisi modeli oldu.

telefon fiyat kaybı

 

Apple’ın yanı sıra, cihazlarının ikinci el değerini en iyi koruyan 5 marka dikkat çekti. İkinci sırada %27.68 değer kaybı ile Nokia yer aldı. Ardından %31.30 ile Sony ve %32.01 ile HTC geldi. Son olarak %34.42 ile Samsung 5. Sırada bulunuyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil

OxygenOS 11 Zen Modu, Android 10’lu OnePlus telefonlara sunuldu

Yazan:

OxygenOS 11 Zen Modu

OnePlus, OxygenOS 11 ile beraber yeniden tasarladığı Zen Modu uygulamasını, Android 10 çalıştıran cihazları için de kullanıma sunmaya başladı. Böylelikle OxygenOS 11′in Zen Modu’nu, eski telefonunuzda da deneyimleyebileceksiniz.


İlginizi çekebilir: Google Mesajlar, tek kullanımlık şifreleri otomatik olarak silecek

reklam
MSI reklamı

OnePlus, ilk olarak OnePlus 7 serisiyle birlikte akıllı telefonları için ‘Zen Modu’ olarak adlandırdığı yeni bir özelliği hayata geçirmişti. Zen Modu, ilk başta yalnızca kullanıcıların sanal dünyadan kopup bir süreliğine gerçek dünyayla entegre olmaları için telefonlarını 20 dakika kullanım dışı bırakmakla yetiniyordu.

Ancak OnePlus, sonradan eklediği daha fazla süre seçeneği ve günlük hatırlatıcılar gibi bir dizi yenilikle Zen Modu’nun işlevselliğini artırdı.

OxygenOS 11 ile yeniden tasarlanan Zen Modu, eski OnePlus telefonlara geldi

Android 11 tabanlı OxygenOS 11 kullanıcı arayüzüyle beraber ise Zen Modu’nun tasarımını tepeden tırnağa yenileyen OnePlus, şimdi de yeni Zen Modu’nu eski cihazlarına getiriyor. Eğer Android 10 işletim sistemini çalıştıran bir OnePlus telefonunuz varsa, şu andan itibaren direkt Google Play Store üzerinden yeni Zen Modu’nu yükleyebilirsiniz.

OxygenOS 11, Zen Modu sadece tasarımsal olarak değiştirmiyor. Aynı zamanda birkaç yeni özellik daha ekleyerek kullanışlılığını da bir üst seviyeye çıkarıyor. Örneğin artık kimsenin telefonunuzu kullanamamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir oda oluşturarak arkadaşlarınızı size katılmaya davet edebilirsiniz. Ek olarak OnePlus, Play Store üzerinden yayınladığı Zen Modu uygulamasında birkaç adet temayı da kullanıcılara sunuyor.

Temel mantığı itibariyle Zen Modu, Google’ın telefon bağımlılığını azaltmak için hayata geçirdiği Digital Wellbeing gibi projelerle aynı ilkelere sahip. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan akıllı telefonlar, inanılmaz derecede günlük yaşantımızı kolaylaştırsa da, her şeyin olduğu gibi onların da fazlası zararlıdır. Bir nevi dijital detoks olarak nitelendirebileceğimiz bu tarz uygulamalar sayesinde de günün belli bir bölümünü çevremizdeki gerçek dünyaya ayırmak için değerlendirebiliyoruz.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Mobil

WhatsApp, çoklu cihaz desteğini yakında kullanıma sunacak!

Yazan:

WhatsApp, çoklu cihaz desteğini çok yakında kullanıma sunacak!

WhatsApp, aynı hesabın birden fazla cihazda aktif olarak çalışabilmesi için çalışmalarını sürdürüyordu. Son gelen haberlere göre şirket, özelliğin test aşamasını bitirdi; özellik, çok yakında kullanıma sunulabilir.


İlginizi çekebilir: WhatsApp Web yakında parmak izi desteği alabilir

reklam
MSI reklamı

Birden fazla cihazda aynı hat üzerine kaydedilmiş WhatsApp’ını kullanmak isteyen kullanıcılar, uygulama senkronizasyonu nedeniyle bir yerden çıkış yapmadan başka bir cihazda uygulamayı kullanamıyordu. Kullanıcıların isteklerini genellikle dinleyen WhatsApp’ın, geçtiğimiz günlerde bu özellik üzerinde çalıştığını sizlerle paylaşmıştık. Şirket beta olarak sunduğu özelliğini sınırlı sayıdaki kullanıcıyla teste devam ederken gelen son haberler özelliğin son aşamaya geldiğini gösteriyor.

WhatsApp, çoklu cihaz desteğini çok yakında kullanıma sunacak!

Dört cihaza kadar aktif oturum

WaBetaInfo tarafından paylaşılan bilgiler, özelliğin beta aşamasının sonlanarak final versiyonuna geldiğini gösteriyor. Rapora göre özellikle beraber kullanıcılar aynı anda 4 cihaza kadar aktif olarak oturumu açık tutabilecek. Her cihazda aynı anda veri senkronizasyonu da sağlayan özellikle beraber kullanıcılar internet bağlantısının azizliğine uğramadan iletişimde kalmayı sürdürebilecek.

Web WhatsApp güvenliği arttırılıyor

Bu özelliğin yanında WhatsApp bir dizi değişikliği daha kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Oldukça fazla kullanılan Web WhatsApp’ta da güvenlik odaklı yenilikler kullanıcılarla buluşacak. Uçtan uca şifreleme ve sohbetlerin taşınması hakkında detaylı bilgiler veren geliştirmeyle beraber Web WhatsApp daha güvenli hale gelecek.

WhatsApp, çoklu cihaz desteğini çok yakında kullanıma sunacak!

Bu özellikleri erken deneyimlemek isteyen kullanıcılar beta programına dahil olarak çoklu cihaz desteğine ‘deneysel’ olarak kavuşabilirler. Ana bir cihaz üzerinden diğerleriyle senkronizasyonun gerçekleştirildiği özellikte beta sürecinde hatalar yaşanması olası. Geliştirmeler tamamlanıp hatalar giderildikten sonra kararlı sürümle beraber WhatsApp, özelliği tüm kullanıcılarına sunmuş olacak.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İşletim Sistemleri

Android 11 tabanlı Realme UI 2.0: Özellikler ve çıkış tarihi

Yazan:

Realme, akıllı telefonları için geliştirdiği yeni Realme UI 2.0 kullanıcı arayüzünü duyurdu. Android 11 tabanlı bu arayüz, birbirinden güzel özelleştirme seçenekleri ve yenilikle beraber geliyor.


İlginizi çekebilir: realme 6 vs Oppo A72 Karşılaştırma | Hangisi daha F/P?

reklam
MSI reklamı

Google’ın Android 11 işletim sistemini yayınlamasıyla beraber OPPO, OnePlus ve Xiaomi gibi üreticiler de kendi kullanıcı arayüzlerini duyurmaya başladı. Bu üreticilerin arasına katılan Realme’nin de akıllı telefonlarda kullandığı Realme UI 2.0′ın duyurulmasıyla beraber özellikleri de netleşmeye başladı.

Realme UI 2.0: Kapsamlı özelleştirme seçenekleri

Realme UI 2.0

Realme UI 2.0′la beraber akıllı telefonunuza gelecek yeni simge paketleri ve başlatıcılarla telefonunuza eşsiz ve büyüleyici bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu arayüzde, kullanıcıların akıllı telefonlarında genel olarak ön planda olacak renkleri ayarlayabilmeleri için Global Tema paketi de bulunuyor. İçerisinde ayar geçişlerini ve simgelerini özelleştirebileceğiniz 5 tür renk serisi ve 10 farklı tek renk barındıran bu paketle telefonunuzu özelleştirebilirsiniz.

Bunun da ötesinde Realme UI 2.0, birbirinden etkileyici görünüme sahip AOD özelleştirmeleri, yazı tipleri ve üç farklı mod sunan geliştirilmiş bir karanlık mod ile destekleniyor. Karanlık modun telefonunuzun duvar kağıdını ve uygulama simgelerini de karartmasını sağlayabilirsiniz. Realme, baloncuk bildirimleri ve yeni medya kontrolleri gibi Android 11 özelliklerini de bünyesinde barındıran Realme UI 2.0′ın özelleştirilmeye en açık akıllı telefon işletim sistemi olduğunu iddia ediyor.

Performans iyileştirmeleri ve gizlilik özellikleri

Realme UI 2.0

Realme UI 2.0, işletim sistemini daha verimli hale getirmek ve kullanıcı verilerini daha iyi korumak için bir dizi performans iyileştirmesi ve gizlilik özellikleri içeriyor. Bu bağlamda Realme, UI 2.0′a ekstra bir gizlilik koruması sağlayacak ‘Deep Sea Privacy’ adlı yeni bir güvenlik paketi ekledi.

Bu güvenlik paketi, temel olarak kullanıcıların kişisel bilgilerinin üçüncü parti uygulamalar tarafından ele geçirilmesini önleme yardımcı oluyor. Örneğin kullanıcıların hassas ve önemli olduğunu düşündüğü verilerini özel bir bölümde tutmalarını sağlayacak Deep Sea Privacy paketi, telefonda yapılan ödemeleri dahi kötü amaçlı yazılımlardan koruyacak.

Ayrıca kullanıcıları dolandırıcılık amaçlı mesajlardan ve reklamlardan da koruyacak olan Realme UI 2.0, ve kişisel hayatınızı birbirinden ayırmanızı kolaylaştıracak bir sistem kopyalama mekanizması da sunuyor. Böylelikle telefonda ayrı bir profil oluşturabilecek ve hatta her profil için ayrı parmak izi bile ayarlayabileceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra Realme’nin yeni arayüzü, Android 11′i daha verimli hale getirmek amacıyla çoklu görev gibi birkaç adet işlevsellik odaklı yeniliklere de sahip. Örneğin ‘Mini Windows’ sayesinde aynı anda birden fazla uygulamayı tek ekranda küçük bir pencere halinde çalıştırarak diğer işlerinizi halledebilirsiniz. Uyku odaklı özelliklerle de telefonunuzun belirli bir saatte otomatik kilitlenmesini sağlayabilir ve böylece dinlendirebilirsiniz.

Realme UI 2.0, genel olarak sistem kaynaklarının kullanımında %45; sistem hızında ise %32 oranında performans iyileştirmesi içeriyor.

Realme UI 2.0 ne zaman yayınlanacak?

Realme UI 2.0, ilk olarak 24 Eylül’den itibaren Realme X50 Pro kullanıcıları için kapalı beta olarak sunulacak. Şirket, önümüzdeki ay herkese açık sürümünü yayınlamayı ve kasım ayında da nihai sürümü yayınlamayı hedeflediğini açıkladı.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu